Skocz do zawartości
mechl!n

BLOKI BLOK! BLOKi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Kilka pytań i wskazówek dla robiących bloki wodne- mam nadzieję, że się przydadzą i że przy okazji ja czegoś się dowiem.

Zrobiłem kilka bloków.

 

Pierwszy- kompletny niewypał.

Dołączona grafika

 

 

Drugi z 53 pręcikami o wysokości 8 mm i średnicy 2.3 mm (powierzchnia oddawania ciepła samych pręcików to 53*(wysokość*obwód)= 53*(8*7.2)=3052mm2.

Dołączona grafika

 

Blok okazał się mało wydajny :-(.

 

 

Przy budowie kolejnego zdecydowałem się na zmniejszenie średnicy pręcików i zwiększenie ich ilości.

 

Dołączona grafika

 

Jest ich 109 o średnicy 2mm (nie pytajcie ile wierteł złamałem podczas wiercenia tylu otworów ;-) ).

Dodatkowo w podstawie bloku naciąłem 12 rowków głębokości 2mm.

 

Dołączona grafika

 

Wszystko to, żeby zwiększyć powierzchnie oddawania ciepła. Dla samych pręcików wyniosła ona 109*8*6.3=5494mm2.

To wystarcza, by schłodzić MAXobciążonego AthlonaXP1800 Vcore=2.05V 1.8GHz do 41 stopni (podczas normalnej pracy- 36 stopni)(mój zestaw to pompka 500l/h, woda destylowana, nagrzewnica 125p + 3 wiatraki 80x80 na 5V- wszystko w obudowie BigTower- nic nie wystawa na zewnątrz kompa :-).

 

Blok jest miedziano (podstawa, igły, pokrywa) aluminiowy (obwód bloku, rurki) i nie zauważylem jakichś problemów (ze miedź + aluminium + katalizator = ogniwo elektryczne). No chyba że COŚ wyniknie po długotrwałej exploatacji (używam go od 3 miesięcy).

 

 

Mój następny blok miał mieć 169 pręcików (tak mi wyszło z projektu- faktycznie wyszło 194 "igły") wysokości 14mm i średnicy 1.8mm (powierzchnia 15.326mm2)

 

Dołączona grafika

 

Oto co do tej chwili osiągnąłem (złamanych 5 wierteł to i tak mało :-) )

 

Dołączona grafika

Robią wrażenie te 194 otwory, no nie?

 

Dołączona grafika

Pozostałe części składowe bloku.

 

Zastanawiam się, nad zróżnicowaniem wysokości "igieł"- przy wlocie i wylocie igły krótsze, nad rdzeniem dłuższe. A może na odwrót? Raczej nie...

Jeśli zastosuję igły o równej długości na całej powierzchni bloku woda będzie miała problem z przepływem- dobrze mówię?

W odróżnieniu od poprzednich bloków w tym igły będą wlutowane. Kombinowałem na wiele sposobów jak to zrobić i wykombinowałem taki:

średnica igieł to 1.8mm- średnica otworów to 1.9mm- roztopię w nich cynę (np na kuchence- da się, próbowałem) następnie powiercę w nich otwory 1,7mm, wbiję igły (cyna jest miękka więc powinny wejść na sztywno)

i znów na kuchenkę, by roztopić cynę i na trwałe połączyć igły z podstawą. Co Wy na to?

 

Na wszelkie pytania postaram się odpowiedzieć.

Liczę na konstruktywną krytykę :-)

 

BTW- jak skończę ten blok, stary będzie do kupienia na allegro- zapraszam do licytacji :-)

 

MEGA THANX dla Krzyśka Radona za udostępnienie miejsca na ftp.

 

mechl!n

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi szczena opadła... więc bez konstruktywnej krytyki ;)

Ale w sumie to nie bardziej opłacało by się jeszcze jakieś poprzeczki (cieniutkie blaszki( wstawić żeby woda po całym bloku się przelewała? no i dać więcej ciękich igieł ?

Pozatym gratuluję wytrwałości w pracy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzeba przyznać mechl!n, ze projekty to masz ambitne :) - bardzo mi sie podobają te bloczki. mam pytanie, na jaką głębokość masz wpuszczone "igly" w podstawe pbloku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzeba przyznać mechl!n, ze projekty to masz ambitne :) - bardzo mi sie podobają te bloczki. mam pytanie, na jaką głębokość masz wpuszczone "igly" w podstawe pbloku?

Podstawa ma 4 mm, otwory głębokie na 3 mm. Właśnie- czy nie lepiej robić bardziej płytkie- żeby ciepło od rdzenia proca swobodnie "rozlazło" się po całej powierzchni bloku i dopiero wtedy "wlazło" na igły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzeba przyznać mechl!n, ze projekty to masz ambitne :) - bardzo mi sie podobają te bloczki. mam pytanie, na jaką głębokość masz wpuszczone "igly" w podstawe pbloku?

Podstawa ma 4 mm, otwory głębokie na 3 mm. Właśnie- czy nie lepiej robić bardziej płytkie- żeby ciepło od rdzenia proca swobodnie "rozlazło" się po całej powierzchni bloku i dopiero wtedy "wlazło" na igły?

ja mysle zeby zrobic podstawe 2mm tylko nie wiem czy by sie igly trzymaly.

 

ps. mechl!n czym robiles igly????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mechl!n .. postaraj sie nie mieszac miedzi z aluminium .. korozja guaranteed.

jesli wbijasz gwozdzie do wwierconych otworow radzil bym zapodac na styk pasty termoprzewodzacej (zwiekszy przeplyw ciepla pomiedzy blokiem , a gwozdziem 8) )

- Wielki brat jest pod wrazeniem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezle ale gdybys to zlutowac dobrym palnikiem i twardszym lutem i gdybys zlutowac z soba scianki i gdyby to bylo cale z miedzi to mialbys duuzzzoo lepsze efekty kosmetyczne i prawdopodobnie odrobinke lepsa wydajnosc, pozatym ja absolutnie nie ufam klejowi do metali, tera only soldering :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Gratuluje pomyslu i duzego nakladu pracy.

2. Nie "czuje" tego nabijania, gdyz wedlug mnie jest bardzo slabe przekazywanie energii miedzy podstawa a iglami.

3. proponuje ci wogule zrobic krotkie igielki. np 5mm powyzej podstawy.

4. mozliwe ze problem z wydajnoscia tkwi w zbyt duzej objetosci bloku (20mm wysokosci. Proponuje maly test zaloz jako gore pleksi z dwoma wylotami jak masz i wpusc troche barwnika zeby zobaczyc jak ci woda plynie.

5. Z tego co widzialem w kladach z takim lasem stosuje sie wlot wody bezposrednio na procesor tu tez moze ktwic problem niskiej wydajnosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projekty ładne ale brak umiejętności liczenia prowadzi do absurdu. Poprzez szpilki rzeczywiście zwiększasz znacznie powierzchnię miedzi, jednak "aktywna" powierzchnia niewiele rośnie bo ciepło prawie nie dociera do końca igieł. Jakość wymiany bardziej zależy od sposobu mieszania cieczy niż powierzchni miedzi. Dobre wiry odbiorą więcej ciepła niż mocno zwiększona powierzchnia. Wszelkie analogie do chłodzenia powietrzem mogą niepotrzebnie wprowadzać w błąd choć zasady są identyczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Gratuluje pomyslu i duzego nakladu pracy.

2. Nie "czuje" tego nabijania, gdyz wedlug mnie jest bardzo slabe przekazywanie energii miedzy podstawa a iglami.

3. proponuje ci wogule zrobic krotkie igielki. np 5mm powyzej podstawy.

4. mozliwe ze problem z wydajnoscia tkwi w zbyt duzej objetosci bloku (20mm wysokosci. Proponuje maly test zaloz jako gore pleksi z dwoma wylotami jak masz i wpusc troche barwnika zeby zobaczyc jak ci woda plynie.

5. Z tego co widzialem w kladach z takim lasem stosuje sie wlot wody bezposrednio na procesor tu tez moze ktwic problem niskiej wydajnosc.

ad.2 Igły zostaną wbite, ale następnie cyna zostanie roztopiona we wszystkich otworach i w ten sposób zlutuję wszystkie igły za jednym podejściem.

ad.3 Myślę raczej nad zróżnicowaniem ich wysokości- nad rdzeniem dłuższe, reszta krótsze- taka piramidka.

ad.4 Wysokość bloku to faktycznie 20mm ale wewnątrz jest 12mm (podstawa i pokrywka po 4mm)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyrąbisty!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ja bym nie mial cierpliosci.............

 

kurde! tyle ludzi juz rob sobie wc a ja dalej niC!

trza sie wziac do roboty...............

tylko ze ja jestem kiepski w tych sprawach...... :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

qrcze niektore calkiem ciekawe tylko powiedz mi po kiego $(*&%$ wala dales w uklad miedz i all ? przecie tworzy sie ogniwo i bedzie korodowac .. przy nastepnych bloczkach nie uzywaj all - bedzie spox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co mieszam miedź z aluminium? Poprostu mam blachę miedzianą grubości 4 mm i chciałem coś z niej zrobić (bez dokupywania czegokolwiek, czy korzystania ze skomplikowanych urządzeń do obróbki metalu- mój park maszynowy ogranicza sie do wiertarki ręcznej, uchwytu do niej, pilnika i papieru ściernego)- z tego co mam chciałem zrobić blok- takie COŚ z NICZEGO. I zrobiłem. Działa to-to u mnie ponad 3 miesiące i nawet nieźle się sprawuje.

Jakbym miał pod ręką sklep z metalami kolorowymi to pewnie powstały by inne projekty na bazie sześcianu.

...

Wlot na środku- to wymuszałoby mocowanie bloku na 4 śruby- jako że często "wachluję" prockami bardzo upierdliwe było by zakładanie i zdejmowanie bloku. Mocowanie za pomocą zacisku jest wygodniejsze (IMHO).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prety w bloku koniecznie musza byc zalutowane a nie wbite

widzialem projekt(parownika co prawda)

dzie w podstawie byly otowry na wylot a w nie wlutowane druty pozniej trzeba bylo koncowki odciac i zpilowac na rowno z podstawa ale dobrze cieplo obiera takie cudo nie klej nic klej to masaka polaczenie lutowane jest pewnie ze 100x lepsze w przewodzeniu ciepla

a poza tym to pomysl z pinami jest ko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawa ma 4 mm, otwory głębokie na 3 mm. Właśnie- czy nie lepiej robić bardziej płytkie- żeby ciepło od rdzenia proca swobodnie "rozlazło" się po całej powierzchni bloku i dopiero wtedy "wlazło" na igły?

Mój blok będzie trochę podobny do tego z takimi zmianami:

1) większa podstawa by pasował do dziur w płycie...

2) górna część bloku to "zatyczka" na rury o średnicy wewn. 42mm, a zew. 45mm, wysokość ok. 30mm

3) wlot będzie na środku i wsunięty do bloku tak że do dna będzie ok. 10mm

4) wyloty 2 po bokach..., jeszcze dodam że wloty/wyloty będą miały średn. wew. 12mm

5) finy o wysokości ok. 20-25mm średnica ok. 2mm (też z druta robię)

przy rdzeniu (tam gdzie wsunięty do środka będzie wlot) będą miały ok. 8-10mm

6) całość z miedzi (oczywiście lutowane)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oplaca mi sie kupic od goscia za 65 zl blok wiercony slima 50x50x24 miedziany?Kanal ma byc grubosci 8mm.

TAK TAK SNC: oplaca ci sie kupic ten blok. :D :D :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oplaca mi sie kupic od goscia za 65 zl blok wiercony slima 50x50x24 miedziany?Kanal ma byc grubosci 8mm.

TAK TAK SNC: oplaca ci sie kupic ten blok. :D :D :D

Wlosy bys lepiej zaposcil:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oplaca mi sie kupic od goscia za 65 zl blok wiercony slima 50x50x24 miedziany?Kanal ma byc grubosci 8mm.

TAK TAK SNC: oplaca ci sie kupic ten blok. :D :D :D

Wlosy bys lepiej zaposcil:)

To zdjecie sprzed 2 lat :P teraz mam troche dluzsze :) , a tak na powaznie snc to qp ten blok napewno sie oplaci, pozatym rozmawialismy o tym na # co nie?? :twisted: :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...