Skocz do zawartości
::snoopy::

Czy Procesor Jest Długowieczny?

Rekomendowane odpowiedzi

Upsss... to mój chyba w porywach 5 lat pochodzi i nie więcej, tym bardziej że czasem dużo sciągam i komp chodzi w nocy a temperatura teraz to około ~50*C (+/- 2*C) :wink: . Trzeba czekać na zimę :).

Edytowane przez ::snoopy::

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Upsss... to mój chyba w porywach 5 lat pochodzi i nie więcej, tym bardziej że czasem dużo sciągam i komp chodzi w nocy a temperatura teraz to około ~50*C (+/- 2*C) :wink: . Trzeba czekać na zimę :) .

 

Pamiętajmy o trzymaniu się tematu - procki :), nie piszmy ZBYT wiele o napędach, ale o HDD może być.

1553944[/snapback]

Na tym codegenie to chodzbys mial -273 to i tak moze ci pociagnac tylko do jutra ;)

imho. kto za 5 lat bedzie pamietal o jakims 2400+ :] stary co ty tak ten temat drążysz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli istenieje cos takiego jak zuzywanie sie CPU, zaleznosc temperatury itp, to przeciez tyczy to sie tez GPU, chipsetu plyt glownych.... pamieci - szczegolnie na kartach graficznych sie grzeja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzies na forum czytalem ze kazde 2 stopnie na CPU wiecej zmniejsza zywotnosc o 50% w stosunku do jego maksymalnej zywotnosci. Wiec procek o temp 45 bedzie chodzil 2 razy dluzej niz ten ktory ma stopni 47 ;]

Z mojego rozumowania ;]

WOW!!! to przyjmując że proc mający 70* pociągnie góra 2lata to mój w 40 stopniach pożyje 65000lat :P coś ta teoria nie trzyma się kupy :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to procesor może pracować kilkadziesiat lat (ale po co to komu skoro po 4 latach juz staje sie zabytkiem). Przyczyn uszkodzenia procesora moze byc kilka.

1. Procesor nie lubi włączania i wyłączania komputera podobnie dysk twardy. Gdyż do "rozruchu" procesora potrzebne jest wyzsze napiecie i własnie w tym momencie moze nastąpic jego krach.

2. Procesor powinien pracować w miare niskiej temperaturze (rózne są zalecenia zalezne od modelu i technologi wykonanaia.

3. Procesor szybciej sie zużywa gdy traktowany jest wyzszym napieciam od zalecanego.

4. Uszkodzenie procesora może również nastapic ze źródła zewnętrznego np (przez skoki napiecia w sieci, przez uszkodzenie zaslacza, płyty głównej lub przez nieumiejetne zdejmowanie coolera (ukruszenie rdzenia, wygiecie lub ułamanie nózki itd).

 

Jeśli chodzi o naped HDD i FDD i CD to tutaj masz do czynienia z elementami mechanicznymi - ruchomymi dlatego uszkodzenia zdzarają się czesciej.

 

Np. W HDD i CD-ROMach talerze i płyty CD wirują z dużymi prędkościami (dlatego też niekorzystne dla tych urządzen jest jakiekolwiek uderzenie badz nawet niewielkie upuszczenie, które może spowodowac peknięcie talerza, zwichrowanie-niewywazenie go w płaszczyźnie poziomej lub uderzenie głowicy o talerz. Moga też nastapic uszkodzenia typu rozmagnesowanie fragmentu talerza (tzw bad secktory). oraz Awarie typu uszkodzenie silniczka napedu talerza, mechanizmu ruchomego głowicy, bądź też samej elektroniki. Zywotność dysków teoretycza jest duża i liczona jest (na ok 20 lat) jedanak dysk gdy wyłączasz komputer lub go uruchamiasz rozgrzewa się i stygnie co powoduje naprężenia wewnętrzne, które z czasem powodują jego uszkodzenie. Dlatego też dyski profesjonalne SCSI maja grube radiatory i sa znacznie cięższe od normalnych IDE-SATA. Radiatory maja za zadanie dłuższe w czasie pozbywanie sie temp i odwrotnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Darks

Ja miałem nagryware Nec od 2000r albo od 2001 i wypalała co najmniej płyte dziennie, a teraz ma ją mój brat i też często wypala płytki i chodzi bardzo dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

gmt, w zasadzie mogę się z tobą zgodzić, tylko gdzieś wyczytał, że do rozruchu procka potrzebne wyższe napięcie? ;)

Teoretyczna trwałość półprzewodników wynosi ok. 150 lat, ze względu na naturalne procesy chemiczne i fizyczne (głównie dyfuzje), które powodują utratę ich właściwości - szczególnie tranzystorów MOS. OCzywiście wysokie temperatury przyspiszają starzenie się scalaków, ale główną przyczyną padnięć są zbyt wysokie napięcia, bo powodują przebicia wewnątrz struktury i zbyt wysokie prądy, które rosną wykładniczo z częstotliwością taktowania (2*f => 4*I) i poprostu przepalają ultra cienkie połączenia w scalaku. Jeśli producent przewiduje np. 10% zapasu dla napięcia i np. 5% dla prądów, to chyba jasne, że oc to czysta loteria: padnie, czy nie padnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No no GMT ładna wypowiedź, wszystko wyjaśnione.

 

A propo już ktoś wcześniej pisał że bawił się 30-letnim kompem :wink: . Kiedyś to doipero wszystko było żywotne, nie to co teraz bo odwalają tylko aby było :-P

 

PS. Mój temat fajnie się rozkręcił :). Może przykleja...

 

Piszcie jak długo macie w swoich kompach CPU itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja równierz mam LG 8x z jakiegos 2001 roku (mówie na oko bo niepamietam) fakt teraz to jej za czesto nie uzywam ale uzywam :D

Czyli teoretycznie z tego co napisał "gmt" to lepiej jak komp pracuje nieprzerwanie.

Wszyscy sie skupiacie jak temp. wpływa na zywotnosc, ale włsnie napiecie jest bardzoo istotne przeciez dajcie na takiego Athlona nawet z -100* i napiecie z 2.2V ciekawe ile pozyje :)

Mój najstarszy procek to Celeron 433Mhz w drugim kompie pracuje około 20h dziennie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co powiedział gmt i tomazzi wynika że bezpieczne oc, nadające się do codziennego użytku to bez ruszania napięcia oraz przekraczania maksymalnych fabrycznych taktowań dla danego jądra (np dla bartona (Thortona?) to 2200MHz) bo nie wierzę że taki 2500+ czy wykastrowany barton czyli thorton, jest zbudowany z innego krzemu i ma innne ścieżki niż 3200+ ?

Edytowane przez M4TEUSZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Barton 2500+ i 3200+ to raczej z tego samego krzemu sa zbudowane i nawet powstaja razem z jednego wafla, tylko 3200 sa to wybrane lepsze sztuki ze srodka wafla, a 2500+ to te najgorsze z brzegów.

I to jest ciekawe bo 3200 teoretycznie bedzie miał ktutszy zywot bo powstał w większych temp. i ma bardziej przepalone (wygrzane) sciezki niz 2500+ co własnie skruca zywot ale podnosci max czestotliwosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Parówkowy_Skrytożerca

Dla HDD producenci dają 100000h MTBF więc sobie policzcie a nie siejcie herezje jak wszyscy w tym temacie... to ile będzie żył procesor zależy od temperatury w jakiej pracuje!. Jeśli będize miał temperaturę zera absolutnego (0*K) czyli -293*C to wtedy układy scalone wogóle się nie zużywają!

1546044[/snapback]

w temperaturze 0*K zamiera wszelki ruch cząsteczek i cząstek - w takiej temperaturze nie poruszaja się elektrony więc i procek działał nie będzie - może być 1*K ale nie 0 ...

 

pomyslcie sobie koledzy o pracach fizyków nad kondensatem Bose'go-Einsteina ... tworzącym sie w temperaturze bliskiej zeru bezwzględnemu ... niższej temperatury nikt nigdy nie uzyskał - właśnie w tych badaniach zchodzi się najniżej - a uzyskanie absolutnego zera jest praktycznie jeszcze dzisiaj niemożliwe (o ile teoretycznie jest możliwe bo nie wiem)

 

 

No tu to nie wiem bo przy zerze absolutnym zamiera wszelki ruch, nawet atomówka by nie wybuchła a co dopiero praca komputera ...

1546310[/snapback]

ten kolega ma racje :) po co ja się powtarzam :)

 

 

Drobna poprawka - Zero absolutnne to -273,19 *C

1546320[/snapback]

to akurat szczegół - ważne jest pojęcie "zero bezwzględne"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież ja w swojej wypowiedzi nie użyłem nigdize słów, nt. pracy elementów. Natomiast zawarłem tam zużywanie się elementów. Kłania się czytanie ze zrozumieniem. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to mam chyba wyjątkowego pecha do dysków :D 11 lat temu na komunie dostałem 386 z dyskiem 160 MB i chodzi do tej pory, w 2000 wymieniłem kompa na celerona 600 i od tamtego momentu do dzisiaj miałem juz 9 dysków :D ostatni padł miesiąc temu :D ale procek wytrzymały (mówie o celeronie), przez cały okrągły rok chodził praktycznie 23 godziny na dobe bo robił jako serwer do neo i działa do tej pory wyśmienicie... oby ten co mam teraz tyle pożył chociaż :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...