Skocz do zawartości
kill_or_get_killed

Moj Pomysl - Czy Trafiony? Nie Wiadomo...

Rekomendowane odpowiedzi

wpadlem na taki sobie pomysł, nie wiem czy sie uda i prawdopodobnie go nie zrealizuje(jesli nie wiadomo o co chodzi, chodzi o...).

Dołączona grafika

chodzi o to ze chlodnica jest zamknieta w pojemniku z miedzi(albo czegos innego - wedle uznania), pojemnik jest wypelniony... woda. chlodnica oddaje cieplo w wode, cieplo z wody wypompowuja peltiery, a z peltów radiotory(lub wg uznania). moim zdaniem woda powinna sie zamrozic - kto wie czy nie trzeba bedzie uzyc borygo. tak jak mowilem - watpie zebym go zrealizowal(musial bym kupic nowego kompa[obecny nie jest moja wlasnoscia], do kompa wc itp...), daje zebyscie se zobaczyli i moze zeby ktos skorzystal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem woda bedzie miala bardzo niska temp. jeszcze zalezy jakich peltierów uzyjesz, ale prawdopodobnie musiałbyś wlać więcej środka obnizajacego temp. zamarzania wody niż samej wody ;) no i chyba i tak sie bez 12cm wentyli na radiatorach nie obejdzie... i nie wiem czy 5V starczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

woda w układzie czy w pojemniku? to chyba dobrze, no nie :)? co do peltow to na jakims forum jakis gosciu napisal ze jemu peltier chyba 89 W na 12 V gotowal litr wody w min, a kumpel mi opowiadal ze widzial na pokazach fizycznych jak facet mial puszke miedziana(nie wiem jaka wielkosc) do niej peltier(nie wiem jaki) i chyba w minute czy w dwie kostka lodu.

Edytowane przez kill_or_get_killed

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

woda w pojemniku oczywiscie, no nie wiem czy dobrze, wszystko sie moze zdarzyc i pamietaj o rozszerzalności wody... jak nei sprobujesz to sie nie dowiesz. wez to o gotowaniu wody pod uwage bo same radiatory imho nie wystarczą...

 

swoja droga fajne doswiadczenie, tez bym sie w to pobawił :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radiatory, to sobie mogą mieć i 90 stopni, jeżeli to nieprzegrzeje ogniwa i nie obniży jakoś drastycznie jego wydajności, to już nikomu nieprzeszkadza.

a woda w układzie chłodniejsza - cel osiągnięty.

 

Niema co wydawać grubej kasy, myślę że to wystarczyło by.

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=54684193

Edytowane przez SuperRzeźniK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oJjj wcale peltiery nie moga miec 90*--> Z punktu fizycznego mogą (nie spala sie) , ale z praktycznego to bezsens , poniewaz to ogniwo wtedy nie obniza juz temp tylko stara sie utrzymac zimno na drugiej stronie (Brzmi glupio wiem , chodzi o to ze druga strona , ta zimniejsza ma wtedy zwykle powyzej 20 stopni). Testowalem juz to.

 

Bawilem sie peltierem. Zamontowalem na nim (bawilem sie na sucho , jako eksperyment , nie na kompie) radiator aluminiowy. Po 10 minutach pracy radiator mial sporo stopni (80-90) a druga strona peltiera byla troche cieplejsza niz jakies przedmioty w pokoju (wyzsza temp. od otoczenia). Jednak gdy dalem na niego blok wodny od mojego ukladu i podlaczylem pod wode to momentalnie zrobil sie mróz i trzymał przez kilkanascie minut (potem go wylaczylem). Czyli wydajnosc peltiera zalezy od jego schlodzenia. W Koncu pisza , ze roznica temperatur wynosci max 68*...

 

Zamiast kombinowac tak jak ty kombinujesz to pobawiłbym sie w cos takiego , zeby slabszego peltiera chlodzic mocniejszym :D moze by sie udalo otrzymac temp rzędu -30* :) Bede musiał spróbowac , bo mam w domu tylko 89W a moze zakupie sobie 267W :) nooo to by bylo na tyle. jak cos zle mowilem to mnie wyprostowac ;D

Edytowane przez KamiKaze boski wiatr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sa takie uklady peltow stosowane ze jest ich kilka (np 5) i chlodza sie szeregowo, pozwala to uzyskac duza roznice temperatur (przy uzyciu wiekszej ilosci peltow ale o slabszej mocy poszczegolnych).

A radiatory sa tez spore, sa np takie wielgachne montowane w tramwajach (widzialem kiedys zrobione na tym pasywna bude, z tym ze ten radiator zajmowal cala sciane boczna). Problem tylko ze przyklejenie malego peltka na srodek tego radiaora nie rozwiaze problemu bo cieplo nie zdarzy sie rozprowadzic i trzeba to polaczyc z heatpipe'ami (cos jak w tej obudowie zalmana koszmarnie drogiej).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, zauważam, że zaczyna się wprowadzać na forum swego rodzaju tradycja. Otóż co roku w porze tuż przed wakacjami jakiś user wpada na genialny pomysł lodówki turystycznej.. później kolejny wyskakuje z kanapką z bloków wodnych okraszoną modułem peltiera.. za chwilę kolejny "geniusz" wymyśli, jak by tu wsadzoć kompa do zwykłej lodówki.

eh...

1503060[/snapback]

ejlo, chyba z czytaniem ze zrozumieniem kiepsko u ciebie, pisze jak byk na tej aukcji że nie zejdzie poniżej 3*C, czyli jak każda normalna lodówka

podobne tematy były tyle razy wałkowane:

- używanie lodówki do czego innego niż chłodzenia żywności to marnotrawienie energii

- używanie peltierów inaczej niż centralnie na procek to marnotrawienie energi

jak chcesz jakieś niższe temperatury to zostaje ci jedynie peltier i fc (ew. wfc), ew przeprowadzka na antarktyde

1503357[/snapback]

(...)

Po trzecie:

Lodówki są głośne więc po co tak się męczyć i kombinować, bo jeśli się chce mieć prawdziwą wydajność to peltiera o odpowiedniej mocy można założyć na CPU lub GPU na to bloki wodne i wydajne chłodnice porządna pompka (np. CWU) i jest cisza i super chłód.

 

Po czwarte:

Jest taki magiczny przycisk szukaj jak się go wciśnie to wyskoczą magiczne okienka w których trzeba napisać to czego się chce dowiedzieć. Można też użyć www.google.pl daje to ogromne możliwości....

1504231[/snapback]

nic dodać, nic ująć.. :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sens to ma jedynie jak zastosujesz słabego pelta, takiego np co nie uciagnie procka (89W), jako pompę termiczną - dajesz go miedzy 2 bloki i pelt chłodzi wode dolatującą do procka a jest chłodzony wodą powrotna - oczywiscie potem gorętsza woda leci do chłodnicy... zaletą jest brak roszenia w okolicach cpu noi mniej $$ na pelta- ale trzeba zrobic 2 wymienniki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kill_or_get_killed>>> to co narysowałeś nie ma sensu. Już lepiej by to działało bez chłodnicy. Taka chłodnica to kolejna bariera do pokonania dla ciepła.

Musiałbyś zastosować coś podobnego do miedzianego bloku wierconego, tylko, że o takich wymiarach, żeby można było założyć po 2 pelty z każdej strony.

Do chłodzenia peltów potrzebowałbyś drugiego układu. I tu tracimy sens całej operacji. Koszt nieproporcjonalnie wielki w stosunku do efektu. IMHO mocny pelt na procka, dobra izolacja neoprenowa i silikonik załatwią sprawę wysokiej temp. Wystarczy tylko postarać się o dużą chłodniczke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kill_or_get_killed w sumie pomysł całkiem orginalny:)

czemu nie ? możesz spr, zrob cos takiego i zobaczymy - bo jak masz pomysl to rób - w taki sposób się łamie konwencje :)

Nie myślałeś np ,że skoro pelt ma przepompowywac ciepło to lepiej aby w wodzie też był radiator ,który styka się z ze ścianą zbiornika (powiedzmy ,ze jest miadziany lub aluminiowy)? taki radiator odbierałby lepiej ciepło wody. Może podniosło by to wydajność? Mam nadzieje,że łapiecie o co mi chodzi ?

post-15998-1119360275_thumb.jpg

Edytowane przez Grzechu Sin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żyjemy w cywilizowanym kraju, a ludzie w magię wierzą :D

Może zamiast do chłodzenia dziwnych wynalazków użyjecie ogniwa do ostudzenia waszych rozpalonych makówek :P

Jak nie to lekko chłodny prysznic ode mnie:

Po pierwsze: Woda nie ma super przewodności cieplnej i dlatego w układach wc potrzebne są pompki :) W tej konstrukcji nie ma wymuszonego obiegu wody więc ta cała "chłodniczka" w środku będzie otoczona ciepłą wodą, natomiast przy ściankach woda będzie chłodna :P (a chyba nie o to chodzi)

Po drugie: Po co ta "chłodnica"?? Nie lepiej byłoby chłodzić wodę z układu zamiast całość komplikować??

itd :)

Nie zawsze wystarczy zdać się na chłopski rozum :D

A może zanim ktoś zgłosi swój kolejny pomysł przeczyta choćby rozdział z termodynamiki z podręcznika do gimnazjum czy dowie się co to jest zjawisko Peltiera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm panowie , jak szalec to szalec. Tez mam piekielny pomysł :D :D :D

 

Podpiąć całe WC do bierzącej Wody :D :D (czytaj kranU). Woda temperatury kilkunastu stopni , wykorzystana wode mozna gdzies magazynowac (do podlewania kwiatków np.). Nie musiałby to być duży strumien wody. Wystarczyłby powolny strumyczyczek. Kran musiałby być nizej od ukladu (zeby woda sama się wypierała i nie zostawało powietrze). Problem kosztów mozna szybko i brutalnie rozwiązac (Patrz- Mój sąsiad na działce). Wystarczy do licznika na wode przypiąć/podłączyć/przyłożyc silny magnes i ANI DRGNIE. Po prostu złoty interes :lol:

 

Nooo dałem upust swojej fatnazji , teraz moge isc spac :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam powoli wątpić w inteligencję niektórych forumowiczów :-|

Aha.. muszę wszystkich przeprosić za moje zaniedbanie: do grona "super pomysłów" na pierwsze dni lata:

- kanapka z peltów i jakiegoś bloku

- chłodzenia wody w lodówce turystycznej

- chłodzenia wody w zwykłej lodówce

zapomniałem dodać "chłodzenia kompa wodą z wodociągów".

 

Hmm panowie , jak szalec to szalec. Tez mam piekielny pomysł :D :D :D

 

Podpiąć całe WC do bierzącej Wody :D :D  (czytaj kranU). Woda temperatury kilkunastu stopni , wykorzystana wode mozna gdzies magazynowac (do podlewania kwiatków np.). Nie musiałby to być duży strumien wody. Wystarczyłby powolny strumyczyczek.  Kran musiałby być nizej od ukladu (zeby woda sama się wypierała i nie zostawało powietrze). Problem kosztów mozna szybko i brutalnie rozwiązac (Patrz- Mój sąsiad na działce). Wystarczy do licznika na wode przypiąć/podłączyć/przyłożyc silny magnes i  ANI DRGNIE. Po prostu złoty interes  :lol:

 

Nooo dałem upust swojej fatnazji , teraz moge isc spac :P

Zobacz TU :blink: Czasem warto wcisnąć "szukaj" :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje że ta odpowiedz będzię wiążaca dla takich głupich pomysłów.

Każdy nowy uczestnik myśli że Peltier to wspaniały wynalazek, który jest tanią i prostą alternatywą wobec freonu BŁĄD!!!

Ogniwo Peltiera wcale nie było projektowane do chłodzenia a wręcz przeciwnie miałbyć efektywnym grzejnikiem stosowanym w budownictwie. :blink:

To że jedną strona jest chłodna to efekt uboczny :mur:

Pomyślcie sobie jaki to wspaniały grzejnik niedość że wydziela ciepło z powodu przepływu prądu przez rezystencje(tak samo jak grzałki) to jeszcze pobiera ciepło z zewnątrz za darmo. Najwspanialszy system grzewczy w historii!!!

Jednak produkcja takich dużych ogniw jest nie opłacalna :mur: dlatego produkuje się tylko małe sztuki, które przez niektórych naiwnych (autor topicu) są uważane za cuda techniki.

Po przeczytaniu kilku artykułów,książek i doświadczeniach praktycznych dochodzę do oczywistych wniosków:

-Peltier to gorzej niż piec w kompie

-Na radiatorze od PIV 3,4 (+silver 5) osiągełem 5C przy 4A. PORAŻKA!!!

Przy większych natężeniach strona chłodna się grzała a to w elektronice jest raczej niewskazane.

A to przecież było w 22C otoczenia to sobie pomyśl że procek daje 100W ciepła

-Stosowanie go w jakiś chłodnicach jest niepłacalne, niepraktyczne i nadaje się dla debili, to już lepiej iść do Berkuta i dać mu 2000zł na zestawik, która da Ci -100C

-Nawet nie ma co próbować chłodzić powietrzem to NIC NIE DA nawet gdybyć miał niewiadomo jakie radiatory i do tego wentylatory.

ZOBACZ SAM KUP NA ALLEGRO I SIĘ PRZEKONAJ !!!

CHYBA jedynym praktycznym zastosowaniem tych ogniw w chłodzeniu jest zamocowanie ich KAŻDY Z OSOBNA na dany podzespół.

I to rozwiązanie ma mnóstwo wad:

musisz nałożyć na to blok wodnego o ogromnej powierzchni oddawania ciepła (prison,cube,jeżyk-pozdro dla misiu18go), zaizolować, salikonować, kupić conajmniej 3 nagrzewnic+wentyle, pompe z C.O. lub C.W.O. (chyba tak) bo inne nie przeżyją tygodnia przy takich wysokich temperaturach.

Najzabawniejsze jest to że chłodzenie peltierem jednego elementu w układzie z kilkoma blokami kończy się awarią<=>ciepła woda chociaż z jednego peltiera nie nadaje się do chłodzenia poprzez sam blok. Więc albo wszystko pod Pelta albo nic (dla układów gdzie jest conajmniej 100W w ogniwach), no można jeszcze zbuwać tak skomplikowany układ chlodzenia że burmisztrz miasta przyjdzie Ci pogratulować za dwukrotne zwiększenie długości wodociągów w mieście.

Nawet jeśli to zrobiłeś to się módl aby wilgość Ci się nie skropliła bo wtedy :mur: :mur: :mur:

NIE WYSKAKIWAĆ MI Z POMYSŁAMI CHŁODNICY NA PELTIERY!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam powoli wątpić w inteligencję niektórych forumowiczów :-|

Aha.. muszę wszystkich przeprosić za moje zaniedbanie: do grona "super pomysłów" na pierwsze dni lata:

- kanapka z peltów i jakiegoś bloku

- chłodzenia wody w lodówce turystycznej

- chłodzenia wody w zwykłej lodówce

zapomniałem dodać "chłodzenia kompa wodą z wodociągów".

To ja może zgłoszę trochę mniej oklepane do tej listy:

- zawinięcie chłodnicy z miedzianej rurki wokół rury z zimną wodą (dla tych co mieszkają w piwnicy)

- wkopanie zespołu rurek do ziemi na głębokość ok 2-3 metrów (dla tych co mają ogródek przed domem)

bądźcie choć trochę oryginalni :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wy tez piszecie jakbyscie wszystkie umysły pozjadali - nagle odzywają sie super forumowicze- weterani ,którzy wszystko wiedzą, wszystko robili i mogą sobie krytykować na prawo i lewo!Dajcie mu szanse wypowiedzi a nie tylko objezdzajcie za to ,że ma pomysl! Może i do kitu ten pomysł ale ma przynajmniej inicjatywę:)

Chłodzenie peltami było super sprawą jak proce wydzielały koło 20W - wtedy to była fajna zabawa dla majsterkowiczów a i efekty były niezłe. Teraz głownie ogniwa stosuje się przy chłodzeniu GPU - choć i tak są zestawy z peltierami na CPU. Są tacy co chcą chłodzić wodę peltami - niech robią , niech budują takie zestawy - wszystko OK - zobaczymy co z tego będzie- zapodadzą temperatury i będzie ciekawy temat do rozważań. Chyba takie podejście jest lepsze. Ale co Wam bede pieprzyl głupoty

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też mi się tak wydaje ale co ja tam wiem w porównaniu do takich miszczów :lol:

z tym że z tego co ja wiem to za oceanem peltier za CPU jest częściej niż freon, ba nawet nieraz widziałem zestawy od razu peltier z blokiem wodnym itp.

ale przecież tu jest polska i tu każdy jest mądrzejszy.

i nie każdy czyta takie cudowne książki o ogniwach peltiera ;) w sumie z drugiej strony to ludzie też mają głupie pomysły, ten z ym podłączeniem do wodociągu jest the best :lol: a co do tego tematu to wystarczyłaby konsekwentna i konstruktywna ale nienachalna krytyka, a nie tak po polsku ;) szkoda że jeszcze sie ku. nie obrzucacie :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym że z tego co ja wiem to za oceanem peltier za CPU jest częściej niż freon,

1509772[/snapback]

 

Za oceanem ja też widziałem więcej peltierów w Apple a nie w PC.

Wszyscy się wkurzają nie dlatego, że ktoś pyta tylko dlatego, że ten co pyta nie czyta ;-) tego co już na ten temat napisano.

 

Swoją drogą, ja przeczytałem ale i tak kupiłem do testów peltiera i dopiero wtedy uwierzyłem... ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie, jak koleś ma ochotę coś takiego zrobić, niech zrobi, co z tego że nie zadziała napewno będzie to ciekawe doświadczenie nie tylko dla niego. chyba że niektórzy uważają że to marnotrawstwo pieniędzy....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wy tez piszecie jakbyscie wszystkie umysły pozjadali - nagle odzywają sie super forumowicze- weterani ,którzy wszystko wiedzą, wszystko robili  i mogą sobie krytykować na prawo i lewo!Dajcie mu szanse wypowiedzi a nie tylko objezdzajcie za to ,że ma pomysl! Może i do kitu ten pomysł ale ma przynajmniej inicjatywę:)

Chłodzenie peltami było super sprawą jak proce wydzielały koło 20W - wtedy to była fajna zabawa dla majsterkowiczów a i efekty były niezłe. Teraz głownie ogniwa stosuje się przy chłodzeniu GPU - choć i tak są zestawy z peltierami na CPU. Są tacy co chcą chłodzić wodę peltami - niech robią , niech budują takie zestawy - wszystko OK - zobaczymy co z tego będzie- zapodadzą temperatury i będzie ciekawy temat do rozważań. Chyba takie podejście jest lepsze. Ale co Wam bede pieprzyl głupoty

Pozdro

1509605[/snapback]

Bla, bla, bla... :mur: Te całe twoje "argumenciki" rozbijają się o krótkie słowo "Szukaj". Po kliknięciu na ikonkę lupy założyciel tego tematu zobaczyłby, że ten jego "pomysł" był już 100x wałkowany na tym forum. I może dlatego odzywają się weterani, bo po raz n-ty dyskutować o tym samym?? Po co :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Draak - wiem o co CI chodzi - w sumie masz racje. Szukaj to podstawowa sprawa - sam używam dość często:)

Wiesz o co mi chodzi - są tematy i same głupkowate odpowiedzi , żadnych konkretów,tylko licytacja co kto nie potrafi czy nie zrobił itp (tak jak ja teraz np robie:)

Czasem znalezienie odpowiedzi ma pytanie graniczy z cudem!(strasznie wkurzające!) Zgadzam się też ,że Ci którzy są nowi powinni uważnie szukać i nie unosić się jeśli nie znajdują odpowiedzi od razu - po prostu więcej cierpliwości.

Mam nadzieje,że pojawi sie "etykieta" - co i jak pisać ,żeby nie rozpierdzialać się na 100wątków.

Swoją drogą Smalec i Piterix - dzięki za wsparcie - cieszy mnie fakt ,że ktoś myśli podobie:)

 

Dzięki za dyskusje - nic do nikogo nie mam - przed każdym CRT/LCD siedzi osoba myśląca,która nie potraktuje tego jako obrzucania sie mięchem:)

 

Może zrobimy jedną mądrą rzecz - może moderator zamknie temat:) ?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie.. takie tematy jak ten z góry powinny być zamykane a autor obdarowany upomnieniem. Ale to nie mnie o tym decydować, ja jedynie mogę autora upomnieć w mniej lub bardziej delikatny sposób.

Jak ktoś nie potrafi korzystać z "szukaj" to niech się nauczy.

Również proponuję zamknąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...