Skocz do zawartości
KaziQ

Gigabyte Ga-k8nf-9 Nf4

Rekomendowane odpowiedzi

Nowy bios :

 

 

http://pageperso.aol.fr/misteroadster/k8nf-9F3g.bin

 

u mnie 1:1 przy 245 juz system potrafil zawiesic sie przy poscie ale po resecie wchodzil do windy i przechodzil tez memtesta , ogolnie dziwne zachowanie , wrocilem do F1

 

Dodana opcja automatycznego oc gpu i mem w %

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam , jakie max FSB wyciagacie na tej płycie ? mnie sie udakło 315 i chyba koniec. Chip mam A2 . płyta z biosem F2 i radiator na chipie bez wentyla . Oraz ktory bios jest najlepszy ?F1 ?

czemu w biosie sa tylko dzielniki pamieci 200 , 166 ,133 , 100 :(

 

druga sprawa dlaczego mam taki niski zapis do pamieci na everscie:|

 

odczyt - ~6200

zapis - ~1800 !!

 

pamiec sa na 210 i timingi 5-3-3-2.5

 

proc 9x315.

Edytowane przez gulises

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje spostrzeżenia:

 

1. Moja płyta ma tylko pasywne chłodzenie w postaci dużego bogato użebrowanego radiatora (trudno powiedzieć czy z miedzi), który strasznie się grzeje- temperatura wzrasta do tak dużych wartości, że można się oparzyć.

 

Brak wiatraczka był dla mnie dużym zaskoczeniem, gdyż na wszystkich zdjęciach płyt (recenzje, benchmarki, testy) chipset miał firmowy wiatrak.

 

Ponieważ nie lubię wysokich temperatur na wspomniany radiator założyłem mały wentylatorek, który zdecydowanie powoduje obniżenie temperatury. Wpływ wentylatorka na stabilność nie udało mi się wykazać…

 

Jak to jest, że część płyt jest z wentylatorkami a część ma tylko chłodzenie w postaci radiatora?!

 

 

2. Bardzo niestabilne napięcie (rosnące w kosmos do 1.7V) przy ustawieniu vcore: normal i podkręceniu FSB. Pomaga ręczne ustawienie 1.4V ale wtedy C’n’Q nie obniża napięcia.

 

+

 

Anomalnie podczas pracy wiatraczka systemowego. Przestaje się kręcić na chwile po włączeniu komputera, a przy wyłączonej opcji „smartfun” ilość obrotów się zmienia między 1500, 3000, 4000 bez względu na temperature… weird?!

 

Więcej na ten temat w innym moim poście:

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=113013

 

3. Nie znalazłem jeszcze programu, który dobrze by pokazywał wszystkie parametry pracy tej płyty. Tylko 3 napięcia są pokazywane dobrze i tylko 1 temperatura- na CPU. Po podkręceniu FSB sandra podaje bzdurne informacje o przepustowości pamięci 158%, i złych częstotliwościach HT, fsb, ddr….

 

Wina biosu, płyty, czyjników czy tych programów?!

 

4. Moje osiągi OC:

- FSB na 260MHz =proc 2600MHz (A643200+, 2000MHz = FSB200 x10, S939, 80nm, 512KBL2) grzał się do temperatury ponad 43 stopnie

- obecnie pracuje na FSB 250, co daje 2500MHz i ok. 25-26 stopni w idle i max 36 w stresie, vcore: 1.4V, HT x4=1000MHz

Wszystko na boxowym wentylatorku z obrotami ok. 3000-3200 rpm.

 

Pamiątki GEIL Dual 2x512 PC3200 400MHz…

Pamięci działają na dzielniku 200/166 i osiągają 416 MHz przy fsb250 i timingach 2,5-3-3-6

 

Komp zachowuje się stabilnie i pomyślnie przechodzi 12h testy 3dmarkiem i hot CPU tester, ale pokazuje błędy w prime95 już po 1 min. :/. Będę musiał pokombinować i zobaczyć, co powoduje te błędy. Pamięć pomyślnie przetestowana memtest 3.0 nie wykazuje błędów. Czy możliwą jest błedną praca tego programu czy coś jest jednak nie tak z podsystemem pamięc-proc-płyta?

 

EDIT

Oto, co robiłem, aby uzyskać poprawne działanie Super Prime 2004:

- zmniejszenie szyny HT x4 (1000Mhz) do x3 (750Mhz) nic nie pomogło

- dodatkowe zwiększenie napięcia o +0,1V na Core Power Voltage Control nic nie pomogło.

A tak swoją drogą co to jest?! Napięcie na chipsecie płyty głównej?

- tylko zwiększanie napięcia vcore dawało wymierne rezultaty:

 

FSB 250Mhz:

a) vcore 1.5V, płyta pokazuje nawet 1.6V, maks temp proca: 43, SP2004 wytrzymuje ponad 10 min.

 

Jak dla mnie temperatura za wysoka i dlatego kombinowałem dalej…

 

B) vcore 1,45V, na płycie: 1.5v, maks temp ok. 40, SP przebrnęło przez test1 jednak i tak wykrzaczyło się po ok. 6 min :/

 

Zmniejszyłem FSB do 240MHz

c) vcore 1.4V (standardowe), na płycie 1.45-1.47, maks temp 37, SP2004 wytrzymuje ponad 20 min (więcej nie testowałem)

 

Reasumując:

- dla tej płyty i proca 240FSB to max, co można wycisnąć bez zwiększania napięcia

- jeżeli chce się mieć >= 250FSB wymaganie jest zwiększenie napięcia o 0,1V ale wtedy temp może podnieść się nawet o 7 stopni, zatem konieczne wydajne chłodzenie, lepsze od tego BOXowego

- ogólnie zauważyłem, że prime liczyło dobrze dla temp proca <<40 stopni, dla większych pojawiały się niemal natychmiastowo błędy…

 

Dlaczego na tej płycie występują aż tak durze rozbieżności napięcia ustawionego w biosie i odczytywanego przez czujniki?! Czy to wina płyty czy może złe odczyty czujników?

 

 

POZDRAWIAM,

Łukasz P.

Edytowane przez TheOne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sasiad mial modernizowac kompa a skonczylo sie na tym ze namowilem go na zakup tej plytki i gf6600 i 3000+ ale... zabraklo na super zasilke i ma taka co daja w TEJ obudowie a patrzac na naklejke z Fella +3V->28A +5V->35A 12->16A niby nie jest taki slaby nawet uwzgledniajac wysoka wyobraznie prodycenta ...ok o co mi chodzi? - no wlasnie on nie jest zwolennikiem krecenia ( :/ ) i nie mial za wiele kasy na dobra zasilke ale chcialbym pokrecic tylko tak do testow a moj fortron 300 wolalbym zeby jeszce troszke pozyl :)

 

- myslicie ze z taka zasilka spore jest ryzyko ze splonie cos?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze zauazyl TheOne na boxowym coolerku powyzej 240 nie pojdzie za gwizdka.

 

Chociaz (na 10x250) Stress Prime pare minut bez problemu S&M ponad 40 mionut zero bledow, dopiero do tego dorzucilem 3dmarka i komp sie wylozyl na ostatnim tescie.

 

10x240 wszsytko w porzadku chccoiaz temperatura dochodzi do 45 to juz dosc niebezpiecznie zwazywszy ze na idle ma 26 :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może tu mi ktos pomoże ??

Mam GB-K8NF-9 i w SANDRZE pokazuje mi 70 stopni na POWER/Aux a w Everescie 70 na CPU i juz ne wiem co zrobic , chłodzenie mam bardzo wydajne (komp działa jak mała klima w pokoju ;-)  ) i nie wiem czy coś nie tak z płytą.....

Raptor & Wampir widze że macie grafę podpiętą pod PCI a nie PCI-e bo jak podenę pod PCI-e to nie mogę zmienić chłodzenia cHipsetu które się mocno nagrzewa niewiedzieć zcemu jako jedyne w kompie????

Pozdrówka

1225453[/snapback]

 

Miałem to samo nic się nie dzieje poprostu źle pokazują pomiary. W sadra 2005 pokazuje dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4. Moje osiągi OC:

- FSB na 260MHz =proc 2600MHz (A643200+, 2000MHz = FSB200 x10, S939, 80nm, 512KBL2) grzał się do temperatury ponad 43 stopnie

- obecnie pracuje na FSB 250, co daje 2500MHz i ok. 25-26 stopni w idle i max 36 w stresie, vcore: 1.4V, HT x4=1000MHz

Wszystko na boxowym wentylatorku z obrotami ok. 3000-3200 rpm.

 

Pamiątki GEIL Dual 2x512 PC3200 400MHz…

Pamięci działają na dzielniku 200/166 i osiągają 416 MHz przy fsb250 i timingach 2,5-3-3-6

 

Komp zachowuje się stabilnie i pomyślnie przechodzi 12h testy 3dmarkiem i hot CPU tester, ale pokazuje błędy w prime95 już po 1 min. :/. Będę musiał pokombinować i zobaczyć, co powoduje te błędy. Pamięć pomyślnie przetestowana memtest 3.0 nie wykazuje błędów. Czy możliwą jest błedną praca tego programu czy coś jest jednak nie tak z podsystemem pamięc-proc-płyta?

1266662[/snapback]

 

Ponieważ widze ze znasz sie na podkrecaniu tej płyty i masz juz doswiadczenia - a mi poczatkujacemu troche trudno znalezc pomoc na forum dlatego mam pare pytańc do Ciebie.

 

Możesz w dwóch słowach napisać jak podkręcasz swoj procesor na tej płycie - chodzi mi dokładnie o zmiane HT, FSB i timingu dla pamięci.

 

W moim biosie po wybraniu tajnej kombinacji z "ctr+f1" mam zaawansowane opcje w ktorych mam opcje "HT" ustaiowna na auto. Czy dobrze rozumiem ze max HT tej płyty to w okolicach 800Mhz - czyli że moje przestawienie HT + FSB nie może przekraczac tej wartości ?

 

Mam jeszcze pytanie odnośnie timingu pamięci - nie moge znależć opcji która pozwalała by mi na ich zmiane ?

 

Miło by było gdybyś mógł w kilku zdanaich pomoc poczatkujacemu.

 

Moje pierwsze testy z zmiana FSB na 220 kończyły się zatrzymaniem ładowania kompa w momecie kiedy wyswietał szybkosc taktowania procesora czyli 220.

 

Wiem ze dla was sprawa jest łatwa ale wierzcie mi ze poczatkujacemu trudno sie odnalezc - szukałem duzo na forum i nie moglem znalezc informacji ktore to opcje w biosie odpowieadaja z HT, Timingi itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpierw to zapodaj swoj config kompa...

1302688[/snapback]

 

Sorki faktycznie nie podałem

 

Mam AMD 64 3000+ na Gigabyte k8nf-9 nforce 4do tego twnmose 2x512 w dual 2.5cl + gf6600GT pci express + Segate 160gb SATA.

 

Chyba wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytania do posiadaczy płyty. Właśnie znajomy ją zakupił i po wejściu do biosu rzuciły mi się w oczy następujące rzeczy:

1)W PC health status na pozycji gdzie powinny być odczyty napięć mam tylko napisy OK, OK, OK. Co zmienić aby widoczne były wartości liczbowe?

2)Co i jak ustawić aby komputer startował z dysku serial ATA? Bo w menu rozwijanym pod pozycjami First (second, third) Boot Device nie ma do wyboru Serial ATA.

3)Do płyty dołączony jest CD z driverami do Serial ATA, ale z tego co wiem podczas instalacji windowsa XP nie ma możliwości instalacji sterowników z płyty tylko z dyskietki. Chciałbym wiedzieć jakiej firmy jest kontroler serial ATA (domyślam się, że Silicon Image) i jakie pliki musze przegrać z płyty na dyskietke, aby poprawnie zainstalować te stery.

Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedzi.

 

To pewnie nie ma znaczenia, ale na płycie siedzi Athlon 64 3000+, pamięć 512MB Kingmax 500MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad 1. nic nie zmienisz - starszy bios podawał napiecia

ad 2. jeżeli nie włączysz raida ustawiasz hard disk i w Hard Disk boot priority wybierasz który ma byc pierwszy, drugi itd

ad 3. jeżeli nie właczas raida nie musisz miec dyskietki

 

kontroler sata jest nvidii - zintegrowany w chipsecie - jak nie zamierzasz robic macierzy nie włączaj raida - mniej problemów

Edytowane przez Raptor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad 1. nic nie zmienisz - starszy bios podawał napiecia

ad 2. jeżeli nie włączysz raida ustawiasz hard disk i w Hard Disk boot priority wybierasz który ma byc pierwszy, drugi itd

ad 3. jeżeli nie właczasz raida nie musisz miec dyskietki

 

kontroler sata jest nvidii - zintegrowany w chipsecie - jak nie zamierzasz robic macierzy nie włączaj raida - mniej problemów

1317607[/snapback]

Dzieki wielkie Raptor.

 

1. :( troche lipa, moze w nowszych biosach dorzucą ten monitorring. A co pokazuje jak napięcia nie są "OK"?

2. Raida nie będzie jest jeden Segate 160GB SATA i do tego stary WD 6GB IDE na kieszeni. Czyli te wszystkie opcje Raid co są na enabled dać desabled tak? Czy w Hard disk boot priority powinienem widzieć tego segate'a? Bo widze tylko starego WD i jakąś drugą pozycje tylko kurcze nie pamiętam co i nie moge teraz sprawdzić, ale nie jest to Segate SATA ani nic podobnego.

3. Ok i XP bez problemów zainstaluje na tym Segate'cie nie instalujac driverów SATA?

Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3. Ok i XP bez problemów zainstaluje na tym Segate'cie nie instalujac driverów SATA?

1317668[/snapback]

Hmm no nie wiem ja za nic nie mogłem zainstalowac XP bez dyskietki z Sata,Raid był wyłaczony i w czasie instalacji winda krzyczała zebym sprawdził podłaczenie dysku. Ale Raptor pewno ma racje :D ,musze to sprawdzic jak bede odświezal XP

Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad 2 i 3 - jeżeli dasz raid na disable to sie pojawi seagate sata i będziesz mógł zainstalować bez sterów

1317687[/snapback]

Zrobiłem dokładnie jak napisaleś i wszystko działa jak należy, XP śmiga aż miło. Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc Raptor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a umnie to mobo jest niestabilne po wgraniu sterowników ze strony nvidia .... (standalone kit czy jakoś tak )

 

np. zaraz po załadowaniu windy , włączam przeglądarke , zaczyna bardzo mulić i nagle frezee .....

 

ps: może powodem jest moja cudowna grafa 2 mb na pci ???

Edytowane przez j.h.hudy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...