Skocz do zawartości
Errorx

Chlodnice 1x120mm - Wystarczajace Czy Nie?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Tego tematu w zasadzie mialo nie byc. Myslalem ze poradze sobie sam wspomagajac sie czytaniem forum...

Ale do rzeczy: Moj plan na WC wyglada nastepujaco:

 

-prison V2 (juz mam)

-pompa coolriver 12V

-i jakas chlodnica i tego wlasnie dotyczy moje pytanie

 

Kiedys panowala moda na pompki o wydajnosci 1000 l/h i wiecej, potem okazalo sie ze nawet <200 l/h daje rade. Czy nie jest przypadkiem tak, ze jest w tej chwili moda na wielkie chlodnice (2x120mm, 3x120mm)? Nie kwestionuje ich wyzszosci nad chlodnicami 1x120 tylko chcalbym sie dowiedziec czy takie chlodnice naprawde nie daja rady przy chlodzeniu sredniej klasy cpu+sredniej klasy gpu?

Moje poszukiwania doprowadzily mnie do wniosku ze jednak sporo osob uzywa chlodnic 1x120mm. Oto te osoby ktorych tematy dotyczace WC znalazlem:

 

ryba uzywa BIXa i ma calkiem znosne temperatury

mkwd40 mial (nie wiem czy jeszcze na bo ostatnio cos kombinuje :wink: ) freezera1 i tez calkiem znosne temperatury

luks_pl mial przez chwile freezera1 na opteronie i kreconej grafie i temperatury nie porazaly ale wg mnie nie byly specjalnie wysokie

trawienny uzywal BIXa1 rownierz z dobrym skutkiem

Pc juice jak wyzej (nawet na cpu+gpu)

PITer ma BIXa1 i chyba nie narzeka

piotraspoz ma BIXa1 i troche dziwne temperatury (moze wina abita)

heat chcial ostatnio wymienic freezera2 na BIXa1 (a wydaje mi sie ze zna sie troche na WC wiec chyba nie robilby sobie specjalnie zle?)

 

Jesli to nie klopot to prosilbym wymienione wyzej osoby o potwierdzenie lub zaprzeczenie moim spekulacjom. Oczywiscie opinie innych osob tez sa mile widziane :rolleyes:

 

Aha, chlodnica w moim wypadku mialaby na razie wystarczyc na sempa @1800mhz 1.65V i radka 9800 a w przyszlosci na jakiegos A64 i grafe pokroju gf7600GT.

Mam nadzieje ze nie zanudzilem nikogo na smierc tak dlugim postem i z gory dziekuje za wszystkie odpowiedzi.

 

Pozdrawiam,

Errorx

Edytowane przez Errorx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na Freezerze 1x120mm miałem Opka na 2700Mhz 1,4V (Blok F2s) i Radka 9800 PRO@ XT (Abadon GPU), pompke Aquael 650l/h. Spokojnie dawało sobie rade, temeperatury do 45* w stresie miałem. A dodam że na chłodnicy jest Akasa Amber. Pozdrawiam

Edytowane przez Drozda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swojego czasu uzywałem 3 bloków i BIP I.

Prawdopodobnie winny była wiatrak (niskie obroty), ale woda grzała się strasznie.

To mi dało do myślenia i do nowego WC dokupiłem BIP II.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zalezy czy składasz wc dla bardzo dobrych osiągów, czy poprostu dla ciszy, u mnie freezer sie spisywał naprawde dobze, woda zawsze była zimna, temperatury napewno by spadły gdybym miał lepszy blok, bo ten co miałem był beznadziejny, narazie kupiłem na przetrwanie kadetta, ale jak bede miec kase to kupie spowrotem bipa1 lub freezera120. Z akasą amber cicho i wydajnie, chociaz moze troszke mocniejszy cooler by sie przydał, np fander.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@@Errorx

Czy ty udrózniasz bixa od bipa?? bip jest miej wydajny, freezer jest odpowiednikiem bipa, bix jest gróbszy i wydajnosc ma bardziej zblizoną do bipa2.

Jak najbardziej odrozniam. Ale laczy je to ze przystosowane sa pod jeden wentyl 120mm dlatego pytam naraz o oba rodzaje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mkwd40

a sądzisz że jakby Errorx nie odróżniał to wymieniłby je odobno w temacie?

 

@Errorx

póki nie idziesz w setki watów i SLI proponuje:

1.

lekturę

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=92854

okazuje się że przy cichych wiatrakach na 5V i 12V odrobinkę bardziej wydajny jest BIP niż BIX (przynajmniej w przypadku modeli na 2 wentylatory)

 

2.

BIP + Akasa 120mm za 128 pln w wiesz którym sklepie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troche mie zdziwiła rozbieznośc typu freezer i i bix. Jak najbardziej nie chce oskarzac nikogo o głupote. Jednak moze byc prawdą ze tez przy bix1 i 5/7V wentyl i bip na tak samo puszczonym powoli wentylu, bip moze byc lepszy, bo skoro bix jest gróbszy to tródniej mu przepompowac powietrze przez nią.

No i bix1 kosztuje podobnie jak bip2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu dziwne ? wtedy byl semp 2200 na socketa A (niepamietam jak juz był krecony) ale na tamte czasy to tempperatura byla znosna <_<

 

Teraz mam sempa 2800@2520 MHz 64Bit na Epoxie 8kda3i i temparatura oscyluje w granicach 26-27*C (net,winamp itp.)

Edytowane przez piotraspoz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mu chodzi o zadowalającą wydajnosc nie extremum

dla jednego zadowalające jest 20*C dla drugiego 50*C

chłodnica niby 3 bloczki może chłodzić ale na dłuższą mete lepiej zainwestować w coś lepszego

PS. teraz FREEZER 2x120mm jest na pormocji w anglea.pl za 155zł wiec zastanówcie sie czy nie lepiej dołrzyć (...) i kupić cos wiekszego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a bip1 jest za 89zł. Mysle ze spokojnie wystarczy, u mnie smigało na dwa bloki, celeron 2400@3600 1,45V i FX5500 tez lekko podkrecona, gdybym miał lepszy blok na procu temperatury by były wiele nizsze, ja miałem chyba jakies homemade z allegro za 50zł nowy typu V2 z trzema króccami, spód chyba robiony szlifierką kontową, a na grafie miałem PROQ wiec tez zadna rewelacja, Freezer spisywał sie ok. Naprawde polecam, niedługo sprzedam mojego kadetta i kupie znowu freezera lub bipa, na moj sprzet wystarczy i mysle ze poradzi sobie z trzema blokami; na chipset nf4, sempron 3000+@2800mhz 1,65V, Radeon X550. Oczywiscie zmienie nadmuch na fandera bo jest mocniejszy od Ambera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja moge cos powiedziec o malej chlodnicy pokroju wlasnie BIP/BIX , ciezko mi dokladnie orkeslic jej wydajnosc. Miala wymiary nieco mniejsze niz 120x120, ale grubosc wieksza okolo 6cm + papst 120x120x38 na szczelnym shroudzie.

 

Dołączona grafika

 

 

No i na 2 blokach (barton 1.85V, 6800 16/6 standardowe napiecia) nie dawala rady. Klopoty wystepowaly przy stresie jednoczesnie na cpu i gpu (gry), w przypadku samego prime'a na proca bylo ok. Dodam ze papst krecil sie na srednich obrotach, ale i tak daje to miazdzaca przewage nad akasami, fanderami, ect - znacznie wiekszy przeplyw.

Woda w stresie przekraczala 40C, nagrzewala sie calkiem szybko. Dopiero puszczenie papsta @ 12V rozwiazywalo problem, ale halas wtedy jest bardzo duzy. Pamietam ze z tej chlodnicy przesiadlem sie zaraz na 3x120mm, co z kolei bylo przesada, miala znaczny zapas wydajnosci.

Moje zdanie na temat tych chlodnic jest takie, ze jesli chcemy polaczyc procesor duzej mocy z mocna grafika (np 7800gt) to moga byc problemy z nagrzewaniem wody w stresie zarowno na BIPie jak i na BIXie. Mowie to na podstawie porownania do chlodnicy jaka testowalem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i na 2 blokach (barton 1.85V, 6800 16/6 standardowe napiecia) nie dawala rady. Klopoty wystepowaly przy stresie jednoczesnie na cpu i gpu (gry), w przypadku samego prime'a na proca bylo ok. Dodam ze papst krecil sie na srednich obrotach, ale i tak daje to miazdzaca przewage nad akasami, fanderami, ect - znacznie wiekszy przeplyw.

[...]

Moje zdanie na temat tych chlodnic jest takie, ze jesli chcemy polaczyc procesor duzej mocy z mocna grafika (np 7800gt) to moga byc problemy z nagrzewaniem wody w stresie zarowno na BIPie jak i na BIXie. Mowie to na podstawie porownania do chlodnicy jaka testowalem.

Ok, aerial, tylko w tym przypadku mówimy o Sempronie@1,65V i R9800, a w przyszłości o gf7600GT - imho spore różnice.

No a sam chyba przyznasz - masz takie doświadczenie - że komfort używania BIP I jest duużo większy niź BIP III.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No a sam chyba przyznasz - masz takie doświadczenie - że komfort używania BIP I jest duużo większy niź BIP III.

zależy jaka masz obudowe itp.

jak masz big towera albo medium towera bravo od chiefteca to nie ma problemu z zamontowaniem tego na samej górze budy wtedy chłodnica nie zajmuje dużo miejsca i nikomu nie przeszkadza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, aerial, tylko w tym przypadku mówimy o Sempronie@1,65V i R9800, a w przyszłości o gf7600GT - imho spore różnice.

No a sam chyba przyznasz - masz takie doświadczenie - że komfort używania BIP I jest duużo większy niź BIP III.

Zgadzam sie.

Akurat na temat fali zakupow nexoosow III mam inna teorie, poprostu rewolucja cenowa i mozliwosc sprowadzania tych chlodnic sprawila ze kazdy sie an to rzucil. Do niedawna nieosiagalne pozycie ze sklepow internetowych w cenach przekraczajacych 400zl, staly sie dostepne dla wiekszego grona uzytkownikow. A ze potem miela tam 3x120mm to inna sprawa i zaczynamy rozumiec ten problem po dluzszym uzytkowaniu. Najlepszy kompromis to chlodnica 2x120mm, nie jest ani przesadnie duza, a wydajna napewno wystarczajaco. Chociaz w tym przypadku to nie musi byc regula, jesli starczy 1x120mm to nie ma sensu sobie komplikowac zycia. Im mniej wentyli tym lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no w moim przypadku sprzedaje kadeciaka i kupuje BIP1 bo miesci mi sie w sam raz do budy a moj semp i tak na boxie nie ma wiecej nic 38*C w stresie wiec wc składam tylko dla ciszy, na nim bedzie wiac sobie amberek na 12V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dokońca się zgadzam z niektórymi wnioskami tutaj.

Osobiście używam BIP2 z dwoma wentylami (jedna akasa i jeden Panaflo).

 

Po pierwsze dlaczego lepiej używa się bip1 od bip2 to tego nie rozumiem (a padło takie stwierdzenie).

 

Oba wentyle mam podpięte pod regulator obrotów. Na codzień chodzi sobie sama AKASA gdzieś na 8V (ledwo wieje tak na prawde) ale to wystarcza w zupełności. A jak odpalam gierkę lub mega obciążam kompa to włączam PANAFLO - a to już nie przelewki - i woda schładza się w ciągu 2-3 minut to bardzo przyzwoitej.

 

Więc nadal nie rozumiem dlaczego użytkowanie bip1 jest lepsze od bip2 "na codzień" ;-) Przecież nikt nie musi mieć non stop 2 wentyli odpalonych.

 

Poza tym (podkreślam, że to tylko moje przeczucie) znacznie skuteczniej będzie oddawać ciepło 2x120V@7V niż 1x120V@12V a ciszej będzie w przypadku pierwszej opcji...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc nadal nie rozumiem dlaczego użytkowanie bip1 jest lepsze od bip2 "na codzień" ;-) Przecież nikt nie musi mieć non stop 2 wentyli odpalonych.

- mniejsze (pasuje do wiekszej ilosci ukladow niz bip2)

- tansze

- no i logicznie rozumujac 1 wentyl nie 2, zgoda ze mozna dac bip2 z 1 wentylem, ale nie bralem tego pod uwage..

 

Generalnie chodzi o to ze nie ma sensu przesadzac z wieksza chlodnica gdzie nie jest ona konieczna, bo to tylko dodatkowe koszty / problemy z zalozeniem.

 

Bip1 pasuje na jakiekolwiek 120mm przykrecone gdzies do obudowy.

 

Fakt ze gdyby miec obudowe do ktorej bez problemu wchodzi bip2, nie wymaga to dodatkowego ciecia jej i miec taka chlodnice, to mozna ja zalozyc i nie warto wymieniac na mniejsza, ale w sytuacji gdy ktos stoi przed wyborem a nie chce ukladu przystosowanego do pozniejszej rozbudowy, tylko takiego w ktorym jest odpowiednio dopasowana wydajnosc do potrzeb to nie ma sensu przeplacac i przesadzac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...