Skocz do zawartości
Koowi

Jak Zrobić Dobre Ciasto Na Pizze ?:)

Rekomendowane odpowiedzi

Wiiitammm... mam problemy z ciastem na pizze robie wszystko według przepisu ale jak już przychodzi czas pieczenia to po upieczeniu ciasto smakuje jak guma :-/ I tak za każdym razem pieczenia :-/ Zdolni kucharze poradźcie jak dobrze zrobić ciasto i je upiec żeby było smaczne i chrupiące :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra zdradze swoj przepis :) Wszystko ma byc dokladnie tak jak jest opisane.

 

Moja pizza wyglada tak:

Dołączona grafika

 

RS Pizza SOLUCJA

 

Składniki:

Mąka Krupczatka

Drożdże

Oliwa

Woda

Sól

 

Sprzęt:

Miska plastikowa

Wałek

Kawałek czystego stołu/blatu

 

Wykonanie:

Do pol litrowego kubka nalewamy polowe cieplej wody, nie moze byc za goraca. Do wody dodajemy 4 lyzeczki cukru, i 4 lyzki maki, mieszamy. Dodajemy do roztworu pol rozdrobnionej kostki swiezych drozdzy, lub 2,5 lyzeczki granulowanych. Mieszamy calosc, przykrywamy szmatką i odstawiamy w cieple miejsce. W kuchni powinno byc cieplo, okna pozamykane jak sa chlodne przeciagi.

 

Drozdze beda rosly przez okolo 10-15 min w tym czasie mozemy przygotowac reszte skladnikow.

 

Wlaczamy piekarnik na MAX

Kiedy drozdze wyrosna po same brzegi kubka, sypiemy do miski 3,5 szklanki maki. Do maki dodajemy 3 szczypty soli, tyle samo cukru i 4 duze lyzki oliwy.

Na to wylewamy nasza wode z drozdzami i czystymi dlonmi mieszamy :).

Jak ciasto jest za suche-cala maka sie nie polaczyla z reszta, to dolewamy nieco cieplej wody i dalej ugniatamy.

Teraz wazne: gotowe ciasto dobrze ugniecione musi na powierzchni byc lekko klejace... jak bedzie suche i matowe, to znaczy ze troszke za malo wody.

 

Pod ciasto na dnie miski trzeba sypnac troszke maki bo inaczej sie przykleji, przykrywamy miske recznikiem i odkladamy w cieple miejsce np na kuchenke.

 

Po 15 minutach ciasto powinno byc zauwazalnie wieksze :)

 

Na blat sypiemy make, walkujemy ciasto do porzadanych wymiarow (najlepiej wychodzi na oryginalnych prostokatnych blachac z kuchenki)

 

Na blache do pieczenia wylewamy troszeczke oliwy i palcami rozsmarowujemy po calosci, na to przekladamy ciacho.

Na ciasto warstewke sosu, ser, dodatki ( z umiarem na pizze srednicy 40 cm max 4 pieczarki)

Pieczemy do mometu az brzegi cista zaczna sie robic porzadnie rumiane. Max temperatura - krotki czas pieczenia, nie na odwrot.

 

Thats all folks

 

Jak zrobicie dokladnie jak tu napsisalem, to wyjdzie wam pyszne ciasto. Nieco kruche z samego spodu, puszyste i zwarte.

 

Mam jeszcze krotki przepis na pyszny sos ze swiezych pomidorow.

Jak ktoos bedzie chetny to napisze.

 

Smacznego

:wink:

Edytowane przez RS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec przepis na sos do pizzy

 

Skaldniki:

 

4 pomidory

1 cebula

zabek czosnku

oregano

sol, pieprz

koncentrat z chili albo inny skondensowany ostry sosik.

 

Ciachamy cebulke na najdrobniejsza kosteczke jaka damy rade. Do sredniej wielkosci garnka wlewamy oliwy tak zeby przykrylo dno i jeszcze troche.

Do garnka z dobrze rozgrzanym olejem wsypujemy cebule.

4 pomidory wrzucamy do jakiegos naczynia i polewamy wrzatkiem po minucie wyciagamy, i z latwoscia obieramy. Kroimy na cwiartki, wykrajamy ze srodka twarde czesci.

Pomidory wrzucamy do garnka z cebula, dodajemy posiekany albo wycisniety zabek czosnku i przykrywamy (wazne). Ogien maly tak na okolo 30%. Mieszamy je co jakis czas. Po niecalych 10 minutach pomidory w garnku zaczona sie rozpadac na papke, pomagamy im ubijakiem do ziemniakow.

Po niecalych 20 minutach zacznie to miec konsystencje sosu.

Dodajemy sporo oregano, solimy, pieprzymy, dodajemy jakiegos ostrego sosiku.

jak bedzie za rzadki, to gotujemy pare minut bez przykrycia, a jak za bardzo zgestnieje to dolewamy odrobine wody.

 

Ten sos jest wysmienity, nadaje sie tez swietnie do spagetti oraz jako podstawa do pysznej pomidorowki !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, to w pizza chut ciasto jest bardzo podobne do tego ktorego przepis podalem, z tym ze tam dodaja maki kukurydzianej i lyzeczke proszku do pieczenia

 

 

Co jest jeszcze nikt nie wybrupowal przepisu ?:>

Edytowane przez RS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dam przepis na moją jołziomalską pizzę ;]

 

1. Idziesz do tesko

2. Kupujesz tam spody na pizza

3. Rozgrzewasz w mikrofalówce ten spód

4. smarujesz go keczupem

5. nakłądasz ser

6. Piecze sie

 

i masz pizze na szybko, ale własnej roboty, sraczka gratis :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się obiło o uszy - da się zrobić pizze na patelni? Bo tak mi się zdawało że słyszałem gdzies hasło "Pizza z patelni" ;) No chyba że to jakiś joke jak frytki z chleba... :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da się zrobic pseudopizze, z tego co wyślepiłem to robisz tak jak naleśniki z tym że wpierdzielasz do ciacha pokrojone parówki i kawałki pokrojonego sera(w kostki ala frytki), na wierzch po wyprodukowaniu lejesz keczupu i smakujesz :wink:

 

Frytki z chleba- byłem na Litwie, widziałem :wink: Robisz tak: tniesz na frytkopodobne kawałki kromke chleba i pieczesz ją to brązowości(takie jadłem i z czymś z czosnku były nawet nawet). :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eee, wasze pizze sa jakies nie tego; :( , ur8an - podstawowy blad: ser kladzie sie na dol, a nie na wierzch chyba, ze parmezan, badz grana padano;

 

moja ulubiona pizza - z szynka parmenska, rucola i platkami parmezanu, polana oliwa z oliwek z dodatkiem chili - pyszne!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ur8an - podstawowy blad: ser kladzie sie na dol, a nie na wierzch chyba, ze parmezan, badz grana padano;

A myslisz ze na dole nie ma? ;]

 

Uwielbiam ser na pizzy, obojetnie jaki, byle żółty :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Flo3 zgadzam się z tobą ale przy pizzy homemade to włąściwie nie ma różnicy tj. jak kto lubi

 

a to jest apropo ten przepis na pizze a'la pizza hut

 

jeszcze nie próbowałem jej robi ale mam zamiar (kupiłem nawet składniki)

 

CIASTO PIZZA A`LA PIZZA HUT

 

Składniki:

 

1 i 1/3 szkl  wody

3      szkl  maki

2      łyżeczki cukru

1 i 1/4 łyżeczki soli

2      łyżki  oliwy

1      łyżeczka proszku do pieczenia

1 i 1/2 łyżeczki drożdży (INSTANT -koniecznie) - ja dałem 2

 

Wykonanie:

 

Wodę, cukier, cukier, sól , oliwę do miski. Dodać drożdże ,  proszek do pieczenia i mąkę ( u mnie poszło trochę więcej maki niż w oryginale).

8 - 10 minut wyrabiać ciasto .

Zostawić pod ściereczką jakieś 45 minut.

Zgnieść bąble  w cieście delikatnie ( ja pogniotłem sobie ciasto przez dobre 3 minuty ), uformować i zostawić na następne 15 minut.

 

Cale ciasto starcza na 2 blachy!!!!

 

Jeżeli chodzi o wierzch to co tam komu się nawinie pod rękę.

 

Wszystko do bardzo dobrze nagrzanego piekarnika (ja pizze potraktowałem przez 20 minut 250 stopniami).

 

No i efekt mojego kucharzenia bardzo mnie zaskoczył. Pizze robię już od dawna, ale jeszcze nigdy nie udało mi się wycisnąć z ciasta takiego smaku ,szczerze mówiąc tak bardzo zbliżonego do tego  w pizzeriach.

Nie wiem czy to zasługa dodania proszku do pieczenia i drożdży w proszku, a może starannego wykonania.

Także przepis polecam wszystkim do spróbowania a gwarantuje ze każdego on mile zaskoczy.

 

 

Pozdrawiam wszystkich fanów Pizzy -:)

 

TEKST by Dominik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Co do dlugosci pieczenia. Najlepiej stosowac zasade - maks temperatura, minimalny czas pieczenia. Ja daje kolo 250 stopni i 13 minutek. Wyciagam jak brzegi sie zrumienia.

 

2. Ser faktycznie z zasady kladzie sie na spod:

http://img302.imageshack.us/my.php?image=pizza4ix.jpg

W zapiekankach jest na gorze :P.

 

3. No i nie przesadzajcie z iloscia dodatkow :P gruba warstwa pieczarek to najczestrzy "blad". W klasycznej pizzy do 4 srtednich piezarek na blache.

No i te wszystkie dodatki powinny byc kladzione na surowo. Wczesniejsze podsmazanie farszu powoduje ze pizza jest "ciezka", tlusta i ciezkostrawna.

 

4. Co do przepisu a'la PizzaHut:

Brakuje paru skladnikow. W tej restauracji dodaja do ciasta maki kukurydzianej w stosuknu 1/4, robia rozczyn z mlekiem a nie z woda, do ciasta dodaja papryki w proszku i troszke zmielonej bazyli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem bo znam menadzera PH, i kucharza - jego brat.

 

kingcin: nie chialem sie nadymac, zaciakawilo mnie jedynie czemu Twoj przepis nazywa sie a'la PH, jak to jest standardowe ciacho na pizze, a w PH robia je nieco inaczej, i to wlasnie je wyroznia...

 

 

pozdrawiam

Edytowane przez RS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RS@: to nie jest mój przepis tylko ten co był na tdt

i swoją drogą nic w nim nadzwyczajnego, roi się tylko trochę szybciej niż pizze z przepisu który mam z niby ksiązki kucharskiej którą dostałem z moim piecykiem (pizza ta jes w zasadzie w porzo)

 

a co do oryginalnego przepisu PH to pozwolisz że zadam kilka pytań:

 

1.wody mleko (czy jakoś pół na pół ?)

2.poza mąką kukurydzianą to pozostałe 3/4 zwykła czy krupczatka ?

3.jakie drożdże ?

 

będę wdzięczny jak mi odpowiesz na te pytanka bo póki są wakacje to mam czas na zabawę z pizzą.

 

PS. ja piekę pizze na 10 min na 300 C i wychodzi całkiem nieźle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczegolow, kolega sam nie pamieta. Bardziej sie chwalil ze robi lepsze ciasto niz w PH...

Wiem ze oni robia rozczyn z mlekiem raczej bez mieszania z woda, bo chude mleko to prawie sama woda :P. Reszta maki z tego co wiem to pszenna... kucharz poleca wroclawska.

Drozdze granulowane, no i proszek do pieczenia.

Na blasze rozlozone ciasto jeszcze rosnie, dopiero jest smarowane sosem itd... dzieki temu sa w nim te charakterystyczne babelki.

Edytowane przez RS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, to teraz ja :D

 

Mój przepis jest zaciągnięty z jednej z pizzerii kieleckich, nieco zmodyfikowany. A zatem składniki:

2kg mąki (ciasta robię zazwyczaj więcej, potem mroże)

litr mleka (2,5-3,2%)

1 opakowanie drożdży

sól, cukier -po 4 łyżeczki

6 jajek

olej (ile, zaraz powiem)

 

Wyrabianie ciasta:

Mąkę mieszam z jajkami, solą, cukrem. Mleko podgrzewam żeby było ciepłe, wtedy drożdże rozpuszczają się w nim elegancko :) A co do oleju....Sam mam juz wprawe i olej daję "na oko". A konkretnie podczas wyrabiania ciasta dodaje tyle ile mi potrzeba, żeby ciasto sie nie kleiło, masa byla zwarta.

 

Następnie ciasto zostawiam do wyrośnięcia w misce (metalowej) umieszczonej w zlewie, gdzie wcześniej wlewam dobrze ciepłej wody. Wierzch przykrywam czystą ściereczką, żeby nie wysechł. Po ok. 30 min już można ciąć, wałkować... :)

 

A co do składników to u mnie w domu każdy daję co innego...Ja np. ser lubie dać i na górze i na dole :)

 

Jeśli ktoś lubi czosnek polecam przyrządzić mini-"sos": słoiczek (chyba 100ml) napełniam do ok 1/3 olejem i wrzucam zmiażdżone 4 ząbki czosnku. To powinno stać zakręcone (najlepiej) dobę. Znakomite do posmarowania gotowej pizzy :)

 

W ten sposób wyrabiam pizze od ...hm z 8 lat to będzie :) nie spotkałem jeszcze niezadowolonego konsumenta :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eeeeee tam, moj sos -> na oliwie oliwek podsmaz chwile czosnek rozgnieciony, wyrzucamy go; na to sporo slodkiej suszonej papryki (mielonej oczywiscie), po chwili dodajemy drobno pokrojona cebule i pokrojone pomidorki bez skory, do tego oczywiscie troche tabasco, kropelke octu, ziola prowansalskie, bazylie, oregano (najlepsze swieze ziola ;]), sol i pieprz oczywiscie do smaku; gotujemy na malym ogniu, az pomidorki sie calkowicie rozpadna, no i gdy wystygnie miksujemy,

smacznego ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...