Skocz do zawartości
GordonInc

Zna Ktoś Darmowy Program Do Udostępniania Połączenia Internetowego?

Rekomendowane odpowiedzi

Zna ktoś darmowy program do udostępniania połączenia internetowego?

 

Chodzi o to, że nie mam za bardzo kasy na ruter, który by sobie poradził z moim problemem.

Standardowe udostępnianie Windows ma pewien haczyk - gdy na interfejsie, z którego łączymy się z netem ustawimy jakikolwiek adres lokalny (10.*.*.*, 172.16-31.*.*, 192.168.*.*) to przestaje działać Internet na drugim interfejsie (na który miał być wpierw kierowany ruch.

 

Mam taką, sytuację, że mam switch, a do niego podpięte dwa komputery.

Do jednego z nich jest podpięty następny.

Chcę postawić serwer FTP dla drugiego komputera podpiętego pod switch, ale nie mogę ustawić adresu lokalnego do tego celu, bo na trzecim przestaje działać net. Nie mogę także ustawić adresu na drugim kompie z puli pierwszego, bo nie wiem czy się nie wpakuję na adres zajęty, albo że zostanie on użyty w niedalekiej przyszłości.

Konfiguracja sprzętowa musi zostać (okablowanie), gdyż dwa komputery podpięte do switcha mają niezależne podłączenie do internetu.

Nie mogę udostępnić połączenia na tym samym interfejsie, bo Windows nie pozwala mi na zaawansowaną konfigurację, dzięki której bym wiedział, że nikt nie korzysta z mojego łącza ;-)

 

Więc pytanie brzmi: Jakie znacie darmowe programy do udostępniania połączenia internetowego?

 

Gdyż przypuszczam, że znajdzie się taki i będzie można go tak skonfigurować, by adres lokalny (jako dodatkowy na interfejsie od netu) w niczym nie przeszkadzał....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale dlaczego to po twojej wypowiedzi nie moge sie rozeznac :P

Zawsze byłem w tym dobry. Jednakże jestem pewien, że jakbyś parę razy dokładnie przeczytał, to wszystko byłoby git ;-)

Dzięki za link, jednakże nie chodziło mi tylko o Proxy. Chodzi mi o technologię PAT. Czyli translację adresów wewnętrznych na jeden zewnętrzny. O ile mi wiadomo Proxy działa tylko dla wybranych portów. To trochę za mało....

 

o zesz w morde nie potrafie sobie wyobrazic konfiguracji Twojej sieci strasznie zagmatwales masz 2 switche czy jeden ??

Jeden. Są do niego podpięte dwa komputery, z których jeden ma wyjście na świat przez zewnętrzne IP, a drugi ma oddzielne połączenie od usługodawcy przez wewnętrzne IP (czyli PAT). Edytowane przez GordonInc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o tego listonosza Pata?

Nie. Miałem na myśli PAT (Port Addresss Translation).

Studiuję informatykę i sieci komputerowe ;-P

 

Witam

to jest dokładnie to o co chodziło

bez NATu nie polaczysz kompa majacego adres prywatny z internetem

Nie. To nie jest do końca to o co mi chodzi.

Bo widzisz o ile mi wiadomo Proxy działa w taki sposób, że przepuszcza pakiety IP tylko wysyłane na określone porty (np. 80 - czyli HTTP).

Mnie natomiast interesuje taki soft, który będzie przepuszczać wszelki możliwy ruch.

Proxy po prostu nie tworzy pełnego NATu czy PATu.

Mogę się oczywiście mylić i w takim wypadku proszę o poprawienie mej myśli.

Z góry dzięki

 

a w jaki sposob jet polaczony ten drugi komputer z trzecim ?? rozumiem ze na tym drugim podlaczonym do switcha chcesz ftp postawic by byl widoczny przez zewnetrzny ip pierwszego kompa??

Myślałem, że bez rysunku się obejdzie....

post-112919-1151222911_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to z niewyspania, ale za cholerę nie wiem, w czym problem - rozumiem pojedyncze słowa, ale jako całość nie ma dla mnie większego sensu. Sorry ;)

 

Generalnie jednak patent jest taki (poprawcie mnie, jeśli się mylę):

Zakładam, iż publicznym IP jest IP urządzenia dostarczającego Net. Komp 1 i 2 są w tej samej podsieci - powinny mieć IP z jednego zakresu, tą samą maskę itd. Normalne, klasyczne ustawienia.

Dochodzi teraz druga karta sieciowa w kompie 1. Oczywiście musi mieć inny zakres (jak tam było 192.168.0.X, tak tutaj dajemy np. 192.168.1.X). Podobnie z kompem 3 - ten sam zakres na karcie. Na koniec mostkujemy połączenia na kompie nr 2 i komp nr 3 staje się częścią sieci. Switch nie mogąc znaleźć kompa na konkretnej końcówce zalewa wszystkie gniazda. Dane trafiają do 1, która dzięki mostkowi rozpoznaje adresata pakietów i przesyła dalej. Podobnie w drugą stronę.

 

Jeśli zaś chodzi o ICS, to gdy zaznaczamy udostępnienie dla połączenia z Netem, jedyne co robi Windows, to przestawia IP na drugiej karcie na 192.168.0.1 i tyle (później można zmienić). Nie widzę więc powodu, dla którego potrzebna by była jakakolwiek zmiana IP na karcie łączącej z netem.

 

Można też, pozostając na normalnych ustawieniach - żadnych mostków i ICS, uruchomić routing (jest taka usługa w Windows) i dodać odpowiednie reguły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

Nie. Miałem na myśli PAT (Port Addresss Translation).

Mój błąd.

 

"Studiuję informatykę i sieci komputerowe ;-P"- gratuluje.

 

A co do samego zagadnienia. Dlaczego nie możesz po prostu podłączyć każdego kompa do tego switcha? A nie takie kombinacje.

Nie wspomne już o routerze w miejsce switcha. Nie widzę tam modemu więc zakładam że ISP dostarcza net już RJ-ką. Naprawdę używany router bez modemu na allegro nie kosztuje wiele, a jest zrobione uczciwie.

Edytowane przez Pigmej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedmówca ma rację. Jak by na to spojrzeć z ekonomicznego punktu widzenia, to sprzedajesz switch i wystarczy niewiele dorzucić, aby mieć router. Nie będzie trzeba kompinować tak wiele.

 

BTW: Uprzedzając Twoje ewentualne pytanie:

Jeśli chodzi o podłaczenie kompa nr 3 do switcha, to kabel taki może mieć do 50 (lub 100) metrów w zależności od kategorii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szanowny studencie !

w pierwszym poscie zapodales pytanko

dostales odpowiedz, link jest do strony producenta softu ( jest tam wszystko kawa na lawe )

jesli chodzi o proxy to jest to serwer posredniczacy ( moze byc HTTP )

ale w tym wypadku robi za ruter

jesli i to jest nie to o co chodzilo to ruter szprzetowy ( taniocha za 100zl masz ruter FW i switch w jednym )

bedzie tobie odpowiadal ( finansowo szybko sie zwraca )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dostales odpowiedz, link jest do strony producenta softu ( jest tam wszystko kawa na lawe )

jesli chodzi o proxy to jest to serwer posredniczacy ( moze byc HTTP )

Oto cytat ze strony:

Supports HTTP (web), HTTPS (secure web), POP3 (recieve mail), SMTP (send mail), NNTP (newsgroups), FTP (file transfer), and Socks4/4a and partial Socks5 (no UDP) protocols!

Nie zagłębiałem się dalej, gdyż uważam, że jak się wymienia poszczególne protokoły, to automatycznie oznacza to, że program nie służy do tworzenia NATu. Przynajmniej nie pełnego NATu, jak to robią dostawcy połączeń z Internetem. Chodzi mi o fakt, że ten trzeci komputer nie mógłby dowolnie korzystać z połączenia ze światem. Np. grać, czy ściągać pliki jakimś programem P2P.

 

Powtarzam prośbę: Jeśli się mylę, to proszę mnie poprawcie.

 

A swoją drogą teraz temat już stanowi tylko ciekawostkę, gdyż się przeprowadziłem i już nie mam takiego układu sieci jak w topiku. Teraz już po prostu nie potrzebuję innego softu niż ICS (on w zupełności wystarczy, ponieważ nie mam już dwóch oddzielnych limitów na jednym abonamencie ;-) ).

 

Zakładam, iż publicznym IP jest IP urządzenia dostarczającego Net.

Nie. To jest tylko wewnętrzny adres rutera w sieci lokalnej.

Na zewnątrz komputer 1 jest widziany z adresem, jaki się na nim ustawia (193.151.65.174). Po prostu cały ruch jest przekierowywany.

W przypadku komputera 2 jest oczywiście typowy NAT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LOL. Głupia sprawa. Zaproponowałem usługę routingu w XP, ale..

 

Wrzuciłem sobie ostatnio MiniXP i nagle okazało się, że nie ma tam ICS, bo jest on oparty o WMI, które zostało wycięte, aby skutecznie obciąć system. Próbowałem więc zrobić coś na styl linuksowej maskarady w oparciu o routing systemowy Windows.

Teoretycznie dopisanie kilku linijek do tablicy routingu załatwia sprawę. Niestety po 2 godzinach czytania Netu i zabawy z "route add" poddałem się. Albo się nie da, albo ja coś robię źle, albo Windows coś robi źle ;)

 

W pamięci (w głowie) wygrzebałem pewną nazwę programu - WinGate (czy jakoś podobnie). Nie pamiętam dokładnie jak działał i co dokładnie robił, ale pamiętam, że był pod 98 i rozwiązywał problem ICS. Pozostaje teraz kwestia tego, co z UDP? No i czy ten program działa pod XP (ogólnie serią NT)?

Edytowane przez ULLISSES

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja się na sieciach zbytnio nie znam bo to nie moja działka... ale mi sieć zawsze działała i to w róznych konfiguracjach :)...

 

kiedyś używałem programu WINROUTE do dzielenia łacza i on bodajże robił pełny NAT bo na drugim kompie wszystko chodziło jakgdyby był bezpośrednio połączony z netem...

 

Program oferuje funkcje typowe dla firewall'a. Oprócz tego posiada również funckje translatora adresów IP, routera, serwera pocztowego oraz serwera cache-proxy (umożliwia połączenie sieci lokalnej z Internetem przez jeden adres IP).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Hipoll

Standardowe udostępnianie Windows ma pewien haczyk - gdy na interfejsie, z którego łączymy się z netem ustawimy jakikolwiek adres lokalny (10.*.*.*, 172.16-31.*.*, 192.168.*.*) to przestaje działać Internet na drugim interfejsie (na który miał być wpierw kierowany ruch.

yyyy..... to chyba twoj windows tak robi jakos nigdy nie spotkalem sie z takim problemem

mialem na jednej karcie 192.168.1.x

na drugiej 192.168.0.x i smigalo bez problemowo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram ICS w windowsie dziala poprawnei nawet wtedy gdy na obu interfesach sa adresy z puli prywatnych. Wazne aby byly to odrebne sieci (poprawna konfiguracja masek sie klania w przypadku adresow prywatnych z tej samej puli)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli można to się tutaj zapytam.

Mam wewnętrzną minisieć.

Komp nr1 ma dwie karty sieciowe:

A- wyjście na świat

B- podłączony komp nr2.

Internet po pewnych perypetiach kablowych już działa.

 

Teraz zachciało mi się zrobić przekierowanie paru portów, żeby komp nr2 też miał własne okienko na świat (poprzez komp nr1).

Jak to zrobić, co ustawić, czy potrzebne do tego dodatkowe oprogramowanie ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam system to potrafi.

Panel Sterowania->Połączenia sieciowe->Połączenie do Internetu->Zaawansowane->2 przycisk Ustawienia i wybierasz z listy. Jeśli nie ma, to możesz dodać. Następnie edycja i podajesz IP komputera docelowego (czyli tego drugiego) oraz ewentualnie porty. W razie problemów rzuć okiem do pomocy Windows.

 

Tu art odnośnie tej opcji w Windows 2000 (po angielsku): http://www.informit.com/articles/article.a...=22668&rl=1

Możliwe, że jest w Necie do znalezienia polska wersja takiego arta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...