Skocz do zawartości
Lanc

Celeron D 310 - 365 - Podkręcanie

Rekomendowane odpowiedzi

P.S2: czy Pentagram Freezone XC 80 AL nada sie do lepszego chłodzenia proca czy tylko na kartę VGA można to wkleić ? pytanie wynika z faktu że specyfikacja w instrukcji jest na kartę ... tyle że kiedyś udało mi się własnie obnizyć temp. na celeronie 700 przy pomocy chłodziwa z VGA ... prosiłbym o odpowiedź w tej kwestii czy taki cooler nada sie na procka czy lepiej nie rydzy... ryzykować :P

Ten pentagram od biedy sie nada ale box intela w tym wypadku jest lepszy, bo ma miedziany rdzeń i jest zdecydowanie wyższy przez co jest większa powierzchnia oddawania ciepła. Plusem pentagrama jest umieszczenie wiatraka wewnątrz radiatora ale w tym przypadku to niewiele pomorze. Można by było sprawdzić gdyby to był miedziany radiator ale w przypadku aluminium nie ma chyba sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No włąśnie mnie to trochę męczyło ... dzięki za radę Arkadio .. hue hue ten pentagram kosztuje połowę wartości swojej miedzianej wersji .. a taką widziałem za 98 pln w sklepie .. tylko że jakoś mi 50 pln brakło akurat wtedy :P

RE5PECT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka :)

 

Hmm kupilem na allegro ta paste collaboratory liquid pro i heh :P procek wykrecony (oczywiscie na abicie ic7 ) do 4,4ghz bez zmiany napiecia !!!!!!! TEMP !!! : 45 w IDLE i 64 w stresie !!!!!!!! Ludzie nie myslalem ze bede mial takie osiagi :P co dziwne ze moje twinmosy to wytrzymaly :D Są Jaja Panowie :P i radze wam przetestowac to cudo i powiedzcie co wy bedziecie o tej pascie myslec :P :)

Pozdro...

Pokaż te twoje 4.4Ghz bo pisać to ja moge sobie dużo próbke super pi 32 lub sp2004 32minuty oraz zakładke cpuz pokaż

Edytowane przez Sajrus-World

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No włąśnie mnie to trochę męczyło ... dzięki za radę Arkadio .. hue hue ten pentagram kosztuje połowę wartości swojej miedzianej wersji .. a taką widziałem za 98 pln w sklepie .. tylko że jakoś mi 50 pln brakło akurat wtedy :P

RE5PECT

Koło stówki jest już miedziana wersja na jednostkę centralną i ona napewno jest lepsza od boxa intela. A ta seria pentagramów XC to tylko na grafy. Nawet miedziana do proca chyba jest zbyt mała (niska). Jak by na to nie patrzeć procek grafy jest zdezydowanie mniejszy od CPU i pomimo podobnych napięć i temperatur ilość wydzielanego ciepła przez cpu jest dużo większa dlatego rozmiar radiatora ma duże znaczenie. Ale jak masz xc80 to masz zupełnie przyzwoite chłodziwo na grafe i można ją trochę na tym popędzić :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

e tam ... mojego GF 2 MX 400 sie nie da popędzić i tyle ..

a teraz coś z zupełnie innej beczki : jak wyglądać powinna prawidłowa wartość DWORD wielkości Cache'u rozpoznawanego przez WinXP w systemie szestnastkowym ? bo u mnie widniej 0x00000000(0) i to mnie nieco niepokoi ... wygląda na to że moja winda nie rozpoznaje 256 KB cache'u i sie zastanawiam jaki to ma wpływ na moje "rewelacyjne" wyniki SPi :P poddano mi sugestię przeszukania topiców pod tym kątem bo gdzieś to ponoć jest ale jest tego od cholery i jesio trochę .. więc jeśli ktośz was miał styczność z takim topiciem albo ma taką wartość w systemie wpisaną to prosiłbym o podanie jej na łamach tweak.pl albo wskazanie linkiem gdzie też to moge znaleźć

 

RE5PECT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

e tam ... mojego GF 2 MX 400 sie nie da popędzić i tyle ..

Niestety Twoja sygnaturka nie działa więc nie widziałem jaką masz grafę :P Nie wiem czy Cie to interesuje ale Twój obecny avatar widziałem w 2 części topiku o radkach 9550 chyba coś około 102 strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

e tam ... walić avatar .. jeden mi sie przyczepił do Jasia to zmieniłem ale teraz nie zamierzam :P i koniec :D ...

co mnie bardziej interesuje to ta wartość cache'u którą tworzy system w rejestrze ... bo to może być przyczyną dla której nie mam możliwości pobicia własnych osiągnięć w SPi nawet po kolejnych kręceniach proca :( kaszana maxymalna i tyle ...

 

@bamboocha sprawdź u siebie jaką to ma wartość jeśli masz utworzoną w ogóle bo mnie to ciekawi co jest nie tak ...jak znajdziesz to podaj to poeksperymentuje z tweakiem systemu bo mnie już wkurza to wszystko ..

 

RE5PECT...

 

P.S: wóz albo przewóz .. własnie zrobiłem mały tweak XP i zobacze czy wstanie czy BSoD bedzie :P aha... zdjąłem sobie IE 7 Beta i własnie sprawdzam jak działa :P mam kilku sasiadów na WiFi którzy lubią sobie potestować windy na możliwość włamu to pewnie się niedługo dowiuem gdzie są błędy :D

P.S2: Bamboocha powiedz około ile kasy trzeba na takiego cielaka to powiem ci czy masz chętnego czy nie :P dzisiaj P4 CM ES poszedł za 770 pLN na allegro więc liczę na dobrą cenę :D

Edytowane przez PC_Speaker

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proce sa od usera atek on zalatwia i ok 150 $ za sztuke z przesylka z azji. gdybym bral 1szt. to 180$ wic niebardzo

 

w rejestrze mam ta sama wartosc co ty. moze napisz do ziomkow z egieldy niech ci powiedza jaka wartosc wpisac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eh ... niezarejestrowanym i tyle więc egielda odpada :(

 

co do proca to ten z dzisiajeszej aukcji kosztował ciut więcej .. ale to był pełny pentak :P 2 x 2m kaszy to fakt :P i sie własnie zastanawiam ... czy jest sens wydawać teraz 150 $ na Cesia CM nawet ES'a czy poczekać na Conroe'a i po prostu sie nim pobawić niecnie :P tak czy inaczej się wacham i zastanawiam ... jak by nie patrzeć podstawowy Conroe ma ponoć kosztować w granicach 200 $ i być pełnym pentiumem ... .to czy jest sens pół roku wcześniej wydawać prawie tyle samo za upośledzoną wersję ? :P

 

 

 

a tutaj Mega ROTFL

Edytowane przez PC_Speaker

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czekac na conroe`a mozemy w nieskonczonosc :D a tego celka bedziesz mial niedlugo i to ES.

 

widzialem ta aukcji i nawet sie pytalem to dla jakigos kolesia specjanie wystawione. a tak naprawde kupieony zostal za 1,2k lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a chyba że tak ... no ale z Conroe to sprawa wygląda nieco inaczej niby ... ma ponoć być wpuszczony w 3 kwartale tego roku i ponoć ma kosztowac najtańsza wersja coś około 200 $ ... czyli jeśliby poczekać cierpliwie to może sie nie opłacić kupowanie celka SM ES za 150 $ ... chyba że się mylę ... obcięty cache pomimo większegonieco speeda ... hmmm przemawia do mnie odblokowany mnożnik .. tylko że znowu dobieranie dobrej Mobo bedzie katorgą :(

 

Tymczasem doniesienie z frontu: wstało bydle na fsb 200 .... przy ustawieniu pamięci odpowiednio 166MHz (333) CAS 3 , 2T ... co to i jak to mnie nie pytać bo nie wiem ... ta kombinacja podziałała około 30 minut potem BSoD :P znaczy pamięci nie ten teges ... zasiłka na pewno by sie sfurała około 220 FSB ale tyle to mi ten Asrock żadnych pamięci nie puści więc małe obawy o to ... chociaż kto to wie :P

 

RE5PECT

Edytowane przez PC_Speaker

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Ja mam z Celera to co w sygnaturce. Na MAXa wchodził do windy z FSB 180, czyli 3,8 Ghz. A takie ustawienie co teraz spowodowane jest małym problemem z płytą i pamięcią. Ponieważ na wyższych FSB niż 160Mhz pamięć w memtest'cie się wykrzacza, raz przy 67% a raz ostro od 0%. Pozatym płyta nie ma ustawienia Mhz na Ram, jest tylko dzielnik, aktualnie mam ustawienia standard, by CPU, by SPD i pamięć na FSB 160 wykrywa mi jako 200Mhz (400Mhz) :D ale lol, te płyty chyba tak mają...

 

Jak bym nie dał ikombinował, przy większym FSB nie mogę osiągnąć 200Mhz(400Mhz) dla pamięci, raz udało mi się przejść memtesta 422 Mhz, ale raz mi się komp resną przy graniu.

 

Może ktoś ma jakieś pomysły, lub podobny zestaw i wie co zrobić ??

Edytowane przez slayn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez najchetniej bymo poczekal na conroe ale watpie zeby koszowaly 200$.

a mobo to ja biere asusa P5LD2 niezbyt drogie i dobre do oc.

 

ehh niemoge sie zebrac do droopmoda za malo czasu :/ wiem ze moj cielak osiagnie 4ghz stabilnie ale napiecie zbytnio spada i niejes stabilnie :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bamboocha : spoczko ale weź pod uwagę żeby był Biosik do tej mobo uwzględniający obsługę CM bo jak nie to dupcia zbita będzie :P co do Conroe... zastanawiam sięi tyle .. a Intel dał znać że mają kosztować około ???$ ponoć więc nie wiem ... teraz mają być obniżki na Intele więc coś jest na rzeczy skoro procki co kosztują treraz 500$ będą kosztować 250 - 300$ ... a potem znowu obniżka ... nie wiem co myśleć o takim zachowaniu .. pomyślę co i jak i dam znać :D

 

@slayn cóż .. tak to bywa jak proc ma wyższy mnożnik ... ponoć najlepiej kręcą się te, które mają niższy ... czyli jakbyś miał 2,13 to byś mu mógł pojechać 200 MHz na fsb .. .ale i tak każdy inaczej jedzie .. mój jest taki sam jak bamboochy a jakoś jest za leniwy żeby sobie 200 dobić .. może to memy może zasilator a może po prostu proc nie chce i już ... wiada że jesio mobo może protestować przeciwko takim ustawieniom ale po kiego diaboła wsadzili fsb 250 nikt nie wie :P moze starszy bios dawał możliwości a w nowym to uwalili ale nie chce mi sie wnikać .. po prostu lece na tym co sie daje wykarmić i tyle :D anyway ... powodzenia życzę :P mój dzisiaj wlazł do windy na 199 .. podejrzewam, że zmiana pasty mu pomogła ale nie jestem w stanie jednoznacznie zawyrokować bo równocześnie zmieniłem zasilator na Codegena .. który ponoć może mnie ubić .. jakoś bardziej mu ufam niż temu Colorszitowi co był w zestawie ..

 

btw. ten Cod. ma jesio pin 4 stykowy pod zasilanie P IV ... rewizja to 2.03 więc może nieco lepiej niż te które niszczyły sprzęt .. ale jak to ktoś mądrze w sygnaturce wpisał : doświadczenie rośnie odwrotnie proporcjonalnie do ilości zniszczonego sprzętu :P

 

kiedyś dopisze jakie to ma natężenia mieć i jakie w rzeczywistości ma bo jakoś nie spamiętałem z odczytów miernika a i na kartce z lenistwa nie zapisałem :P

 

 

P.S: zdjąłem ceny z sufitu i teraz poprawiam ... co do Conroe to wklejam linijkę oraz link do forum gdzie znalazłem prajs tego nominalnego cuda :

 

 

 

Core E6700 - 2.67GHz, 1066MHz FSB, 32+32KB L1, 4MB L2, Dual Core, TDP 65W - $529 - Q3 link

 

 

RE5PECT

Edytowane przez PC_Speaker

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Pozatym płyta nie ma ustawienia Mhz na Ram, jest tylko dzielnik, aktualnie mam ustawienia standard, by CPU, by SPD i pamięć na FSB 160 wykrywa mi jako 200Mhz (400Mhz) :D ale lol, te płyty chyba tak mają...

Troche to ciężko zrozumieć, bo jedno przeczy drugiemu ale... może masz ustawiony dzielnik 2:3 dlatego przy fsb 160 memki masz asynchro 200 i jak podnosisz dalej fsb to ram idzie powyżej tych 200 a jak znam elixiry to mogą nie iść nawet 5 mhz powyżej deklarowanej. Dlatego przede wszystkim dzielnik ustaw 1:1 i wtedy podnoś fsb. Przy 160 memki masz 320 więć to nawet elixiry :D wytrzymają. Masz niezłą mobo więć ten cielak powinien się trochę więcej pogonić. Oczywiście agp/pci zablokowałeś :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

on ma dzielnik 4:5 a moje Elixirki smigaly 450mhz na 3-4-4-8 :P

 

slayan@

dzielnik daj 1:1, a napiecie podnosiles dla nich??

napiecie dla proca podnosiles?? bo to tez moze byc winne. jak nie to daj 1.45V-to nieduzo i do fsb 200 powinno starczyc

 

PC_Speaker: http://support.asus.com/cpusupport/cpusupport.aspx jak obsluguje 631 to tego celka pewnie tez

Edytowane przez bamboocha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

631 to CM więc na pewno obsłuży Cielaka z takim jądrem :P ... zastanawiam się cały czas ... i się nie moge zdecydować .. najgorsze to to że jestem w trakcie zmieniania pracy i nie wiem jak będę wyglądał finansowo w najbliższym czasie po prostu ... ech .. taki lajf ...

 

powiedzcie mi coś takiego : mam opcję do ustawienia ... blokada pci/agp na 64/32 , 67/34 , 77/35 i synchro ... jak dam synchro to mi pamięci idą w synchro na tym Asrocku ale PCI AGP leci wyżej jak podkręcę .. .czy tak ? nie mam zadnej możliwości zmian tak jak miałem na Abicie starym 2:3 cvzy inaczej ... są oznaczenia dzielników takie jak 5:4 ale nie jestem pewny do czego się to stosuje ... ma to oznaczenie NB czyli że do mostka płn .. tylko o co tam biega to dokładnie nie wiem :( jest jesio kilka innych dzielników typu 2:3 czy 1:0 a nawet znalazłem taki 7:1 tylko wszystkie jakoś dziwnie rozrzucone po Chipset Configu i nie mogę dojść bo z niczym mi się nazwy pod którymi te oznaczenia występują nie kojarzą :(

 

RE5PECT

 

są jakieś programy którymi moge wykryc poszczególne ustawienia i jak zmieniają się dzielniki wraz ze wzrostem FSB dla chipsetu SiS 661FX ? bo speedfan ma opcję typu clockgen ale w niej tylko sprawdzałem jak zmienia się taktowanie PCI/AGP w stosunku do podnoszonego FSB .. czy coś takiego istnieje co działałoby z SiS ? Dzięki za odpowiedzi :D

Edytowane przez PC_Speaker

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiedzcie mi coś takiego : mam opcję do ustawienia ... blokada pci/agp na 64/32 , 67/34 , 77/35 i synchro ... jak dam synchro to mi pamięci idą w synchro na tym Asrocku ale PCI AGP leci wyżej jak podkręcę .. .czy tak ? nie mam zadnej możliwości zmian tak jak miałem na Abicie starym 2:3 cvzy inaczej ... są oznaczenia dzielników takie jak 5:4 ale nie jestem pewny do czego się to stosuje ... ma to oznaczenie NB czyli że do mostka płn .. tylko o co tam biega to dokładnie nie wiem :( jest jesio kilka innych dzielników typu 2:3 czy 1:0 a nawet znalazłem taki 7:1 tylko wszystkie jakoś dziwnie rozrzucone po Chipset Configu i nie mogę dojść bo z niczym mi się nazwy pod którymi te oznaczenia występują nie kojarzą :(

Jak nie masz ustawienia 66/33 to ustaw najbliższe 67/34. Przy ustawieniu synchro będzie Ci ciągnął agp/pci razem z fsb proca i mem. Nie wiem jakie masz memki ale jak 333 to podnosząc fsb w strone 200 musisz używać dzielników 5:4 lub 3:2 a jak masz 400 no to 1:1

 

są jakieś programy którymi moge wykryc poszczególne ustawienia i jak zmieniają się dzielniki wraz ze wzrostem FSB dla chipsetu SiS 661FX ? bo speedfan ma opcję typu clockgen ale w niej tylko sprawdzałem jak zmienia się taktowanie PCI/AGP w stosunku do podnoszonego FSB .. czy coś takiego istnieje co działałoby z SiS ? Dzięki za odpowiedzi :D

Np. w everescie (kiedyś aida) zobaczysz jakie masz mhz proca i pamięci. CPU-Z pokaże Ci mhz i dzielnik.Nie wiem tylko jaki program pokazuje agp/pci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ano własnie mam takie lebiedne memki co mi nawet CPU-Z nie pokazje ich dzielnika .. gdyby pokazywał byłnbym już w połowie drogi do 3,4 GHz ... a tak to chyba jednak nic nie zrobie ... nawet jak zmieniam im CAS to nic nie pokazuje innego tylko to zafajdane 2.5-3-3-8 i nie zmienie tego za Chiny Ludowe :(

 

sprawdze tego everesta ... tylko mi sie nie chce licencji na dwa badania kupować ani nic takiego .. ale to beznadzieja jest ... trial bez wymaganych przy o/c funkcji :(

 

RE5PECT ... .jak coś znajdę w tym biosie to podam na forumie ..

 

P.S: CPU-Z pokazuje inne taktowanie ... dla 200 MHz a pamięci tecą teraz na 376 MHz czyli mam 2:1 ... nie wiem jak zmienić .. teraz mają taki układ 2-3-3-7 @376 MHz .. i tak pokazuje everest HE .. jak myslicie da się coś z nimi zrobić ? co to jest ten PAT , za co jest odpowiedzialny i jak się go włącza/wyłącza ?

 

reasumując pamięci idą 2:1, fsb 188 , jako że proc nominalnie idzie na 533 czyli 4x133 to daje kolejny dzielnik 5:4, zmiana timingów pamięci jednak jest tutaj mozliwa jak pokazał everest idą inaczej niż nominalnie ... tylko nadal nie wiem którą opcją biosu tego dokonałem więc nie wiem czego się czepić żeby to poprawić :( ale twardo siedze nad specyfikazją mobo ... aż sobie to wydrukowałem i tak nic z tego nie wiem .. niby O/C ma być ale jakoś go nie ma ... chyba że 25 % dla Asrocków to już O/C ... no comment:P

 

czyli to by było tak : 800 MHz na pamięci czyli realne 200 FSB to wychodzi że musze je ustawić na 266 ( podwójny 133) <266 x 3 = ca. 800MHz> ponadto jeśli są faktycznie teraz ustawione jako 2:3 to będzie wyglądało następująco 266 x 2 = ca. 533 , 266x3 = ca. 800 do tego blokada PCI/AGP 34/67 i jeszcze 2.5T na CAS tak ? czyli wtedy miałoby to szanśe wstać na 3,4GHz czyli 17x ca.200 ... ca. - circa bo to nigdy nie wyjdzie dokładnie ... aha .. mam opcję Vccm do ustawienia w dwóch pozycjach : 2,55V i 2,62V dać wyższy z tego co rozumiem gdy będę wrzucał na wyższą latencję ? czy da się obliczyć jakoś proporcje pomiędzy CAS a resztą timingów na podstawie teoretycznego wykazu timingów domyślnych dla pamięci które przy 200x2 <pc3200> mają ustawienia fabryczne 2,5-3-3-8 a przy ustawieniu 133 x 3 dają z siebie 2-3-3-7 ?? już nic nie kumam z tego ... dokładnie skopane te biosy u asrocka są :(

 

bamboocha podaj co i jak masz poustawiane .. w jakimś języku który obowiązuje wszystkich producentów ... może i asrock ma tak samo ;P

Edytowane przez PC_Speaker

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ano własnie mam takie lebiedne memki co mi nawet CPU-Z nie pokazje ich dzielnika .. gdyby pokazywał byłnbym już w połowie drogi do 3,4 GHz ... a tak to chyba jednak nic nie zrobie ... nawet jak zmieniam im CAS to nic nie pokazuje innego tylko to zafajdane 2.5-3-3-8 i nie zmienie tego za Chiny Ludowe :(

nie wiem czy dobrze zrozumiałem - jeżeli w biosie zmienisz CAS na załóżmy 3 z 2,5 to cpu-z dalej pokazuje 2,5?

 

sprawdze tego everesta ... tylko mi sie nie chce licencji na dwa badania kupować ani nic takiego .. ale to beznadzieja jest ... trial bez wymaganych przy o/c funkcji :(

everest jest darmowy w wersji home ediction ale on dzielnika nie pokazuje tylko taktowanie w mhz, zresztą płatna wersja ultimate też nie pokazuje, przynajmniej ja w obu nie znalazłem.

 

P.S: CPU-Z pokazuje inne taktowanie ... dla 200 MHz a pamięci tecą teraz na 376 MHz czyli mam 2:1 ... nie wiem jak zmienić .. teraz mają taki układ 2-3-3-7 @376 MHz .. i tak pokazuje everest HE .. jak myslicie da się coś z nimi zrobić ? co to jest ten PAT , za co jest odpowiedzialny i jak się go włącza/wyłącza ?

Jeżeli pamięci cpu-z pokazuje Ci 376 to znaczy że fsb procka masz 188 i w dzielniku 1:1 bo pamięci ddr zawsze mnożysz x2 ale dzielnik podaje rzeczywiste czyli 188 dla proca i mem - jasne?

PAT to taka opcja przez którą możesz bawić się w o/c zestawu. Na różnych płytach różnie to się nazywa ale zawsze działa tak samo tj. jak dasz pierwszy stopień np. w MSI - PRIVATE - to podnosi Ci wszystko o 5%, następny 10% (chyba sierżant) i tak dalej. Ja u siebie nawet nie pamiętam jak to się nazywa :D. Nieważne, bo przełączyłem to na MANUAL i niejako "ręcznie" wszystko podnosiłem. Nie pamiętam dokładnie ale ten badziew w MSI neo3 chyba podnosił agp/pci. Niektórzy sobie to chwalą, kwestia gustu.

 

.. mam opcję Vccm do ustawienia w dwóch pozycjach : 2,55V i 2,62V dać wyższy z tego co rozumiem gdy będę wrzucał na wyższą latencję ?

To jest napięcie dla memek, dajesz więcej jak już nie wstają tak jak z prockiem nie wstaje to więcej V. I nie ważne od czego nie wstają czy od mhz czy od timingów. U mnie naprzykład podniesienie do 2,85V memką nic nie daje, to co robią to robią na default.

 

czy da się obliczyć jakoś proporcje pomiędzy CAS a resztą timingów na podstawie teoretycznego wykazu timingów domyślnych dla pamięci które przy 200x2 <pc3200> mają ustawienia fabryczne 2,5-3-3-8 a przy ustawieniu 133 x 3 dają z siebie 2-3-3-7 ?? już nic nie kumam z tego ... dokładnie skopane te biosy u asrocka są :(

Niesłyszałem żeby się dało policzyć. Metoda prób i błędów zostaje. I tak to jest że im niższe taktowanie mhz to możesz zapodać ostrzejsze timingi dlatego Twoje przy fsb 200 mają w spd zapisane 2,5 3 3 8 a dla fsb 133 2 3 3 7 im mniejsza wartość poszczególnych cyferek tym ostrzejsze a co za tym idzie wydajniejsze timingi.

Edytowane przez Arkadio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kwestia pierwsza ... CPU-Z nic mi nie pokazuje co mogłoby dotyczyć pamięci poza okienkiem SPD w którym każdemu cosi ktam wyświetla .. u mie wyświetla tylko że przy 200 są timingi 2,5-3-3-8... jak zmieniam w biosie to cpu-z nie zemienia niczego .. a w memory nic mi nie pokazuyje w ogóle ..

 

Everest : pokazuje mi że mam PAT enabled ... tylko nie wiem gdzie tego w biosie szukać i prawdopodobnie tego nie znajdę ... w ogóle wyłączac coś takiego czy niech sobie działa ? bo ktoś tu gdzierś pisał że bez PAT cosik tam lepiej funguje ale nie pamiętam kto i gdzie ... prawda to może być ?

 

czyli mam jednak 1:1 ... a jakbym miał 1:2 albo 2:3 to jak to przeliczac ? na takiej wartości jak DDR @166 dla przykładu ?

 

teraz pamięci mam ustawione na 100 MHz czyli idą na 200 z tego co rozumiem .. a proc idzie 188 przy tym ustawieniu ... nie dojdę końca z tą płytą .. zaraz wkleję linka do specyfikacji to może mi ktoś pomoże jakoś ..

 

 

 

link no.1 , link no.2 moze mi ktoś z tego powie co i jak tam można ustawic... chociaż tam chyba nie ma za wiele danych .. ech.... życie suksssss.....

Edytowane przez PC_Speaker

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ tamten post był ciut długi :D to sprawe dzielników opisze Ci w nowym. Na początek dzielnik 5:4. W dzielnikach zawsze pierwsza cyfra to jest procek a druga to memki. Załózmy,że mamy fsb proca 200 (rzeczywiste bez qdr itp.) i ustawiamy 5:4 to wtedy 200 dzielisz na 5 co daje nam 40.Teraz to 40 mnożysz razy dzielnik memek czyli x4 i otrzymujesz 160. W ten sposób mamy fsb proca 200 a memki 160 co w ddr dla memek daje 320 więc mamy asynchroniczny tryb. Teraz dzielnik np 3:2 dla fsb... no dalej 200. Dzielimy 200 na 3 co daje 66,teraz to 66 razy dzielnik memek czyli 2 i mamy 133 (w ddr 266) Weżmy teraz Twoje ustawienie fsb 188 i dzielnik np 5:4 Dzielimy 188 na 5 codaje około :D 38 mhz. Teraz mnożymy to razy 4 i mamy 150 mhz a w ddr 300. Teraz dzielnik gdzie memki będą pracowały szybciej niż proc czyli np 4:5 dla fsb Twojego czyli 188. Dzielimy na 4 fsb 188 co nam daje 47, które mnożymy x5 (dzielnik memek) i otrzymujemy 235. Przy takim ustawieniu miałbyś 470mhz w ddr na memach. Dzielnik 1:1 opisałem Ci w poście wyżej ale zasada ta sama dzielisz na jeden i mnożysz przez jeden co przy 188 daje 376 w ddr

EDIT:

kwestia pierwsza ... CPU-Z nic mi nie pokazuje co mogłoby dotyczyć pamięci poza okienkiem SPD w którym każdemu cosi ktam wyświetla .. u mie wyświetla tylko że przy 200 są timingi 2,5-3-3-8... jak zmieniam w biosie to cpu-z nie zemienia niczego .. a w memory nic mi nie pokazuyje w ogóle ..

A zakładka "memory" a nie "SPD" w cpu-z sprawdzałeś? Tam jest Frequency,FSB:DRAM i podaje dzielnik :D oraz timingi

EDIT: Timingi są w ustawieniach czipsetu, jeżeli tam masz opcje BY SPD lub auto to zmień ją na manual i wtedy możesz sam konfigurować jeżeli płyta na to pozwala

 

EDIT: Gdzieś wyżej pisałeś że masz jakieś dziwne dzielniki przy ustawieniach mostka północnego. Może to jest ustawianie agp/pci za pomocą dzielnika w stosunku do fsb procka? Np. dzielnik 6:1 dla pci przy fsb 200 da Ci 33mhz czyli tyle ile optymalnie powinien mieć

Edytowane przez Arkadio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

posprawdzam w BIOSie .. pokombinuje i jak sie uda uruchomić to dam znać co i jak z tym wszystkim .. dzięki wielkie za wyjaśnienia .. :D na Abitach jednak jest łatwiej przez czytelne oznaczenia co jest co .. a tutaj ??? qpa straszeczna i tyle :( tak czy inaczej jesio zapytam .. lepiej pamięci dać zeby szły synchro .. czy asynchro ? :D

p.s: w zakładce "memory" nic a nic absolutnie się nie wyświetla .. i to mnie wkurza bo nic a nic nie wiem o mozliwościach tych pamięci .. niby powinny iść na 200 MHz a nie chcą ... czyli jak ? producent to szuja chyba ... a może ci kolesie co mi je w zestawie sprzedali o tym nie wiedzieli ? to powinienem do nich napisać żeby m,i wymienili na takie co pójdą na te zasrane 200 MHz czy nie mam szans ? może jest ktoś chętny kto chce się wymienić za jakieś stare kości 256 które na pewno działają ... tak dla testów ? bo może to ja coś źle robię ale według mnie powinny spokojnie na 200 chodzić skoro są to PC 3200 ... :|

RE5PECT

Edytowane przez PC_Speaker

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

posprawdzam w BIOSie .. pokombinuje i jak sie uda uruchomić to dam znać co i jak z tym wszystkim .. dzięki wielkie za wyjaśnienia .. :D na Abitach jednak jest łatwiej przez czytelne oznaczenia co jest co .. a tutaj ??? qpa straszeczna i tyle :( tak czy inaczej jesio zapytam .. lepiej pamięci dać zeby szły synchro .. czy asynchro ? :D

p.s: w zakładce "memory" nic a nic absolutnie się nie wyświetla .. i to mnie wkurza bo nic a nic nie wiem o mozliwościach tych pamięci .. niby powinny iść na 200 MHz a nie chcą ... czyli jak ? producent to szuja chyba ... a może ci kolesie co mi je w zestawie sprzedali o tym nie wiedzieli ? to powinienem do nich napisać żeby m,i wymienili na takie co pójdą na te zasrane 200 MHz czy nie mam szans ? może jest ktoś chętny kto chce się wymienić za jakieś stare kości 256 które na pewno działają ... tak dla testów ? bo może to ja coś źle robię ale według mnie powinny spokojnie na 200 chodzić skoro są to PC 3200 ... :|

RE5PECT

W intelu synchro i asynchro jest bez różnicy. Zależy w jakim układzie masz wydajniej. U mnie moge max asynchro ustawić fsb 210 a dla mem 520 (4:5 :D). Ale lepiej (wydajniej) jest synchro 225 bo moge zjechać timingi i mimo iż wydaje się że asynchro byłoby wydajniejsze to tak nie jest ale róznica jest minimalna na korzyść synchro.

 

Pokombinuj z dzielnikami gdzie ram dasz szybciej od proca np 4:5 wtedy powoli podnoś fsb i będziesz wiedział czy to memki nie dają rady czy proc. Przy fsb 160 osiągniesz już 400 dla mem i jak wytrzymają to znaczy że proc nie daje rady u Ciebie dojść do 200. Ja u siebie tak robiłem i jak mi memki wstały przy asynchro 520 a w synchro przy 230 prime zaczoł walić błędami to wiadomo było ze od proca. Podniosłem mu lekko V i już 230 wytrzymał :D

Edytowane przez Arkadio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie oto <najważniejsze bo wielkość AGP nas nie interesuje jako ze jest to 64MB> mozliwości mam pod hasłem Chipset Configuration:

 

DRAM CAS Latency : 2T ; 2,5T ; 3T < jest 2T

MA 1T/2T Select : MA1T ; MA2T < jest 1T

VccM Voltage : 2,55V ; 2,62 V < jest 2,62V

Defer Function : Auto ; Enabled ; Disabled < jest auto bo nie wiem do czego to jest :(

CPU Thermal Throttling : jak wyżej .... z tą róznica że wiem do czego to jest i nie ruszam :P

AGP/PCI Fix Frequency : Sync. ; 72/36 ; 64/32 ; 77/39 ; 67/34 < jest to ostatnie wymienione ustawione.

P4 input strobe delay control : +0,00 ; +0,05 ; +0,10 ; +0,15 (ns) < ustawione na +0,00 ns

P4 input data delay control : jak wyżej.... nie wiem do czego obydwa ustawienia się odnosza bo w necie nic nie znalazłem a po przestawieniu nie odczuwam żadnej zmiany.

Output DQS control : Auto/Manual < jak dam auto to ustawia na +0,6 ns teraz jest manual ..

Output DQS : +0,0 ns

IDE Driving : normal / strong < zostawiłem na normal

 

jest jeszcze zaraz pod ustawieniem taktowania pamięci funkcja "Flexibility Option" i mam ją na enabled bo mogę jesio dać Auto albo Disabled ... ale wtedy mi się pamięci burzą bo komp piszczy jak porypany ...

 

to teraz mając więcej danych może mi ktoś pomoże rozgryźć tę płytę i jej ustawienia .. pamięci moga mieć 100/133/166/200 i sa to PC 3200 czyli powinny na fsb 200 wstawać i do windy wchodzić a jeszcze im sięnie udała ta sztuka ... dało się wejść do windy przy fsb 199 ale wykrzaczył po 30 minutach jak już wcześniej pisałem ... btw ... po ustawieniou na 199 pokazywał mi sięw biosie i w cpu-z jako 3,4 ghz więc powinien wstać i procek nie ma z tym problemów ....

 

RE5PECT

 

Znalazłem taką stronkę na której są jakieś krzaczki dotyczące mojej płyty ... pytanie brzmi co i jak należy zrobić żeby mieć podobny rodzaj biosu i czy dużo zależy od tego chipa co tam jest oznaczony jako : SiS 963 ? bo patrzę na zdjęcia ustawień tam zaprezentowanych i się zastanawiam że u mnie tego nie ma :( może po prostu musiałbym BIOS starszy wrzucić ?

Edytowane przez PC_Speaker

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mam opcji podnoszenia napięcia na procu ... nie ta płyta :( ale mam linka do jakichś chińskich testów ... tylko oni mają inny ... chyba zmodyfikowany BIOs bo zupełnie co innego w opcjach tam widze :( LINK ...

 

P.S: własnie się zacząłem zastanawiać czy czasem nie ma gdzieś schematu modów dla tej płyty... strasznie mało info o niej na necie ...

Edytowane przez PC_Speaker

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam teraz celerona 2.4 Northwood i tak zastanawiam się nad zmianą procka, ale musze też kupić nową grafę, tak wieć na procka wychodzi mi gdzieś 380zł. Mam płyte MSI I848P Neo-S i 2*512Mb Ramu, i zastanawiam się czy nie kupić sobie celerona d?? Co o tym sądzicie??? Jakiego byście mi polecili ????

Pozdrawia :D :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To kolego zależy do czego chcesz używać owego procka i czy zamierzasz go kręcić ostro czy lajtowo .. bo że będziesz kręcił to wiadome :D ... procek za 380 pln ... duży wybór zostaje osobiście uważam że procek z niższym mnożnikeim zrobi wyższe fsb ale to tylko teoria ... S478 ma kilka fajnych propozycji CeleronD : 310@2,13 , 315@2,26 i kilka mocniejszych ... tylko że nie wiem czy i jak one się kręcą .. ja mam 315 i dobrze się bawię :D byłoby lepiej gdyby mnie było w końcu stać na zmianę pamięci ale cóż ... jak sięnie ma co się lubi to się lubi co się ma :D

osobiście polecam 2,26 GHz :D

 

RE5PECT...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...