Jump to content

l.gabryel

Użytkownik
 • Posts

  12
 • Joined

 • Last visited

l.gabryel's Achievements

Newbie

Newbie (1/14)

2

Reputation

 1. Dzięki poradziłem sobie. CRS przełącza a trasuje hAP. Teraz leci do każdego klienta 950-980Mbps symetrycznie. hAP przy testach siada 3% CPU a CRS max 7% CPU. Więc teraz działa jak powinno. Dzięki za podpowiedzi mam za żadne pieniądze dobry sprzęt i stabilny 1Gbps Internetu. Uważam temat za wyczerpany.
 2. A widzę tylko, że hAP AC2 to RouterOs level 4, ja na CRS125 teraz mam RouterOs level 5 - czym to się różni? Używam: - 13 przekierowań portów (maskarada) - Wewnętrznego statycznego DNS do kilku nazw maszyn - 1 reguła filtracji - dyndns z /ip cloud (ip mam publiczne, ale zmienne) - zapasowego łącza, w postaci modemu LTE podłączonego do USB CRS'a i CRS sam przełącza się na to LTE po USB jak na Eth1 nie ma dostępu do Internetu. Czy takie same funkcje będą dostępne na hAP AC2? Czy mogę przenieść tą konfiguracja jakoś po USB z CRS125 na hAP AC2? Mam backup configa jakby wyleciał z CRS'a, ale nie mam pojęcia, czy mogę przenieść między różnymi modelami?
 3. hEX S faktycznie się nie opłaca, bo ma gorszy procesor (co widać w filtracji), oraz nie ma WiFi w ogóle względem hAP AC2, a kosztuje tyle samo.
 4. Tak rozumiem, różnice między trasowaniem i przełączaniem, jednak mam CCNA ? Faktycznie, myliłem filtrowanie z przekierowaniem, za co przepraszam i dziękuję za wyklarowanie. Dopytuje się z tym CRC, bo zastanawiam się, czy będzie wstanie przełączać, żeby utrzymać 1Gbps symetryczny na klienta, , ale widzę, że skoro sumarycznie wyciąga 25Gbps i ma po 2Gbps na port i 24porty to da rade. Ofc. mówię pod kątem zastosowania go jako przełącznika. Co do tego RB4011 to masz racje! Nie zauważyłem, że tam są lany 1Gbps, myślałem, że są one 10GBase-T. Na router chciałem wydać max 1000zł, żeby nie wymieniać przy przejściu na 10G a tylko zmienić CRS na jakiś przełącznik z 10GBase-T i wydajnością koło tych 300GBps przełączania , jednak widzę, że dobry router 10G to koło 3k zł jednak. Do tego switche z taką ilością portów 10GBase-T to widzę tylko CISCO za 10k brutto. Jakbym kupił tego RB4011 to i tak musiał bym go wymienić. Więc to jest faktycznie 500zł wyrzucone w błoto bo i tak będę później wymieniał sprzęt za kilka, jak nie kilkanaście k żeby wyciągnąć 10G wewnętrznego i zewnętrznego symetrycznie. Tak czy siak 10G wewnątrz LAN to pieśń przyszłości widzę, bo i tak jeszcze nie mam tego w ofercie dostawcy, a widzę, że sprzęt jest dużo droższy niż sądziłem, a jeszcze trzeba by kupić nowe karty sieciowe z 10GBase-T i kable na kat6a zmienić. Zatem lepsze rozwiązaniem jest - hAP AC2 jako router + CRS125 jako przełącznik + UAP AC Lite na WiFi i będę miał stabilne 1Gbps symetryczne i chyba na razie przy tym zostanę bo i tak 1Gbps wewnętrznie i zewnętrznie symetrycznie to trzeba będzie szelki zakładać, żeby portki nie spadły. Ten RB4011 miałby sens, żeby mieć zewnętrzne łącze 10Gbps, żeby kilku klientów mogło na raz zajmować pełne pasmo 1Gbps. Ale to faktycznie teraz kupię tego hAP'a i potem sprzedam jak będę montował 10GBps i wezmę tego RB4011. Bo raczej nie przyda się jako AP skoro będę miał UAP AC Lite - raczej z tymi się nie dogada co nie? Bardzo dziękuję za dyskusję, dużo się dzięki temu dowiedziałem jeśli chodzi o dobieranie sprzętu oraz na jakie parametry zwracać uwagę.
 5. Mówisz o tej tabeli(z zaznaczeniem na czerwono) (Hex s) i trasowaniu z 25 regułami IP? Przy czym co rozumiesz przez regułę IP? Ja mam około 13 przekierowań portów - to jest reguła filtracji IP? Wybacz niewiedzę, ale na co dzień nie siedzę w routerach etc. tylko w oprogramowaniu. O tych 25Gb/s to ze SwitchOS to piszesz o Hex czy o CRS? Widzę, że wydajność przełączania to ten CRS ma powyżej 2kkpps.Tak przeglądam co Mikrotik oferuje i poważnie się zastanawiam nad zakupem jednak RB4011iGS+RM 9,7Gbps a przy 25 filtrach 7,2Gbps Sądzę, że obsłuży spokojnie 1Gbps i będzie zapas na 10G (przy czym Inea mówiąc o 10G daje tak naprawdę 8,5Gbps więc jeszcze zapas jest). Co do WiFi to na pewno skieruję się w stronę UAP AC Lite, tylko jeszcze zastanawiam się, czy tego routera nie wziąć już pod te 10G o jakim wyżej wspomniałem. Mieści się w budżecie, a i będzie spokojnie wyrabiał przy tym symetrycznym 1Gbps.
 6. Dzięki za odzew. Jako pierwszy dałeś konkrety w sprawie tego CRS'a i teraz jasne, niemniej do niższych łączy takie jakie miałem (30/10Mbps) starczał w zupełności. Zdaje sobie sprawę, że na nim więcej nie wyciągnę na trasowaniu i chcę go wymienić, nigdzie nie pisałem, że oczekuję, że pójdzie na nim trasowanie 1Gbps. Zrobiłem testy na pro.speedtest.pl certyfikowane na ZTE od Inei i mam 930/930Mbps. Chciałbym dobić na dodatkowym routerze do tych 900/900Mbps. Na CRS mam teraz ok 700/400Mbps. Chciałbym kupić MikroTik ROUTERBOARD RB760iGS HEX S do tego podłączyć tego CRS'a jako przełącznik, wyłączyć mu AP i podłączyć na razie jeden Ubiquiti UAP-AC-LITE i jak będzie potrzeba to będę dokładał kolejne. Sądzicie, że dam radę z tym configiem i tym CRS jako przełącznik osiągnąć 900Mbps symetryczne? Co do hap2/3 boję się, że to WiFi będzie lipne, bo mam 3 piętra i w sumie ok 250m^2 domu + działka 1ha więc pomyślałem, że tymi UAP lepiej to rozprowadzę na jednym SSID ? Dziękuję Wam za dotychczasową pomoc.
 7. Nie wiem co Wy się uczepiliście tego CRS. Piszę jaki sprzęt mam do trasowania i jaki chcę użyć jako przełącznika i szukam teraz urządzenia do trasowania, żeby wyciągnąć ten 1Gbps. Nigdzie nie napisałem, że chcę zostawić ten router tylko, że chcę przemianować go na przełącznik i szukam nowego routera. Dziękuje za radę tyle, że MT CCR2004-1G-12S+2XS przekracza 2,5 krotnie mój budżet. Dla mnie starczą nawet 2 porty 1GE - jeden do modemu światłowodowego ZTE, a drugi do przełącznika CRS, do którego będzie podłączone ok 24 urządzeń 1GE + 3 x AP Unify.
 8. Cześć. Dzięki za zainteresowanie. Po 1. 1. Jaki jest dostawca? Inea. 2. Jaki internet masz radiówka/vdsl, adsl/ kablówka/ światłowód? Światłowód. 4. Jaka kwotę możesz przeznaczyć na zakup router-a lub innych urządzeń omawianych w zagadnieniu? ok 1000zł -ofc im mniej tym lepiej, ale ma działać stabilnie. 5. Jakiej powierzchnie przybliżona ma budynek/dom w którym ma być internet oraz czy ma być internet na kilku kondygnacjach (najlepiej dać rysunek, żeby zobrazować gdzie ma być router i gdzie ma dotrzeć sygnał)? Budynek 250m na 3 kondygnacjach, ale wszędzie jest pociągnięty UTP kat 5e. 6. Ile jest ścian od routera do miejsca gdzie ma dotrzeć sygnał wifi i z jakiego materiału są zrobione? Kilka, ale sam router nie musi mieć WIFI, chcę zamontować na każdym piętrze https://www.ui.com/unifi/unifi-ap-ac-lite/ 7. Ile urządzeń będzie obsługiwać router? Obecnie jest to ok 30 urządzenia, pewnie jeszcze kilka kamer i maszyn może dojść. 8. Jak bardzo obeznany jesteś w sieci (inne urządzenia można polecić jak ktoś się zna i siedzi w sieci, a inne są do podstawowych użytkowników?) Mam zdany CCNA pierwszego stopnia, ogarniam DNSy, adresacje, przekierowanie maszyn na zewnątrz etc. Po 2. Według strony producenta "It combines the best features of a fully functional router and a Layer 3 switch", więc producent zakładał, że routerem jest, a RouterOS był tam wbudowany i działał OOTB i przy sieci wewnętrznej 100Mbps i zewnętrznym 30/10Mbps sprawdzał się świetnie przez kilka lat. Po 3. Chciałbym mieć w sieci wewnętrznej 10GE. Wiązać się to będzie z wymianą tego CRS'a na inny przełącznik i okablowanie, ale nie chciał bym znów wymieniać samego routera. Tak światło, tez będzie 10Gbps. Może skupmy się na routerach które wyciągną te 1GE oraz 10GE. Nie wiem jakie ceny maja godne uwagi 10GE bo, być może nie opłaca się kupować teraz, a za te 2-3 lata faktycznie przy wymianie. Aha - fajnie, jakby był wstanie obsłużyć te 1GE z jakimś serwerem szyfrowanego VPN jak OpenVPN czy WierGuard.
 9. Miałem kilka takich komputerów. Kiedyś dokładałem karty graficzne low-profile, niemniej ogólnie to najlepiej wkładać tam części od producenta, które sie zgrają, oraz zasilacz to obsłuży. Ja właśnie kupuje takie komputery, żeby w nich nie grzebać. Co do i7 i 32GB ram - posiadam takie maszyny z 2012/2013 roku i służą świetnie do developerki serwerów aplikacyjnych ERP. Komputer poleasingowy to tani sposób na dużą moc i dobre wykonanie przy niskiej cenie. Jedynie w przypadku laptopów mogą być grubsze i mieć mniej nowoczesną stylizacje względem nowych Delli czy Maców. Jednak dla entuzjasty składania, rozbudowy, ulepszania i modyfikacji nie polecam. Czasem elementy są tak spasowane, że może inna płyta wejdzie bo otwory pasują, ale nie zamknie się wszystkich ruchomych elementów obudowy (sanki z dyskami, napęd dysków optycznych, wentylatory etc.), bo zawadzać będzie jakiś odpromiennik, czy kondensator. Te komputery są projektowane co do milimetrów nawet jeśli chodzi o takie rzeczy.
 10. Cześć. Posiadam router https://mikrotik.com/product/CRS125-24G-1S-2HnD-IN rozbudowany o dwa przełączniki 4 i 8 portowe 1GE. Router jest teoretycznie 1GE. Mam na statycznym DNS kilka adresów i reguł. Mam też kilka przekierowań portów do ssh, rdp, monitoringu etc. Wyciągam na nim transfery wewnętrzne i zewnętrzne na poziomie 850Mbps/650Mbps. Chciałbym bym wykorzystać pełne łącze i osiągnąć znamionowe 1Gbps symetryczne. Jaki inny router polecacie? Moja preferencją są Mikrotiki ze względu na RouterOS. Nie musi mieć wielu portów, bo tego obecnego CRS'a wykorzystam jako switch 1GE. Do tego chciałbym, żeby ten zakup był przyszłościowy - chciałbym w przyszłości wymienić światło z 1Gbps na 10Gbps. Ofc będzie trzeba wymienić okablowanie na kat.6 ale chciałbym, żeby sam router był wstanie tyle wytrasować. Co polecacie?
 11. Pomogło odinstalowanie urządzenia i zainstalowanie z poziomu menadżera urządzeń.
 12. Cześć. Mam problem z kartą sieciową Intel 82579LM. W menadżerze urządzeń, na jej ikonie jest znak z wykrzyknikiem. Stan urządzenia jest podany jako: Nie można uruchomić tego urządzenia. (Kod 10) {Operacja nie powiodła się} Żądana operacja nie powiodła się. Mogę prosić o pomoc w zdiagnozowaniu oraz naprawie problemu? Karta sieciowa kiedyś działała i nagle tak się stało.
×
×
 • Create New...