Skocz do zawartości
dem

Dwie Linie Zasilające 12v

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi mi po glowie kupno tego Enermaxa. Ma on oddzielne dwie linie zasilające 12v, kazda po 18A. Wszystko fajnie, tylko jak to bedzie w praktyce. Domyslam sie, ze kazda z tych dwoch lini 12v idzie sobie na oddzielnym kablu. Co w przypadku gdy karta graficzna (a z zalozenia chyba jedna linia ma ciagnac proca, a druga grafe) nie posiada gniazda na dodatkowe zasilanie, np X800XL? Czy wtedy obciazona jest tylko jedna linia?

Pytam, bo niedlugo bede mial X800XL i taki wlasnie problem przed soba.

Moze lepiej jednak wybrac tego Enermaxa z jedna linia 12v = 36A? Bedzie duzo gorszy? A moze bedzie lepszy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dwie linie zasilajace w enerkach sa jak najbardziej odeparowane,ale nie sa to linie niezalezne...po ludzku...jesli dobrodziejstwa jednej linii sa niewystarczajace to "podprowadza" A z drugiej

 

Benito,a przy niby jakim Vcore procka mialby brac jedna linie ?.... :lol: to ze tagan spindolil swoje zasilki z dwiema +12V to nie oznacza ze wszystkie zasilke tego typu sa slabe

 

dem,bierz coolergianta..napewno bedziesz zadowolony.....EG651P-VE,niedosc ze ma pasywne PFC to jesio to znacznie starsza konstrukcja,pozornie tylko o wiekszej wydajnosci pradowej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a slyszal o tym ze obydwie linie nie sa od siebie niezalezne ?

 

testowalem zarowno enerka EG465AX-VE z jedna linia 33A jak i coolergianta z dwiema (17 i 18A) na kompie z bartonem 2.5GHz@2-2.2V i zdecydownie lepiej radzil sobie coolergiant

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje glupie dyskusje ? :]

 

to raczej ty zaslepiony zwolennik wszystkiego co ma nalepke tagan wypisuje ciekawe teorie :]

 

wiec jak slyszal ze linie sa niezalezne i w momencie gdy jedna z linii nie ma wystarczajacej wydajnosci pradowej wspieraja sie druga to gdzie w tym momencie jakikolwiek sens ma twoja teza,ze niby jak to napisales " Procek z vcore powyżej 2v potrzebuje do stabilnej pracy minimalnie 17-18 Amperowej linii 12v" ?...zgoda,potrzebuje do stabilnej pracy te 17-18A,ale zostasowanie podwojnej lini wcale nie wyklucza mozliwosci dostarczenia takiej ilosci amperow

 

proste

 

(a nastepnym razem misiu daruj sobie takie ciekawostkie jakie ostatnio zenfist kasowal ze swojego forum...przypomne "cwele z tłika")

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śmieszny jesteś teraz, chyba dziś coś przykrego cię spotkało. Uważaj bo się jeszcze zaślinisz.

 

Jeśli linie są niezależne, to są odizolowane od siebie począwszy od trafa skonczywszy na stabilizatorach i jedna nie może wspierać drugiej, chyba że sprzegniesz je równolegle. (wynika to z pierwszego prawa Kirchoffa) Jeśli zamierzasz uczynić taki manewr, to cała idea z punktu widzenia użytkownika traci sens, ponieważ dalej dostaje on jedną linię, tyle że złożoną z dwóch obwodów będącymi osobnymi źródłami pradowo-napieciowymi. Więc cała twoja niezalezność linii jest w tym momencie bzdurnym chwytem marketingowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śmieszny jesteś teraz, chyba dziś coś przykrego cię spotkało. Uważaj bo się jeszcze zaślinisz.

 

 

1454658[/snapback]

patrzac po av to samo moge powiedziec o tobie :lol: :lol: :lol:

 

a do tematu wrocimy,wieczorkiem znajde odpowiedni topic gdzie pmp i zenfist o tym pisali moj drogi paczusiu :] ...chwilowo czas nagli B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

patrzac po av to samo moge powiedziec o tobie  :lol:  :lol:  :lol:

 

a do tematu wrocimy,wieczorkiem znajde odpowiedni topic gdzie pmp i zenfist o tym pisali moj drogi paczusiu :] ...chwilowo czas nagli  B)

1454693[/snapback]

Sorry za OT ale to co VIP wypisuje to jest ponad moje siły, musze to napisać:

Hahahahahahahhahahahahahahhahahahahahahhahahahahahahha :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze inaczej zapytam, w ktorych kablach ida dwie linie 12v? Pod mobo podpiete bedzie tylko ATX 24 pin i 4pin. Czy to wystarczy, by komputer korzystal z obu lini (w przypadku gdyby z jednej bylo mu za malo)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 linie 12V nie są niezależne bo musiały by być 2 trafa 12V - dlatego producenci podają np 2x18A łącznie nie więcej niż 27A :lol: taka sztuczka żeby nie wsadzac shotkich 30A...

 

i oczywiście obciążenie jednej linii wpływa na stabilność drugiej - PWM działa normalnie (te kirchofy i inne)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niech ktoś zapoda schemat takiego zasilacza to możemy wtedy konkretnie pogadać a nie tylko gdybać a druga rzecz żeby dwie linie 12v były niezależne nie potrzebne są dwa trafa wystarczą dwa uzwojenia na jednym rdzeniu przecież jedno trafo odpowiada za wszystkie napiecia 3.3v 5v 12v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W gruncie rzeczy masz racje, tylko wtedy potrzebne jest trafo o odpowiedniej wydajności prądowej na obu tych uzwojeniach, a i tak nie możesz wtedy powiedzieć ,że linie są całkowicie niezależne od siebie. Jeśli chodzi o izolację galwaniczną, to owszem, ale większy pobór energii z jednego uzwojenia zawsze bedzie powodował zmniejszenie wydajności prądowej drugiego (zasada zachowania energii).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji odnosząc się do pierwszego posta w tym temacie to niektóre X800XL maja dodatkowe zasilanie (osobiście taką posiadam firmy Club3D).

Edytowane przez vtg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raczej żaden producent nie zdecyduje sie na zastosowanie dwóch traf po prostu musi być jedno duże trafo , moc trafa to nie zależy od uzwojeń tylko rdzenia im wieksza powierzchnia tym wieksza moc możliwe że jest tak że jedna linia 12v służy do zasilania procka a druga linia do napedów itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedno trafo jest w np ANTEC-u TRUEPOWER (WIELKIE) ale np w delcie są dwa... natomiast jakbys wiedział jak działa zasilacz impulsowy to byś nie pisał głupot - sterownik kontroluje napięcie na stronie wtórnej i układ sprzeżenia zwrotnego reguluje szerokosc impulsu zasilającogo po stronie pierwotnej - co wpływa na WSZYSTKIE napięcia po stronie wtórnej - i tyle teorii - praktycznie oczywiście można dac duże trafo i potężny MOSFET - (antec i enermax) ale wtedy linie i tak nie są niezależne ...

Edytowane przez fit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedno trafo jest w np ANTEC-u TRUEPOWER (WIELKIE) ale np w delcie są dwa...  natomiast jakbys wiedział jak działa zasilacz impulsowy to byś nie pisał głupot - sterownik kontroluje napięcie na stronie wtórnej i układ sprzeżenia zwrotnego reguluje szerokosc impulsu zasilającogo po stronie pierwotnej - co wpływa na WSZYSTKIE napięcia po stronie wtórnej - i tyle teorii - praktycznie oczywiście można dac duże trafo i potężny MOSFET - (antec i enermax) ale wtedy linie i tak nie są niezależne ...

1455360[/snapback]

jak sie nie znasz na elektronice to dla ciebie może to są głupoty nie musisz pisać teorii bo mi nie potrzebna i tak to zrobiłeś dość nieudolnie i tak spodziewałem takiej odpowiedzi bo na forum mało kto zna się na elektronice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nasz mądrala nagle zamilkł. Pewnie niedługo skądś wyszarpie moją teczkę :lol:

1455237[/snapback]

przeca pisalem ze sa sprawy wazne i wazniejsze...ale juz wrocilem robaczku specjalnie dla ciebie :lol: :lol: :lol:

 

prosze paczuszku : http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic...niezalezne&st=0

 

przeczytaj dokladnie,masz nawet ladniusie rysuneczki od pmp w zalacznikach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze fit zapomniałem dodać po co ci ten poteżny mosfet przecież w generatorze w przetwornicy są stosowane tranzystory bipolarne a na wyjściu diody schotkiego więc z tej wypowiedzi naprawde wywnioskowałem że z elektroniką w praktyce masz mało doczynienia i masz małe doświadczenie chyba że poniosły cie emocje i się wygłupiłeś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Vip

No i z postów pmp, wychodzi na to co mówiłem tutaj, że linie nie są od siebie niezależne jak ochoczo próbowałeś nam wciskać.

 

linie 12v przy 1 trafie są:

-separowane po wyjściu z obwodu wtórnego transformatora (w pozycji combined znóe masz 1 linię i tylko wtedy jedna wspomaga drugą)

-dzięki rozłożeniu mocy płynącej(w przypadku 2 trafek też) na 2 obwody możesz wmontować tansze elementy o mniejszym amperażu.

-owszem, są stabilniejsze napiecia przy opcji combined, bo wahanie poboru mocy przenosi się równomiernie na 2 obwódy stabilizacji, które z oczywistych względów zareagują szybciej.

 

Inaczej sprawa się ma jak odseparujesz całkowicie obwody przy zastosowanych takich samych elementach jak w przypadku powyżej. Jeśli obciążysz 1 linię bardzo (np. zajebiscie podkręcony procek), a drugą słabiutko (napędy, i inne pierdółki), a grafa nie pobiera zasilanka z +12V, to masz napięcia bardziej pływające aniżeli przy 1 mocnej liniii, bo dobrodziejstwa drugiej są marnowane. Twoje Enermaxy radzą sobie z tymi prockami, bo jeszcze wydalają prądowo na pojedyńcze linii.

 

To wszystko, co mam do powiedzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Vip

No i z postów pmp, wychodzi na to co mówiłem tutaj, że linie nie są od siebie niezależne jak ochoczo próbowałeś nam wciskać.

 

...

1455745[/snapback]

czy ty potrafisz czytac ze zrozumieniem ?

 

pierwszy moj post :

 

"dwie linie zasilajace w enerkach sa jak najbardziej odeparowane,ale nie sa to linie niezalezne"

 

i kto tu ochoczo cokolwiek wciska ? ...i nie NAM,ale tylko tobie moj drogi...wszystcy jakos potrafia zrozumiec slowo pisane i nikt nie robi problemow,ale ty hardłer mentorku i zdaje sie zapominasz conieco o czym tu rozmawiamy

 

wiec skoro "moje enermaxy" radza sobie zarowno z mocno kreconymi AXP na wysokich Vcore,jak i z mocnymi P4 z wysokimi zegarami to gdzie tu znowu potwierdzenie twojej tezy "Przy takim vcore na procku spokojnie możesz wziąć dwie linie" ...wiec jesli radza sobie z 2.2-2.3V to przy jakim TRZEBA juz jednej linii ? :]]] 5V ?

 

gubisz sie bardzo w tym co chcesz powiedziec

 

UPDATE:

 

beniuś masz pozdrowienia od Adasiego :]]]

Edytowane przez _Vip_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nie wiem jak to wszystko działa ale w praktyce jest tak że jak dam na proca 2,22V a resztę jak w podpisie to napięcia +5V i +12V w idle i stresie różnią się o 0,01V albo wogóle (przeważnie jest tak że napięcie jest nom-stop 12,03 i na ułamek sekundy przeskoczy na 12,02 i znowu 12,03 będzie przez jakąś godzinkę albo więcej...)

 

POzdr.

 

Polecam swoją zasiłkę :) No i nie jest ona takim huraganem jak Enermax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i ja dolacze sie do dyskucji,bo ostatnio kupilem zasilke z podpisu i okazalo sie ze mam dwie linie 12V 10A i 15A. Czy te linie w tej zasilce sa od siebie odseparowane?? Czy lepszy jest taki uklad czy lepszy bylby model z jedna linia 18A ?? Po przeczytaniu tego tematu i tego do ktorego link podal Vip stwierdzam ze lepiej miec dwie... A moze to co napisali na mojej zasilce to jakas sciema i zasilka ma jedna linie 12V :? Prosze kogos obeznanego w temacie o krotkie wyjasnienie :wink: pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie dni poswiecalem na testowanie swojego zasilacza (Tagan TG480-U22) na konfigu - proc >2,6 GHz @~2,0Vcore, grafa @440/1180 - linie +12V w pozycjach split i combined...

Powiem szczerze nie zauwazylem zadnych roznic w stabilnosci kompa i linii +12V :blink: Wszystko mierzone jednak TYLKO MBM, wiec moze to przez to... ale zastanawiam sie z czego to wynika (brak roznic) i jak teoretycznie (a teraz jak juz wiecej osob ma takie zasilki, to bardziej praktycznie) jak powinno byc lepiej :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę późno znalazłem ten Topic, ale może się podepnę i napiszę swoje dwa słowa ...

Odnośnię wspomnianych w topicu lini 12V , 12L1:

 

po pierwsze - nie maja własnych stabilizatorów, pracują pod kontrola nadrzędnego układu stabilzującego, wspólnego dla wszystkich napięć wyjściowych zasilacza

 

po drugie - są separowane bo z założęnia pracujące jako odzielne obwody ale z układem wspólnej masy; de'facto - nie są więc całkowicie - w dosłownym tego słowa znaczeniu - separowane.

Gdyby były galwanicznie separowane to zasilacz dysponowałby napięciem 24V o dużym amperażu ( komuś to mogłoby się przydać, heheheheh )

 

po trzecie - nie są całkowicie od siebie niezależne, znaczne obciążenie jednej linii zmniejsza możliwość potencjalnego obciążenia drugiej linii i odwrotnie. Wynika to z ograniczenia łącznej przenoszonej mocy przez transformator.

Ponadto na linii bardziej obciążonej pojawia się wyższy poziom tętnień napięcia zasilającego i odwrotnie. Wynika to z zastosowania prostego obwodu filtrującego LC stosowanego na wyjściach tych linii. Istnieją zasilacze z możliwością wewnętrznego połączenia tych linii do pracy równoległej.

 

po czwarte - transformator wyjściowy jest jeden , ma tylko dodatkowe uzwojenie dla drugiej linii

 

Poza tym układowo - jedna z linii zasila zazwyczaj falownik preparujący napięcie dla rdzenia procesora a druga zasila pozostałe układy płyty. Ma to swoje zalety, m. innymi mniejszy poziom tętnień napięcia i wspomniana separacja potrafiąca całkować dynamiczne zmiany obciążenia itp.

 

Ps.

nie pisałem tych zdań na poparcie tezy Vip'a ani BENITO :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Należy zadać sobie pytanie dlaczego są 2 linie 12V, jaki jest ku temu cel.

 

Odpowiedź jest taka, norma ATX wprowadza 2 linie 12 V do zasilaczy dużej mocy,

ze względu na normy bezpieczeństwa - dopuszczalne prądy dla napięć 12V.

 

Nie robi się tego dla jakiegoś innego wyimaginowanego celu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...