Skocz do zawartości
Paweł666

Avt 2389 + Lm 317t = Panel "sterujący"

Rekomendowane odpowiedzi

We wstępie krótki opis panelu. Jego główną część stanowi kit AVT 2389 - czterokanałowy termometr z czujnikami LM 35, ich dokładnośc w moim przypadku wynosi ok 1C (a raczej rozrzut pomiędzy czujnikami - prawdopodobnie wynikający z faktu że kupowałem je parami w pewnych odstępach czasu i pochodzą z różnych serii). Dopełnieniem termometru jest "fanbus" (czyli regulator wiatraczków) oparty na dobrze wszystkim znanym LMie 317T, układ umożliwia regulacje w zakresie od ok 6V do 10,5V (plus/minus 0,1V) 4 wentylatorków (jeden z LMów reguluje dwoma wiatraczkami).

Całkowity koszt wyniósł ok. 60zł (nie licząc diód, potencjometrów i przełącznika bo to miałem z odzysku).

 

No to teraz czas na fotki:

 

od "kuchni"

Dołączona grafika

 

widok ogólny :wink: (obudowa zrobiona jest z padniętego CDromu i troche skrócona)

Dołączona grafika

 

po zamontowaniu +lama błyskowa (czujniki nie podpięte dlatego świeci tylko 1 i minus)

Dołączona grafika

 

podświetlanie z bliska bez lampy :-P

Dołączona grafika

 

 

W najbliższym czasie wymiana gałek na takie --->>> click (o średnicy 15mm czyli 2mm mniejszej od aktualnych więc podświetlanie powinno byc intensywniejsze). W dalszej kolejności postaram się wygrawerowac opisy do diód, potencjometrów i przełączników ale nie wiem jak mi to bedzie szło (najpierw musze poćwiczyc :) )

 

To by było na tyle B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajnie fajnie, czekamy na fotki z wymienionymi galkami

widac ze mozna cos zrobic ciekawego i przedewszystkim funkcjonalnego!!

PS ale przydalobysie wylaczanie wentyli, w sumie jak kto potrzebuje :)

pozdro

Edytowane przez wspac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotki z wymienionymi gałkami to najwcześniej przyszły tydzień - w tym dopiero zamówie (no chyba że uda siędorwać na miejscu ale wątpie - w zeszłym tygodniu nie było więc i w tym pewnie nie będą mieli). A co do wyłącznika wentyli to zrezygnowałem z niego - na 50% (czyli 6V) wentylatorki i tak są niesłyszalne - choć to pojecie względne i dla każdego poziom "niesłyszalności" jest inny :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gut.. ale mam parę zastrzeżeń jako nadworny krytyk i kaznodzieja :D

  • po co takie duże foty.. 2048x to trochę ZBYT dużo... Spokojnie 800x600 starczy żeby pokazać to samo...
  • Jeśli już masz termometr to aż się prosi o automatyczną regulację...
  • pisze się DIOD a nie diód :)
Ja nie wiem.. czy was bawi takie kręcenie gałkami? :) Ja wolę włączyć kompa i mieć pewność że w razie wzrostu temperatury regulator wiatraków zatroszczy się o odpowiednie zwiększenie obrotów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gut.. ale mam parę zastrzeżeń jako nadworny krytyk i kaznodzieja :D

  • po co takie duże foty.. 2048x to trochę ZBYT dużo... Spokojnie 800x600 starczy żeby pokazać to samo...
  • Jeśli już masz termometr to aż się prosi o automatyczną regulację...
  • pisze się DIOD a nie diód :)
Ja nie wiem.. czy was bawi takie kręcenie gałkami? :) Ja wolę włączyć kompa i mieć pewność że w razie wzrostu temperatury regulator wiatraków zatroszczy się o odpowiednie zwiększenie obrotów...

OK następne fotki będą 800x600.

Regulacji automatycznej nie lubie, miałem wentylatorki podłączone do mobo i w biosie ustawione że jak temperaturka dobije na procu do 50C to się włączają na full - w innym przypadku kręciły się na 60% - i strasznie denerwował mnie fakt związany z histerezą, wiatraki zwalniały dopiero po obniżeniu temperatury do 45C, więc w skrajnym przypadku gdy temperatura przekroczyła te 50C nieznacznie i ustabilizowała się na 46C to wiatraki wyły na full a mając regulacje ustawioną "na sztywno" poprzez potencjometry moge sobie ustawić odpowiednią prędkość wiatraczków do aktualnie wykonywanej czynności (i tak zawsze będe użwywał tylko skrajnych ustawiń) choć fakt faktem że jak sam bym robił taką automatyczną regulacje to można by to inaczej rozwiązać - liniowe zmiany obrotów wentylatorów zgodnie ze wzrostem temperatury. W ostateczności jak mi się taka wersja znudzi to zawsze można wkomponować termistor do układu zamiast potencjometru i już będzie autoamtyczna regulacja. Dodatkowo potencjometry ładnie się prezentują - wiadomo, każdy woli to co lubi, a o gustach się nie dyskutuje.

 

 

Paweł666 : czy mi sie wydaje czy termometr jest krzywo :>

Lewa strona jest minimalnie niżej (0,5-1mm)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

avt ma chyba blad na stronie bo odczyt temperatur dokonywany jest analogowo ;] 10mV na 1*C wobec czego dosc istotne sa wahania napiecia zasilania ;] wlasnie mam sobie zamiar zrobic w najblizszym czasie regulacje buczkow automatyczna w zaleznosci od temperatury h2o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@PelzaK bo widzisz niktorzy ( jak nasi politycy ) poprostu sa uzaleznieni od krecenia

No zasada jest prosta: mam ręce więc kręce...

 

A ogolnie bardzo ladnie zrobiony kontroler. Widac ze sie przykladasz. I za to plus.

Edytowane przez Carl0s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

avt ma chyba blad na stronie bo odczyt temperatur dokonywany jest analogowo ;] 10mV na 1*C wobec czego dosc istotne sa wahania napiecia zasilania ;] wlasnie mam sobie zamiar zrobic w najblizszym czasie regulacje buczkow automatyczna w zaleznosci od temperatury h2o

U mnie napiecie zasilania jest "rock stable" :D A co do błędów to AVT ma błąd nie tylko na stronie ale i co gorsza w schemacie tego termometru - błędy są także jeśli chodzi o elementy potrzebne do prawidłowego działania układu, płytka też jest wykonana powiedzmy niestarannie (miała kilka zwarć). Może ja opisze co było nie tak z tym termometrem:

 

- rezystor R5 ma mieć NIE 10k ale 100k :!: - jak jest 10k to zaniża temperature o ok 5C.

- na płytce z wyświetlaczami zaznaczony rezystor to NIE R8 (100k) tylko R9 (560)

- zwarcia były na diodach informujących o aktualnie aktywnym czujniku. Na "firmowej" płytce miedzy nóżkami diod jest otwór i na nim jest zwarcie, wynika to z faktu że płytka jest dwustronna z metalizacją otworów - wszystkich - a te przy diodach akurat nie powinny być metalizowane.

 

Mam nadzieję że komuś się przyda.

 

Edit:

 

Przypomniałem sobie że jeszcze jest jeden zonk - zasilanie czujników (LM 35) na płydce dostarczonej przez AVT jest zaznaczone NA ODWRÓT (tzn. tak na prawde "+" to masa a "-" to VCC= +5V). Zjarałem w ten sposób jeden czujnik więc na próbe proponuje podpiąć tylko jeden - jak nie będzie gorący i na wyświetlaczu pokażą się cyferki to znak że wszystko jest OK

Edytowane przez Paweł666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Regulacji automatycznej nie lubie, miałem wentylatorki podłączone do mobo i w biosie ustawione że jak temperaturka dobije na procu do 50C to się włączają na full - w innym przypadku kręciły się na 60% - i strasznie denerwował mnie fakt związany z histerezą, wiatraki zwalniały dopiero po obniżeniu temperatury do 45C, więc w skrajnym przypadku gdy temperatura przekroczyła te 50C nieznacznie i ustabilizowała się na 46C to wiatraki wyły na full a mając regulacje ustawioną "na sztywno" poprzez potencjometry moge sobie ustawić odpowiednią prędkość wiatraczków do aktualnie wykonywanej czynności (i tak zawsze będe użwywał tylko skrajnych ustawiń) choć fakt faktem że jak sam bym robił taką automatyczną regulacje to można by to inaczej rozwiązać - liniowe zmiany obrotów wentylatorów zgodnie ze wzrostem temperatury. W ostateczności jak mi się taka wersja znudzi to zawsze można wkomponować termistor do układu zamiast potencjometru i już będzie autoamtyczna regulacja. Dodatkowo potencjometry ładnie się prezentują - wiadomo, każdy woli to co lubi, a o gustach się nie dyskutuje.

właśnie mówię o liniowej zmianie obrotów... co za sens robić automatyczny kontroler obrotów który albo wyje albo jest cicho :)

 

tu przykładowa wersja takiego automatycznego sterownika która testowana jest od kilku miesięcy w kompie mojego brata :)

Dołączona grafika

 

Jak chcesz zawsze możesz sobie pokręcić... jednak ustawiłem obroty tak aby przy około 27° wiatrak ruszał a przy 40 kręcił się na maxa... i mam spokój , bezpieczeństwo i mam z głowy kręcenie.. niech inni sobie kręcą :)

Edytowane przez PelzaK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...) faktu rze płytka (...)

nie zebym ja jakos super poprawnie pisal, ale to zabolalo:P

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...