Skocz do zawartości
Nyny

Projekt Sieci Lan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam na laborki zrobic projekt sieci LAN. Nie zabardzo w tym siedze i dlatego prosze was chociaz o podstawowa pomoc. Jaki dobrac do tego sprzet oraz oprogramowanie.

Oto tresc prjektu:

... Zaprojektowac siec komputerowa wedlug obowiazujacych norm w 2ch pomieszczeniach (jakies 7x7m). Dobrac optymalna ilosc stanowisk komputerowych w pomieszczeniach uwzgledniajac przepisy ergonomiczne. Uwzglednic w projekcie przylacz do internetu za pomoca lacza Neostrada, serwer z systemem WIN 2K. Adresy Ip nadac recznie. Jedno z pomieszczen topologia magistrali czyli chodzi tu chyba o koncentryk!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No co za problem. Wpinasz neo w serwer na win2k, kompy w pierwszej sali spinasz za pomocą kart (Ethernet - 10BaseTX), kabla z wtykami RJ45 [nie skrętka] i switcha. Ustawić IP, brame, DNS, maske i ustawić żeby grało to pewnie umiesz. I od przepisów ergonomii to też podejrzewam że sie na tym znasz :) Jeśli chodzi o magistrale to dobrze kombinujesz - wykorzystuje sie karty 10base2, kabla koncentryka, terminatorów itd. Dokładniejsze info wy- googlujesz :D

Jak co to pytaj.

.peace

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro magistrala BNC, to o jakich ty tu switchach mówisz?

http://66.249.85.104/search?hl=pl&q=topolo...istrala&spell=1

 

Zakładając Neo oraz serwer na W2K, to zrobiłbym to tak:

 

T-K1-K2-..-W2K-..-K9-K10-T

 

gdzie: T-terminator; Kx - komputer; W2K - serwer na Win2K

 

Neo podłączone do Win2K przez USB, zrobione udostępnienie. Na stacjach roboczych stałe IP, bramka itd.

Nie jestem pewien co do umieszczenia serwera - ma być w jednym z pomieszczeń, w innym pomieszczeniu, czy po 1 na każde pomieszczenie?

Jeśli ma być 1, to pasuje, aby po obu stronach serwera było mniej więcej tyle samo kompów. Każdy z kompów będzie miał kartę starego typu.

Jeśli chodzi o sam serwer, to zależy do czego on ma służyć. Sądząc po łączu, to WWW na większą skalę raczej odpada. Sprawę więc załatwi dowolny sprzęt w granicy 2GHz z 512MB RAM i dyskiem 40GB.

 

Dopiska: właśnie doczytałem "Jedno z pomieszczen topologia magistrali". A co w drugim? RJ45 + switch? W takim razie może być ciężko.

Sieć BNC i tak nie ma priorytetu a o balans transferu trudno. W konsekwencji kompy podłączone przez BNC będą miały problem z łączem, gdyż wszystkie "wiszą" na jednej wtyczce, podczas gdy każdy z RJ45 ma dla siebie jedno gniazdko.

Można więc zrobić tak: wrzucić na serwer 2 karty sieciowe:

>BNC - podłączyć do niej kompy na BNC

>RJ45 - podłączyć do niej switcha dla RJ45

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm..

Kwestia tego:

- czy istnieją (obecnie)

- jak działaja

 

Problem stanowi balans transferu, bo jeśli:

 

a) działa 1:1 na wejście, to oznacza iż na całą sieć BNC będzie przydzielony taki sam transfer, jak na pojedynczy komp na RJ45, co jest złym rozwiązaniem

 

b) działa 1:1 na sieć, czyli 50% na BNC i 50% na wszystkie RJ45 razem, to taki sam wynik można uzyskać przez podłączenie sieci RJ45 przez jednego switcha do serwerka na RJ45, a sieci na BNC przez 1 kartę w serwerku na BNC

 

c) działa dynamicznie, czyli switch wykrywa ilość kompów na poszczególnych gniazdach i przydziela transfer dynamicznie po równo dla każdego kompa, to jest najlepsze rozwiązanie, ale nie za bardzo wiem, czy to możliwe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nie robmy sobie jaj z bnc... co to w ogole za pomysl zeby takie zalozenia do cwiczenia dawac ??

ciekawe gdzie mozna jeszcze znalezc sprzet w dobrym stanie (bo chyba nie nowy) ktory dziala na bnc... Jesli juz musisz ograniczac na sile wydajnosc sieci - to mozna uzyc hubow 10mbit, ktore dadza odopwiednik sieci na bnc (swoja droga huby tez ciezko kupic).

 

co ma na celu takie cwiczenie ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pshem niewiem co ma na celu takie cwiczenie ale ja wlasnie takie musze zrobic :D

A mojego wykladowce raczej nie bedzie obchodzila szybkosc tej "wirtualnej" sieci a wykonanie danego projektu:)

Jesli mialbym wybierac to napewno nie ladowalbym sie w przestazaly koncentryk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzechu_1990

To ja sie podobne pod temat, bo mam podobny ale pomysł. Ostatnio gadałem z kolegą i rzuciłem żeby zrobić w bloku LAN, tylko jest problem, czy zrobić to za pośrednictwem serwera czy routera, a znacie jakiegoś providera w Warszawie z szybkim łączem i przyjazną ofertą, i/lub pomocą sprzetową*??

 

*-Jakieś małe dofinansowanie czy coś w tym stylu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...