Skocz do zawartości
Gość majkel84

Uli 1697 - Nowy Chipset Pod A64- W Końcu Trzeci Gracz Na Rynku...

Rekomendowane odpowiedzi

Ja będe kupował jak się tylko pojawi tą płytę Asrocka "939Sli32-eSATA2" , więc moją opinię już znasz ;)

 

 

Epox jest bardzo fajny i jeżeli chodzi o OC to wręcz rewelacyjny , ale o SLI zapomnij , bo z tego co widziałem to jedynymi płytami z SLI są te dwa Asrock'i , a płyty pozostałych producentów mają tylko po jednym slocie PCIex . Może inne firmy wypuszczą jeszcze coś z 2xPCIex na tym ULI 1697 , ale narazie nic mi o tym nie wiadomo .

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wciąż czekam na tą lepszą wersję czyli "939Sli32-eSATA2" .

Ale ona chyba nie ma AGP a mnie jest potrzebne. Niby na zdjeciu jest ale w opisie jakoś nie wspominają hmm

grudzio> poczekaj aż OCWorkbench dorwie te płyty w swoje łapska i poda jakie ciekawe mody można zrobić , oraz jaki fajny biosik wgrać.

No na to liczę tylko pewnie zejdzie z tym trochę czasu.

Pozatym skoro ULI1695 da się ładnie kręcić to czemu ULI1697 lub ULI1697+ULI1695 ma się kręcić gorzej ;)

No kręci się nieźle jak na tą cenę, tylko żeby miała jeszcze większy zakres napięć i była bez tej blokady htt

Może porządny bios w końcu to załatwi.

W zasadzie jakby poprzedniczka nie miała tych wad to nawet bym olał to SLI bo podejrzewam że i tak nigdy tego nie wykorzystam.

Jeżeli poza SLI nic więcej nie będzie oferować to biorę bez SLI.

Pozdro.

Edytowane przez grudzio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

grudzio>oczywiście że niema AGP > jak sobie wyobrażasz SLI na AGP+PCIEX ??

 

Jak chcesz płyte bez SLI to bierz 939Dual-SATA2 > ma i AGP i PCIex , a poza tym jest rewelacyjna .

 

yeezoo> to są dwie nowe płyty Asrocka które obsługuja SLI , lecz nei posiadaja certyfikatu zgodności NVidii ( Nvidia wykupiła ULI bo sie przestraszyła konkurencji i niechce mu dawac certyfikatu bo spadnie sprzedaż płytek na NForce4SLI )

 

Płyty różnią się od siebie wyposażeniem , oraz obsługa SLI : 2x8X lub 2x16X .

 

Tej lepszej jeszcze niema w sprzedaży , a ta słabsza już jest w jednym sklepie , a w innych pojawi się na dniach za ok 260-270zł .

 

Wydajność SLI na ULI w porównaniu z SLI na NForce jest oczywiście słabsza , ale sądze że jest to głównie wina sterowników NVidii które są napisane pod NForc'a .

 

LINKI DO OPISÓW:

 

http://www.asrock.com.tw/product/939SLI32-eSATA2.htm

 

http://www.asrock.com.tw/product/939SLI-eSATA2.htm

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Kencho-1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

grudzio>oczywiście że niema AGP > jak sobie wyobrażasz SLI na AGP+PCIEX ??

Ale by było :) myślalem że z tym chipsetem to wszystko jest możliwe :oops:

Jak chcesz płyte bez SLI to bierz 939Dual-SATA2 > ma i AGP i PCIex , a poza tym jest rewelacyjna.

To będzie moja następna płyta tylko jeszcze zbieram fundusze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Epox jest bardzo fajny i jeżeli chodzi o OC to wręcz rewelacyjny , ale o SLI zapomnij , bo z tego co widziałem to jedynymi płytami z SLI są te dwa Asrock'i , a płyty pozostałych producentów mają tylko po jednym slocie PCIex . Może inne firmy wypuszczą jeszcze coś z 2xPCIex na tym ULI 1697 , ale narazie nic mi o tym nie wiadomo .

 

Pozdrawiam

Ten Epox co jest link do testów wyżej w tym temacie ma właśnie SLI (u niego to się GLI nazywa) i 2 gniazda PCIEx8.

DFI jeszcze zapowiadało coś z SLI na ULi ale narazie cisza, podobnie MSI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie pomyliłem z Abitem ;)

 

Jak się chipset przyjmie to napewno więcej firm wypuści na nim płyty .

 

Narazie możemy tylko czekać i obserwować jak się sytuacja rozwinie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość lucas234

"In our tests to push for high CLK, we were able to achieve 6 x 340MHz on our FX-53 processor. Voltages used are Vcore-1.55v, Vdimm=2.80, Vchipset=2.10v, ASync mem=DDR266, HT set to 400MHz. "

 

Chyba asrock poszedl w koncu po rozum do glowy i jest odblokowane htt na tej plycie przynajmniej tak wynika z tego cytatu wyciagnietego z testu na ocwb ze osiagneli htt=340 czyli maks skali w biosie i wyniki sli tez nie sa az tak niskie w stosunku do nf4sli takze moze to byc kolejny hit w niskiej cenie bo 270zl za plyte ze sli to taniocha jak dla mnie teraz chyba juz na 100% wiadomo czemu nv wykupila uli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Htt340 nie najgorzej jak na pierwszy Bios (dla przypomnienia ASRock 939 Dual SATA2 zrobił htt350 na testach OCW). Co do możliwości zmian w Biosie to prócz 2.8V na Vdimm to nie widzę by był jakieś odstępstwa od tego co mamy w Asrocku na ULi1695. SLI za 270PLN to naprawdę świetna oferta.

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki Kencho-1 a powiedz mi jeszcze, rozumiem że warto czekac na te wer z PCIE SLI 2x16 czy np kupienie tej płyty z 2x8 ma sens bo ona jest juz w sklepach?

 

I czy wiesz cos moze kiedy ta lepsza bedzie w sklepach i ile trzeba bedzie wybulic? a po drugie chciałbym tam wsadzić Semprona 3000+ (939) czy to dobry wybór i czy wogóle można? I jeszcze tak przy okazji rozumiem to SLi tak że teraz kupie sobie np niedrogiego GF6600GT a np za pól roku jak ceny spadną dokupie drugiego i bedzie mi to chulać w SLI, tak? czy są może jakieś warunki jakie karty muszę spełnić do SLI? albo co niedrogiego bys proponował do SLI?

 

Cały czas w wątkach o chipsetach ULI zarówno 1695 jak i tym najnowszym 1697 przewija się sprawa jakiegoś taktowania HTT, co to wogóle jest? i ile da się obecnie ustwić żeby komp działał stabilnie, bo w wątku o 1695 czyli tej płycie asrocka Dual 939 było tam kupe problemów czy wogóle jest juz jakiś konkretny Bios który trzeba wgrać ustawić tak i tak i jest ok? bo o tej płycie też myśle ale SLI mnie kusi:))) i czy w tej nowej płycie tez będzie taka jazda bo nie bardzo che mi się grzebac w tych biosach itd?

 

I tak pi razy drzwi :)) to SLI 2x16 ile procent jest gorsze od SLI na Nforce przy tych samych kartach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I czy wiesz cos moze kiedy ta lepsza bedzie w sklepach i ile trzeba bedzie wybulic? a po drugie chciałbym tam wsadzić Semprona 3000+ (939) czy to dobry wybór i czy wogóle można? I jeszcze tak przy okazji rozumiem to SLi tak że teraz kupie sobie np niedrogiego GF6600GT a np za pól roku jak ceny spadną dokupie drugiego i bedzie mi to chulać w SLI, tak? czy są może jakieś warunki jakie karty muszę spełnić do SLI? albo co niedrogiego bys proponował do SLI?

Teoretycznie wszystkie karty z gniazdem SLI, (czyli te szykowane pod SLI) powinny chodzić bez problemów. Co do Semprona to trudno powiedzieć puki ktos nie przetestuje ale raczej będzie hulać bez żadnych problemów.

Jeśłi to ma być niedrogie to nie ma sensu pakować się w SLI, lepiej jedna karta a mocniejsza.

 

Cały czas w wątkach o chipsetach ULI zarówno 1695 jak i tym najnowszym 1697 przewija się sprawa jakiegoś taktowania HTT, co to wogóle jest? i ile da się obecnie ustwić żeby komp działał stabilnie, bo w wątku o 1695 czyli tej płycie asrocka Dual 939 było tam kupe problemów czy wogóle jest juz jakiś konkretny Bios który trzeba wgrać ustawić tak i tak i jest ok? bo o tej płycie też myśle ale SLI mnie kusi:))) i czy w tej nowej płycie tez będzie taka jazda bo nie bardzo che mi się grzebac w tych biosach itd?

Jeśli chodzi o htt to poczytaj sobie podstawy kręcenia platformy A64 to Ci się wszystko rozjaśni.

A ile da się obecnie ustawić, w teście na OCW dało się 340MHz, czy tak będzie ze wszystkimi egzemplarzami to się okaże jak płyta wyjdzie, inaczej to możemy Ci tylko powróżyć:) Czy będzie zabawa z Biosami podobnie jak na ULI1695, cóż to również się okaże jak płyta wyjdzie. Jak ASrock zablokuje możliwości OC tak jak to zrobił z 1695 to napewno wyjdą różne OC biosy oparte o ten P1.10 który pozwolił ustawić 340MHzów.

 

 

I tak pi razy drzwi :)) to SLI 2x16 ile procent jest gorsze od SLI na Nforce przy tych samych kartach?

Masz link do testów Epoxa na poprzedniej podstronie. I są również do testów ASRocka to sobie poczytaj. W zależności od konfiguracji i testu jest to ok kilka procent.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ajsi> wyprzedziłeś mnie ;)

 

Witam

 

Postaram się odpowiedzieć na twoje pytania.

 

Jak chcesz to kupuj tą z 2x8 > wydajność napewno będzi niższa niż 2x16 i płyta ta jest rochę słabiej wyposażona , ale jak na cenę 270zł to i tak rewelacja .

 

Sempron na s939 to bardzo dobre rozwiązanie , wystarczy spojrzeć w ten temat o ULI 1695 i zobaczyć wyniki OC tych procesorów i opinie na ich temat ( nikt nie narzeka ) , te procesory są wykonane w tej samej technologii co A64 Venice , mają tylko mniej pamięci podręcznej L2 .

 

Tej lepszej wersji czyli 939Sli32-eSATA , niema jeszcze u dystrybutorów , więc niewiadomo kiedy będzie dostępna w sprzedaży .

 

Jeżeli chodzi o SLI to bez mostka można połączyć dwa GF6600 , natomiast mostkiem to od GF6600GT wzwyż . Jeżeli wybierzesz oszczędną opcję czyli 6600 to polecam tego GIGABYTE 6600 128MB Turbo Force . Niewiadomo jednak czy Nvidia nie zrobi jakiegoś psikusa i nie zablokuje obsługę SLI na tym Chipsecie , lub nie zrobi jakiegoś BUG'a który będzie skutkował gorszy,i wynikami .

 

Jeżeli chodzi o porównanie wydajności to polecam NEWS na stronie OCWorkbench > Jest tam test tego Asrocka 2x8 i porównanie wydajności z NF4 .

 

Problemy z HTT są dlatego że w oficjalnych biosach jest ono zablokowane na poziomie 274Mhz , więc używa się biosów z odblokowanym HTT :)

 

Poczytaj kilka postów wyżej to zobaczysz jaki jest max w biosie który był razem z tą płytką 2x8 ;) .

 

I tak pi razy drzwi icon_smile3.gif) to SLI 2x16 ile procent jest gorsze od SLI na Nforce przy tych samych kartach?

Jeżeli chodzi o NF4 to SLI w trybie 2x16 obsługuje on tylko w wersji nForce 4 SLI XE i Ultra który dopiero niedawno pod koniec stycznia miał premierę i dopiero wchodzi do sprzedaży , więc warto chyba poczekać i kupić Asrocka z SLI 2x16 , zamiast płyty na nForce 4 SLI XE lub Ultra która pewnie będzie dwa razy droższa .

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Kencho-1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakich roznic w wyposazeniu dopatrzylsicie pomiedyz wersja 32 a 16 ? :wink:

Dla mnie moglby byc tylko jeden port pci-e, po co komu SLI :lol2:

wazne zeby bez ciapania lakierem bylo 1,55V (dalem pytanie na ocwb ale nikt nie wyjasnil dotad tej enigmatycznej informacji "1,55V, depends on procesor") oraz zeby bylo takie oc jak na dual sacie :wink:

Najlepiej jesli to wszystko za 300 pln.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

j

wazne zeby bez ciapania lakierem bylo 1,55V (dalem pytanie na ocwb ale nikt nie wyjasnil dotad tej enigmatycznej informacji "1,55V, depends on procesor")

Załoze się że to jest dokładnie tak samo jak na Dual SATA2, czyli 1,55V to max co standardowo podaje kontroler, a max możliwy zależy od default proca. Pytanie brzmi ile bdzie można podbić, czy tak jak było tylko 0,05V czy może więcej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Załoze się że to jest dokładnie tak samo jak na Dual SATA2, czyli 1,55V to max co standardowo podaje kontroler, a max możliwy zależy od default proca. Pytanie brzmi ile bdzie można podbić, czy tak jak było tylko 0,05V czy może więcej?

czyli z opkiem 1,35V nie mam sie co cieszyc :lol2:

 

Szkoda. Moja seria robi czesto 2,7Ghz na defaulcie ale wole nie ryzykwoac. Zostaje abit/epox :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten ASRock 939SLI-eSATA wydaje się być godnym nastepcą 939Dual.Notabene widziałem go już w dwóch polskich sklepach internetowy za ~ 270PLN.Natamiast bardziej zwraca uwagę EPOX 9U1697 GLI-J , jeżeli wierzyć testom toż to przecież bije w overclockingu DFI LanPart nF4 :huh: . DFI napewno wyda płytke na ULI1697 bo niemożliwe zeby oddał palmę pierwszeństwa ot tak poprostu. :rtfm:

Edytowane przez Zygmunt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest nowy AsRock 939SLI-eSATA2 ULi M1697 ja jakos nie mam zaufania do tej firmy wszyscy wokół mi go odradzaja a w necie slyszę same superlatywy o nim. Jak jest na prawdę?

Tak naprawdę to jest to rewelacyjna płyta i ci "wszyscy wokół" będą się bardzo dziwić że jest taka dobra .

 

Pomyśl sobie : płyta za 270zł na której działa SLI > czyż to nie jest dobre :)

 

Asrock ma ostatnio bardzo dobre pomysły i wydaje coraz lepsze płyty .

 

Ta płyta którą mam jest już trzecią z kolei płytą Asrocka na której działam i z żadną nie miałem problemów i wszystkie były warte swojej niskiej ceny :)

Edytowane przez Kencho-1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki wam bardzo Ajsi i Kencho-1' ale mam jeszcze dwa pytanka :)))) kto pyta nie błądzi;)

 

Jeżeli chodzi o SLI to bez mostka można połączyć dwa GF6600 , natomiast mostkiem to od GF6600GT wzwyż . Jeżeli wybierzesz oszczędną opcję czyli 6600 to polecam tego GIGABYTE 6600 128MB Turbo Force . Niewiadomo jednak czy Nvidia nie zrobi jakiegoś psikusa i nie zablokuje obsługę SLI na tym Chipsecie , lub nie zrobi jakiegoś BUG'a który będzie skutkował gorszy,i wynikami .

Jakbyście mogli mi jeszcze wytłumaczyć to powyżej? co to znaczy bez mostka i z mostkiem? o jaki mostek chodzi na płycie czy takie coś między kartami?

I drugie pytanko jeśli np olać SLI i powiedzmy kupić od razu mocniejszą karte np x800GTO to wystarczyłaby płyta na ULI 1695 czyli Asrock Dual 939 prawda? Więc co zyskam czekając na te nowe płyty SLI? czy tylko SLi czy coś jeszcze? Bo tak to może bym kupił tą z ULI1695 a różnice dorzucił do X800GTO, czy dobrze kombinuje czy błądze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, chodzi o ten mostek między kartami. Był on dodawany sptandardowo do płyt na nV4SLI (BTW. wie ktos czy ASRock też dokłada taki mostek do tej mobo?).

Na nowej płycie oprócz SLI zyskasz SATA2 wspierane przez chipset (4 porty) i możliwość obsługi RAID 0,1,0+1(chyba też),5(niestety z xorem liczonym przez proc, a szkoda, mogło być tak pięknie). To chyba główne zmiany w nowej mobo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i oczywiście na tej lepszej wersji jest gigabitowa sieciówka i FireWire .

 

Zakup 939Dual i mocnej karty graficznej to również dobre rozwiązanie , tymbardziej że płyta ta została juz obadana na wszystkie strony .

 

Jeżeli Asrock nie doda tego mostka SLI to na Allegro je widziałem za ok 20zł .

 

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

 

Niezły kawał na Sirius.pl

 

Ponownie ASRock jako jeden z pierwszych producentów wprowadza urządzenie oparte o chipset produkcji ULi, którego to niedawno wykupiła NVIDIA. Jak się okazuje transakcja ta dała nowe możliwości, które powinny spotkać się z ciepłym przyjęciem przez użytkowników.

Pewnie.

 

Możliwość pierwsza to taka że nie zobaczymy już następnych wypasionych chipsetów ULI .

 

Ciepło to się robi użytkownikom jak im się krew gotuje czytając wiadomości że producent takich rewelacji zostaje wchłonięty przez moloch monopolizujący rynek .

 

Mają niezłe poczucie humoru na tym Siriusie .

Edytowane przez Kencho-1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ona chyba nie ma AGP a mnie jest potrzebne. Niby na zdjeciu jest ale w opisie jakoś nie wspominają hmm

Na zdjęciach też nie ma... AGP jest w troche innym miejscu (dużo bardziej odsunięte od krawędzi płyty).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezły kawał na Sirius.pl

Pewnie.

 

Możliwość pierwsza to taka że nie zobaczymy już następnych wypasionych chipsetów ULI .

 

Ciepło to się robi użytkownikom jak im się krew gotuje czytając wiadomości że producent takich rewelacji zostaje wchłonięty przez moloch monopolizujący rynek .

 

Mają niezłe poczucie humoru na tym Siriusie .

Faktycznie panowie w Siriusie mają poczucie humoru:) Albo zapomnieli co nVidia zrobiła z 3dfx. Marka ULi juz nie istnieje tak na dobrą sprawę, a co się okaze z chipsetami, zwłaszcza z tymi które był na deskach kreślaskich to i tak się pewnie nie dowiemy. Może kolejny nForce to będzie ULI 1699 z inną metką:)

 

 

Na zdjęciach też nie ma... AGP jest w troche innym miejscu (dużo bardziej odsunięte od krawędzi płyty).

To jeszcze raz dla jasności. Płyty na ULi1697 nie będą miały AGP, żadna z nich! AGP w ASRocku było wspierane przez south bridge ULI1567. Gniazdo które wszyscy mylą z AGP to jest przyszłościowe gniazdo pod przejściówkę na socket AM2. Mam nadzieje że to zakończy kolejne spekulacje, chociaż znając życie to pewnie nie:D

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach też nie ma... AGP jest w troche innym miejscu (dużo bardziej odsunięte od krawędzi płyty).

 

Coś ci się chyba nieźle pomieszało !!

 

Płyta 939SLI-eSATA2 > ŻÓŁTY slot na przejściówkę AM2CPU Bridge , BIAŁY oraz CZERWONY slot PCIEX !! i nic poza tym !!

 

 

Płyta 939SLI32-eSATA2 > ŻÓŁTY slot na przejściówkę AM2CPU Bridge , DWA BIAŁE sloty PCIEX !! i nic poza tym !!

 

939Dual-SATA2 > ŻÓŁTY slot na przejściówkę AM2CPU Bridge , BIAŁY slot PCIEX oraz CZERWONY slot AGP !!!

Edytowane przez Kencho-1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wam znowu się więcej dowiedzialem :)))

Wiem już że zarówno Asrock na ULI 1695 i na ULI1697 obsłuży mi w przyszłości procesory pod M2, czyli tu nie ma różnicy.

Rozumiem że każdego GF6600GT mogę na ULI 1697 połączyć w SLI dodatkowym mostkiem czy są jakieś wyjątki?

 

I kolejne pytanie w ULI1695 też piszą o SATA2 ale rozumiem, że nie obsługuje go chipset tylko dodatkowy kontroler? a w ULI 1697 obsługuje to chipset SB? czy jeśli chodzi o te dwa rozwiązania różnica w szybkości między nimi będzie jakaś powalająca?

 

I jeszcze jedno jaka jest różnica między SATA i SATA2, wiem że są testy ale wole jak mi to krótko naświetlicie :). Słabo też znam się na tych RAID-ach czy jeśli dyski, rozumiem muszą być min 2, pracują w RAID (nie wiem w którym nr) to działają szybciej? i jak to jest czy jeśli ma np 2 dyski 80GB to system widzi 160GB czy tylko 80GB bo ten jeden jest brany do RAID?

 

Wiem że męcze ale musze w końcu lepiej się dowiedzieć od fachowców, bo jeśli bym odrzucił SLI a ten SATA2 byłby podobny do tego z płyty Dual939 to tak jak pisaliście ona jest już obmacana i tania ok 230pln aha na FireWire mi nie zależy wcale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wam znowu się więcej dowiedzialem :)))

Wiem już że zarówno Asrock na ULI 1695 i na ULI1697 obsłuży mi w przyszłości procesory pod M2, czyli tu nie ma różnicy.

Rozumiem że każdego GF6600GT mogę na ULI 1697 połączyć w SLI dodatkowym mostkiem czy są jakieś wyjątki?

O ile wiem każdy na PCIE, chociaż zawsze lepiej zwrócić uwagę czy ma styki do mostka:)

 

I kolejne pytanie w ULI1695 też piszą o SATA2 ale rozumiem, że nie obsługuje go chipset tylko dodatkowy kontroler? a w ULI 1697 obsługuje to chipset SB? czy jeśli chodzi o te dwa rozwiązania różnica w szybkości między nimi będzie jakaś powalająca?

Tak na ULi 1695 do SATA2 jest dodatkowy kontroler. Róznica w prędkości nie powinna być wielka (na ULi 1695 jest on podpięty do PCIEx1 więc starcza mu przepustowości) z lekkim wskazaniem na na ULi1697 (co wbudowany to wbudowany:).

 

I jeszcze jedno jaka jest różnica między SATA i SATA2, wiem że są testy ale wole jak mi to krótko naświetlicie :). "Słabo też znam się na tych RAID-ach czy jeśli dyski, rozumiem muszą być min 2, pracują w RAID (nie wiem w którym nr) to działają szybciej? i jak to jest czy jeśli ma np 2 dyski 80GB to system widzi 160GB czy tylko 80GB bo ten jeden jest brany do RAID?

Nie będę się za wiele rozwpisywał.

SATA - 150MB/s

SATA2 - 300MB/s + NCQ w standardzie,

Różnice idać w trybie burst dysków, bo odczyt średni z dysków to ok 60MB/s i oba interfejsy w zupełności wystarczają.

Co do RAIDu, też w skrócie, więcej znajdziesz na googlu.

RAID 0, konieczne 2 dyski, pojemnośc widoczna to suma pojemności dysków, prędkośc odczytu ok 2x więcej jak na pojedyńczym dysku. Wada - jak uwali się jeden dysk, tracisz wszystkie dane.

RAID 1, konieczne 2 dyski, pojemność widoczna to pojemnośc jednego dysku, drugi to kopia zapasowa. Prędkości są takie jak na pojedyńczym dysku, zaleta to dobre bezpieczeństwo (dane na 2 dyskach jednocześnie).

RAID 0+1, konieczne 4 dyski, połączenie obu powyższych.

RAID 5, minimum to chyba 3 dyski (nie wiem czy nie 4), dwa dyski zawierają dane podobnie jak w RAID 0 a na "trzecim" (i tutaj uwaga, w RAID 3 funkcja xor była składowana tylko na 3 dysku, w RAID 5 sumy kontrolne są na wszystkich dyskach pakietami) jest obliczana suma kontrolna (dokładnie to jest liczony xor). Zalety to duże bezpieczeństwo (jeden dysk moze paść bez utraty danych) i większa szybkośc niż przy jednym dysku (podobnie jak przy RAID0, ale tu można to jszcze zwiększyć dokładając kolejne dyski).

Reszta typów macierzy jest dobrze opisana na google, jak Cie to interesuje to znajdziesz:)

 

Wiem że męcze ale musze w końcu lepiej się dowiedzieć od fachowców, bo jeśli bym odrzucił SLI a ten SATA2 byłby podobny do tego z płyty Dual939 to tak jak pisaliście ona jest już obmacana i tania ok 230pln aha na FireWire mi nie zależy wcale.

Wybór i tak zawsze należy do Ciebie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...