Skocz do zawartości
Linoge

ATI Radeon 9800 / Pro / XT cz. II

Rekomendowane odpowiedzi

Ja osobiscie korzystam z konfiga na tej (4 od gory w prawym rzedzie). Mozecie tez pokombinowac. Ja troszke zmienilem: multisamples dalem na 1,image "lobdias" na -2,use optimized shadows na 1,image anizotropy na 2, cachemink ustawilem na 19200, a cachemegs na 512 (wpisujesz polowe posiadanej pamieci RAM) Po wykorzystaniu tego konfiga i tych zmian + XG warcats 5.12. Srednio mam od 25-60 FPS i jak narazie mi nie spadlo ponizej 25 (nawet przy otwieraniu drzwi)..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jeszcze mam jedno pytanie odnosnie Dooma. Podczas gry, nagle ni stąd ni z owąd cała plansza (obraz) zaczyna migotać, jakby na ułamek sekundy przesuwał się raz na lewo, raz na prawo. To raczej na pewno nie przypomina jakiegoś celowego efektu w grze i wyglada raczej jak błąd programu, bądź problem z kartą graficzną. Czy może mnie ktoś uspokoić, że to drugie raczej nie wchodzi w rachubę? Naprawdę nie wiem, co o tym sądzić i aż boję się, że to może być usterka Radzia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

PALMER masz tylko jedną grę???? Potestuj karte na innych, równie wymagających grach jak DOOM 3.

Jeśli na innych będzie OK , no to grafie nic nie jest , a jak będą się działy takie same rzeczy , to proponuję pożyczyć od kogoś inną karte i sprawdzić ponownie.

 

Pozdrawiam :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam.

Pare dni temu zmieniłem chłodzenie w moim radku Sapphire 9800 Pro, R360, 128 Mb, 256 Bit, Hynix, PCB nie od XT. Chłodzenie to pentagram freezone AlCu 80. Zasadniczo to zmieniłem chłodzenie bo orginalne było za głośne, a o podkrecaniu nie myslałem (taa...jasne.. jedna 9700 pro spalona po v modzie i paru latach pracy ;) ). czytając ten topic jak i poprzedni o tej karcie jednak skusiłem nieco pomajstrować przy niej. Pytanka jest następujące:

a) czy warto zmieniać w niej bios na @XT, jeśli tak to na jaki (proszę o dokładne wskazanie jaki zastosować)

B) czy moge nieco zmienić timingi na pamięciach: prosze o propozycje (ustawiać bede w ATT, nocą lubie cisze)

c) jaka jest granica bezpiecznego OC na pamieciach przy standardowym chłodzeniu radiatorkami z zestawu pentagrama.

Mam ponad 1,5 roku zaległości wiec wolę zapytać ludzi będących w temacie niż samemu wysłać w zaświaty następną karte :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@crazyPL

1. XT ma nieco ostrzejsze timingi i wyzsze taktowania - mozesz wyedytowac oryginalny bios albo wgrac gotowy, szukasz wtedy biosu o takich samych pamieciach i tych samych czasach dostepu, producent nie ma znaczenia

2. mozesz ale trzeba wiedziec ktore, a przypuszczam ze chodzi Ci o taktowania a nie timingi (w ATT jedziesz w dol az pojawia sie arty)

3. raczej nie ma czegos takiego - pamieci powinny pociagnac 715mhz ale moze byc wiecej lub mniej, nie ma reguly

 

generalnie czytac, testowac, testowac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Bartosj

Coś cienko kręcicie te radki .

Ja wygrzebałem stare moje wyniki.

http://img482.imageshack.us/my.php?image=2a9ge.jpg

http://img482.imageshack.us/my.php?image=1a6qb.jpg

Zrobiłem kiedyś lepsze od tych co widac wyzej ale już ich znaleść nie moge.

A były robione na Bartonie 2700MHz i SAPPHIRE 9800 PRO@XT (454@382)128 MB 256BIT

I osiągnałem 7500 w 3Dmarku 2003 a to jeszcze bez modów karty.

Jak znajde czas to zrobie wynikijeszce raz na lepszych sterachina modach.

Moze ktoś da wiecej w smarkach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

wczoraj kupiłem kartę MSI ATI RADEON 9800 PRO 128MB/256BIT wyprodukowaną dla marki MEDION. Tu jest link do aukcji i do specyfikacji technicznej zarazem: http://www.allegro.pl/item100986907_msi_at...it_8po_gw_.html . Czy możecie powiedzieć mi coś na temat tej karty? Znalazłem informacje że na defaultowym chłodzeniu kręcą się one następująco: Rdzeń 390 - 420 MHz, pamięci 365 - 385 (730 - 770) - test zrobiony na kilkunastu tego typu kartach (czyli wszystkie z testu działają stabilnie na conajmniej 390Mhz GPU i 730Mhz DDR na standardowym chłodzeniu). Są egzemplarze które bez radiatorów na RAM i standardowym coolerze wyciągają: 450 MHz na rdzeniu i 400 MHz (800MHz) RAM - tu jest link do takiej karty: http://www.allegro.pl/item99582346__ati_ra...wyprzedaz_.html

 

Mam w związku z tym kilka pytań:

 

1. Na jakim rdzeniu jest ta karta? Znalazłem informacje, że jest to R360 a nie R350 jak podaje sprzedający (ale nie jestem pewien).

2. Jak wygląda sprawa modowania tej karty do wersji XT? (patrz niżej).

3. Jakie kupić chłodzenie? Myślałem nad Arctic VGA Silencerem i miedzianymi radiatorami na RAM, oraz instalacją 12cm wentylatora w miejscu PCI dmuchającego na kości RAM.

 

 

Informacje znalezione na pewnym forum:

 

1.

 

I noticed that your article was revised to say the green PCB MSI RX9800 was not moddable. I found that to be true with the 9800XXL.BIN bios - but I did find one that works. Thank God I paid attention to your guide and had done:

 

a ) Having a PCI video card handy

b ) Backing up the original BIOS.

 

After finding the Medion 9800XXL bios didn't work and noticing it was substantially different in size from the BIOS backup I made, I restored the orignal BIOS with no problems. I searched and searched :wall: to find a file called MSIXT.BIN here:

 

http://www.video-drivers.com/drivers/204/204685.htm

 

It was the same size as my BIOS backup - so I tried it, booted fine, installed Catalyst and YEP :wave::dance: it's an XT!!! I'm running at 438/389 with 7,048 3DMark03. Now I'm enjoying HL2 with AA and AF.

 

2.

 

i just bought an MSI R9800Pro with the green PCB, it is often called the Medion.

 

The card has an R360 core (i removed the heatsink and checked), and it overclocks fine to 435\375.

Edytowane przez stefanor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"1. Na jakim rdzeniu jest ta karta? Znalazłem informacje, że jest to R360 a nie R350 jak podaje sprzedający (ale nie jestem pewien).

2. Jak wygląda sprawa modowania tej karty do wersji XT? (patrz niżej).

3. Jakie kupić chłodzenie? Myślałem nad Arctic VGA Silencerem i miedzianymi radiatorami na RAM, oraz instalacją 12cm wentylatora w miejscu PCI dmuchającego na kości RAM."

 

1. Zawsze trzeba sprawdzić ;)

2. Wgranie BIOSu lub podniesienie taktowań na stałe.

3. Ja kupiłem (85+2x7PLN)tego co mam i jestem zadowolony. Karta na nim podkręciła się do 459MHz na GPU i było w miarę chłodno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@stefanor

Mialem ta karte.

Niezle sie krecila ale standardowe chlodzenie to za malo i dobrze zainwestowac w cos lepszego. Dobrym wborem bedzie PENTAGRAM FREEZONE XC-80 AlCu a nawet XC-70 Al+.

Karta jest na R350 wiec modowanie do 9800XT nie jest wskazane.

Duzo ludzi uwaza ze karta ta to szmelc ze po 3 misiacach ulega uszkodzeniu ja moze mialem farta bo karta dzialala u mnie ponad 3 miechy i do tej pory dziala u osoby ktorej ja sprzedalem ;).

W sumie spoko karcioszka do tego za ladna cene ja kupiles ale nie zapomnij o zmanie chlodzenia bo krecenie na standardowym moze doprowadzic do uszkodenia karty bo standardowy cooler jest za slaby.

Edytowane przez sucker

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem na czym polega modding :), chodziło mi raczej o podatność tej karty na modowanie. Jeśli jest na R350 to nie będę próbował jej modować (bo podobno nie ma z tego żadnych korzyści). Jeśli będzie to R360 to oczywiście wgram jej BIOS XT, ale najpierw zaopatrzę się w dobre chłodzenie. Mam drugą kartę na PCI (w razie problemów) i będę testował różne BIOS'y. Najpierw spróbuje MSI RX9800 bios to XT, z jakimi BIOS'ami ta karta może jeszcze chodzić? (linki do BIOS'ów podane w pierwszym poście nie działają, albo nie ma na stronach do których się odnoszą informacji o 9800Pro).

 

Słyszałem, że Arctic Cooling VGA Silencer jest porównywalny do Pentagrama Freezone XC-80 Cu, jeśli tak jest to na jego korzyść niewątpliwie przemawia cena (35zł a XC-80CU kosztuje 80zł). Chociaż jak zamontuje Silencera, to zasłoni on kości pamięci (zasłoni??) - słyszałem że mogą istnieć luki, tzn. Silencer może nie odbierać ciepła z wszystkich elementów i przez to jest zwany zabójcą kart graficznych - czy to prawda? Drugim rozwiązaniem (3x droższym) jest Pentagram Freezone XC-80 i dodatkowe radiatory na RAM + dodatkowy wiatrak w "zatoce" PCI dmuchający na kartę. Jest też 3 rozwiązanie - przerobić jakis cooler z CPU (słyszałem, że coś takiego jest wydajniejsze niż standardowe coolery GPU) - czy takie rozwiązanie ma sens? Które rozwiązanie zastosować i jakie kupić radiatory na pamięci/pastę termoprzewodzącą, żeby zapewnić efektywne chłodzenie nawet przy wysokim overclockingu po VMOD?

Edytowane przez stefanor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A możesz mi podać te granice? Znalazłem już elektronika, który podejmie sie lutowania tych trymerów. Przydałoby się ,żebym wiedział jakie napięcia ustawić :). Znalazłem informacje, że dla VDD (3.4-3.6V) a dla GPU (1.8-2.0V) ale nie wiem ile konkretnie ustawić.

Chcę wycisnąć z tego cacka jak najwięcej (ryzykuje tylko 249zł :D ), może zastosować ogniwo Peltiera? A co z coolerem, zastosować jakiś standardowy z dostępnych dla GPU czy przerobić jakiś cooler CPU? Czy zastosuje ogniwo Peltiera czy też nie, będę potrzebował dobrego chłodzenia - a nie wiem co wybrać. HELP!

Edytowane przez stefanor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VGPU

SC1175 - 10k pot between pin 18 (-IN1) and pin 20 (GND)

Default: 1.6v - 1.7v

Suggested maximum:

- Air-cooled: 1.8v

- Water-cooled: 1.90v

- Extreme-cooled: 2.00v

 

VDD

ISL6522 - 20k pot between pin 5 (FB) and pin 7 (GND)

Default: 2.9v

Suggested maximum:

- Without ramsinks: 3.2v

- With ramsinks: 3.6v

 

VREF

ISL6522 - 50k pot between pin 5 (FB) and pin 7 (GND)

Default: 1.45v

Set this to 1/2 your VDDQ. More than 1.5v VREF will probably kill your card.

 

VDDQ

ISL6522 - 50k pot between pin 5 (FB) and pin 7 (GND) measurement point is c136 on other side.

Default: 2.7v

Suggested maximum: 2.95v

wszystko jest w faq'u :| pozatym pelt przy ac ? zapomnij;]

Trymer - to:

dodatkowa płetwa sterowa w jachcie umożliwiająca lepsze utrzymanie go na kursie;

klapka wyważająca - wychylna część steru na jego krawędzi spływu, ustawiana w locie pod odpowiednim kątem w celu ułatwienia pilotowi utrzymania samolotu w ustalonym stanie lotu;

kondensator dostrojczy - kondensator nastawny do dostrajania obwodu rezonansowego. Jego pojemność jest wielokrotnie mniejsza niż pojemność kondensatora strojeniowego, z którym kondensator dostrojczy współpracuje;

marynarz w kotłowni parowca przerzucający węgiel z zasobni (bunkra) pod palenisko;

robotnik portowy przemieszczający sypkie ładunki spod luku w głąb ładowni i odwrotnie.

tam nie ma trymerow tylko potencjometry dokladne (wieloobrotowe) ;) nie ze sie boje o Twoje umiejetnosci tylko grafe trzeba dostroic do opowiedniego napiecia szukajac po drodze maxmhz przekroczenie pewnej granicy skutkuje obizeniem polapu mam nadzieje ze o tym wiesz :) Edytowane przez Linoge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stefanor -> a masz schemat v-moda tej katry? Bo jak widać PCB jest całkiem różna od typowych radków więc i ułożenie elementów inne (oraz pewnie same elementy inne).

Karty te padają, bo są robione z niskobudżetowych podzespołów- były montowane w składakach więc maxymalnie cięto koszty.

Jesteś pewien, że chcesz ją v-modować? Nie wiadomo jak długo i w jakich warunkach pracowała. Może poleci wysoko a może padnie kilka dni po v-modzie.

Oczywista są wyjątki- karty pracują długo, baz błędów i to na wysokich zegarach. Ale wyjątki tylko potwierdzają regułę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.fastlanehw.com/reviews.php?i=74 :

 

15W or 25W soldering iron (any more is overkill, and is easier to kill a card because of the heat output),

22-28 gauge wire, along with solder and rosin,

(2) 10K Ω 0.75W 15-Turn PC-Mount Trimmer (available at Radioshack),

Voltmeter/Multimeter to measure the resistance and voltage

Thermal Sensor to measure temperature

 

Trymer czy potencjometr, pełni tą sama funkcje ;) Wiem, że z byt wysokim napięciem wiąże się spadek możliwości OC, dlatego będę kombinował - jego ustawienia można zmieniać bez ingerencji w sprzęt (dostrajając pokrętłem).

Nie mam jeszcze karty (nie wiem dokładnie jak wygląda PCB), pewnie dostane ją w piątek - wtedy będę szukał schematów do modowania. Wiem, że ludzie często narzekają na MSI (MEDION). Z tego co słyszałem najczęściej to cacko psuje się podczas pracy w OS'ie, gdzie jej elementy nie są jakoś specjalnie obciążone. Dlatego chcę zainstalować dodatkowy nawiew na płytę, ulokowany w slocie PCI, który będzie dmuchał na cała jej powierzchnie. Mam nadzieje, że jak coś się spali to nie będzie to GPU, RAMDAC ani RAM - tylko jakiś rezystor albo kondensator strzeli. Wtedy po prostu to wymienię :)

Czekam na odpowiedź gościa, który zna się na ogniwach Peltiera ( ma mi wyliczyć moc ogniwa dla mocy cieplnej emitowanej przez VMOD OVERCLOCK R350 z uwzględnieniem rezystancji cieplnej kilku coolerów. Wiem że to grubo brzmi :D), ma mi doradzić czy jest sens instalacji Peltiera i ewentualnie jaki powinienem dobrać cooler.

 

P.S.

@Linoge, przesadziłeś z tymi definicjami trymera. :lol: marynarz w kotłowni parowca przerzucający węgiel z zasobni (bunkra) pod palenisko. Rozwaliło mnie to.

@mechl!n, to Twoja łapka w avatarze? Ile masz centów w obwodzie?

Edytowane przez stefanor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze jak sobie przypomnę, że płaciłem 500zł i cieszyłem się że tak tanio.... :cry: ale nie żałuję, mam mediona półtora roku i jest to jak dla mnie świetna karta, od roku mam na niej silencera rev3 "seryjnego zabójcę" :D + AS5 i pocięte radiatorki saphira na kościach + boczne 80x80/7V i z góry w miejscu rdzenia 40x40/5V, do gier rdzeń spokojnie chodzi na 420Mhz, do smarków idzie też na na 430, ale w HDR test są już arty, wyżej już jest za ciepło, więc do v-moda potrzebna będzie chyba woda, pamiątki lecą spokojnie na 390Mhz, silencer zakrywa praktycznie całą kartę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam!! chcialem sie spytać czy zmieniając timingi biosu do radka 9800XT czy nie zepsuje grafy??? bo chciałem to zrobić programem RABIT ale nie wiem czy jest on bezpieczny do edycji biosu <_< Timingi chcialem ustawić takie jak mialem w radku 9800pro!!! bo po wgraniu biosu do 9800XT moja karta sie slabo kręci!!!!!! :mur: :mur:

Edytowane przez Szczecin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@stefanor

nie trzeba sie specjalnie znac zeby wiedziec ze na takie cacko potrzeba pelta 89W i zasilacza o wydajnosci ok 150W na 15,5V ;] bez oc karta wydaje jakies 50-60W po oc troche wzrosnie ;] zagadnienia z ogniwem to inna sprawa, pozatym tak jak pisalem 150W nie odbierzesz z pelta powietrzem ;]

Edytowane przez Linoge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam panów chciałbym Was prosic o opinię tej karty http://allegro.pl/item101292152_ati_9800_s...unikatowa_.html (ze sprzedawca spoko to juz wiem :P ). Głównie chodzi mi o to, czy jest to opłacalny zakup, i czy łatwo ją zmodować na PRO, no i jakie jest ryzyko ze cos pojdzie nie tak.. dzieki z gory za odp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam panów chciałbym Was prosic o opinię tej karty http://allegro.pl/item101292152_ati_9800_s...unikatowa_.html (ze sprzedawca spoko to juz wiem :P ). Głównie chodzi mi o to, czy jest to opłacalny zakup, i czy łatwo ją zmodować na PRO, no i jakie jest ryzyko ze cos pojdzie nie tak.. dzieki z gory za odp

nie ten topic ;)

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=196272

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można odebrać nawet 270W ale pod warunkiem, że na grafice zamontuje się Typhoona albo Vanesse (oba heatpipe) :D Nie wiem jaka maksymalna moc może rozproszyć Pentagram XC-80CU, być może oscylowałoby to koło 150W ale dałem sobie z tym spokój. Najpierw zmontuje sobie porządne WC, a dopiero potem będę myślał o VMOD i Peltierze. Czyli nadal zostaje kwestia coolera. Do OC kupić Arctic VGA Silencera czy coś innego (wybór coolerów na GPU nie jest za duży)?

Edytowane przez stefanor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość matek1234

Mam problem ze swoim Radeonem 9800PRO Saphire.Gdy włącze komputer na ekranie pojawiają się kolorowe pionowe paski.Nie była kręcona ani nic podobnego.Niestety karta nie ma już gwarancji.Co zrobić by działala?

Edytowane przez matek1234

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...