Skocz do zawartości
skinny500

Cng- Paliwo Przszłości?

Rekomendowane odpowiedzi

W temacie o nienormalnych cenach benzyny (która już niedługo może kosztować 5zł\ l) padło kilka zdań na temat CNG, poczytałem na necie trochę o tym...

 

Jeszcze niedawno najtaniej wychodziła jazda samochodem z instalacją gazu LPG (Głównie Propan-Butan), teraz jest tańsza alternatywa:

 

CNG czyli skompresowany gaz ziemny, 98% jego składu chemicznego to metan.

Jest ekologiczny i co dla większości najważniejsze- TANI.

Największym minusem jest właściwie brak stacji na których można zatankować CNG. Są tylko w większych miastach: Gdańsku, Inowrocławiu, Kętach, Legnicy, Poznaniu, Przemyślu, Radomiu, Tarnowie, Rzeszowie, Warszawie, Wrocławiu, Zgorzelcu.

 

-Instalacja całego sprzętu w samochodzie to koszt ok. 8500zł

-Koszt przejazdu takiego samogo dystansu jest 3 razy tańszy na CNG niż na benzynie.

-Samochód który spalał ok. 8l benzyny\100km będzie spalał ok 11m3 CNG

-Koszt 1m3 to ok 1,20zł

 

Zasięg samochodu z CNG to ok 300km, minusem jest to że cała instalacja zajmuje więcej miejsca niż LPG.

 

 

Źródła: Link, Link, Link.

 

 

Jak macie jakieś info to dawajcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podobno można kupic sprężarke domową do tankowania gazu :] tylko troche to kosztuje

1561835[/snapback]

taa, matka nie bedzie mogla gotowac bo bede musiał zatankowac :lol:

ciekawy pomysl, ale mało popularny... i ciekawe jak dlugo bedzie tani w tym chorym kraju ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moment... 8dm^3 paliwa to 11m^3 gazu ? czy kogos za przeproszeniem po.je.balo ? Mam nadzieje, ze to blad i mialo byc 11dm^3 gazu... bo jesli 11m^3 to to jest 11000 litrów... nie no niemożliwe... chyba się komuś coś pomyliło :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że CNG jest tańsze jest moim zdaniem zasługą faktu, że nie jest ono obciążone podatkami w tak dużym stopniu, jak LPG. Jeśli CNG się spopularyzuje, to pewnie władze dołożą parę procencików akcyzy i już stanie się to nieopłacalne. Chyba, że sprężarki domowe wejdą w powszechne użycie... wtedy już nie można będzie takich podatków pobierać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moment... 8dm^3 paliwa to 11m^3 gazu ? czy kogos za przeproszeniem po.je.balo ? Mam nadzieje, ze to blad i mialo byc 11dm^3 gazu... bo jesli 11m^3 to to jest 11000 litrów... nie no niemożliwe... chyba się komuś coś pomyliło :)

1561968[/snapback]

Te 11m^3 gazu to objętość w stanie niesprężonym chyba...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zresztą mam obawy, że koszty instalacji samego systemu by się nie zwróciły ;]

1561976[/snapback]

Zrob tak jak ja :P

Zamierzam w przyszlosci kupic jakiegos starszego dizla i smigac na opalowym :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam w przyszlosci kupic jakiegos starszego dizla i smigac na opalowym :)

1562414[/snapback]

szkoda że nasze władze nie popierają takich pomysłów :P

 

a takie starsze dizle szczególnie rzucają im sie w oczy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szkoda że nasze władze nie popierają takich pomysłów :P

 

a takie starsze dizle szczególnie rzucają im sie w oczy :D

1562448[/snapback]

zawsze mozna podlubac, pomajsterkowac :P i oryginalny wlew paliwa moze byc zakonczony malutkim zbiorniczkiem zalanym ON, a do zbiornika paliwa moze prowadzic jakis tajniacki dorobiony wlew :P.

 

Rzad musi sie liczyc ze zlodziejska polityka (wysoka akcyza + vat) przyczyni sie do wzrostu przekretow paliwowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też troche ostatnio czytałem o cng....

 

lpg jakieś 1.60 zeta.... koszt instalacji 1000

cng jakies 1.20 (gdzieś w necie było porównanie; tej ceny u nas nie jestem pewnien, ale w niemczech 0.60euro) o koszt instalacji od 4000

 

btw- ktos pisał o dizlu na opale... ;] opał- 2.50... tanio, ale CNG można i do disli ładować... ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moment... 8dm^3 paliwa to 11m^3 gazu ? czy kogos za przeproszeniem po.je.balo ? Mam nadzieje, ze to blad i mialo byc 11dm^3 gazu... bo jesli 11m^3 to to jest 11000 litrów... nie no niemożliwe... chyba się komuś coś pomyliło :)

1561968[/snapback]

Pewnie tak jak ktoś już pisał że to w stanie niesprężonym. Wszędzie było podane w m3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dotego te instalacje CNG nie dośc że dużo miejsca zajmują jak piszecie to są jeszcze strasznie ciężkie podobno.Ogólnie to ta technologia sie może rozwinąć jeszcze i dopiero wtedy można zacząć o czym kolwiek rozmawiac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

a co maja wladze do popierania? :> to moj samochod i jak zechce to bede bimber robil i lal zamiast paliwa [;

1562975[/snapback]

:mur: :mur: :mur:

 

A co do tego władze mają. To mój dom. Jak będę chciał to będę w nim zabijał. :angry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moment... 8dm^3 paliwa to 11m^3 gazu ? czy kogos za przeproszeniem po.je.balo ? Mam nadzieje, ze to blad i mialo byc 11dm^3 gazu... bo jesli 11m^3 to to jest 11000 litrów... nie no niemożliwe... chyba się komuś coś pomyliło :)

1561968[/snapback]

 

może mowa tu o nie skompresowanym gazie

 

 

 

a co do instalacji to moim zdaniem metan można by wpompować do instalacji na lpg, i powinno działać, nie odlądaliście top gear czy co ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak ci nie rozwali instalacji to pompuj :>

 

@pigmej nie porownoj jezdzenia na bimbrze do zabijania we wlasnym domu bo nie trafieles. daj mi nr ustawy zabraniajacym tankowania samochodu czym innym niz benzyna/olej napedowy

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

@pigmej nie porownoj jezdzenia na bimbrze do zabijania we wlasnym domu bo nie trafieles. daj mi nr ustawy zabraniajacym tankowania samochodu czym innym niz benzyna/olej napedowy

1564551[/snapback]

Chodzilo mi o sam tok rozumowania: moje auto to moge lac co mi pasuje.

Jezeli bedziesz jezdzil na bimbrze to pol biedy (o ile np. nie bedzie to szkodliwe dla srodowiska itd.).

Twoją wypowiedzią odniosłeś się do poprzedniej wypowiedzi, która traktowała o jeżdzeniu na oleju opałowym- a to jest zabronione ze względu na różnicę w podatku od oleju napędowego i opałowego.

PEACE :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma jak stary dieselek, ojciec jezdzi juz Vecrta od 4 lat na opale :) a zawsze gdy widzi cene powyzej 3,60zl za litr ON na stacji to przechodza go ciarki ;)

 

Ktos cos mowil o Top Gear, to moz ei pameita odcinek jak do zwyklego oleju roslinnego dolano pewna ilosc spirytusu, zostawiono na tydzien i po tym czasie te mieszanke wlali do diesleka ??? :D

Moze pamieta proporcje, chce to sprobowac na samochodzie ojca, temu zlomowi juz nie zaszkodzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro już i tak same OT to może ktoś potwierdzić to info:

Podobno na TVN Turbo mówili o jakiejś stacji benzynowej gdzie 95% benzyny to była WODA. I nie napisałem na odwrót liczb. Już kilka razy to czytałem chyba na skutery-tuning.pl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

Skoro już i tak same OT to może ktoś potwierdzić to info:

Podobno na TVN Turbo mówili o jakiejś stacji benzynowej gdzie 95% benzyny to była WODA. I nie napisałem na odwrót liczb. Już kilka razy to czytałem chyba na skutery-tuning.pl.

1565087[/snapback]

Czytałem to też w "Krakowskiej" i potwierdzam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno na TVN Turbo mówili o jakiejś stacji benzynowej gdzie 95% benzyny to była WODA. I nie napisałem na odwrót liczb. Już kilka razy to czytałem chyba na skutery-tuning.pl.

1565087[/snapback]

Też to słyszałem. Ciekaw jestem jak sie silnik zachowuje przy 5% benzyny... Chyba po prostu nie chodzi - mam racje?

 

Hmmm... Co do CNG to troszke za dużo ma minusów ;) Może kiedyś potanieje. Bo ten koszt instalacji i duże jej rozmiar... hmmm... U mnie litr LPG kosztuje 1,89 a przy granicy UA 1,75 ;) W porównaniu do benzyny bardzo się opłaca ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem wam zwrócić uwagę na jeszce jedną bardzo ważną sprawę a mianowicie przy nowoczesnej instalacji LPG mamy minimalny lub żaden spadek mocy w stosunku do paliwa. W przypadku CNG jak mówią fachowcy musimy nastawic się na oszczędność a nie osiągi, ponieważ spadki mocy są ogromne a na takim etapie zaawansowania prac nad tą technologią nie można tych instalacji porównywać. Możemy mówić o czysto ekonomicznym porównaniu pomijając wszelkie kwestie dotyczące osiągów itd itp...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...