Skocz do zawartości
draq

Ciekły Hel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam czy ktoś urzywał czegoś takiego do oc ?

....oj Chlopie....jezeli chcesz skopcic kompa......to powodzenia - NADPZREWODNICTWO niskotemperarurowe /uzywa sie go np. w cewkach no magnetycznego rezonansu jądrowego/

 

po zatym wiesz ile kosztuje litr cieklego helu?????

 

azot jest tani , ale hel......NIE

 

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie bedzie zadnego nadprzewodnictwa bo nie zdolasz schlodzic tym helem procka pod obciazeniem do wystarczajacej temp, conajwyzej proc moze nie dzialac jak bedzie za zimno ale gdzie ta granica to wlasciwie nie wiadomo i zalezy od proca

 

ale jak masz duzo kasy i zalatwisz hel to spoko ja zalatwie sprzet do testow i reszte :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tzn nie wiem co rozumiesz przez bez zabezpieczenia, w dewarze pewnie dosc troche szybciej bedzie parowac a podczas benchingu o wiele szybciej bo raz ze mamy o ~60c mniejsza temp parowania to jeszcze hel ma baaardzo kiepskie cieplo odparowania z jednego grama, trzeba by bylo lac i lac zeby schlodzic ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raven :> mówisz że te -273 st nie spowodowały by tego że proc nie prawidłowo by pracował :>? (z tego co wiem to proca w tym momencie można przechłodzić )

Witam no ktos tu ma juz pomyslu rzeczywiscie extremalny. A ja powiem tak ze procka i tak strasznie chłodzic nie ma co bo przeciez on tez musi miec swoja temperature pracy "optymalnej" tak jak np silnik w samochodzie. Musi byc rozgrzany do odpowiedniej temperatury zeby mógł normalnie i z maksymalna wydajnoscią pracowac .Wiec az tak extrmalny cooling to przesada:) .Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie mu się coś popierniczyło, jak ktoś ma ciekły HEL to ja też się piszę.

Przecież kurcze nawet zwykły HEL jest drogi bo to rzadki gaz na ziemi...

Mało tego proces producji ciekłego helu jest taki, że się ciekłym azotem się odparowuje zeby przechlodzić tlen, potem ciekłym tlenem dopiero hel czy jakoś tak, w każdym kłopot jak nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesem na tym forum piszecie takie bzdury, że pała mała :/

1. Krzem w 0 K nie jest nadprzewodnikiem!! Nie wiem kto tu taką bujdę puścił, widać wielki znawca z niego :D:D:D

Krzem w tej temp. jest izolatorem.

2. To, że Hel paruje w temp -269st. C nie znaczy, że procesor będzie miał taką temperaturę :D Przecież układ chłodzący nie bedzie idealnie zaizolowany itd.

3. Nikt jeszcze tego nie próbował, więc nikt nie wie co będzie :D:D:D Może proc się odpali, a może nie :):) Najwyższy czas sprawdzić choć będzie to trudne ze względu na problem z dostaniem ciekłego Helu no i chyba jest on dość drogi :) więc pewnie cena was schłodzi :):)

Edytowane przez Spawacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Spawacz już Ci pisze mądra głowo. Był na ktoś forum nie pamiętam ksywy i doszedł do takiej temp nie pamiętam grubo poniżej -150 st i proc przestał działać(nie chciał się uruchomić). I nie pisałem o krzemie :| bo proc to nie jest sam krzem. (Poczytaj o ścieżkach z aluminium i miedzi :|).

Edytowane przez Domik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekły azot ma -196C. procesor niech ma te -150 w spoczynku. sa takie sztuki co działają ;) nawet ludzie z forum takie maja :D zapytaj ravena. Nie wiem czemu sie dominik upierasz ze nie zadziała. Sprawdzałes? Jestes fizykiem ze wyrokujesz niczym wyrocznia ze wiesz co sie stanei z prockiem po nalaniu do rury He2?

 

edit:

 

co do ln2 literowka -sorki. Dzieki za poprawienie. Ryba ile mial wasz procek w spoczynku? sprawdzaliscie?

Edytowane przez wisnia666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekły azot ma -183C. procesor niech ma te -150 w spoczynku. sa takie sztuki co działają ;) nawet ludzie z forum takie maja :D zapytaj ravena. Nie wiem czemu sie dominik upierasz ze nie zadziała. Sprawdzałes? Jestes fizykiem ze wyrokujesz niczym wyrocznia ze wiesz co sie stanei z prockiem po nalaniu do rury He2?

Dołączona grafika

 

 

jestes pewien ? ln2 ma ksiazkowo -196, wsumie to -195.x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam czy ktoś urzywał czegoś takiego do oc ?

Nikt czegos takiego nie uzywal do oc. Co najwyzej do testow sprzetu przeznaczonego do satelit.

Ciekly azot sprawia wystarczajaco duzo klopotow.

W zmianie z azotu na hel nie widac zadnego pozytku ponadto ciekly hel jest duzo bardziej niebezpieczny do takiej zabawy i lepiej

jesli pozostanie w wyspecjalizowanych laboratoriach.

Mnie taki pomysl kojarzy sie z pomyslem wrzucenia niewypalu do ogniska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś miałem zżerkę z Ravenem na te tematy i suma sumarum napisałem do AMD list w tej sprawie żeby to chociaż sobie samemu wszystko wyjaśnić. Bez mała rok minął i dostałem odpowiedź w tej sprawie :). Skoro widzę na forum podobny temat to się z Wami podzielę treścią.

 

Dla przypomnienia mój list brzmiał:

2004-10-28 22:07:05

Jaka jest minimalna temperatura pracy procesora? Producent podaje minimalną temperaturę pracy procesora (AMD) 0C a przechowywania -40C. Tymczasem coniektórzy chwalą się, że chłodzą procek ciekłym azotem (-195C). To jak to w koncu z tymi procesorami jest? Jak wygląda półprzewodnictwo od strony fizycznej w tak niskich temperaturach?

Dziękuję.

Po przetłumaczeniu:

2006-01-02 15:12:31

Producent podal temperature -40 stopni bo przy nizszych temperaturach moze dojsc do pokruszenia sie procesora:krzem i metal maja inne wspolczynniki rozszerzalnosci,

 

Krzem ma wlasciwosci polprzewodnika juz od kilkudziesieciu kelwinow co przy temp. -~190stopni calkowicie mu wystarcza

Edytowane przez Excray

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz co do amd to wypowiadac sie nie bede bo teraz to one maja w okolicach -20 :P

 

z uruchomieniem w takich temp problem moze byc ale jak uruchomisz go najpierw i pozniej zaczniesz chlodzic to watpie zeby doszlo sie do temp w ktorych przestanie dzialac

 

Co do skruszenia sie jadra, oczywiscie ze sie moze skruszyc, ale nie badzmy pesymistami, nie trzeba od razu dzialac wielkimi silami na proca i sprawdzac czy sie skruszy czy nie :P

 

 

Podsumowujac, to czy proc bedzie dzialal ponizej -150C zalezy bardziej od egzemplarza, nie mozna tego usredniac i sprowadzac do jednej wartosci bo kazdy proc jest inny, tak samo kazdy proc inaczej sie kreci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wisnia666 przeczytaj jeszcze raz co napsiałem. A Ty jesteś fizykiem ? Nie wyrokuje ale czytałem że nie działał, i takie temp już są naprawde ekstremalne. Poczytaj co Excray i RaVeN155 i AMD. I jeszcze pisz Domik i z dużej litery ok ?

Edit

Chodziło mi o coldbug-a.

Edytowane przez Domik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dominiku drogi nie jestem fizykiem wiec nie pisze ze nie bedzie dzialac napewno i nie pisze tez ze bedzie dzialac. Specjalista od niskich temperatur nie jestem-raczej od wysokich. Trzeba to doswiadczalnie sprawdzic tyle ze nikt nie ma dostepu no He2, chyba ze draq ktory zalozyl ten temat. Poztym widze ze Raven tez pisze moze dzialac, on dla mnie jest bardziej wiarygodny niz ty czy Excray, ktorego osiagniec nie znam.

 

Podsumowujac, to czy proc bedzie dzialal ponizej -150C zalezy bardziej od egzemplarza, nie mozna tego usredniac i sprowadzac do jednej wartosci bo kazdy proc jest inny, tak samo kazdy proc inaczej sie kreci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówicie o dużych ilościach ciekłego helu. Ja mam bardzo mały dostęp (badania nadprzewodnictwa niskotemperaturowego). Nie wiem jak w z fizyką stoicie, ale mi wydaje się że Cw helu wynosi coś 5000 j/(kg*K) a azotu 1000. Gorzej natomiast wygląda Ciepło parowania. Trzeba by to policzyć. A ja nawet nie wiem ile czasu trwa taka próba oc. Ale wydaje mi się, że narazie należy ograniczyć parowanie azotu tego jest pod dostatkiem. Może troche obniżyć temperature azotu, zbudować jakiś bloczek bardzo masywny i pompą tłokową wtłoczyć azot pod jakimś ciśnieniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówicie o dużych ilościach ciekłego helu. Ja mam bardzo mały dostęp (badania nadprzewodnictwa niskotemperaturowego). Nie wiem jak w z fizyką stoicie, ale mi wydaje się że Cw helu wynosi coś 5000 j/(kg*K) a azotu 1000. Gorzej natomiast wygląda Ciepło parowania. Trzeba by to policzyć. A ja nawet nie wiem ile czasu trwa taka próba oc. Ale wydaje mi się, że narazie należy ograniczyć parowanie azotu tego jest pod dostatkiem. Może troche obniżyć temperature azotu, zbudować jakiś bloczek bardzo masywny i pompą tłokową wtłoczyć azot pod jakimś ciśnieniem.

od jakiejs godziny do nawet 4-5, zalezy jak szybko tobie o/c pojdzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi po co skoro w tym momencie pojawia się nadprzewodność :>? (-273 st).

 

 

 

materiał musi mieć właściwości nadprzewodnika a krzem (ani aluminium i miedź z których są ścieżki) nie ma wogle takiej możliwości, są materiały które mają zjawisko nadprzewodności powyżej 30 stopni Kelvina

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...