Skocz do zawartości
kaczorfan

GIGABYTE GA-K8NS

Rekomendowane odpowiedzi

@rwerp

 

Mam to samo tylko jeszcze + DPS to w sumie taki K8ns rev 1.0 lub 1.1 moja robi ponad 350 HTT :)

 

Niewiem czy pisałem już ale na tej płytce spokojnie chodzi AMD Turion wyciągnięty z lapka :)

Edytowane przez Spookie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u mnie przy mnożniku HTT x3 i defaultowych ustawieniach pamięci (TwinMos DDR400 CL2.5) mam freeza na HTT 216 MHz :( więc zostaję przy 212 MHz. No cóż, lepsze to niż nic ;-)

a zmieniales dzielnik pamieci na mniejszy??Moze to pamiec cie trzyma.Daj na wszelki wypadek +0.2 V na pamiec i zmniejsz dzielnik.A na procka mozesz dac nawet 1.65 V i nic mu nie bedzi ewiec spoko tez mozesz go podwoltowac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sugerowalbym sie tempami z czujnikow gigabyte'a,poza tym o ile nie masz kosmicznej wrecz padaki na razie nie musisz zmieniac vcore.Ale generalnie nie krepuj sie - +10% na pewno mu nie zaszkodzi.Poluznij podstawowe timingi,ustaw 2t.

Odpowie mi ktos na pytanie o bios?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sugerowalbym sie tempami z czujnikow gigabyte'a

Oprócz nich pozostaje mi wróżenie z fusów, więc...

,poza tym o ile nie masz kosmicznej wrecz padaki na razie nie musisz zmieniac vcore.Ale generalnie nie krepuj sie - +10% na pewno mu nie zaszkodzi. Poluznij podstawowe timingi,ustaw 2t.

Ustawiałem Command Rate na "auto", czyli 2T. Efekt był taki jaki był ;-) mówisz, żeby np. wziąć CAS Latency na 3 zamiast 2.5?

Odpowie mi ktos na pytanie o bios?

Chodzi ci o support dla DDR400? U mnie pada: 2 kości dwustronne po 512 MB, chodzą jako DDR333. BIOS F13, nowszego nie ma (ja mam K8NS-Pro).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsparcie dla ddr 400 mnie nie interesuje bo moj kontroler dzialal i przy trzech dwustronnych 512 :) Chodzi mi gen. o oc,stabilnosc itp.

Zalezy,jakie masz pamiatki,ale 3-3-3-8 2t na 2,8v raczej im nie zaszkodzi :D

 

EDIT: Dwie dwustronne kosci zawsze automatycznie beda ustawiane na 166MHz

Edytowane przez Hammerhead

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na chipsecie mam niebieskiego Zalmana, bo wycie stockowego wiatraczka mnie wkurzało... no i na górze on jest owszem, niezbyt nagrzany, ale dolna połowa jest trochę rozgrzana (dotykanie palcem przez kilka sekund powoduje może nie ból, ale uczucie nieprzyjemnego gorąca). Z tym, że komputer pracuje stabilnie i bez zwieszania się, pomijając właśnie ten raz kiedy obniżyłem mnożnik HTT na 3x i podniosłem częstość HTT na 216 (z 212). Mogę na niego jakiś nawiew zrobić Fanderkiem, pomoże? Zdaje się że taki chipset może się rozgrzać do nawet 80 stopni bez szkody dla niego.

 

Wg Twinmosa (http://www.twinmos.com/dram/dram_p_dt_ddr.htm#d) pamięć jest 3-3-8 z CL 2.5. Napięcie podają jako 2.6 +- 0.1 V, więc może 2.7 nie zaszkodzi... ale wolałbym obejść się bez tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fanderek pomaga niemal zawsze :)

i niemal na wszystko ;)

Jesli chodzi o gb,to najnowszy bios nie musi wcale byc najlepszym,2.7 v na pewno im nie zaszkodzi.Chipsety z natury nie przepadaja za tak wysokimi temperaturami.Zmieniles seryjna "paste" na cos,co mozne rzeczywiscie tak okreslac?

Sprawdz tempy 'organoleptycznie" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fanderek pomaga niemal zawsze :)

i niemal na wszystko ;)

Jesli chodzi o gb,to najnowszy bios nie musi wcale byc najlepszym,2.7 v na pewno im nie zaszkodzi.Chipsety z natury nie przepadaja za tak wysokimi temperaturami.Zmieniles seryjna "paste" na cos,co mozne rzeczywiscie tak okreslac?

Maźnąłem Arctic Silver 5, co prawda było to parę zdjęć i włożeń tego Zalmana temu (płytka wędrowała do serwisu, więc musiałem udawać że ja nigdy nic na niej nie zmieniałem, ależ skąd...). No ale skoro dół Zalmana się nagrzewa, znaczy że pasta działa i ciepło jest odbierane z chipsetu, czyż nie? Trochę mnie dziwi, że góra Zalmana jest wyraźnie chłodniejsza niż dół, ale to chyba skutek tego że to aluminium, a nie miedź jest (za to ma pojemność cieplną wyższą :P).

Sprawdz tempy 'organoleptycznie" :)

No właśnie sprawdzałem... na procku nie sprawdzę bo niby jak? Freezer nie nagrzewa się zbyt mocno. Zresztą twoje uwagi n/t czujników gigabyte'a uważam za trochę niesprawiedliwe. Temperatury chipsetu płyty nijak się nie mają do tego co czujnik podaje, ale jeśli chodzi o procesor, to IMHO jest dużo lepiej -- kiedy ma spaść to spada, kiedy ma rosnąć to rośnie ;-), zarówno przy zmianach chłodzenia jak i obciążenia. Kiedyś (dawno temu, w innej obudowie) miałem wentylator na tyle obudowy zamontowany odwrotnie niż powinien i dmuchający NA PROCESOR (a nie na zewnatrz), co efektywnie uniemożliwiało poprawną pracę coolera na CPU. Czujnik na nim pokazywał ok. 50 stopni :) tak więc nie ma tendencji do zaniżania temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi ci o ten w którym jest napisane:

Obliczamy go ze wzoru, MHz CPU/odpowiedni dzielnik np. 2450/133 = 11 [w zaokrągleniu].

:lol2: Mózg mi się zlasował po tak oryginalnej arytmetyce...

 

O które konkretnie FAQ z tego działu ci chodzi?

 

Zabierałem się do tego podkręcania na podstawie tego co wyczytałem na tym forum i gdzie indziej w sieci, stąd moje manewry z mnożnikiem HTT. Jako że płyta "za mnie" obniżyła już mnożnik pamięci z 2 na 5/6, to uznałem że już nie muszę się przejmować timingami, skoro pamięci i tak będą pracować poniżej swoich nominalnych częstości.

 

Krótkie pytanie: jaka powinna być temperatura na chipsecie do wydajnego OC? (przyjmijmy roboczo, że temperatura chipsetu = temperatura dolnej połowy Zalmana który na nim siedzi).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luzowałem timingi i podniosłem vcore do 1,55 V, nadal komputer wiesza się przy 216 MHz HTT. Nie widzę sensu manipulacji przy mnożniku pamięci: tak jak jest, pamięci pracowały z efektywną częstotliwością ok. 170 MHz, a ich nominalna częstotliwość to 200 MHz.

 

Takie pytanie: czy chipset płyty głównej pracuje ze stałą częstotliwością, czy też równą HTT?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luzowałem timingi i podniosłem vcore do 1,55 V, nadal komputer wiesza się przy 216 MHz HTT. Nie widzę sensu manipulacji przy mnożniku pamięci: tak jak jest, pamięci pracowały z efektywną częstotliwością ok. 170 MHz, a ich nominalna częstotliwość to 200 MHz.

 

Takie pytanie: czy chipset płyty głównej pracuje ze stałą częstotliwością, czy też równą HTT?

Do komunikacji chipsetu z prockiem sluzy szyna HT.jej nominalna wartosc wynosi 800 lub 1000(zaleznie czy nForce3 czy 4).W naszym wypadku 800.Bierze sie to z pomnozenia HTTxHTratio=4x200

 

moja rada dla Ciebie jest taka.Ustwaw ratio x3,vcore-1.55,vmem-+0.2,dzielnik pamieci na 133 i HTT=112.Potem spod windy krec dalej clockgenem.jesli bedzie to szlo dalej to znaczy ze to wina plyty.jest to dosyc czeste zjawisko przy K8NF-9.Czasami pomaga ustawienie np od razu 250,jesli bedziesz mial pewnosc ze tyle pojdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do komunikacji chipsetu z prockiem sluzy szyna HT.jej nominalna wartosc wynosi 800 lub 1000(zaleznie czy nForce3 czy 4).W naszym wypadku 800.Bierze sie to z pomnozenia HTTxHTratio=4x200

 

moja rada dla Ciebie jest taka.Ustwaw ratio x3,vcore-1.55,vmem-+0.2,dzielnik pamieci na 133 i HTT=112.Potem spod windy krec dalej clockgenem.jesli bedzie to szlo dalej to znaczy ze to wina plyty.jest to dosyc czeste zjawisko przy K8NF-9.Czasami pomaga ustawienie np od razu 250,jesli bedziesz mial pewnosc ze tyle pojdzie.

1. Czemu RAM na 133, skoro już 166 zapewnia pracę pamięci poniżej częstości nominalnej?

2. Czy jest możliwe żeby system miał "wyspy stabilności", czyli pracował stabilnie na HTT=250 a niestabilnie na HTT=216 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Bo możesz mieć kiepski kontroler pamięci w procku - dlatego spróbuj niskich dzielników: 100MHz oraz 133MHz. Zrób to zamiast klepać posty. Możliwe, że 166 lub 183 pójdą przy odpowiednio dobranych Read Preamble i Max Async Latency - ale póki co prościej jest ustawić niski dzielnik pamięci...

 

2. Tak, na Gigabyte'ach wszystko jest mozliwe - zarzyj np: do tematu o K8NE. Kręcenie Clockgenem pod win daje często lepsze rezultaty niż z BIOS.

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Czemu RAM na 133, skoro już 166 zapewnia pracę pamięci poniżej częstości nominalnej?

Bo wtedy masz pewnosc ze to nie pamiec cie trzyma

 

2. Czy jest możliwe żeby system miał "wyspy stabilności", czyli pracował stabilnie na HTT=250 a niestabilnie na HTT=216 ?

Tak, bo to plyta nie wytrzymuje a nie procek.

 

Ja mam podobny problem z GA-M55plus-S3G.Idzie HTT=290 na default Vcore I ANI GRAMA WIECEJ nawet przy 1.55 V. I to jest problem plyty głownej.Bo procek ma jeszcze zapas :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Bo możesz mieć kiepski kontroler pamięci w procku - dlatego spróbuj niskich dzielników: 100MHz oraz 133MHz. Zrób to zamiast klepać posty.

OK, sorry. Po napisaniu poprzednich postów miałem oświecenie, że to o to chodzi.

Możliwe, że 166 lub 183 pójdą przy odpowiednio dobranych Read Preamble i Max Async Latency - ale póki co prościej jest ustawić niski dzielnik pamięci...

Zobaczymy...

2. Tak, na Gigabyte'ach wszystko jest mozliwe - zarzyj np: do tematu o K8NE. Kręcenie Clockgenem pod win daje często lepsze rezultaty niż z BIOS.

Ja tego Clockgena nie rozumiem... odpaliłem, ustawiłem zegary i testuję SuperPI. Zamknąłem Clockgena (ot tak sobie), chcę go odpalić jeszcze raz -- "Unable to init driver". Ehh...

 

EDIT: OK, poszło teraz na HTT=230 MHz :) dzięki za poradę, to faktycznie chyba kontroler pamięci. W końcu skoro kolesie obniżyli częstotliwość jego pracy z dwubankowymi modułami do 166 MHz, to nie bez powodu... podejrzewam, że dopóki częstość pracy kontrolera nie będzie wyższa niż 166-170 parę MHz (na tylu chodził stabilnie), to wszystko będzie z nim git i cacy?

Edytowane przez rwerp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EDIT: OK, poszło teraz na HTT=230 MHz :) dzięki za poradę, to faktycznie chyba kontroler pamięci. W końcu skoro kolesie obniżyli częstotliwość jego pracy z dwubankowymi modułami do 166 MHz, to nie bez powodu... podejrzewam, że dopóki częstość pracy kontrolera nie będzie wyższa niż 166-170 parę MHz (na tylu chodził stabilnie), to wszystko będzie z nim git i cacy?

jak pamieci masz 400-setki to jedz z nimi do 200,nawet 220.Tylko musisz im dac +0.2 V .Jak juz podlapiesz na czym to wszystko polega to bedziesz mogl bawic sie timingami.Poczytaj troche na ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam mam tą płyte i jest pewien zonk mam dwie kosci 256/300 i jak jest jedna wsadzona to jest wsio ok komp hula lecz jak zaimpletuje 2 kiosci to monitor nie odpala nic tylko w jednej kombinacji sie odpala ale po pewnym czasie reset. Moze wiecie co jest przyczyną bo nie usmiecha mi sie nowej kosci kupywac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chce zmienic wentylator na procku bo jest za glosny lub go sciszyc. I tak mam inny cichy wentylator ,ale jest on zasilany 12 V ze zlacza tego 4 pinowego gdze jest +12 V ,masa, masa , +5V -wiec nie ma czujnika obrotowego ! dlamnie to nie klopot bo i tak moj sempron 2600@2,4GHz grzeje sie do max 35 st .celcjusza na standarowym chlodzeniu i standardowym wentylatorze .ale czy jak zaloze ten wentylator i odlacze stary to bedzie wszystko dzialac dobrze ?

bo naprzyklad jest na plycie miejsce na wentylator do mostka ale jet on nie uzywany i jest ok a w biosie jest ze i tak nie jest wylaczony ? a moj mostek przy htt 302 grzeje sie do zaledwie 25 stopni czy to normalne ? przy takim podkreceniu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.ale czy jak zaloze ten wentylator i odlacze stary to bedzie wszystko dzialac dobrze ?

tak

 

a moj mostek przy htt 302 grzeje sie do zaledwie 25 stopni czy to normalne ? przy takim podkreceniu ?

a czym ty go chlodzisz??U mnie jest zalozony zalman + AS5 i jest goracy.Czym zmierzyles ze on ma 25 st??bo cos mi sie nie chce wierzyc,ze on ma tylko 25 st.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...