Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam kilka pytan dotyczacych raid 0 ... czytalem conieco, jednak nie do konca rozwialo to moje watpliwosci. Moze zaczne od tego, iz mam plyte ABIT NF7-SL

 

1. Czy Raid 0 mozna utworzyc z wiecej niz 2 dyskow ? Np 80GB+80GB+80GB ...

2. Czy kontroler raid to jakas oddzielna tasma? Jesli nie to czy mozna go budowac na SATA ?

3. Czy zakupienie dyskow do Raid 0 z NCQ mija sie z celem?

4. Czy zuzycie procesora przy 3 dyskach w raid 0 (jesli jest to mozliwe), bedzie bardzo duze? Przeciez wiadomo, ze komputer jest do GRANIA ;-)

 

Narazie to chyba tyle ;-) Z gory dziekuje za pomoc. Wesolych Swiat! :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem:

1. Tak mozna.

2. To odzielny scalak, kontroler. Mozna budowac na SATA.

3. A czego ma sie mijac? Nie wiem w sumie... ale lepiej miec z NQC bo to przyszlosc.

4. Nie ma codow - 3 dyski to 3X takie zajecie procka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

4. Nie przejmowałbym się zuzyciem procesora w RAIDzie. Wszak procesor tylko inicjuje przesył danych, a dalej realizowane jest to w trybie DMA.

Mam taki RAID na dwoch Barracudach SATA i chodzi to bardzo grzecznie. Wykorzystuje obsługę RAID wbudowaną w mostek ICH5R.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie dziekuje za odpowiedzi...

 

Mam jeszcze jedno pytanie...

5. Wlasnie przeczytalem ze sa problemy z Raid'em na Windowsach 2000 i XP, poniewaz kontroler Raid jest wykrywany jako SCSI ... a co za tym idzie nie ma cache'u i w sumie wszystko dziala bardzo wolno... Czy to jest regula ??? Zawsze tak jest? :-(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yeti qr.. co ty za bzdóry wypisujesz :blink:

 

1. Przeca on pyta w kontekście NF7-S więc gdzie tam chcsz zapiąć 3ci dysk do raid0, pozatym nie słyszałem nigdy o koncepcji 3hdd w raid 0 albo zwsze liczba musi być parzysta do 0, na NF7-S masz tylko dwa kanały sałaty do raid!!!

2. To yeti wzioł ogólnie, na tej mobo masz tylko opcje na Sata, 2kanały 2kable sygnałowe 2hdd

3. I tu ubolewam bo nie wiem co to jest NQC

4. Nie, u mnie max przy testah hdtachem wynosiło 10%

5. Problemów nie widze, zbadam to jeszcze kiedyś

pozdro i nie pisać bzdór jak się nie wie o so hozi

Edytowane przez OWIES

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NCQ : Native Comman Queuing !

Rdzenne kolejkowanie rozkazow!

 

Mam dwie Barracudy 80 z NCQ w stripe i bardzo ladnie sie spisuja!!

transfery do 110 MB :)

ogolnie polecam to rozwiazanie zamaist np dyskow 300GB z 16mb cachu!!szybciej i taniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość artur.c

sami szpece, do tego jeden to analfabeta!

1. tak mozna trzy dyski! - szukaj!

2. masz odpowiedz - szukaj!

3. czemu? - szukaj!

4. zalezy jaka masz plyte - szukaj!

5. zalezy jak lezy - szukaj nie pisz glupot, tak tam nie bylo napewno napisane!

Edytowane przez artur.c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sami szpece, do tego jeden to analfabeta!

1. tak mozna trzy dyski! - szukaj!

...

5. zalezy jak lezy - szukaj nie pisz glupot, tak tam nie bylo napewno napisane!

1367946[/snapback]

1. Można ale chyba nie do raid 0 lub 1, tylko do 5 ( tam gdzie łączy się w celu uzyskania max pojemności a nie wydajności czy bezpieczeństwa)

5.o so hozi

 

i kto jest tym analfabetą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość artur.c

1. Można ale chyba nie do raid 0 lub 1, tylko do 5 ( tam gdzie łączy się w celu uzyskania max pojemności a nie wydajności czy bezpieczeństwa)

5.o so hozi

 

i kto jest tym analfabetą?

1368240[/snapback]

1. nie pisz jak nie wiesz, najpierw sprawdz!

5. chodzi o to ze piszesz i nie wiesz, kolega wyzej podobnie, pod xp raid chodzi normalnie z malymi wyjatkami, na ktore przy korzysciach jakie on daje, mozna przymruzyc oko - szukaj!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehehe ale im pojechales :)

 

ogolnie panowie proponuje tak:

dwa dyski sata 80gb w raidziemamy 0 lub 1(sata stripe lub mirror) oczywiscie stripe!!!

jezeli ci malo kupujesz dysk ata jaki chcesz np 120 bo po co przeplacac a jak cchesz cos przeniesc bedzie latwiej!!!pozatym na wiekszosci plyt sa na razie dwa miejsca na sate!!!

NCQ dopiero wchodzi i mysle ze warto dolozyc pare zloty moze sie kiedys przyda(poprawia osiagi o jakies kilka mega)

procka napewno nie obciazysz

 

ja mam podobna konfiguracje winde xp sp2 i zadnych problemow transfery do 110 mb!!!

 

pozdrawiam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

btw. odczyty widze wszyscy mamy do 110 :P

1369306[/snapback]

 

???

Mówisz o Burst read czy Averange read ?? Bo to ZASADNICZA różnica

 

Ja mam raida0 na 2x160GBHitachi i odczyty (HDTach 3)

 

Burst read 220 Mb/s

Averange 97Mb/s (120-70)

 

Aha CPU Utilisation 5% :D

Edytowane przez yotomeczek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w matrycach RAID 0 można tworzyć partycje tak jak w przypadku pojedynczego HDD? Chodziłoby mi o stworzenie 3 oddzielnych partycji - jednej na system, drugiej na plik wymiany a trzeciej na dane i zainstalowane oprogamowanie. Da się takie coś zrobić w macierzy RAID 0?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w matrycach RAID 0 można tworzyć partycje tak jak w przypadku pojedynczego HDD? Chodziłoby mi o stworzenie 3 oddzielnych partycji - jednej na system, drugiej na plik wymiany a trzeciej na dane i zainstalowane oprogamowanie. Da się takie coś zrobić w macierzy RAID 0?

1420681[/snapback]

Z punktu widzenia systemu dyski w raid sa rozpatrywane jak pojedynczy dysk fizyczny. Wszystko mozna ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5. Wlasnie przeczytalem ze sa problemy z Raid'em na Windowsach 2000 i XP, poniewaz kontroler Raid jest wykrywany jako SCSI ... a co za tym idzie nie ma cache'u i w sumie wszystko dziala bardzo wolno... Czy to jest regula ??? Zawsze tak jest? icon_sad.gif

Rzeczywiście niektóre starsze kontrolery mają problemy z poprawnym działaniem z windowsem xp/2000 i obsługą write cache. Jednak teraz jest już znacznie lepiej i nowe kontrolery większości przypadków działają poprawnie.

(Do raida SiliconImage 3112 aby było write cache należy zainstalować sterowniki z windows update + wmiare nowy bios.)

Edytowane przez jg5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki. Potrzebuję porady bo do jutra muszę się zdecydować! Szukam kontrolera RAID 0, ale żeby nie było problemów z write cache pod XP.

 

Czy ten kontroler nie będzie miał z tym problemów:?

 

http://allegro.pl/show_item.php?item=57281369

 

Ewentualnie macie jakąś propozycję do 100zł?

 

Pozdro

 

Update

 

A czy ten problem występuje w kontrolerach SATA??? Na allegro za 80zł już coś się kupi. Wezmę dysk na SATA a drugi przez przejściówkę i byłoby ok. :-P Więc co wy na to?

Edytowane przez kojak_ct

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja już nie wiem co jest. :(

 

Kupiłem kontroler SATA na Sil 3112A, wgrałem najnowszego biosa 4250Raid, stery też najnowsze 1.0.0.51, do tego dysk SATA WD800JD i ATA100 WD800JB na przejściówce ATA->SATA Gigabyte, write cache włączone i oto wynik:

 

Dołączona grafika

 

Nie byłoby nic w tym dziwnego gdyby nie to, że jeżeli kopiuję na starą Barkę 7200.7 z RAIDA to mam takie transfery:

 

Dołączona grafika

 

ale jak kopiuję w drugą stronę na RAIDa to mam taki transfer:

 

Dołączona grafika

 

 

:mur: :mur: :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam Abita Ic7-G i 1 dysk Sata Seagate 160GB Bez NCQ

Zastanawaim sie czy dokupic drugi dysk 160GB i zlaczyc je w raidzie po to zeby to szybciej chodzilo.

Takie pytanka

 

1. Czy bedzie to dobrze chodzilo na 2000?

 

2. Czy bedzie znaczace przyspieszenie? (bo teraz na procku P4 3GHz + 1GB ramu jak nagrywam np dvd i np przegladam http to czeeeeesto spada bufor :( bo nienadarza czytac z dysku :(, a co smieszniejsze to nie udalo mi sie w spoub normlanej pracy zarznac tak proca zeby sie ciol!

Wszystko ogranica dysk :( a procek w szycie jakies moze 70 -80% zuzycia . to HT to zajefajna sprawa)

 

3. Czy nie bedzie zadnego problemu gdy podlacze 1 dysk bez NCQ a drugi z NCQ? O tej samej pojemnosci oczywiscie.

 

Baaardzo prosze o odpowiedź

Jak ktos ma jakies testy to prosze o jakis wyniki w Raidzie 0 i bez.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

testy masz wyzej, problemu nie bedzie. najlepiej robic raida na 2ch identycznych dyskach bo jesli jeden jest wiekszy a 2gi mniejszy to bedziesz mial po zraidowaniu pojemnosc 2x pojemnosc najmniejszego dysku. jak wiadomo dyski roznych firm o niby tej samej pojemnosci maja rozna pojemnosc ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Masta_KKIILLAA!!

Witam

Chcialem zakupi laptopa z dwoma dyskami po 80Gb 5400rpm :) Mam mozliwosc spiecia je w raid 0/1 :) Chcialbym na laptopku trzymac dosc cenne dane tak wiec czy raid 0 automatycznie odpada??? Wiem ze zadko sie zdaza ze dysk twrady pada - no ale zawsze jest mozliwosc :( Zalezy mi takze na szybkosci ... Co byscie mi polecili Raid0 czy 1???? Acha ... mam jeszcze jedno pytanie z punktu widzenia technicznego w raid1 nie ma zadnego przyrostu predkosci :) Jednak czy nie oplca sie zostawic tych dyskow normalnie podpietych a nie w raidzie 1 gdyz ten bardziej obciazy proc???

Z gory dzieki za odp.

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...