Skocz do zawartości
derwu

do usunięcia

Rekomendowane odpowiedzi

sluchaj.. teoretyzuje teraz, bo sam doswiadczenia nie mam, ale na serwer moze lepiej P4 by sie sprawdzil. przy wielu userach, HT by sie przydalo. giga ramu to chyba w sam raz. rozbudowany serw [pliki, www, sql, moze w przyszlosci jakis host do gier online] moze wymagac i wiecej, ale na poczatek powinno byc ok.

 

co do dysku - nie chodzi o pojemnosc, a o szybkosc i czas dostepu. w raidzie bylyby znacznie krotsze. [moze zamiast 1x160, 2x80gb. tyle ze w strippingu istnieje ryzyko utraty danych, a zeby sie zabezpieczyc - potrzebne bylyby kolejne 2 dyski...].

 

pozdr, x3n

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-mało ramu

-proc chyba ok, ale po mocnym OC

1681799[/snapback]

:lol: "do wlasnego uzytku i na prywatne strony" :lol:

 

pentium 200 z 64mb ramu do tego wystarczy. i to bez zadnego oc.

co do trzymania filmow i warezow, no jasne raid sie przyda... tylko po co... ile razy padl ci dysk w kompie ? bo mi od poand 10 lat ani razu..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

logiki troche. skad masz pewnosc, ze derwu nie ma sporej sieci, z kilkudziesiecioma userami? moze potrzebuje duzej ilosci tych kont, moze ma zamiar na tym zarabiac.... skoro wysunal propozycje juz i tak dosc mocnego kompa za konkretna kase [a nie p200 za 100zl] - wnosze, iz przewiduje spore obciazenie maszyny - stad takie a nie inne sugestie z mojej strony...

 

ile razy padl ci dysk w kompie ? bo mi od poand 10 lat ani razu..

omg.. i co? mam gratulowac? tysiace takich, co im nie padly i kolejne tysiace takich, co po tygodniu oddaja na serwis. co to ma do rzeczy? Edytowane przez x3n

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

logiki troche. skad masz pewnosc, ze derwu nie ma sporej sieci, z kilkudziesiecioma userami? moze potrzebuje duzej ilosci tych kont, moze ma zamiar na tym zarabiac.... skoro wysunal propozycje juz i tak dosc mocnego kompa za konkretna kase [a nie p200 za 100zl] - wnosze, iz przewiduje spore obciazenie maszyny - stad takie a nie inne sugestie z mojej strony...

omg.. i co? mam gratulowac? tysiace takich, co im nie padly i kolejne tysiace takich, co po tygodniu oddaja na serwis. co to ma do rzeczy?

1682068[/snapback]

skad wiem ze derwu przestrzelil konfiguracje ? ano stad:

[...]w temacie serwerów ( a dokładnie sprzętu serwerowego) nie jestem obeznany[...]

jakiegoz to obciazenia mozemy sie spodziewac po prywatnych stronach www ? juz odpowiadam - max 5% wyzej wspomnianego p200.

a co do dyskow raida itp - jesli faktycznie kolega derwu ma tylu uzytkownikow ze potrzebne mu sa transfery rzedu 20-30 mb/s non stop, to ja sie pytam jaka on ma infrastrukture sieciowa, zepewne wszystko leci po gigabit ethernecie... szczerze mowiac nie wydaje mi sie. najprawdopodobniej caly ten nieziemski podsystem dyskowy i tak zostanie przytkany przez fast ethernet.

a wiec raid jesli nie do szybkosci - to do bezpieczenstwa... w koncu warezy bezcenne sa.

 

a teraz juz na powaznie - jakas mania wielkosci ludzi ogarnia. rozumiem niewiedze pytajacego, ale takie rady do takiego "serwera"... oj przesada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest sieć WLAN 54 Mbit/s, 25 użytkowników. Narazie czekamy na łącza. Mam nadzieję, ze uda się wynegocjować łacze 16 mbit/s, jeżeli nie wykupimy kilka łącz 4 mbit/s.

 

Serwer przyda sie napewno lepszy, ponieważ sieć będzie się rozrastać.

1682181[/snapback]

w takim razie na te wymagania jakie podales na poczatku wątku, ten serwer jest baaardzo nadmiarowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czlowieku - chesz miec serwer taki jak stacja do gierek? Po co Ci to ?

Wiesz - w moim poprzednim miejscu pracy bylo cos takigo:

Celeron 2,4

512 RAM

80 GB HDD

I mial 4 interfejsy, rozdzielal polaczenie na 4 rozne podsieci - w tym jedna WLAN, wszystko na DHCP, serwer PROXY, firewall, do tego dyski sieciowe i www + ssh - i dawal rade tak ze mial jeszcze spory zapas. Wiec powiedzcie mi - po co ktos mu poleca p4 z HT?

Wiecie w ogole o czym mowicie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czlowieku - chesz miec serwer taki jak stacja do gierek? Po co Ci to ?

Wiesz - w moim poprzednim miejscu pracy bylo cos takigo:

Celeron 2,4

512 RAM

80 GB HDD

I mial 4 interfejsy, rozdzielal polaczenie na 4 rozne podsieci - w tym jedna WLAN, wszystko na DHCP, serwer PROXY, firewall, do tego dyski sieciowe i www + ssh - i dawal rade tak ze mial jeszcze spory zapas. Wiec powiedzcie mi - po co ktos mu poleca p4 z HT?

Wiecie w ogole o czym mowicie ?

1682367[/snapback]

No zawsze mozna uzywac do PHP i wogole ;), by sie okazalo ze Xeon to za malo, ale zgadzam sie ze w tym przypadku to sie wszyscy rozpedzili , max to proc 1Ghz ..... nie ma sesu wiecej... chyba ze ktos ma (za duzo pradu) to z checia odkupie troche (w wiaderku? :wink: :wink: ) :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Zgadzam sie z przedmowca :) Przez rok pracowalem w studiu grafiki, gdzie bylo 15 stanowisk, do serwera i spowrotem chodzily pliki wielkosci paru GB i do tego byly jeszcze podpiete 4 drukarki laserowe i ploter. Na serwerze poza Samba chodzil serwer FTP, proxy, firewall, SSH i w planach bylo jeszcze WWW. To wszystko latalo na Celeronie 600, 512 RAM i 2x 80 GB dysk... i sprzet mial srednie obciazenie ponizej 2%

 

Coz, jak na moj gust to z takimi uslugami Twoj konfig uciagnalby siec na kilkaset stanowisk ;) (no, moze z wyjatkiem dyskow)

 

pozdro.

Edytowane przez scazi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli nie bedzie baz danych i PHP z duza iloscia uzytkownikow na raz komputer moze prawie kazdy. Pentium w granicach 200Mhz+64(128)Ramu+jakis kontroler IDE czy Sata do dyskow o wiekszej pojemnsoci i starczy. Oczywiscie na linuxie. Radze zrobic na tym odrazu router do Wlanu bo AP bedzie raczej sprawial problemy jesli bedzie z tych do 300zł. I nie boj sie taki config w zupelnosci wystarczy do niekomercyjnego uzytku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli nie bedzie baz danych i PHP z duza iloscia uzytkownikow na raz komputer moze prawie kazdy. Pentium w granicach 200Mhz+64(128)Ramu+jakis kontroler IDE czy Sata  do dyskow o wiekszej pojemnsoci i starczy. Oczywiscie na linuxie. Radze zrobic na tym odrazu router do Wlanu bo AP bedzie raczej sprawial problemy jesli bedzie z tych do 300zł. I nie boj sie taki config w zupelnosci wystarczy do niekomercyjnego uzytku :)

1682517[/snapback]

 

powiem wiecej, na takim konfigu lecialem przez ponad rok, przy czym ja _mialem_ mysql'a, php, do tego squid, i ciagle logowanie uzycia lacza. Srednie zuzycie procka nie przekroczylo 7%.

Faktycznie wiecej ramu by sie przydalo, zamiast 64, jakies 256...

 

ale to co tutaj jest proponowanie to pokaz niewiedzy i ignorancji tzw "adminow".... 2ghz z HT i 1gb ramu do kompa ktory ma sluzyc za magazyn warezow i to poprzez wi-fi :lol: smiech na sali panie x3n

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mzoesz napisac jakie to lacza dsl czy polpak czy moze frame realay!

i dlaczego przesylac je wifi,pozatym dlaczego tylko 4 mega jednym ap!

napewno tpsa nie da ci stalego lacza o takiej przepustowosci jak chcesz!znaczy napewno nie adsl!jezeli symetryczne to bedziesz mial load balancing!

 

sory ale jak narazie z tego co piszesz masz naprawde mala wiedze o sieciach i kompach i to przedsiewziecie jest dla ciebie kilkakrotnie za duze!

mozliwosci jest naprawde wiele i napewno sa duzo lepsze od twojej koncepcji...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja tez wtrace 3 grosze.

Jesli to tylko do takich uslug, to spokojnie starczy to, co masz.

RAM zawsze mozesz dokupic, procek zmienic.

Jedynie zastanowilbym sie nad zabezpieczeniem danych - tu pytanie, czy chcesz backupowac tylko ustawienia serwera, czy tez dane.

Jesli tylko ustawienia (a dane okreslasz, jako dane o malej wartosci), to mozesz to robic na nagrywarce.

Jesli chcesz backupowac tez dane, to albo 2 dyski w mirroring, albo streamer.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, patrzcie krotko dalej....

 

@pshem

wybacz, panie 'milion pracowikow w jednej firmie, pod moim genialnym administratorskim okiem na p200'. ode mnie daleko. po to jest forum, by konfrontowac rozne ujecia jednej sprawy. ty nazywasz to przestrzeleniem, ja inwestycja na przyszlosc. [z ta roznica, ze ja nikogo nie obrazam]

 

ma solidne mozliwosci finansowe i chce zainwestowac raz. ja na jego miejscu tak bym zrobil i wcale nie uwazalbym tego za bledna decyzje. na takim sprzecie moze dzialac wsystko - a kiedy zajdzie potrzeba, spokojnie mozna dokladac mu funkcjonalnosci, bez ponoszenia dodatkowych kosztow na modernizacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pshem

wybacz, panie 'milion pracowikow w jednej firmie, pod moim genialnym administratorskim okiem na p200'. ode mnie daleko. po to jest forum, by konfrontowac rozne ujecia jednej sprawy. ty nazywasz to przestrzeleniem, ja inwestycja na przyszlosc.  [z ta roznica, ze ja nikogo nie obrazam]

 

ma solidne mozliwosci finansowe i chce zainwestowac raz. ja na jego miejscu tak bym zrobil i wcale nie uwazalbym tego za bledna decyzje. na takim sprzecie moze dzialac wsystko - a kiedy zajdzie potrzeba, spokojnie mozna dokladac mu funkcjonalnosci, bez ponoszenia dodatkowych kosztow na modernizacje.

1683158[/snapback]

ojojoj to sie narobilo.

 

otoz wyobraz sobie ze mam kilkunastu uzytkownikow w sieci gdzie router/serwer to p200 i wsio dziala. Mam tez pod opieka duzy serwer, dwuprocesorowy, z "kapke" wieksza iloscia ramu niz podales, i dyskami w raid 5 pracujacymi z kontrolerem wartym wiecej niz niejeden kompletny komputer. chwale sie tym tak, bo widze ze duze liczby sa tu ostatnio modne.

wazne jest to ze ten serwer obsluguje dziesiatki tysiecy żądań dziennie i jakos sobie radzi. akurat tutaj to bylo potrzebne

 

wracajac do tematu tego postu, okazalo sie ze kolega zadajacy pytanie nie ma mozliwosci finasnowych i ze to do czego potrzebuje nie wymaga ani 1/4 kompa ktory moze przeznaczyc na serwer. i nikt od niego nie wymaga takiej wiedzy, bo sie przyzanl ze sie nie zna.

 

natomiast ty - maniak gigahertzow i gigabajtow, poleciles mu komputer za kupe szmalu (ktorego nie ma), ktory nie ma zadnego przelozenia na stawiane wymagania

 

wydaje ci sie ze kazdy serwer ma byc "giga" ? wytlumacz mi po co wg ciebie 1gb ramu ? masz wiedze - myslisz ze masz racje ? to wytlumacz... bo ciekawy jestem...

 

aha, no i na koniec, bo prawie zapomnialem - nie obrazam nikogo - nie widze zebym tu miesem rzucal. po prostu rozbawilo mnie twoje podejscie. jak widac, sporo osob zgadza sie tutaj z moja opinia...

Edytowane przez pshem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sgj

od momentu, gdy uzywa sie semprona w serwerze...

 

maniak gigahertzow i gigabajtow

litosci... mowilem o w miare mocnym[i to tlyko jesli chodzi o proc+ram] desktopie, a nie 4xopteron z 8gb ramu. nie przesadzasz? nie dopisuj ideologii, tam gdzie prozno jej szukac <_<

 

nie mowcie, ze w nazwijmy to 'osiedlowym' lanie nie przydaje sie mocny sprzet. za doplata, na pewno kazdy chcialby miec 24/7 serw www z php i sql'em, jednoczesnie jakies hosty go gier multi, hub DC itd... mozliwosci jest mnostwo, a ograniczeniem w wiekszosci wypadkow jest sprzet. skonczcie wiec ta krucjate, bo naprawde w skrajnosc popadacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze przestanmy sie klocic bo chlopak potrzebuje pomocy a my tu swoje racje przedkladamy nad jego problem!w koncu to on zapoczatkowal ten post!

 

napewno tp nie udostepni ci lacza takie jak wymagasz!maja oferte i mozesz sobie z tego wybrac!np 2x dsl 4mega!nie wiem dlaczego ale chcesz przerzucic sygnal do serwera poprzez ap!nie rozumiem przeciez tpsa daje koncowke tam gdzie sie potrzebuje!ale jezeli cos innego masz w planach zamiast takiego kompa zainwestuj w dobre polaczenia do serwera jak i z serwera do uzytkownikow!to jest tez wazne!na najtanszych radyjkach nie uciagniesz takich transferow!

co do backupu danych raczej dalbym spokoj i robilbym to na plytach co jakis czas a drugi syk zaostawic na uzytki lub wydac mniej kasy!podejrzewam ze glownymi plikami beda avi i mp3 a reszat z pewnoscia zmiesci sie na cd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jezu jakie to zamotane!ja proponuje powaznie zastanowic sie nad topologia tej sieci bo moze to nie dzialac tak jak byc powinno!jedno lacze dostaniesz tylko od jakiegos providera lokalnego!ceny napewno beda klilkukrotnie drozsze od dsla tpsy!jezeli chcesz sie bawic w hosting to nie polecam na dsl!taniej ci wyjdzie jak poszukasz platnego serwera na stronke i cale lacze przeznaczysz na siec!pozatym jak chcesz przekazywac sygnal przez wifi zastanow sie mocno nad tym bo sieci jest mnostwo i jezeli juz chcesz takie transfery uzyskac to na 5ghz!a tu znowu koszty!jakos nei widze tej sieci i co wiecej zadowolonych jej uzytkownikow...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 AP tyle uzytkownikow i jeszcze serwer do wymiany danych miedzy nimi ???

duze obciazenie bedzie na tym ap.

A lacze to mzoe jakis polpak ??? tylko ze drogo wyjdzie.

 

przemysl ta siec jeszcz raz. popieram djmic cos slabo widze ta siec zeby dzialalo to sprawnie.

Polecam wykupic jakis hosting zewnetrzny jak lacze ma byc wykorzystywane dla innych osob. Musialbys sie troche posiedizec przy konfiguracji serwera zeby to dzialalo sprawnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...