Skocz do zawartości
lukasrz

Elemis 21' 5511 Problem Z Kolorami

Rekomendowane odpowiedzi

Witam otóż zakupiłem ostatnio taki telewizorek z myślą ze bedzie w 100% sprawny jak allegrowicz hotlos_a zapewniał, co się okazało telewizor ma problemy z kolorami, obraz albo jest zielony( gdy zmniejszam kolory do min) albo zielony z elementami czerwonymi i niebieskimi ale jest strasznie nie ostry i jaskrawy, napisow graficznych (np widocznych w wiadomościach) nie ma szans przeczytania. Obraz staje się jeszce bardziej nie ostry gdy rozjaśniam obraz, dodam ze wcześniej ktos wymieniał w nim trafo.

 

Dodam ze regulacjia kolorami (3 potencjiometry) niewiele daje, reaguje ładnie na zmianę niebieskiego i czerwonego, gorzej przy zielonym przy max wartości nic nie widać na ekranie poza zielonym rozmazanym obrazie, zas przy min wychyleniu potencjiometra obraz w dalszym ciagu jest delikatnie zielony, nie ma nawet szans aby zjechać kolorami do 0 i uzyskac obraz czarno bialy.

 

Na plytce kineskopu sa 2 potencjometry, regulacjia jednym nic nie zmienia, 0 reakcji a drugim zmienia się nieco nasycenie kolorow (jaskrawość) co ciekawe dotkniecie do niego palcem powoduje albo pogorszenie obrazu(jeszcze więcej zielonego) albo polepszenie do tego stopnia ze obraz jest o conajmniej 50% lepszy a zielonego upierdliwego koloru już praktycznie nie ma.

 

 

 

Załączam zdięcia elektroniki telwizora oraz zdiecie jakosci obrazu

 

elektronika: http://republika.pl/lukas_rz/images/elektronika.jpg

obraz: http://republika.pl/lukas_rz/images/obraz.jpg

 

będe jeszcze jutro probowal regulacji focusa i siatki G2 zobacze moze to cos da.

 

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i pomoc

 

pozdrawiam.

Edytowane przez lukasrz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozliwe ze masz uskodzone działo w kinolu lub uszkodzony wzmak RGB. Raczej kinol bym podejrzewał

 

Szukaj zimnych lutów na płytce RGB.Lub PK.

 

Ciekawe czy te trafo jest takie samo jak oryginał....bo z tarfa sa czesto brane napiecia do zasilania wzmacniaczy RGB.Sprawdz kondki filtrujące.

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za pomocą potencjometru S2 na trafo udało sie zlikwidować nie tylk obwódki ale i zbyt duza ilosc koloru zielonego do tego stopnia ze obraz jest juz akceptowalny jesli chodzi o barwy.

 

Gorzej z ostrością, nadal jej brakuje, obraz kompletnie nie reaguje na zmiane focusa, nie ma najmniejszych zmian co mnie troche dziwi.

Obraz jest dosyć ostry tylko gdy zimniejsze jasność (poprostu pilotem dam na ok 30%) ale wtedy jest troche przy ciemny, szczególnie gdy w TV leci cos gdzie nie ma zbyt duzej ilosci swiatla, gdy zwiekeszam jasnosc obraz stopniowo sie rozmazuje, przy ok 70% jasnosci jest masakra kupa rozmazanych plam.

 

Obraz wygląda idealnie w momencie gdy w programie ktory leci w TV nie ma zbyt wielu kolorowych efektów, np jakies serial typu KLAN ;) zaś np w rozmowach w toku :D srednio to wyglada i nie bardzo da sie ogladac.

 

Potencjometry(dwa opisane jako -R i -B ) na plytce kineskopu tez praktycznie nie reaguja.

 

Mam jeszce zamiar wymienic elektrolit 350V 10uF na plytce kineskopu bo mogl stracic swoja pojemnosc w wyniku awarii poprzedniego trafopowielacza i ewentualnego zbyt duzego napiecia ktore na niego moglo pujsc.

 

Czy ktos na tweaku jest jeszcze kumaty w elektronice czy tylko Kwazor ? ;]

bida :P wielkie komputerowce ;)

 

gdyby ktos jeszce sie znalazl bede wdzieczny za pomoc przy dalszej naprawie, a moze cos tobie Kwazor przychodzi jeszce na mysl ? bo ja juz glupieje :P tylko ten elektrolit przychodiz mi do glowy no i wypalony kinol :/

Edytowane przez lukasrz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z twojej wypowiedzi widze ze raczej juz tu pada kinol i nic na to nie poradzisz (można regenerować ale nie jest to opłacalne) Czesto brak ostrości to własnie padajacy kinol.

 

Ważne : Sprawdz jakie napiecie wystepuje w punktach zasialnia grzejnika działa.Jak bedzie za niskie to wystepuje niedorzażenie katod i słaba emisja elektronowa .... a zasilanko jest brane z trafa HV.. napięcie to nie jest prostowane wiec mam nadzieje ze twój miernik zmierzy 16 Khz zmiennego.

 

Jak coś to odlutuj żarżenie działa i podaj 5V stałego ( dokładnego napiecia nie znam ) Jak masz zasiłke regulowana to jeszcze lepiej..

 

P.s NA elektronice to sie troche znam :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie tesh mysle ze juz nic nie poprawie wiecej :/ ze to raczej kinol ale TV jest z 94 roku to strasznie szybko by padl.... :blink:

 

regulowalem napieciami z trafo i udalo sie uzyskac to co wyszlo ale otrosci nie ma szans poprawic ani troche, obczaje jeszce napiecia czy sa takie jak byc powinny... ale moja nadzieja pryska :/ szczegolnie ze kineskop nie reaguje na zmiane napiecia ostrosci.

 

P.S zauważyłem ze elektronika obca ci nie jest :] i o to chodzi, bo dla mnie osoba pisząca ze zna sie świetnie na kompach ale nie majaca zielonego pojęcia o elektronice to trochę lol nie wiem jakie jest twoje zdanie :]

 

P.S 2 zapodam moze na dnaich fotki jaki obraz udalo mi sie uzyskac.

Edytowane przez lukasrz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli kinol to polski polkolor to jest to kinol nie do zajechania w stosunku do kinoli zachodnich ( te z cieńką szyjka kibel straszny działo pada po 2 latach)

 

Jesli możesz to zastosuj większe napiecie żarzenia kinola (lekki O/C ;) katod) i jesli pojawi się ostrośc to znaczy ze było za niskie napiecie żarzenia.

 

Jesli nie to kinol jest dead.

 

A co do elektroniki w kompach to tez sie przydaje.Sa na forum osoby które moduja płyty głowne a nie wiedza jak działa tranzystor.........był to dla mnie szok ale wytłumaczyłem tej osobie co i jak i juz jest lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli kinol to polski polkolor to jest to kinol nie do zajechania w stosunku do kinoli zachodnich ( te z cieńką szyjka kibel straszny działo pada po 2 latach)

szczerze mowiac nie patrzylem co to za kineskop w nim siedzi :P ale raczej cos PL

 

Jesli możesz to zastosuj większe napiecie żarzenia kinola (lekki O/C ;) katod) i jesli pojawi się ostrośc to znaczy ze było za niskie napiecie żarzenia.

napiecie zmienialem jedynie na trafopowielaczu, dalo to tyle ze zniknely kolorowe obwodki dookola postaci i kolory wrocily prawie do normy i takie sa w 100% wystarczjace. Brak jest reakcji za to jak pisalem na napiecie odpowiedzialne wlasnie z ostrosc ale jak bede mial do niego dostep (stoi u dziewczyny) to podłubie jeszce na plytce kinola i wymienie nie pokojacy mnie elektrolit, co do napiecia katod szczerze mowiac nie wiem jak je dodatkowo zwiekszyc (poza regulacjia jakie daje trafo), nie mam niestety schematu, ale zakrece sie gdzies i popytam.

 

 

A co do elektroniki w kompach to tez sie przydaje.Sa na forum osoby które moduja płyty głowne a nie wiedza jak działa tranzystor.........był to dla mnie szok ale wytłumaczyłem tej osobie co i jak i juz jest lepiej.

:blink:

 

moduja i pozniej placza czemu komp nie wstaje ;) a on tylko pociagnal :lol:

Edytowane przez lukasrz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak postępy ???

 

Sprawdz napiecie na grzejniku i wpisz w google model kinola moze znajdzie jego parametry. Jesli sa przeżarzone katody to jeszcze gorzej... (zajmuje sie technika lampowa i wiem co to powoduje czasami)

 

Podaj mi model wzmacniacza wizji powinien to byś scalak (podejrzewam ze to TDA....)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TDA 8305 o tego cpu ci chodzi ? ale to chyba wzmacniacz nie jest... tylko jakis sterownik

 

brak ostrosci dalej... mam go dosyc :/

 

cos mi sie wydaje ze to kineskop... no jutro spisze jego modelik to podam ci je na forum

 

:sad:

Edytowane przez lukasrz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez komentarza....

 

znalazlem usterke, urwany pin od kineskopu odpowiedzialny wlasnie za ostrosc :/

Zaraz normlanie kolesia zbluzgam, do tego probowal go silikonem przykleic baran. Widac urwany kawalek ale jest schowany w szyjce kineskopu w szkle.

 

kinol : A51EBV13X01 moze u wujka taki zanjde bo ma kilka elemisow.

 

ehh...

 

THX za pomoc

Edytowane przez lukasrz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to zrobilem ale jakims cudem udalo mie sie przylutowac urwany pin.

 

 

obraz przed przylutowaniem i regulacja

 

Dołączona grafika

 

 

obraz po przylutowaniu pinu do kinola i po regulacji

 

 

 

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

i co ty na to ? :D

 

heh :]

 

Jeszcze drobne zabiegi regulacji z pilota mu trzeba :) typu jasność, nasycenie.

 

 

Pozostaje jeszcze tylko malutki problem, jak sie nei trudno domyśleć styk w lutowanym miejscu nie jest dobry i po nagrzaniu sie dziala , po ok 10min co jakis czas w głośniku pojawia sie lekkie pierdniecie ;) typu pyk, pyk i w tym momencie obraz robi sie o jakies 10% nie ostry, obawiam sie ze juz tego sie nie usunie, bo lepiej przylutować tego chyba sie nie da :] moze z czasem objaw zniknie.

 

Przynajmniej spokojnie można oglądać i all widac, w realu wygląda to jeszce lepiej, swiatlo z kinola oślepia moj super aparat w telefonie ;)

Edytowane przez lukasrz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety bez wymiany kineskopu sie nie obeszlo, na szczescie znalazlem identyko u wujka w garazu :) (on tam ma wszystko ;) ) pomimo wlutowania bolca po pewnym czasie walił sie obraz bo gorace działo topiło cynę i tak lut puszczał.

 

Brakujacy pin

 

Dołączona grafika

 

Wymiana:

 

A było to tak: :)

 

Były sobie kineskopy dwa, jeden dobry drugi nie :)

 

Dołączona grafika

 

I dziurka :) z ktorej wyjalem stary kinol i włozyc trzeba bedzie nowy :unsure:

 

Dołączona grafika

 

Ostatnie luty podstawki kineskopu i nowej masy nowego oka ;)

 

Dołączona grafika

 

Mamy nowy TV :) 2 in 1 B)

 

Dołączona grafika

 

Troche zabawy było :rolleyes: na szczescie kineskopy były praktycznie identyczne, poza małymi roznicami w wyprowadzeniach na odchylanie.

 

I wyszło cos takiego :

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Mod udany ;)

 

Moze komus przydadza sie moje przygody z Elemisem 21' :wink:

Edytowane przez lukasrz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh a jednak kinol... :)

co to tego bolca to nic nie zrobisz jedynie zastosowanie bardzo cieńkiej sprężynki lub cienkiego pinu wsadzonego do cokołu który jest ciut dłuższy tak że nie wsadzisz do konca wtyczki i zastosowanie sprezynek napinajacych płytke PK do cokołu kinola.

 

Good mod....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...