Skocz do zawartości
ComPutroNik

3 Systemy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Szukałem, szukałem i nie wyszukałem :)

Mam Windowsa Xp. Mój tata ma też Windowsa Xp ale na drugim dysku (kieszeń). Jak włącza się kompa,

to jest menu wyboru systemu. Jak tapniesz Enter na Kuba to idze mój dysk, a jak tapniesz Enter na Andrzej to idze na taty

dysk ale jeśli jest włożona kieszeń (logika :)). I chcę teraz zrobić tak, że wgram sobie Linuxa tego nowego, to żebym miał

jeszcze w menu wyboru np. napis Linux, i żeby nic sie nie pomieszało.

Jeśli taki temat już był to prosze o linka i przepraszam, a jeśli złe miejsce proszę o przeniesienie.

 

Z góry dziękuje za odp.

 

Pozdro...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze w menu wyboru np. napis Linux, i żeby nic sie nie pomieszało.

Jeśli taki temat już był to prosze o linka i przepraszam, a jeśli złe miejsce proszę o przeniesienie.

podczas instalacji Linuxa instalator zapisze do MBR nowy program rozruchowy (LILO, GRUB, musi to zrobić bo windowsowy program rozruchowy nie uruchomi Linuxa) i automatycznie doda inne systemy (Windows tez) więc jedyne co musisz zrobić, to podczas instalacji linuxa zamontować dysk wymienny tak żeby instalator go zobaczył

 

PS. czy ten Linux którego chcesz zainstalować, to przypadkiem Ubuntu ?

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to da sie zrobic. Nie ma zadnych problemow dopisaniem Linuxa do boot.ini.

hmmm bezpośredniej ścieżki do partycji Linuxowej nie próbowałem, ale jest wypróbowany sposób z plikiem obrazu sektora startowego partycji:

 

należy zrobić zrzut sektora rozruchowego partycji Linuxa

z poziomu Linuxa za pomocą polecenia:

# dd if=/dev/hda of=/tmp/bootsect.bin bs=1 count=512

z poziomu Windows za pomocą np: edytora binarnego WinHex

następnie trzeba skopiować powstały plik na dysk NTFS/FAT oznaczony jako np: C, dodać do Boot.ini nowy wpis:

C:\bootsect.bin="Linux"

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...