Skocz do zawartości
ZiMatik

Jak Sie Obrabia Plexi ?

Rekomendowane odpowiedzi

no ok - przyznaje sie - wykazalam sioe lenistwem i nie poszukalam :}

Znalazlam jak kleic plexi ale..jak ciać i wyginac domowym sposobem ? :{{{{ Wiem ze sa rozne punkty uslugowe - ale ja chce sama to robic.

http://forum.purepc.pl/index.php?act=Search&f=15

 

prosze Cie bardzo, tutaj masz bardzo pomocny Tobie link...

Edytowane przez ZiMatik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to tak:>

do recznego ciecia plexy potrzebujemy pile do metalu i flamaster :> rysujesz flamastrem ksztalt i wycinasz. przykrec plexy do jakiegos blatu i jedziesz:>

do ciecia mechanicznego najlepsza bedzie wyzynarka. ustawiasz na minimalne obroty i powolutku tniesz. nie ustawiaj wyzynarki zbyt szybko bo plexy bedzie sie topic i zatykac brzeszczot.

podobno cienka 3mm plexy mozna ciac tak jak szklo. zaznaczasz ostrym nozem linie i na krawedzi stolu odlamujesz. nie wiem jak jest naprawde bo nie testowalem.

 

wyginanie to fajna zabawa :>

potrzebujesz elektryczny piekarnik. nastawiasz na 150*C (nie wiecej niz 170 bo banki sie zrobia!!! ) czekasz az sie nagrzeje i wyginasz jak ci potrzeba. mozna w palcach ale to jest dosc cieple i ciezko giac palcami. najlepiej przygotowac sobie odpowiednie kopyto:> trzeba to robic szybko bo plexy stygnie i twardnieje a ponowne rozgrzanie powoduje ze plexy wraca do ksztaltu pierwotnego.

 

poszukaj dokladnie o wyginaniu. juz o tym pisalem i byly fotki nawet.

 

 

edit:

http://forum.purepc.pl/index.php?s=&showto...dpost&p=1861410 tu sa fotki

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do cięcia i szlifowania to najlepszym rozwiązaniem są dwa kątowniki:

 

Muszisz wykombinować dwa metalowe kątowniki i wywiercić w nich dziurki na śruby, potem przykładasz je do siebie tak, żeby stykały się przyprostokątnymi, wkładzasz plexi pomiędzy nie, równo z linią cięcia, dokręcasz śrubami i tniesz brzeszczotem, albo piłujesz pilnikiem w zależności od potrzeby. (nie wiem czy ktoś skapuje ;) )

 

 

 

 

Jak nie masz dostępu do wyżynarki to w zamian możesz użyć wiertaki (najlepiej stołowej):

 

Malujesz linię, władasz wiertło (~3mm) i robisz dziurki na linii co kilka mm. Potem najlepiej skorzystać z urządzenia wyżej opisanego.

 

 

 

 

Tak jak powiedział Arnie jeżeli masz plexi do 3mm to możesz ją naciąć nożykiem i położyć na kancie np. stołu, docisnąć i złamać wg. linii. Musisz uważać tylko przy dłuższych powierzchniach, bo może się złamać nierówno.

 

 

 

 

Do szlifowania używaj papieru ściernego o stopniowo zmniejszających się ziarnach. np: 100, 500, 1000

Edytowane przez malkstons

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest jeszcze taka opcja jak "polerowanie termiczne" ale nie bardzo wiem na czym to polega:> za to wiem ze fajne efekty tego sa:>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość lechu1777

Właśnie ja chciałbym wiedzieć jak potrzebuje plexi o jakimść wymiarze a mam za duża to jak ją uciąć ? Plexi o grubośći 10mm(1cm). Nie ułame na stole raczej :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak powiedział Arnie jeżeli masz plexi do 3mm to możesz ją naciąć nożykiem i położyć na kancie np. stołu, docisnąć i złamać wg. linii. Musisz uważać tylko przy dłuższych powierzchniach, bo może się złamać nierówno.

... albo pojawia sie odpryski, ew. mozesz naciac plexe z dwoch stron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ja chciałbym wiedzieć jak potrzebuje plexi o jakimść wymiarze a mam za duża to jak ją uciąć ? Plexi o grubośći 10mm(1cm). Nie ułame na stole raczej :P

a słyszał kiedyś o pile? Może być ręczna piłka do metalu, moze być jej elektryczna wersja zwana wyrzynarką... byle by z obrotami nie przesadzić...

 

Ja nie wiem.. dla mnie to oczywiste że do cięcia papieru używam nożyczek a do cięcia desek piły do drewna.. a do cięcia metlu piły do metalu... Plexi zawiera się pomiędzy drewnem a metalem.. więc oczywiste jest że piłą da sie to zrobić...

 

Czy to jest aż tak skomplikowane?

Edytowane przez PelzaK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem.. dla mnie to oczywiste że do cięcia papieru używam nożyczek a do cięcia desek piły do drewna.. a do cięcia metlu piły do metalu... Plexi zawiera się pomiędzy drewnem a metalem.. więc oczywiste jest że piłą da sie to zrobić...

mialem taka pofalowana pexy z 1.5mm grube z ktorego z ojcem robilismy taki daszek. dalo sie nozyczkami :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udowodnie Ci twoja glupote, bo mam jej dosc, na poczatku bylo to smieszne, ale teraz zaczynam sie powaznie martwic...

Prosze Cie bardzo, pierwsza pozycja w googlach:

http://www.google.pl/search?hl=pl&q=plexi&...ukaj&lr=lang_pl

 

Idac dalej tym tropem:

http://www.google.pl/search?hl=pl&q=gdzie+...ukaj&lr=lang_pl

najprostsze pytanie pod sloncem i chyba kazdemu logicznie myslacemu nasuneloby sie jako pierwsze...

 

No i na koniec - skoro masz awersje, moze nawet alergie albo tez stany lekowe graniczace z panika przed korzystaniem z najprostszego i podstawowego narzedzia w necie (mowa o www.google.pl - gdybys sie nie domyslil) - uzywaj szukajki na forum.

 

@Domik

Wybacz ze nie zastosowalem sie do ostrzezenia. Nie potraktuj tego jako brak szacunku - po prostu ludzka glupota mnie wyprowadza z rownowagi.

Edytowane przez Carl0s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Carl0s tłumaczysz kolesiowi już w drugim temacie ( pierwszy ten od kolumn ) jaki jest "idz stąd" i jeszcze sie nie nauczyłeś ? ;) Mogę ci załatwic trochę Traumalu będziesz miał wiekszą zlewe na takich pacjętów, co ty na to ? ;)

 

@lechu1777 --- Głowa nie jest tylko po to aby nią wali w ściane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość lechu1777

Carl0s i alberto56 zastanówcie się co piszecie, ja mówiłem że przeleciałem wszystkie stronki allegro.pl>komputery>akcesoria>chłodzenie i tuning>chłodzenie wodne i że tam nie ma. Co do google, w sklepie Akces Co jest to co mnie interesuje, ale kurier + przelew bedzie ze 30zł kosztowal, a ja nie zgłupiałem. A chciałęm kupić via net, bez jeżdzenia po składach itd. firma Akces Co jakaś jest nie wiem, nie wyśle za pobranime priorytytem, to dziwactwo. Wspisywałem w google nie tylko plexi, ale i pleksi, plexa itd. Znalazłem fajne plexi które kosztuja za m2 200zł :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

człowieku... co kogo obchodzi co znalazłeś?? uciułaj więcej siana, i kup plexę... myślisz że ktoś ci plexi sprzeda za 5zł?? zastanów się...

 

MASZ D****U LINKA

 

zadowolony? jakoś inni potrafią znaleść, a ty nie... może poprostu nadal brakuje tobie czasu żeby pomyśleć... :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość lechu1777

Jaki mocny jestes:

Za małe to plexi, jak przetne na dwa kawałki i za cienkie (nie moge złożyć na pół,bo bedzie lipa)

Nie za 5zł ale 200zł za metr kwadratowy to może sam sobie kup bo ja milionerem nie jestem niestety :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

plexi miliona złotych nie kosztuje więc nie trzeba być milionerem żeby sobie takową zafundować... Wakacje są, więc się do roboty wybierz (zbierać ogórki, wiśnie zaraz dojrzewać będą, na budowę etc.), przez miesiąc zarobisz na pożadny kawałek

 

Jeśli jeszcze po tym czasie szukania plexy nie zauważyłeś to Ci powiem, że plexy taniej nie znajdziesz, no chyba ze jakąś z odzysku...

Gdybyś jeszcze się konkretnie określił jakie wymiary potrzebujesz, żeby zrobić tą stopkę pod swoje mega ultra wypasione i piękne kolumny, to byłoby łatwiej Tobie pomóc...

 

http://www.allegro.pl/show_user.php?uid=3306145

proszę bardzo, gostek ma wszystkie rodzaje plexy 2mm, 3mm, 5mm, 5mm, 10mm, a nawet dymioną... wystartczy napisać i zapytać... ciężko?? znalezienie tego zajęło mi caaałe 15 sekund... alboś leń, alboś [gluteus maximus]

Edytowane przez SanChin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.... http://www.allegro.pl/show_user.php?uid=3306145

proszę bardzo, gostek ma wszystkie rodzaje plexy 2mm, 3mm, 5mm, 5mm, 10mm, a nawet dymioną... wystartczy napisać i zapytać... ciężko?? znalezienie tego zajęło mi caaałe 15 sekund... alboś leń, alboś [gluteus maximus]

Zgadza się, i nawet na wymier tnie, bo kupowałem u niego.

 

Oj Lechu, Lechu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...