Skocz do zawartości
kanathea

Wc Rev 0.1 By Kanathea

Rekomendowane odpowiedzi

W koncu po dlugim oczekiwaniu na jakas bude, WC moze ujzec swiatlo dzienne.

Jak zwykle zainspirowany poczynaniami userow na forum postanowilem takze sporobowac swoich sil.

Ponizej rezultat

 

CPU: CUBE PRO

GPU: CUBE SLIM

NB: DFI PRO

PUMP: Hydor L30

HC: 2x Nexos ex3

REZ: pojemnik po mydle Arko :)

 

Calosc na wezach variolux 10x2 i kroccach nk12

Opowiedzialne za nawiew sa 3x Akasy @5V + 3x Delty @5V (wlaczane w krytycznych sytuacjach)

 

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Co do temp to narazie sa nieciekawe

 

idle 30-32*C

stress 38-39*C

 

Wszystkie sugestie, porady i slowa krytyki mile widziane

Edytowane przez kanathea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam , ze pytam ale po co Ci 2szt. BIE3 dla trzech bloczkow ? :lol:

 

I jeszcze z tego co widze to jedna nagrzewa sie od PSU... Wedlug mnie jedna w zupelnosci by wystarczyla . W ogole wydaje mi sie , ze zabawa w dwie chlodnice ma sens wtedy jak sa dwie pompki i robimy jakby "dwa uklady" w jednej obudowie np osobny dla proca i osobny dla gpu i nb .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mariush190

jedna i tak pracowałaby z zapasem :D

Za duzo chłodnic i temp nie ciekawe.

I barwa cieczy nieciekawa.

Nie szkoda było ci kasy na dwie chłodnice??

Edytowane przez mariush190

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przegiąłeś z tymi nagzewnicami. po co 2? i jeszcze takie ??

przez to ile węży! źle to wygląda. brzydko wg mnie.

i jeszcze ten rez... stać ciebie było na 2 duże chlodnice, a na reza porządnego nie miales? chociaż trójnik mogles zastosować...

chlodnica u góry jest jakoś zamocowana ? czy leży sobie na zasilaczu?

 

co to za ciecz?

kiedyś mialem takiego koloru wodę w kranie :lol:

Edytowane przez oskarro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakich temperatur w stresie się spodziewałeś?

 

Ten stress to przy jakich ustawieniach i vcore proca, grafy itp? Jaka temperatura otoczenia?

 

Buda wtedy była zamknięta?

 

Czy możesz wyjąć chłodnice na zewnątrz obudowy, na obu umieścić wentylatory i wtedy zrobić testy temperatur pod obciążeniem?

 

Górna chłodnica nie ma wentyli więc przy zamkniętej budzie bardziej nagrzewa się od otoczenia niż coś daje

 

 

W tej obudowie oprócz wentylatorów na chłodnicy i w zasilaczu są jakieś wentyle wymuszające obieg powietrza wewnątrz obudowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem jeden wielki nie wypal !!!! na[ciach!]e tyle sprzetu do wc aaa bez przemmyslenia.. plontanina wezy i nic wiecej ... to ja mam juz mniejsza tempo w stresie na bix. byc moze bedzie lepiej jak zmienisz ustawienie chodnic ...bo mi sie zdaje ze troszke kiepsko je rozmiescils

btw. czy ta chlodnica obok hydora ma jakis przewiew ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba trochę przegiąłeś :D

 

Spróbuj wyciąć komin w budzie - wydaje mi się że nagrzane powietrze tylko zbiera ci się na górze

 

Spróbuj tego co pisał ANDY:

Czy możesz wyjąć chłodnice na zewnątrz obudowy, na obu umieścić wentylatory i wtedy zrobić testy temperatur pod obciążeniem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:/ Totalne przegięcie;

Ten rez to już szczyt niechlujstwa. Niestety zupełnie nieprzemyślany układ, te dwie chłodnice tak naprawdę w ogóle są nie wykorzystane.

Ta co stoi pionowo nie ma porządnego przewiewu ... też mam LBX'a i wiem jak wygląda ten stelaż ... trudno na nim wymusić dobry przepływ powietrza. No a ten nexos leżący na psu to chyba tylko podgrzewa wodę w układzie.

Edytowane przez Miazga82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega chciał dobrze, a wyszło jak wyszło ...każdy widzi.

 

1. Odpuść sobie jednego BIXa.

2. Wytnij otwór w topie i tam umieść chłodnicę.

3. Proponuję wyrzucić także tą butelkę (a'la rez), bo trąci wiochą (a jak już koniecznie musi być jakaś butelczyna, to wstaw elegancką np. po Finlandii, Szopenie, etc ;) )

4. Jak już napisał ktoś powyżej, górna chłodnica częściowo leży na zasilaczu, na dodatek nie ma niej nawiewu, więc defakto woda się w niej podgrzewa zamiast studzić.

5. Zastąp taśmy, okrągłymi kablami, lub sam je sobie zrób.

 

Wniosek jaki mi się ciśnie na usta jest taki: "Przerost formy nad treścią"

Edytowane przez dem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze, ze malo kto czyta dokladnie posty. Juz bylo poruszane montowanie dwoch chlodnic w ukladzie. Nawet w moim przypadku bylo to dosc dobrze opisane. Dlatego nie dziwie sie ze masz takie temperatury. Wypnij z ukladu ta gorna chlodnice i tempy pojda w dol :)

 

Bo jak narazie nie chcac sie chwalic - ja na mojej bix2 mam lepsze :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darujcie sobie obelgi. Czemu mają służyć?

 

Argumenty, nie obrażanie. I najpierw myslimy nad tym co piszemy (także ortografia, gramatyka) a później piszemy :?

 

Ponawiam pytania:

Jakich temperatur w stresie się spodziewałeś?

 

Ten stress to przy jakich ustawieniach i vcore proca, grafy itp? Jaka temperatura otoczenia?

 

Buda wtedy była zamknięta?

 

Czy możesz wyjąć chłodnice na zewnątrz obudowy, na obu umieścić wentylatory i wtedy zrobić testy temperatur pod obciążeniem?

 

Górna chłodnica nie ma wentyli więc przy zamkniętej budzie bardziej nagrzewa się od otoczenia niż coś daje

W tej obudowie oprócz wentylatorów na chłodnicy i w zasilaczu są jakieś wentyle wymuszające obieg powietrza wewnątrz obudowy?

Bo jak narazie nie chcac sie chwalic - ja na mojej bix2 mam lepsze :P

Nie porównywałbym temperatur z różnych mobo, róznych biosów. Wiesz jaka była temp otoczenia? Ile watt (jakie taktowania, napięcia proca, gray) chłodnice miały do wypromieniowania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie pomysł z dwoma bixami nie jest zły - ja mam takiego jednego w ukladzie, mam tylko blok na cpu i woda jest srtednio ciepla, a powietrze z chlodnicy wylatuje bardzo nagrzane (24/7 stress seti), troche nie przem,yslane zamontowanie tych chlodnic, ja bym dał dwie na drzwiczkac

h - pomysł troche jardcorowy, ale widze ze długie weze ci nie robia (sam mam ich okolo 6 metrow w ukladzie) i mozez robic otiwrane drzwi i wywiew 6sciu wentyli poza obudowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z rozmachem zrobione "wc" :). Efekt moze odbiega od oczekiwan,

ale zawsze mozna cos poprawic (jest nad czym pomyslec,

cos pokombinowac i cos napewno z tego wyjdzie).

Jak ma miec procek i reszta chlodno, jesli powietrze z obudowy jest wyciagane tylko

przez wentylator w zasilaczu (przynajmniej tak na fotkach jest).

Przyczep dwa wentylatory (chyba 120 tam jest?) z tylu obudowy, na dwa lub trzy (80?)

jest miejsce z przodu. Na chlodniczce postawionej pionowo obroc wentyle

(zeby ciagnely powietrze wdmuchane przez boczne wentylatory). Po takim zabiegu powinien

sie znacznie obieg powietrza w obudowie polepszyc.

Jesli chodzi o druga chlodnice sprobuj polaczyc wentylator (jesli bedzie) umieszczony nad zasilaczem

jakims nawet tekturowym "shroudem".

Ogolnie spoko zestaw, ciekawie wyglada kolor cieczy w wezach, no i ten zbiornik na ciecz :).

Troche "folkloru" nie zaszkodzi :) :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...]i jeszcze ten rez... stać ciebie było na 2 duże chlodnice, a na reza porządnego nie miales?[...]

[...]co to za ciecz? - kiedyś mialem takiego koloru wodę w kranie[...]

Co do reza to stan przejsciowy, paczka w drodze

Rozowe petrygo + tusz od HP'ka

 

Jakich temperatur w stresie się spodziewałeś?

Ten stress to przy jakich ustawieniach i vcore proca, grafy itp? Jaka temperatura otoczenia?

Buda wtedy była zamknięta?

Czy możesz wyjąć chłodnice na zewnątrz obudowy, na obu umieścić wentylatory i wtedy zrobić testy temperatur pod obciążeniem?

 

Górna chłodnica nie ma wentyli więc przy zamkniętej budzie bardziej nagrzewa się od otoczenia niż coś daje

W tej obudowie oprócz wentylatorów na chłodnicy i w zasilaczu są jakieś wentyle wymuszające obieg powietrza wewnątrz obudowy?

*max 35*C

*370*7@1,5V - grafa non oc, temp otoczenia 30-31*C

*Zdjety jeden bok w budzie

 

Co do wyjmowania chlodnic z budy to nie ma sprawy, o 4 opaski zaciskowe nie przyjdzie odpali sie akasy na 12v + delty na 12V i sie przeprowadzi stresa

 

Oprocz wymienionych przez ciebie elementow nie ma ani jednego wiatraka

 

 

[...]byc moze bedzie lepiej jak zmienisz ustawienie chodnic ...bo mi sie zdaje ze troszke kiepsko je rozmiescils

btw. czy ta chlodnica obok hydora ma jakis przewiew ??[...]

Podziala sie cos w tym kierunku, a co do przewiewu to w grocie hydora czuc poruszajace sie powietrze...

 

 

:/ Totalne przegięcie;

Ten rez to już szczyt niechlujstwa. Niestety zupełnie nieprzemyślany układ, te dwie chłodnice tak naprawdę w ogóle są nie wykorzystane.

Ta co stoi pionowo nie ma porządnego przewiewu ... też mam LBX'a i wiem jak wygląda ten stelaż ... trudno na nim wymusić dobry przepływ powietrza. No a ten nexos leżący na psu to chyba tylko podgrzewa wodę w układzie.

Reza sie przyczepili - dobrze ze mam porzadek w kablach :F a na powaznie, paczka z rezem w drodze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie porównywałbym temperatur z różnych mobo, róznych biosów. Wiesz jaka była temp otoczenia? Ile watt (jakie taktowania, napięcia proca, gray) chłodnice miały do wypromieniowania?

Zgodze sie z Toba Andy, ze bez tych danych nie mozna porownywac. Gdyz jest duzo zmiennych ktore wplywaja na koncowy rezultat. Jednak mimo to jak widac, uklad kolegi Kanathea, z dwoma bix3 nie sprawdza sie ( oczywiscie mowimy o tym dokladnym przypadku ). I dlatego porownywalem to WC do mojego. Poniewaz OGOLNE porownanie mozna zrobic.

 

Ale koniec gadania. Moim zdaniem, po malych poprawkach bedzie to wydajny kibelek. Jak wczesniej mowilem - wypnij z ukladu bix3, tego na gorze i sprawdz temp. W moim przypadku byla drastyczna roznica. Oczywiscie na plus :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprawki napewno beda, nic za pierwszym razem nie jest idealne - nawet na to nie liczylem (czulem ze nie zostawicie na mnie suchej nitki).

Zastosuje sie do porad i jak znajde troche czasu to zdam relacje co i jak - najblizsze zmiany beda jak dojdzie rez (ktory wywolal tyle kontrowersji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temp otoczenia 30-31*C

:blink:

Mam w pokoju ok. 30 st. W idle z włączonym cool&quiet(!!!) mam 39 st na procu :!:

 

Więc .... ;)

Oprocz wymienionych przez ciebie elementow nie ma ani jednego wiatraka

Zwróć uwagę, że chłodnice mają wypromieniować ciepło, takie jest ich zadanie. W Twoim przypadku przy bardzo słabym przewiewie w budzie podnoszą temperaturę w środku .... Bo nie ma wentylatorów, któreby "wyrzuciły ciepło na zewnątrz.

 

No i z tymi temperaturami na zewnątrz ....

 

Jak wczesniej mowilem - wypnij z ukladu bix3, tego na gorze i sprawdz temp. W moim przypadku byla drastyczna roznica. Oczywiscie na plus :wink:

A ja bym na razie nie wypinał tej drugiej chłodnicy. Dałbym na nie wentyle, podwiesił ją trochę żeby nie wisiała na zasilaczu, dał max wentyli na przodzie i tyle (->kontroler wentyli żeby regulować wydajność vs hałas) żeby była cyrkulacja w środku

 

No i testy wydajności robił w nocy gdy temp otoczenia są "normalne" ... ;)

 

I wtedy zobaczył czy jest różnica 1 chłodnica vs 2 chłodnice

Edytowane przez AndyN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wąż Ci się łamie: pomiędzy GPU a BIX'em z amberami, na wyjściu z reza, i na wlocie do pompki.... i to chyba wszystko ;)

 

tak ogólnie to jeżeli Cie stać itp. to 2 nagrzewnice nie są złe dopóki ich umiejscowienie etc jest poprawne i zdaje egzamin... tak jak Ty to zrobiłeś działa tylko na Twoją szkodę...

 

popracuj nad układem ;)

 

ps: a dodawanie tuszu do drukarki do plynu jest conajmniej oryginalnym pomyslem... chociaz nie dalbym głowy czy madrym... zafarbuje Ci wszystko... ;/

Edytowane przez y0ghurt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ps: a dodawanie tuszu do drukarki do plynu jest conajmniej oryginalnym pomyslem... chociaz nie dalbym głowy czy madrym... zafarbuje Ci wszystko... ;/

w zasadzie to o to nam chodzi w barwieniu płynu... zeby byl kolor, ale w tym przypadku nie bedzie odwrotu pozniej zeby zminic kolor na inny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość spiegelmann

duzo lepsze efekty byly by z jedna chlodnica i 6 wentylami na niej, wtedy temp. sa na poziomie temp. otoczenia nawet jak wentylki kreca sie wolniutko na 5V.

 

a ci co uwazaja ze 39 C to zly wynik chyba za duzo nie mysla. moze niech sie pochwala swoimi tempami kiedy za oknem jest 30 pare stopni...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

duzo lepsze efekty byly by z jedna chlodnica i 6 wentylami na niej, wtedy temp. sa na poziomie temp. otoczenia nawet jak wentylki kreca sie wolniutko na 5V.

 

a ci co uwazaja ze 39 C to zly wynik chyba za duzo nie mysla. moze niech sie pochwala swoimi tempami kiedy za oknem jest 30 pare stopni...

chyba zartujesz... przy trzech blokach? imo nie do osiagnieecia, ja mam 3 x 1000obr/min i weze sa wyraznie ciepłe , a mam tylko cpu

Edytowane przez kszonek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość spiegelmann

chyba zartujesz... przy trzech blokach? imo nie do osiagnieecia, ja mam 3 x 1000obr/min i weze sa wyraznie ciepłe , a mam tylko cpu

tez mam 3 bloki i tak jak napisalem przy 6 wentylkach na 5V woda ma temp. otoczenia cokolwiek bym na kompie nie robil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tą samą budę.

Ale warto wywalić ten bezsensowny kosz na dyski i dać chłodnicę na front budy. Jak chcesz zostać (ja bym nie oddał ;D ) przy dwóch to drugą wywal na top budy wycinając otwory pod wiatraki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez mam 3 bloki i tak jak napisalem przy 6 wentylkach na 5V woda ma temp. otoczenia cokolwiek bym na kompie nie robil

ile obr maja te wentyle bo to roznica

 

sasiad ma 6x noiseblocker sx1 @12v i woda ma 3 stopnie wyzsza temperature od otoczenia (przy 3 blokach) w idlu. Ale tam to cos jest nie tak innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze Kanathea nie lepiej było od razu się szarpnąć na zestawik:-)

 

http://mcs.pc.pl/produkt1025.html

 

Ewentualnie zamiast tych 2 chłodnic + wiatraczków kupić to:

 

http://mcs.pc.pl/produkt1151.html

 

ewentualnie mniejszą wersję:

 

http://mcs.pc.pl/produkt1152.html

 

Osobiście to "zamontowanie" Twojego 1-szego WC oceniam jako totalną partyzantke. Na forum jest już tyle przykładów przyzwoicie złożonych kibelków a Ty tak to sknociłeś... Ale pod jednym aspektem Cię rozumię. Sam mam taką samą budę (oczywiście jest ogromna ale nic do niej nie wchodzi tak jak bym sobie wymarzył) i na samą myśl o cięciu przechodzą mi dreszcze:-)

 

Tak więc uszy do góry. Teraz może być już tylko lepiej (pewno gorzej też ale lepiej o tym nie myśleć)

 

P.s. Jak skończe swój kibelek to Ty sie pośmiejsz ze mnie bo partyzantki mam nie mniej:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze Kanathea nie lepiej było od razu się szarpnąć na zestawik:-)

 

http://mcs.pc.pl/produkt1025.html

 

Ewentualnie zamiast tych 2 chłodnic + wiatraczków kupić to:

 

http://mcs.pc.pl/produkt1151.html

 

ewentualnie mniejszą wersję:

 

http://mcs.pc.pl/produkt1152.html

 

Osobiście to "zamontowanie" Twojego 1-szego WC oceniam jako totalną partyzantke. Na forum jest już tyle przykładów przyzwoicie złożonych kibelków a Ty tak to sknociłeś... Ale pod jednym aspektem Cię rozumię. Sam mam taką samą budę (oczywiście jest ogromna ale nic do niej nie wchodzi tak jak bym sobie wymarzył) i na samą myśl o cięciu przechodzą mi dreszcze:-)

 

Tak więc uszy do góry. Teraz może być już tylko lepiej (pewno gorzej też ale lepiej o tym nie myśleć)

 

P.s. Jak skończe swój kibelek to Ty sie pośmiejsz ze mnie bo partyzantki mam nie mniej:-)

2 tysiace za bude z badziewnymi chlodniczkami?! imo wybor 2xbix3 jesty duzo lepszy, tylko dobrze je załozyc i tyle, bedzie ladnie chlodzic, tylko wyciac otwory na wentyle i wywalac powietrze przez chlodnice na zewnatrz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wąż Ci się łamie: pomiędzy GPU a BIX'em z amberami, na wyjściu z reza, i na wlocie do pompki.... i to chyba wszystko ;)

 

tak ogólnie to jeżeli Cie stać itp. to 2 nagrzewnice nie są złe dopóki ich umiejscowienie etc jest poprawne i zdaje egzamin... tak jak Ty to zrobiłeś działa tylko na Twoją szkodę...

 

popracuj nad układem ;)

 

ps: a dodawanie tuszu do drukarki do plynu jest conajmniej oryginalnym pomyslem... chociaz nie dalbym głowy czy madrym... zafarbuje Ci wszystko... ;/

i tu sie mylisz, calosc od 2 miechow plywa w ukladzie i nie ma sladu po przebarwieniach

 

Kurcze Kanathea nie lepiej było od razu się szarpnąć na zestawik:-)

 

http://mcs.pc.pl/produkt1025.html

 

Ewentualnie zamiast tych 2 chłodnic + wiatraczków kupić to:

 

http://mcs.pc.pl/produkt1151.html

 

ewentualnie mniejszą wersję:

 

http://mcs.pc.pl/produkt1152.html

 

Sam mam taką samą budę (oczywiście jest ogromna ale nic do niej nie wchodzi tak jak bym sobie wymarzył) i na samą myśl o cięciu przechodzą mi dreszcze:-)

 

Tak więc uszy do góry. Teraz może być już tylko lepiej (pewno gorzej też ale lepiej o tym nie myśleć)

 

P.s. Jak skończe swój kibelek to Ty sie pośmiejsz ze mnie bo partyzantki mam nie mniej:-)

Co do przedstawionego zestawu imho poroniony pomysl w takiej wielkiej budzie wywalac cokolwiek na zewnatrz, nie po to sie skusilem na bt zeby cos bylo na zewnatrz, poza tym latwo przekalkulowac ile kosztuje to chlodzenie (od ceny calosci odejmij 350,- za bude z wysylka) wniosek - nie oplaca sie. Wracajac do kaloryfera jako chlodnicy, to totalna porazka wedlug mnie (nie wazne jakby byla wydajna)

 

Z cieciem budy narazie sie wstrzymam, zal mi cokolwiek w niej wycinac (przynajmniej narazie)

 

_________

edited:

 

btw ukladu, meczy mnie odglos zajezdzanego hydora (tak jakby pompa pracowala na ostatkach sil - buczy, drzy ogolnie to zachowuje sie nieznosnie)

Sama pompa w wiadrze robi taki burdel z woda, ze sam nie wiem jak to opisac.

Po podlaczeniu blokow, przeplyw tez wydaje sie wporzadku .

Na samej chlodnicy przeplyw jest znaczy, na dwoch tez nie dzieje sie nic co mogloby wzbudzic moje obawy.

Natomiast po podlaczeniu calego ukladu z koncowego weza woda wyplywa tak jakby chciala a nie mogla. :mur:

 

I teraz nasuwa sie pytanie co bedzie tanie, ciche i wydajne?

 

CO wolalbym uniknac ze wzgledu na gabaryty i sposob podlaczenia (duza ilosc przejsciowek, i rozmieszczenie kroccy)

Jakies propozycje?

Edytowane przez kanathea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...