Skocz do zawartości
paweldrake

Zwiększanie Możliwości O/c Radeona 9600 Pro Ez

Rekomendowane odpowiedzi

Witam już dawno nie dawałem tematu ale naszła mnie pokusa żeby zajrzeć wgłąb overclockerowych mózgow i zaczerpnąc od nich wiedzy jako że mam tylko 15 lat :)

 

No ale dobra koniec pogaduszek mam tego radeona 9600 pro ez 405/400 W 3Dmarku 2005 wypada nawet nieźle bo 1512 pkt za 260 zł to jest według mnie zmieszczenie się w normie nie mam za bardzo kasy a chcialbym podniesc mozliwosci o/c karty. Założyłem aluminiowe radiatorki na pamięci karta idzie stabilnie na 440/440. Tylko żeby z pamięci wyciągnąć 440 musiałem podnieść nieco timingi w AtiTool a mianowicie mam teraz 6,4,4,10,4,4,CL + 2,1,Use twr rule,1, 0x32,1.0,3,0,WR Latency + 1/2 clk, 0x17, 14 uhh ale sie naprzepisywałem. Dopiero jak podniosłem pierwszą liczbe z 4 na 6 podniosły się możliwości o/c memorek. Rdzeń przy 450 wywala VPU Recover. Mam zasilacz Codegen 300 W ale nic się nie zawiesza wszystko chodzi stabilnie, jedyne czego niewiem to skoki napięć ale niewiem jak się je sprawdza. Moge wydać troche na jakiś zasilaczyk za 50 zł lub lepsze chłodzenie do karty np. jakegoś zalmana(troche drogi bo 90 zł) albo freezona aluminiowego lub 50/50 miedziany i alu.(50 zł). Doradźcie co można by było zrobić by podwyższyć możliwości o/c mojej karty! Z góry wam dziękuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcia najlepiej sprawdzić miernikiem podczas obciążenia kompa.

Jeśli nie masz miernika- jest taka funkcja w MotherboardMonitor (MBM) gdzie do pliku textowego zapisywane są minimalne/maxymalne/średnie wartości napięć, temperatury, itp... MBM działa w tle więc mniej/więcej będziesz wiedział co się dzieje.

 

Zanim jednak przystąpisz do eXperymentów ZMIEŃ ZASIŁKĘ! Masz 50zł- OK- kup na allegro fortrona 350W.

 

Nie znasz dnia ani godziny kiedy codegen się sfajczy i uwali przy okazji kilka innych elementów kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki ale nie mam miernika w aidzie 32 mam nastepujace wartosci i powiem od ilu do ilu się wacha otóż:

Napięcie rdzenia procesora: 1,65 - 1,68

+3,3 V: 3,24 - 3,26

+5 V: 4,87 - 4,95

+12 V: 12,54 - 12,67

+5 V podczas wstrzymania pracy: 4.92 V(chyba stoi w miejscu)

no coś takiego

chodzi o takiego? http://allegro.pl/show_item.php?item=67165858

Edytowane przez paweldrake

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry zasilacz to podstawa o/c.

 

A o/c karty zwiększysz przez:

 

1. Wydajne chłodzenie- może jakiś zalman, "silencer który zabija ;-)", homemadeowy radiator od jakiegoś CPU, WC. W przypadku AC warto też zainwestować w wiatrak wwiewający do budy zimne powietrze z zewnątrz.

 

2. V-mod- to już jednak eXtrem. Zwiększenie napięcia zasilającego GPU i memki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

apropo tych silencerów to ich tam wyśmiałem bo po prostu żygać mi sie chciało jak czytałem ich bzdury kupie zasilacz i wam powiem a tymczasem dalej rozwijamjmy temat o/c tej pięknej jako i badziewnej karty :DDDDD

 

aha mam tez taki problem wiem bo sprawdzalem ze pamieci na gorze karty czyli tam gdzie wieje freezone sa o wiele chlodniejsze a na dole bardziej gorace moze to tez jest przyczyna no ale jak tam na dol wpieprzyc wiatrak :P

Edytowane przez paweldrake

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu rozwiązałem to tak:

 

Dołączona grafika

 

Z płytki wyciąłem kształt odpowiadający kształtem karcie PCI, przykręciłem doń sledzia. Na płytce jest wentyl 92x92- dmucha na pamięci i radiator na GPU (sam radiator). Niech Cię to zdjęcie nie zmyli- to co widać (ten zielony radiator z wentylem) to chłodzenie dwustronne- chłodzi PCB tuż pod/nad (zależy jak patrzeć) GPU. Stare czasy- vmodded i GPU szliffed ti4200 8-).

 

Gotowe urządzenia tego typu do dostania na allegro.

 

BTW- o silencerach i wypowiedziach w topicu o nim nie wypowiadam się- podałem tylko przykład, nie znam tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś pobiłem na mojej karcie rekord w 3D marku 2005 1618 3dmarków... Karta chodziła na 444 rdzen i 218.70 memorki Była chłodzona dodatkowo wiatrakiem z zasilacza nowe omegi 2.6.71 chyba pomogły ej i mam pytanie co z timingami im mniejsze tym lepsze ?? oto 1 fota zastosowanego chłodzenia dolnych pamięci http://img211.imageshack.us/img211/897/obraz00407qq.jpg

 

tyle 3dmarków http://img5.imageshack.us/img5/2779/3dmark8dl.jpg wynik sie podnosi ciekawe co jak bedzie zasilacz xD

 

kupilem tego fortrona 350 w jak myslicie bedzie poprawa bo ona ma taka zajawke ze nie ma artefaktow przez 7 sekund a pozniej [ciach!]lna na 3 sekundy i znow ich nie ma i tak caly czas

 

czekajcie walne wieksza fote xD

 

http://img440.imageshack.us/img440/8/obraz00411jg.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm... zastanawiałem sie nad zmiana biosu ale to jest chyba ryzykowne co wy o tym myslicie ?? a tymczasem czekam na upragniony zasilacz xD

 

 

MAM POMYSL CO POWIECIE NA OGNIWA PELTIERA ??!?!?!?!?!?! WIDZE JE NA ALLEGRO I NIE SA TAKIE DROGIE TYLKO JEST PROBLEM JE SIE PODLACZA NORMALNIE DO NP. SIS FAN ?? CZY JAK ?? CZY ONE NIE WYMAGAJA ZASILANIA ? BO SA OD NICH 2 KABELKI!!?!??!

Edytowane przez paweldrake

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podaje timingi z atitiool:

mem trcrd 4 clocks

mm trcdwr 2 clocks

mem trp 5 clocks

mem tra 8 clocks

mem trrd 3 clocks

mem twr 2 clocks

mem tr2w CL+3 clocks

mem tw2r 2 clocks

mem tw2r same bank use twr rule

mem tr2r 2 clocks

mem mode reg 0x32

mem w.r latency 1.0 clocks

mem cas latency 3 clocks

mem cmd latency 0 clocks

mem str latency wr latnecy + z/2 CLK

mem refresh rate 0x17

mem trfc 14 clocks

 

przypominam że pamięci sa 5 ns Hynixa 6464 mb/s a default ledwo dociskam do 7100 tymczasem radek 9550 qmpla ma okolo 9 gb/s podajcie ewentualne wartosci w ktorych o/c karty sie powieksz... timingi maja byc mniejsze czy wieksze :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podam ci moje timingi z ati tray tools najpierw oryginalne

Zakladka 1

WR latecy = 1.0

CAS Latecy = 4

CMD = 0 clock

Strobe Latecy = WR Latecy + 1/2 clocks

Zakladka 2

TRCDRD =4

TRCDWR =2

TRP =4

TRAS =9

TRRD =3

TR2W = CL + 3

TWR =3

TW2R =2

TW2R Same Bank =3

TR2R =2

na tych timingach pamiec bardzo slabo sie krecily max 630 MHz (oryg. 600 MHz Samsungi 3,3 ns), troche zmiodyfikowalem na takie

zakladka 1

WR latecy = 1.0

CAS Latecy = 3

CMD = 0 clock

Strobe Latecy = WR Latecy + 1/2 clocks

Zakladka 2

TRCDRD =5

TRCDWR =2

TRP =5

TRAS =10

TRRD =3

TR2W = CL + 3

TWR =3

TW2R =2

TW2R Same Bank =3

TR2R =2

Po tej malej modyfikacji pamici lataja na 760 MHz ale na codzien ustawilem na 740 Mhz(przerobiony bios i wgrany ). Do edycji biosu uzylem RaBiT-a. A jak Ci sie bedzie nudzic, to w wolnych chwilach poczytaj sobie ten topic

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic...hl=GV-R96P128DU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamieszczajac timingi przed i po zmnianie mialem na celu pokazanie

@paweldrake ktore wartoscie ma zmienic, i w ktora strone.

 

Aby edytować timingi nie musisz zgrywać biosu- możesz zrobić to "w locie".

Jeśli jednak chcesz zgrać -> atiflasher lub flashrom.

1708458[/snapback]

Wedlog mnie zmiana timingow za kazdym restartem "w locie", jest bardziej zabojcza dla pamieci niz samo oc. Tak ze lepiej jest edytowac bios i go wgrac, ale jesli sie myle mozesz mnie wyprowadzic z bledu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i juz chyba wiem o co chodzi otóż zrobiłem test z takimi zajebi***** taktowaniami ale był gorzy niż ten bez artów czyli mój najnowszy i najlepszy 1690 pkt bo miał 1677 pkt czyli to prawdopodobnie oznacza że karta jest niedowoltowana stanie się coś jak podwyższe napięcie w biosie do AGP ?

 

albo pozostaje v-mod

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czlowieku :mur: zapraszam tu : http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=82081&st=2310 , a poza tym masz kastrata, a pamieci 5ns to ... ile bys z nich chcial wyciagnac ?;| :blink: napiecie na agp nic Ci nie da -mozesz tylko spalic karte.. zostaje Ci tylko FDD MOD (nad ktorym myslimy z markiem.t), ale czytalismy ze czasem karty po tym padaja takze chyba sobie odpuscimy.. oczywiscie nie wszystkie karty maja miejsce do dolutowania tej wtyczki ( http://www.unoid.net/9600pro/power.html );] , ja mam pamiatki samsunga 3.3ns i po zmianie timingow mam w marku 05 ok. 2300 pkt, a z markiem.t walczymy o 2,5k ;d poza tym jest cos takiego jak www.google.pl , a timingi najlepiej zmieniac ATT (ati tray tools).

 

pozdro

Edytowane przez :)krzymack_opole(:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DO :)krzymack_opole(: :

 

Słuchaj luju :-P Nienawidze takich ludzi jak ty :lol: . Jesteś cwany, bo gadasz przez neta, a jak by przyszło co do czego w realu, to byś pewnie podwinął ogon i odturlał sie na bezpieczną odległość :wink:

 

 

SORRY ZA OFFTOP, ALE KOLO MNIE W[ciach!]

 

A co do sprzętu to masz racje.

 

I zrób tak: :mur: lepiej ci zrobi

Edytowane przez Bruce_89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh Bruce dobrze mówi jak sie nie ma co sie lubi to sie lubi co sie ma a ty sie tak nie podniecaj gościu lepiej zrób :mur:

 

 

ty masz kastrata ale nie w komputerze tylko niestety nie masz :banana: dlatego mowisz na innych kastraci

Edytowane przez paweldrake

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hah ktory chetny na ... sieke ?:D no slucham .. ale tak na serio to o dovoltowaniu karty bylo w tamtym topicu... i nie ze chwale sie przez neta tylko jak sie znam to czemu mam to ukrywac ? z Was sa zwykle banany ;d

 

EDIT: a jesli chodzi o kastrata to czytajcie ze zrozumieniem,a poza tym to tak sie okresla te "slabsze" wersje... Ale skoro wolicie naskakiwac na innych forumowiczow i chcecie wojny to bedziecie ja miec... ;) ja wyrazilem tylko swoja opinie i nie zycze sobie abyscie pisalei ze jestem teges... kastrat;]

 

zapraszam moderow , poczulem sie urazony...

 

pozdro

Edytowane przez :)krzymack_opole(:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...