Skocz do zawartości
Krzysztof036

Koniec Chiefteca?

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio przy czyszczeniu kompa z kurzu zauwazylem po odpieciu wtyczki zasilacza od plyty glownej (20-pin) ze jest ona troche "podpalona" tzn. sa na niej brazowe przebarwienia. Przebarwienia (takie brazowawe - jakby po przypaleniu) wystepuja tylko na pinach odpowiedzialnych za linie 5V (czerwony kabel we wtyczce, przebarwienia sa tylko przy kablach +5V - wszystkich). Jestem pewny ze przebarwienia zrobily sie w ostatnim czasie po wczesniej ich nie bylo. Od razu jak to zobaczylem to przypomnialem sobie ze kilka razy komp sie sam wylaczyl ostatnio ;-D Wyglada mi to na koniec albo zasilacza albo plyty glownej. Zasilacz to Chieftec 360-302 DF (chyba Sirteca) a plyta glowna to jakis stary ECS K7VTA3. Obciazona jest glownie linia 5V (procesor jest zasilany z tej lini). Mam jakis prosty miernik i mierzylem napiecie w we wtyczce 20-pin sa w porzadku. W zwiazku z tym chcialem sie dowiedziec czy takie "przypalenia" moze spowodowac plyta glowna (wtyk na plycie glownej nie ma przebarwien) czy jest to na pewno zasilacz? Nie chce w ciemno wymieniac podzespolow, bowiem komp jest juz kilkuletni i nie oplaca mi sie wymieniac zarowno zasilacza i plyty glownej naraz. Z gory wielkie dzieki za rady!

Edytowane przez cris22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie przejmuj się tym , był słaby styk i troche przygrzało styki

 

mój kumpel ma taki zasilacz , to mu się kawałek wtyczki atx 20pin stopiło a po jakimś czasie uszkodził się układ od aktywnego pfc , bo wywaleniu tego ustrojstwa zasilacz nadal działa i mniej się grzeje

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przejmuj się i to bardzo, trzeba zrobić to co napisał Benito, inaczej może się uszkodzić zasilacz bądź płyta

 

edit. na płycie też przydało by się oczyścić styki, jak sam się do tego będziesz zabierał to najlepiej kupić specjalny spray (dostępne w sklepach elekt.) so czyszczenia zaśniedziałych styków

Edytowane przez TOMAHAWK_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasilacz nie ucierpi , najwyżej wypali styki we wtyczce i kołki na płycie :)

takie cuda występują tylko przy kompach , gdzie główny pobór mocy jest z linii 5v

 

oprócz oczyszczenia , trzeba styki we wtyczce pozaginać tak , aby wtyczka ciężej właziła w gniazdo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

podepne sie pod temat bo mam podobny problem

NO wiec pomierzylem miernikiem i jest tak

3.3V - 3.42-3.43

5V - 5.16-5.17

12V - 12.16-12.17

Dwa dni temu mialem przypalony jeden wtyk na lini 3.3V a dzisiaj patrze a tu dugi wtyk juz przypalony z drugiej strony czyli dalej cos sie dzieje.

co jest do wymiany plyta?

pomocy

co mam podlaczyc drugi zasilacz i poczekac dwa dni zobaczyc czy wtyczka sie przypali

icon_cry.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to co mam reklamowac zasilacz bo jeszcze mam dwa miesiace gwarancji ,niedlugo bedzie mial dwa lata

i co powiedziec , ze przysila linie 3.3V

kupiony byl w komputroniku takze z gwara nie powinno byc problem

 

Miałem od klienta 2 zasilacze chiefteca 360W i 420W z wypalonymi stykami 5V i 3.3V. W serwisie nam wymienili bez żadnego szemrania na nowe (nawet i m się nie chciało wtyczek wymieniać, a to by wystarczyło). Z ciekawostek - oba zasilacze byly podłączone do płyty aus a7n8x, która to czerpie akurat z tych linii duzo prądu. Dodatkowo mój kumpel przy chieftecu 360W mał podobny problem na płycie intela i karcie 9800pro (może to ona te 5v - 3.3v tak ciągnęła, bo płyta raczej na proc. miała 12v)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to co mam reklamowac zasilacz bo jeszcze mam dwa miesiace gwarancji ,niedlugo bedzie mial dwa lata

i co powiedziec , ze przysila linie 3.3V

kupiony byl w komputroniku takze z gwara nie powinno byc problem

to nie przez za wysokie napiecie masz przypaloną wtyczke. a to napiecie jest jeszcze w normie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

flinston umiesz czytać ?

juz wszystko co trzeba było poruszane w tym temacie przed twoim postem ;/

 

 

przypalanie wtyczki jest spowodowane przez zwiększenie rezystancji (oporu) styków spowodowane przez utlenianie tych styków, a jak wiadomo z prawa ohma to im większa rezystancja (przy tym samym prądzie) tym większa moc się wydziela, tu akurat na stykach

Edytowane przez TOMAHAWK_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

flinston umiesz czytać ?

juz wszystko co trzeba było poruszane w tym temacie przed twoim postem ;/

przypalanie wtyczki jest spowodowane przez zwiększenie rezystancji (oporu) styków spowodowane przez utlenianie tych styków, a jak wiadomo z prawa ohma to im większa rezystancja (przy tym samym prądzie) tym większa moc się wydziela, tu akurat na stykach

to ciekawe co piszesz znawco , bo dzisiaj w serwisie powiedzieli ze to wina zasilacza na 99%, to bardzo czesty przypadek w tych modelach ze na lini 5 i 3.3 V upalaja sie styki bo napiecia sa niestabilne i potrafią np. chwilowo skoczyc do 3.7-3.8 na lini 3.3V takze luzuj troszeczke nie zawsze musisz miec racje , a czytac potrafie.

:angry:

Edytowane przez Flinston

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to ciekawe, jak wiadomo napięcia 5V i 12V są 'połączone' jak jedno wzrośnie to drugie też więc styki od 12V też powinny być przypalone

 

co to znaczy 'chwila' według tych twoich serwisantów

 

jakoś nie widze tej "częstości przypadków" na forum, w ciągu paru lat egzystęcji na forum nawyżej pare przypadków a w swoim życiu osobistym na oczy nie widziałem

 

a przecież w codegenach/megabajtach powinno to być częste tam wachania napięcia są dość znaczne

 

zresztą jakby skoki napięcia powodowały przegrzewanie styków to zjawisko było by widoczne nie tylko w zasilaczach komputerowych ale i w instalacjach elektrycznych, w puszkach itd... a w elektryce skoki są dużo większe niż w jakimś zasilaczu, co chwile jakiś czajnik elektryczny się włącza, lodówka itd... albo chociażby w aucie gdzie ogrzewanie tylniej szyby pobiera kilkaset wat, nie mówiąc o rozruszniku ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to ciekawe, jak wiadomo napięcia 5V i 12V są 'połączone' jak jedno wzrośnie to drugie też więc styki od 12V też powinny być przypalone

 

co to znaczy 'chwila' według tych twoich serwisantów

 

jakoś nie widze tej "częstości przypadków" na forum, w ciągu paru lat egzystęcji na forum nawyżej pare przypadków a w swoim życiu osobistym na oczy nie widziałem

 

a przecież w codegenach/megabajtach powinno to być częste tam wachania napięcia są dość znaczne

 

zresztą jakby skoki napięcia powodowały przegrzewanie styków to zjawisko było by widoczne nie tylko w zasilaczach komputerowych ale i w instalacjach elektrycznych, w puszkach itd... a w elektryce skoki są dużo większe niż w jakimś zasilaczu, co chwile jakiś czajnik elektryczny się włącza, lodówka itd... albo chociażby w aucie gdzie ogrzewanie tylniej szyby pobiera kilkaset wat, nie mówiąc o rozruszniku ...

z przpyalaniem sie stykow w tych modelach sirteca znam 3 osoby jedna ztych osob jest lukasz staly bywalec naszego forum .Wiec jest to czesta wada w tych zasilaczch (kiszka nie zasilacze). Edytowane przez ste3an

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

0,5v wiecej by przypaliło stykl o takiej powierzchni i w krótkim czasie?? dobre :lol:

proponuje troche poczytac zanim sie kogos obraza na forum.

A ze jest to czesty przypadek to widocznie chieftec robi kiespkie wtyczki (mocno się utleniają).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

styki 3.3v i 5v akurat się przypalają , ponieważ te linie mają największą wydajność prądową i są w tym konkretnym przykładzie najbardziej obciążone(proc i grafa-bez molexa pobierają z 5v i 3.3v , 12v jest praktycznie nie obciążone)

 

słaby styk może występować , ale przy małym poborze prądu rezystancja styku nie powoduje aż takiego nagrzania styku i przypalenia styków

 

nawet przy słabym styku(styku od 12v) przypalenie nie występują , ponieważ pobierany prąd z tej linii jest niewielki

 

takie cuda nie występują przy kompach pobierających większość prądu z linii 12v

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio przy czyszczeniu kompa z kurzu zauwazylem po odpieciu wtyczki zasilacza od plyty glownej (20-pin) ze jest ona troche "podpalona" tzn. sa na niej brazowe przebarwienia. Przebarwienia (takie brazowawe - jakby po przypaleniu) wystepuja tylko na pinach odpowiedzialnych za linie 5V (czerwony kabel we wtyczce, przebarwienia sa tylko przy kablach +5V - wszystkich). Jestem pewny ze przebarwienia zrobily sie w ostatnim czasie po wczesniej ich nie bylo. Od razu jak to zobaczylem to przypomnialem sobie ze kilka razy komp sie sam wylaczyl ostatnio ;-D

Mialem tak samo tyle ze u mnie Chieftec 420-302-DF i plyta Epox 8rda+.

Wtyczka stopila sie w jedno z gniazdem zasilania na plycie(nie szlo rozdzielic).

 

Generalnie komp dzialal tyle ze jak go naszlo to potrafil sie co chwile resetowac ;)

 

Zasilacz z plyta poszly na serwis komputronika. Tylko zasilacz mial tam gwarancje, ale plyte tez naprawili :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zasilacz CHIEFTEC (ATX-410-212) 410W i u mnie też zauważyłem przypalone styki lecz nie na złączu 20 pin, tylko na molex'ie 4pin akurat tym, który był zapięty do karty graficznej. Bardzo się tym zaniepokoiłem bo myslałem ze zepsuje się moja grafika, ale wszystko było w porządku oprócz przypalonych pinów również na grafie i zasilaniu. Po odciążeniu linii juz nie ma takiego problemu lecz grafika czasem pokazuje że nie ma prądu, a zasilanie jest zapięte tak jak trzeba. Mój kolega który też ma zasilacz CHIEFTECa ma podobny problem. Więc można wywnioskować, że firma CHIEFTEC odwaliła fuszerkę! Obecnie żałuję że nie dołożyłem kasy i nie kupiłem Tagana lub TopPowera :mur:

 

PS: Dodam jeszcze że na moim komputerze (opartym o AMD AthonaXP 2500+ czyli nie za bardzo wymagający sprzęt) Napięcia nie są zbyt stabilne. Linia 3,3V jest OK, ale linie 5V i 12V potrafią skakać, a jeśli się usatbilizują to 5V - 4,8V a 12V - 12,8V więc wg mnie nie jest dobrze :angry:

Edytowane przez MateuszStar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ehh to ja tez sie dopisze..

 

dzis tzn. wczoraj przezylem katastrofe.. otoz moj "Szef" 360 df eksplodowal.. ot tak .. usiadlem przy kompie, laduje sie pieknie winda, a tu nagle jeeeb blysk i huk jakby ktos rzucil paczke petard pod nogi.. korki [ciach!]lo (dziwne bo nie wszystkie-matka dalej suszarka jechala w lazience xD) i cisza.. jakos bym to przetrwal, ze zasilka padla bo i tak od dluzszego czasu nadawala sie do wymiany bo napiecia na linii 12v dziwnie skakaly :| ale "kochany szef" pociagnal za soba... proca ;/ Dziwne tylko, ze padl sam proc, a nie rowniez inne podzespoly.. brak slow.. a wczoraj czytalem,ze takie wypadki zdarzaly sie na tych zasilkach - jakis dziwny zbieg okolicznosci ;/ :mur: :-|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam chiefa 420 ;) stary dobry zasilacz i nic sie nie dzieje. Mialem Venice @2,8 dzialal cacy... mialem X2 3800+ krecony na 2,9 na 1.52... i tez napiecia w normie nic sie nie palilo... napiecia mierzylem miernikiem i max stress dualcore 2.9 Ghz 12.08 stabilnie takze musieliscie trafic na pechowe sztuki. :P

 

wtyczek nie ogladalem czy przypalone czy nie jak wroce do domu to moge sprawdzic :]

 

co to przypalania sie wtyczek przez skoki napiecia... ludzie co wy za bzdury gadacie :D

 

wtyczki sie przypalaja z powodu duzego pradu ktory plynie przez styki i je rozgrzewa. Jak wiadomo przy procach zasilanych z linii +5 prady sa b.duze... sporo mniejsze przy +12 (bo 2,5 raza wieksze napiecie... to 2,5 raza mniejszy prad przy tej samej mocy pobieranej)...

 

pozdrawiam =)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzy szefy padły na forum i już wiadomo, że jak padł czwarty i to razem z CPU, to napewno szef ubił CPU a nie odwrotnie. Lubię takie zdecydowane diagnozy. Swoją drogą to każdy kumaty wie, że szef z tej seri dość średnio nadaje się pod A64 a już napewno @2,8GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurde chyba dla mojego chiefa celinka na 5.3 ghz 1.55v i fg 7300gt to już max :/

nie moge jej więcej wykręcić nawet z vdroopem-komp po prostu sie na wyższym napięciu wyłacza momentalnie przy właczeniu spi....

 

 

no nic jak to się potwierdzi to topowerek p3 450w zwita u mnie niedługo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam chiefa 420 ;) stary dobry zasilacz i nic sie nie dzieje. Mialem Venice @2,8 dzialal cacy... mialem X2 3800+ krecony na 2,9 na 1.52... i tez napiecia w normie nic sie nie palilo... napiecia mierzylem miernikiem i max stress dualcore 2.9 Ghz 12.08 stabilnie takze musieliscie trafic na pechowe sztuki. :P

 

wtyczek nie ogladalem czy przypalone czy nie jak wroce do domu to moge sprawdzic :]

 

co to przypalania sie wtyczek przez skoki napiecia... ludzie co wy za bzdury gadacie :D

 

wtyczki sie przypalaja z powodu duzego pradu ktory plynie przez styki i je rozgrzewa. Jak wiadomo przy procach zasilanych z linii +5 prady sa b.duze... sporo mniejsze przy +12 (bo 2,5 raza wieksze napiecie... to 2,5 raza mniejszy prad przy tej samej mocy pobieranej)...

 

pozdrawiam =)

Moj 420 Dual Fan który pamięta jeszcze czasy gdy miałem Athlona XP B-) tez trzyma się bardzo dobrze. W dodatku jak miałem Athlona (wiadomo, pobór napiecia z 5v dla cpu), to napięcie w stress schodziło do 4.75v, a na athlonie 64 którego mam teraz, napecie podczas 100% obciazenia proca wynosi...5.03v. Oczywiscie zasilacz czyscilem spręzonym powietrzem kilka razy, ma dobrą wentylacje i się nie gotuje. A jak ktos od nowosci nie czyscil, trzymał w budzie "codegeno-podobnej" to nic dziwnego ze padł, w koncu zasilacz jest wrazliwy na duze temperatury...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mojego Szefa 360W by Sirtec dobiły upały - 5VSB i wzrost temp z tego powodu przy wyłączonym kompie. Najpierw były problemy z dyskami - linia 12V, spuchnięte kondziołki potem poszły układy wysokiego napięcia. Na szczęście niczego nie zabrał ze sobą.

Gdyby nie upały, wcześniej sprawował się idealnie. We wrześniu skończyłby cztery latka, a teraz leży w szpitalu i czeka na przeszczep :cry:

 

Przeżył Durona (Spitfire, Morgan), Athlona XP (Palomino), Semprona (Thoroughbred), Venice'a, Gigabyte'a, Abita, DFI i różnej maści grafiki. Ale w końcu powiedział dość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...