Skocz do zawartości
Maxim

Woda Bezpośrednio Na CPU

Rekomendowane odpowiedzi

Jak dla mnie totalna bzdura :twisted:  

Na powierzchni rzedu 80mm* chcesz odprowadzic z 60W ciepla? Jezeli jeszcze ktos chce na tym podkrecac to niech najpierw 2 razy przywali glowa w mor to moze sie zastanowi.

Zycze powodzenia a jezeli ktos uwaza ze to jest mozliwe to niech pomysli jaka musiala by byc wydajnosci pompki zeby to schlodzic. :P

 

POPIERAM !!!

Tak myśląc można dmuchac na rdzeń sprężarką ...

Woda/ciecz naprawdę dobrze odprowadza ciepło (w porównaniu do powietrza), ale np. miedź nieporównywalnie lepiej (szybciej)

Grzałeś chyba kiedys wodę w garnku ? Pusty garnek rozgrzewa się piorunem, a z niewielką ilością wody już parę razy dłużej ...

ZŁY POMYSŁ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

:arrow:  Cieplo wslaciwe nie zalezy od ilosci wody, tak wiec 3kg wody maja dalej cieplo wlasciwe 4190J/kg, natomiast skoro mamy 3kg wody, to aby podniesc jej temp o 1C potrzeba 12750J

kurna, ostatni raz fizyke miałem jakieś 4 lata temu

 

:arrow: Predkosc przeplywu wody wplywa na szybkosc przenoszenia ciepla, ale w ogolnym rozrachunku na jego ilosc nie bardzo, w zwiazku z czym twierdzenie, ze przy wiekszym przeplywie predkosc ogrzewania sie wody zmaleje dwukrotnie jest jak najbardziej niepoprawne.

to było założenie, myślisz że chciało mi sie liczyć te wszystkie parametry, typy prędkość wiatraka na chłodnicy czy powierzchnia żeberek ? TO BYŁO TYLKO ZAŁOŻENIE, mające na celu porównanie tych oby metod.

 

:arrow: szkoda zachodu, jesli wiatrak na chlodnicy ma byc wlaczany przy temp wody powyzej 50C. Po pierwsze musialaby by to byc bardzo kiepska chlodnica, bo normalnie przy chlodnicach pasywnych woda nie przekracza 35-40C. Nie mowie juz o raczej nienajlepszym wplywie tak wysokiej temp wody na pompke, ktora badz co badz przystosowana jest do pracy w temp wody <30C

są różne metody

 

:arrow: Zalozeniem chlodzenia bezposredniego nie jest osiaganie na procku temp <70C ale temp <40C  :wink:  

to było też podejście teoretyczne, wziąłem temperature krytyczną dla procesora, tudzież temperature przy której komp sie resetuje

 

Teraz sluchaj, nie wiem czy zdajesz sobie sprawe, ale udowodniles cos wrecz odwrotnego, za co ci juz z gory dziekuje :D Z twojego testu wynika bowiem nic innego jak fakt, ze jesli woda pada bezposrednio na rdzen to ogrzewa sie szybciej. Dlaczego ogrzewa sie szybciej? Poniewaz odbiera cieplo od procesora szybciej niz za posrednictwem bloku :!: A co za tym z kolei idzie, chlodzenie bezposrednie jest wydajniejsze (nieznacznie, oczywiscie, jak mowiles roznice sa male, ale jest, o czym trabimy od dawna)

no to chyba Ty źle rozumiesz, przecież miedź lepiej przewodzi ciepło niż woda ( i to ponad 10 cio krotnie) więc taki bloczek na procku szybciej odprowadza z niego ciepełko i oddaje wodzie, która przepływa przez niego, a nie jak w przypadku "wody na rdzeń" tylko o niego "opływa", morał z tego taki że ciepło jest odprowadzane lepiej czyli chłodzenie wodne z bloczkiem miedzianym jest bardziej wydajne. a co do wody to ogrzewa sie wolniej ponieważ elementem chłodzonym nie jest jądro procesora o dużej temperaturze tylko cały bloczek, po który ciepło się rozchodzi i przy okazji terz sie troche oddaje do powietrza
tak ale to ciepło io tak musi byc odprowadzone przez wodę, która ma nadal taką samą przewodność cieplną... przez pierwsze minuty chodzenia miedź rzeczywiście trochę szybciej odprowadzi ciepło gdyż ma wiekszą pojemność cieplną... ale za to później bedzie działało jak izolator termiczny... spowolni odprowadzanie ciepła przez swoją rezystencję termiczną.... dotego hjeszcze dorzuce że warto by było wode zamienic na płyn chłodniczy, gdyż on ma wiekszą przewodność cieplną :idea:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wystarczy wodę zamienić na płyn chłodniczy(który ma lepszą przewodność cieplną) i wtedy to bedzie nieźle działać...  :P

Jasne - jaka ciecz ma lepszą przewodność cieplną od miedzi ? (tylko pytam!)

Czy ty w ogóle przeczytałeś wszystkie posty w tym topicu?

Tylko pytam, bo odpowiedź na twoje pytanie brzmi: żadna.

I co z tego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Propopunuje niech jakiś ochotnik porostu zmontuje takie chłodzenie, i zależnie od tego czy to wypali czy nie to jedna albo druga strona się zamknie i nie będzie bezsensownych kłótni. Narazie wszystko opiera się na teorii a wiadomo że teoria od praktyki się znacznie różni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wystarczy wodę zamienić na płyn chłodniczy(który ma lepszą przewodność cieplną) i wtedy to bedzie nieźle działać...  :P

Jasne - jaka ciecz ma lepszą przewodność cieplną od miedzi ? (tylko pytam!)

żadna ale i tak ta energia musi zostac odprowadzona przez płyn, a każdy materiał charakteryzuje się też pewną rezystencją termiczną, i każda dodatkowa warstwo materiału spowalnia odprowadznie energi cieplnej...

i płynący płyn żadzi się trochę innymi prawami... i dlatego ta przewodność wygląda inaczej, gdyż co ułamek sekundy daną powierzchnie obmywa nowa porcja płyn o nizszej energi wewnetrznej która może przyjąć wiecej ciepła... a tak po zatym każdy materiał ma pewną pojemność cieplną dla temperatury i sam blok nagrzewajac się bedzie trzymał pewną ilość ciepła... i ponieważ różnica temperatur między blokiem a procem bedzie niższa niż miedzy blokiem a płynem to przepływ energii bedzie zachdził wolniej w 1 przypadku :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Propopunuje niech jakiś ochotnik porostu zmontuje takie chłodzenie, i zależnie od tego czy to wypali czy nie to jedna albo druga strona się zamknie i nie będzie bezsensownych kłótni. Narazie wszystko opiera się na teorii a wiadomo że teoria od praktyki się znacznie różni

tak ale nie do końca.... zawsze zaczyna sie od rozważań teoretycznych... one sa potrzebne by stwierdzić czy próby są warte swojego zachodu... najpierwsz projektujesz dom czy samoczód aby go nastepnie zbudować, nie :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wystarczy wodę zamienić na płyn chłodniczy(który ma lepszą przewodność cieplną) i wtedy to bedzie nieźle działać...  :P

Jasne - jaka ciecz ma lepszą przewodność cieplną od miedzi ? (tylko pytam!)

żadna ale i tak ta energia musi zostac odprowadzona przez płyn, a każdy materiał charakteryzuje się też pewną rezystencją termiczną, i każda dodatkowa warstwo materiału spowalnia odprowadznie energi cieplnej...

i płynący płyn żadzi się trochę innymi prawami... i dlatego ta przewodność wygląda inaczej, gdyż co ułamek sekundy daną powierzchnie obmywa nowa porcja płyn o nizszej energi wewnetrznej która może przyjąć wiecej ciepła... a tak po zatym każdy materiał ma pewną pojemność cieplną dla temperatury i sam blok nagrzewajac się bedzie trzymał pewną ilość ciepła... i ponieważ różnica temperatur między blokiem a procem bedzie niższa niż miedzy blokiem a płynem to przepływ energii bedzie zachdził wolniej w 1 przypadku :P

yyyy yasne....z lekka nutka dekadencji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też już mam dosyć tej dyskusji, proponuje żeby ktoś z spróbował zrobić takie chłodzenie, np. kolega Witchhunter

 

ps, a jak myślicie co by sie stało gdyby przy chłodzeniu wodą bezpośrednio rezenia procesora wysiadła pompka ?

30 sekund, 10 sekund ??????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też już mam dosyć tej dyskusji, proponuje żeby ktoś z spróbował zrobić takie chłodzenie, np. kolega Witchhunter

 

ps, a jak myślicie co by sie stało gdyby przy chłodzeniu wodą bezpośrednio rezenia procesora wysiadła pompka ?

30 sekund, 10 sekund ??????

Juz kiedys probowalem, ale urwalo sie zanim wlaczyl sie monitor i zaczelo mi na plyte lac...nie wiem gdzie jest ten duron teraz, jesli go znajde, moze sprobuje, ale na pewno nie w najblizszym czasie, ktorego nawet na sen nie mam :evil:

 

I sluchaj, jesli juz sie zabiera za cos takiego jak direct die, to zabezpiecza sie odpowiednio przed awaria pompki :roll:

Ale co racja to racja, blok mimo wszystko dluzej utrzyma procesor przy zyciu, odrobine dluzej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też już mam dosyć tej dyskusji, proponuje żeby ktoś z spróbował zrobić takie chłodzenie, np. kolega Witchhunter

Czy za każdym razem żeby stwierdzić, że jest grawitacja musi ci spaść jakieś jabłko na głowę. Nie trzeba udowadniać nic co już zostało udowodnione.

http://www.hardforum.com/showthread.php?s=...20&pagenumber=1

a tutaj masz w artykułach oddzielną rubrykę o direct die:

http://www.spodesabode.com/content/page/articles

kolejny http://forum.oc-forums.com/vb/attachment.php?postid=454468

i artykuł o nim.

Jak dobrze poszukasz to na pewno znajdziesz więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakbyś dokładnie czytał wszystkie posty to byś zauważył że przyznałem sie do błędu i napisałem że takie rozwiązanie będzie działać, lecz nie będzie wydajniejsze od tradycyjnego chłodzenia wodą, proste ? wydaje mi sie że tak, a jedynym sposobem na udowodnienie tego było zrobienie takiego chłodzenia przez któregoś z nas, więc się nie kłóć bo takie linki jak podajesz to potrafie sobie znależć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakbyś dokładnie czytał wszystkie posty to byś zauważył że przyznałem sie do błędu i napisałem że takie rozwiązanie będzie działać, lecz nie będzie wydajniejsze od tradycyjnego chłodzenia wodą, proste ? wydaje mi sie że tak, a jedynym sposobem na udowodnienie tego było zrobienie takiego chłodzenia przez któregoś z nas, więc się nie kłóć bo takie linki jak podajesz to potrafie sobie znależć

Gdybyś był trochę bardziej rozgarnięty to zamiast wymagać od kogoś testów i podawania wyników, skorzystał byś z linków które byłem uprzejmy Ci podać i sam przeczytał jak wypada w testach chłodzenie Direct Die. Znajdziesz tam dużo na ten temat. Wiec nie psiocz żeby ktoś specjalnie dla ciebie zrobił takie chłodzenie i podał Ci wyniki bo ty nie wierzysz że to jest wydajna metoda.

Znalazłem Ci linki więc grzecznie podziękuj i poczytaj troszkę. Ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też już mam dosyć tej dyskusji, proponuje żeby ktoś z spróbował zrobić takie chłodzenie, np. kolega Witchhunter

 

ps, a jak myślicie co by sie stało gdyby przy chłodzeniu wodą bezpośrednio rezenia procesora wysiadła pompka ?

30 sekund, 10 sekund ??????

no wiesz pIII albo pIV tylkoo sie najwyzej zawiesza - z AMDekami trooche gorzej :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurna, nikogo nie zmuszam do robienia takiego chłodzenia, mówie tylko że było by dobrze, jeszcze raz mówie : NAUCZ SIE CZYTAĆ

Umiem czytać. Miałem to napisać na PW ale wkurza mnie jak ktoś do mnie pisze dużymi literami.

 

Nie napisałem, że kogokolwiek zmuszasz do robienia tego, ale wyraźnie to zasugerowałeś. Nie napisałeś że było by dobrze, tylko:

jedynym sposobem na udowodnienie tego było zrobienie takiego chłodzenia przez któregoś z nas

ja też już mam dosyć tej dyskusji, proponuje żeby ktoś z spróbował zrobić takie chłodzenie, np. kolega Witchhunter

Więc nie pisz mi proszę żebym nauczył się czytać, a w szczególności nie wielkimi literami, bo to jest przez większość internautów odbierane jako wykrzyczane.

 

<peace> 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurna, nikogo nie zmuszam do robienia takiego chłodzenia, mówie tylko że było by dobrze, jeszcze raz mówie : NAUCZ SIE CZYTAĆ

Umiem czytać. Miałem to napisać na PW ale wkurza mnie jak ktoś do mnie pisze dużymi literami.

 

Nie napisałem, że kogokolwiek zmuszasz do robienia tego, ale wyraźnie to zasugerowałeś. Nie napisałeś że było by dobrze, tylko:

jedynym sposobem na udowodnienie tego było zrobienie takiego chłodzenia przez któregoś z nas

ja też już mam dosyć tej dyskusji, proponuje żeby ktoś z spróbował zrobić takie chłodzenie, np. kolega Witchhunter

Więc nie pisz mi proszę żebym nauczył się czytać, a w szczególności nie wielkimi literami, bo to jest przez większość internautów odbierane jako wykrzyczane.

 

<peace> 8)

Panowie PAX, nie skaczcie sobie do gardel, nie o to w tym chodzi :roll:

Ja, jesli o mnie idzie, nie mam i nie mialem problemow z odgadnieciem intencjii andriu, ale fakt, zwyklem byc naiwny :cry:

 

Jakkolwiek taki test by sie i tak przydal, polacy w koncu nie gesi :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak przydał by się taki test... ale te podane przez kolegę Laweciarza tez mówią wiele o tym o tym chłodzeniu...jest po prostu "trochę"wydajniejsz.... trudniejsze w konstrukcji.... ale co się nie robi dla szybkości kompa.... chłodzenia, pelty i w ogóle.... coś mnie kusi aby zrobić coś podobnego... tylko wodę zamienie na płyn chłodniczy.... ale czym ja to uszczelnie....hmmmm... zobaczy się... to jest do zrobienia... może nawet wpakuje pelta.... sesje skonczymy to pomyślimu :wink: No tak przydał by się taki test... ale te podane przez kolegę Laweciarza tez mówią wiele o tym o tym chłodzeniu...jest po prostu "trochę"wydajniejsz.... trudniejsze w konstrukcji.... ale co się nie robi dla szybkości kompa.... chłodzenia, pelty i w ogóle.... coś mnie kusi aby zrobić coś podobnego... tylko wodę zamienie na płyn chłodniczy.... ale czym ja to uszczelnie....hmmmm... zobaczy się... to jest do zrobienia... może nawet wpakuje pelta.... sesje skonczymy to pomyślimu :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie to ta ciecz co zalman jej uzywa w swojej hea pipe( czy jakolwioek sie to nazywa) do chlodzenia gforsów. Jest cholernie droga, ale to wojsko.

no z pewnoscia... ale jej by do kompa nie było zbyt dużo potrzeba... a mniej więcej jaki przedział cenowy... może macie pojęcie z kąd by chociaż skład hemiczny skombinować... lub jakies info an ten temat :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

boze przeciez w heatpipe jest gaz - ktory zmienia poprostu stan skupienia i to tyle - nie wiem co to - freon albo kies inne dziadostwo

no tak ale gaz po skropleniu staje się ciczą 8O .... czy mam jakieś braki z fizyki :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest tylko moje zdanie na ten temat: Płytka miedzi w tym momencie może być "przedłużeniem rdzenia", energia jest pobierana z całej powierzchni miedzi ( z większej powierzchni niż ma sam rdzeń)

Mnie tylko jedno zastanawia: grubość podstawy bloku ma wpływ na jego wydajność, chyba kazdy sie zgodzi, ze blok posiadający podstawę grubości 100mm bedzie miał gorszą wydajność niz blok którego podstawa ma grubość 3mm. Idąc dalej dochodzimy do skrajnie małej grubości podstawy - dajmy 0,1 mm. Bedzie wtedy lepiej taki blok chlodził, czy gorzej? Następny przystanek to brak podstawy... Nie wiem, ale dla mnie to jest oczywiste. :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest tylko moje zdanie na ten temat: Płytka miedzi w tym momencie może być "przedłużeniem rdzenia", energia jest pobierana z całej powierzchni miedzi ( z większej powierzchni niż ma sam rdzeń)

atk ale chodzi o to aby przepływ odbywał się jak najszybciej... a płytka jest tagże po cześci izolatorem termicznym... a takl po za tym trzyma pewną ilość energii otrzymanej w postaci ciepła i a mniejsza różnica temperatur powoduje woniejsze odprowadzanie energii od proca... a chyba nie o to chodzi :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...]

Mnie tylko jedno zastanawia: grubość podstawy bloku ma wpływ na jego wydajność, chyba kazdy sie zgodzi, ze blok posiadający podstawę grubości 100mm bedzie miał gorszą wydajność niz blok którego podstawa ma grubość 3mm. Idąc dalej dochodzimy do skrajnie małej grubości podstawy - dajmy 0,1 mm. Bedzie wtedy lepiej taki blok chlodził, czy gorzej? Następny przystanek to brak podstawy... Nie wiem, ale dla mnie to jest oczywiste. :roll:

Mi sie wydaje, ze troche "pojechales" z ta ekstrapolacja :)

A mysle tak bo: bloki (poza tymi z CPC :lol: ) to nie sa pudelka z plaskim dnem tylko maja zebra, wypustki itp (opatentowane turbulizatory :lol: ). Postaw na Twoim dnie cos takiego. Podejrzewam, ze wtedy zmniejszajac grubosc podstawy od pewnej grubosci (pare mm?) wydajnosc bloku zacznie spadac przy jej zmniejszaniu - spadnie oddawanie ciepla do wody przez zebra, ktore chyba cos tam daja.

 

Bardzo ciekawa lektura - ten watek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...