Skocz do zawartości
bart_3d

Zwalniający Procesor Xp-m2500

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Mam dziwny problem z moim komputerem

Niedawno (miesiąc temu) kupiłem płytę Abit NF-7 S v2.0 i procesor Athlon XP-M 2500.

Na początku było wszystko OK.

Puściłem go na 2500 i działał dobrze. Zaczoł mi sie restartować komp, więc zwiększyłem napięcie do 1,725 i zarzuciłem Prima 95. Wszystko OK. System stabilny.

Nie minoł tydzień, a komp znowu zaczoł się restartować. Zażuciłem Prime 95 i okazało się, że wywala błąd zaraz na początku. nie pomogło zwiększanie napięcia nawet do 1,95.

Zmniejszyłem taktowanie do 2400 (11,5x200) i zapuściłem Prima. Przy napięciu 1,7 wyskoczył błąd gdzieś pod koniec. Zwiększyłem napięcie do 1,725 i pomogło.

Niestety na takich ustawieniach komp pracował niespełna półtora tygodnia i znowu zaczął się wieszać. Zwiększenie napięcia nie pomogło.

Zdesperowany wróciłem do standardowego 1866 MHz

 

Jak myślicie, czy to możliwe, żeby procesor tracił swoje właściwości owerclockerskie ?

Zaznaczam, że temperatura procka w stresie nie przekroczyła 60-65C.

 

Mój pozostały config to: Zasilacz Logic 350 (próbowałem też na ModeComie 350),

Pamięć DDR333 Samsung (Pracowała na 333, na standartowych timeingach i jest raczej sprawna - testowana Memtest'em), pasta Arctic Silver 5 (nałożona raczej dobże), chłodzenie Pentagram Freezone 120 CU+.

 

Bardzo proszę o pomoc. Nie wiem, Czy to wina procka, czy może płyty (pół miesiąca temu sfajczyła mi się na niej grafika).

Przepraszam, jeżeli temat ten był już poruszony, ale jade na modemie i nie bardzo mam czas przeszukiwać forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

btw gdzie kupiles ta paste ? na allegro ?

sprobuj inna ac, nie wiem czemu ja tez mam teraz podobny problem a u kolegi smiga fajnie ;]

btw dobrze

Edytowane przez Linoge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...]

Zasilacz Logic 350 (próbowałem też na ModeComie 350)

[..]

1345878[/snapback]

masz odpowiedz, sam mialem ten zasilacz i musze powiedziec ze do sprzetu klasy barton2500+ ( nie podkrecany) i malo wymagajacej grafy kest wsam raz , ale gdy zaczynasz go "katowac" ( podkrecanie cpu, mocna grafa) to juz padaja napiecia, naprawde padaja.

2 sprawa jezeli masz podkrecone pamieci tez na 400mhz to ziweksz ich napiecie na 2,7V, powinno pomoc, czesto przyczyna nie jest slaby zasilacz albo cpu tylko ram ( ja tak mialem, cpu chodzi spox na 2,5ghz ale komp wywala bledami ramu, pomimo ze ram chodzil na fsb 166 :mur: ).

Sprawdz ram ( ze memtesat przechodzi to nie znaczy ze reszta musi przejsc ) i wymien zasilacz jezeli chcesz podkrecac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

60-65C to wedlug ciebie w normie ??

Jak ostro krecisz to niepowinna temperatura przekraczac 55C, przynajmniej u mnie mobile dokladnie od 55C przy Oc w zakresie 2,3-2,6ghz zaczynal byc niestabilny.

Zasilacz takze niespelnia norm unii w zakresie oc ;].

Problem moze tez tkwic w pascie, sprobuj zdemontowac cooler ,nalozyc od nowa i sprawdz czy znowu sie kreci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ostro krecisz to niepowinna temperatura przekraczac 55C

1346545[/snapback]

Do ostrego nie powinno być więcej niz 30-35`C Bo inaczej nie ma co mówić o ostrym... Chyba że ktoś "hardcore" preferuje <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do temperatury, to nie uważam że to norma.

Po prostu chciałem przez to powiedzieć, że procesor nie był przegrzany (XP-M wytrzymuje 100C)

W zasadzie standardowo temperaturka wynosiła gdzieś ok. 45C

A tak w zasadzie z tym abitem jest coś nie tak.

Wskazuje różne temperatury (zresztą nie ja pierwszy to zaóważyłem)

Teraz procek jest skręcony na 2200 (11x200) i temperatura przy przeglądaniu stron internetowych wynosi 33C przy 1,475V

 

Co do pasty, To jak myślicie, OCZ (30zł na allegro) jest lepszy?

 

Myślałem jeszcze o peltierze. mój cooler powinien sobie z nim poradzić.

 

A tak w zasadzie, to co myślicie o tym coolerze (Freezone 120 Cu+) ?

czy warto go zmieniać na coś lepszego, a jeżeli to na co (zaznaczam, że kocham ciszę).

 

Co do pamięci to są to Samsungi 333 i pracują na 333 przy fabrycznych timeingach 2-3-3-7

Dzisiaj zauważyłem, że nie tolerują napięcia większego niż 2,7. Po prostu komp nie wstaje. Czy to wina pamięci, czy płyty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz jakies problemy z ortografia czy co nie " zaóważyłem" tylko zauwazylem do pelta trzeba miec dodtakowy zasilacz

 

moim zdanie powinienes nalozyc cooler na nowo ... albo sprobowac chocby tej taniej pasty z jego boxa bo moze w as tkwi problem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chciałem przez to powiedzieć, że procesor nie był przegrzany (XP-M wytrzymuje 100C)

...Myślałem jeszcze o peltierze. mój cooler powinien sobie z nim poradzić

...że nie tolerują napięcia większego niż 2,7. Po prostu komp nie wstaje.

1347194[/snapback]

Ad1. :lol: pozostawie to bez komentaża bo niemoge ogarnąć wszystkich myśli jakie mi sięnasuwają :lol:

 

Ad2. Pelt + AC, sorki ale znowu :lol:

 

Ad3. Może poprostu twoja zasiłka to codeszit, a memki... jeszcze nie widziałem ddr co nie tolerują 2.5V<->4V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz mam ale 12V

Co do pelta i AC to jest taki jeden wynalazek chyba Thermalteka - Pelt + wentyl + specjalna karta kontrolująca pracę pelta i wentylka

Co do tych 100C dla procka to z tego co wiem taka jest max temperatura dla XP-M. Nie napisałem przecież, że może w takiej pracować.

 

A tak w zasadzie to nie orientuje się w temaci, więc piszcie proszę tak, żebym zajażył.

Wydawało mi się, że jeżeli max temp pracy dla procka wynosi 100C, to jeżeli go podkręcę i będę miał 60C to jest ok. Z tego co zrozumiałem tak nie jest.

Wiem, że wyższa temp pracy = mniejsza żywotność i większy pobór prądu

Edytowane przez bart_3d

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz mam ale 12V...jeden wynalazek chyba Thermalteka - Pelt + wentyl + specjalna karta ...jeżeli max temp pracy dla procka wynosi 100C, to jeżeli go podkręcę i będę miał 60C to jest ok....wyższa temp pracy = mniejsza żywotność i większy pobór prądu

1347738[/snapback]

Chmm, 12V, moze być byle by miało dpowiednią wydajność prądową bo taki od drukarki czy pegazłoma się nie nadaje. Do pelta 200W przy napięciu 12V potrzebujesz ok 16.66A

 

Wynalazek był, ale widać ładna lipa skoro się nie przyjoł, poza tym wieki temu gdzy cpu pobierały znacznie mniej mocy ;)

 

A pewnie że jest ok, tylko zywot mu skracasz niemiłosiernie i nie masz co liczyć na wyższe oc,

 

Z tym prądem przy wyższych tempach to bujda jakaś :lol:

Edytowane przez OWIES

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...