Skocz do zawartości
piotres

Riccilightchill ...czyli Calkiem Maly, Szary Fc'et

Rekomendowane odpowiedzi

Siema

 

Jakis juz czas temu Ricci podeslal mi sprezarke ...i powiedzial ...zrob z tego cos na procka . Robota odrazu nie zapowiadala sie na latwa, sprezarka byla w swietnym stanie, lecz byla to tylko skromna Asperka na R600a , 1/8 HP. Sam fakt ze jest to sprezarka na R600a zapowiadal mala jazde przy storojeniu ...moje doswiadczenie podopowiadlo mi ze ta sprezarka nie strawi innych gazow jak Ronson i propan ...o R507 nie bylo co myslec . Do tego padlo zalozenie ze stronny Ricciego : "zrob to najmniejsze jak tylko mozna" ...ok :rolleyes: . Gdy juz wszystko zlozylem okazalo sie ze wszystko co moge wykrzesac z tej sprezarki to -30*C unloaded (mix Ronson + propan + symboliczna ilosc R507) i niemozliwosc utrzymania 115W obciazenia z rezystorow przy temperaturze -10*C - kompresor wylaczal sie po 2 h pracy :mur: . W tym momencie Ricci podjal meska decyzje ...wkladamy nowke Dana NL11F ...tutaj juz poszlo gladko ...finalnie mix R507/R410a i -57*C unloaded :D .

 

Finalna specyfikacja :

 

kompresor: Danfoss NL11F

parownik: custom by piotres z customowym systemem mocujacym

XV: kapilara 0.8 mm, ok. 255 cm

skraplacz: custom made 165 x 140 x 60 mm , alu-cu, 0.312 kW, chlodzony Tt Thunderblade green (zasilanie trafo 8 V) + grille na wentylu

czynnik chlodniczy : R507/R410a blend

obudowa: Podstwa z plyty wiorowej, wymiary 45 x 25 cm, pomalowana na kolor szary, strukturalny lakier

inne: Desuperheater z rurki 1/4', maly akumulator cieczy na linii ssacej

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Linia ssaca + parownik :razz:

 

Dołączona grafika

 

Ta po lewej jest Ricciego B-)

 

Dołączona grafika

 

Asperka 1/8 HP juz na pokladzie :wink:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Na tym skonczylem zabawe z Asperka 1/8 HP na R600a :mur: .

 

Dołączona grafika

 

Zywa legenda B-) .

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Stroimy, stroimy ...pierwsze wrzucenie R507 i troszke R410a i mamy ciutke mnie niz - 54*C :D . Trzeba jeszcze zaizolowac :wink: .

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Finish B-)

 

Dołączona grafika

 

To temperaturka parownika unloaded w 27*c pokoju ... na moim A64 testow nie zobaczycie, bo okazalo sie ze moj obecny Venice ma chyba wysoko Coldbuga, przy tych -48*c juz nie bootowal :mur:

 

Dołączona grafika

 

A to temperaturka unloaded nastepnego dnia rano (dzien wysylki ukladu), w pokoju z otwartym oknem balkonowym ... gdy skraplacz byl owiewany porannym powietrzem o temperaturze ok. 20*C :D .

 

Wlasciciel pisal mi cos na PW o -25*C idle i -5*C stress na CPU w Windowsie (odczyt z MBM 5), na Opteronku 150, 3240 Mhz/1.73 V... zreszta ...niech powie sam :wink: .

 

PS. Pytania i dyskusje o cenie uprzejmie uprasza sie prowadzic tylko na PW. :oops:

 

pozdrawiam

piotres

Edytowane przez piotres

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No co mogę powiedzieć...ładnie :)

 

Ciągle te twoje desuperheatery mi sie nie podobają :P Ani to wibracji nie powstrzymuje, bo tak ściśle te zwoje przylegają do siebie, ni to ciepła za dobrze nie oddaje bo ciągle są zbyt blisko siebie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No co mogę powiedzieć...ładnie :)

 

Ciągle te twoje desuperheatery mi sie nie podobają :P Ani to wibracji nie powstrzymuje, bo tak ściśle te zwoje przylegają do siebie, ni to ciepła za dobrze nie oddaje bo ciągle są zbyt blisko siebie :P

Spoko, kazdy robi jak lubi, ja akurat lubie robic tak ...Twoje akurat tak luzno zwiniete wydaja mi sie byc krotkie, moze to tylko zludzenie . Na swiecie wiekszosc osob akurat wykonuje desupery w podobny sposob jak ja, nie czuje sie wiec specjalnie "inny" :wink: .

 

 

Skraplacz mnie rozbloił - mega gigant :D

 

BTW Mogłes to zrobic nieco mniejsze ;)

 

BTW2 Jakis HX malutki by sie przydał, chociaz metr 6 w 12 obok kompresora ;)

Masz racje, moza to bylo skrocic o jakies 2 cm jeszcze (lecz juz i tak jest ponad 5 cm krotsze od np. Prommie Mach 2), jesli chodzi o szerokosc to to jest juz w praktyce minimum ...jakbym zrobil wezsza podstawe, to juz by cos wystawalo poza jej obrys :? ....a tego nie lubie .

 

BTW Malutki HX 1 metr :blink: ...dla mnie malutki SLHX to jakies 15 cm :lol: ... moze by to cos dalo, ale nie sadze ze wiecej jak 1-2*C :) .

 

Zapomnialem dodac ze wydajnosc ukladu zwiekszy sie, jesli wymienimy wentyl na skraplaczu na cos glosnego i cholerenie wydajnego w tym samym rozmiarze, czyli 120x120 mm, ew. mozna dmuchnac na skraplacz wentylem z drugiej strony :-P .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ricci, prosze zmierz szerokosc plyty i napisz tutaj ...bo ja juz sam nie pamietam, moze bylo mniej jak 25 cm ? :mur:

 

Wiem napewno ze 45 cm dlugie :) .

Bez nerwów :P

Za to moje jest 25 wysokie, a Twoje.. 15? max20 :P

Promka czy coś z tych rzeczy ma 21, a coś innego chyba 24 :P to są fabryczne 'małe' produkty (moge sie mylić co do liczb..)

 

BTW.

Jak sie sprawuje skraplacz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, kazdy robi jak lubi, ja akurat lubie robic tak ...Twoje akurat tak luzno zwiniete wydaja mi sie byc krotkie, moze to tylko zludzenie . Na swiecie wiekszosc osob akurat wykonuje desupery w podobny sposob jak ja, nie czuje sie wiec specjalnie "inny" :wink: .

Hehe, to nieznaczy, że jak większość robi, to jest tak dobrze :wink: :wink: :wink:

 

Ok, koniec zaśmiecania topiku o desuperheaterze :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez nerwów :P

Za to moje jest 25 wysokie, a Twoje.. 15? max20 :P

Promka czy coś z tych rzeczy ma 21, a coś innego chyba 24 :P to są fabryczne 'małe' produkty (moge sie mylić co do liczb..)

 

BTW.

Jak sie sprawuje skraplacz?

A ktos tu sie denerwuje ? Napewno nie ja :)

 

Wysokosc ? Tyle ile ma NL11F + 3 cm :lol: .

 

Vapo LS ma 21 cm, Promka kazda ma 24 cm :-P .

 

Skraplacz ten z tak slabym wentylem nie jest raczej do loadow +150W, dlatego kolejna rewizja tych skraplaczy bedzie 195 x 160 x 60 mm i 0.395 kW :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym Hx chodzilo mi o zrobienie zwoju z metra rurki o srednicy 10-15cm i ustawienie go "pionowo" kolo kompresora ;). Mysle, ze by pomoglo przy loadzie, bo ten nie jest mocno ciekawy ;)

No przeciez wiadomo ze bys chyba nie dal 100 cm rurki bez zwijania jej :blink: :lol: ...a pionowo to nie polecam montowac zadnych wymiennikow w ukladach :? .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No przeciez wiadomo ze bys chyba nie dal 100 cm rurki bez zwijania jej :blink: :lol: ...a pionowo to nie polecam montowac zadnych wymiennikow w ukladach :? .

 

mi plytowy kazali dac pionowo :P

 

p.s.... skad masz takie fajne evapy ?:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dość, że nie polecasz, to powinno sie tego kategorycznie zabronić.

 

nie wiem jakby działał taki wymienik pionowo, pomerdane zdeka

Troszke przesadzasz, sa juz na tym swiecie ludzie ktorzy dawali interstage w kaskadach pionowo (np. PC-ICE) i podobno nie bylo roznicy, co nie zmienia faktu ze nie jest to "pewna" pozycja - moze nie dzialac :? .

 

mi plytowy kazali dac pionowo :P

 

p.s.... skad masz takie fajne evapy ?:D

aa plytowka to inna para kaloszy :D

 

evapy ...a ten tego :unsure: ...jakis Ryba czy jak mu tam, cos tam zalatwial struganie :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co nie zmienia faktu ze nie jest to "pewna" pozycja - moze nie dzialac :? .

O to mi chodziło, po co kombinować ?

 

A co do PC-ICE to nie wypowiadam się co do jakości jego pracy :lol: :lol:

Edytowane przez LukeXE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ricci, prosze zmierz szerokosc plyty i napisz tutaj ...bo ja juz sam nie pamietam, moze bylo mniej jak 25 cm ? :mur:

Wiem napewno ze 45 cm dlugie :) .

Sorka,że dopiero teraz się odzywam,ale dopiero wróciłem z weekendu. :) Na początek odpowiedż o wymiary podstawy: 21cm x 45cm.

Teraz opiszę pierwsze wrazenia z eksploatacji Riccilightchill (ładnie :lol2: ).Według moich wymagań jako początkujacego użytkownika FC by układ działał prosto i niezawodnie ,tak właśnie jest ;po włączenu napięcia układ bez zbędnych regulacji podaje ujemną temperaturę na parownik i o to chodzi.Sprężarka pracuje w miarę cicho rozważam możliwośc pracy ciągłej.Obecnie jest założona na Opku 150.Nie posiadam jeszcze termometru(ach ta kasa) więc nie będę operował tempami na parowniku.Oto wyniki OC:

 

12x268=3216MHz/div180 247MHz 2,0-2-2-5 1T Pi16=10'33.547

 

12x269=3228MHz/div180 248MHz 2,0-2-2-5 1T Pi16=10'31.250

 

12x270=3240MHz/div180 249MHz 2,0-2-2-5 1T Pi16=10'28.953

 

Jak widać tempy w idle trzymają się na -26st C (tak było również na 3GHz 1,6V) stres przy tych taktowaniach waha się w przedziale -3- -5stC.

FC cały czas siedzi na opku może jeszcze dzisiaj się pobawię,jutro odbieram niebieskiego i chyba para w gwizdek pójdzie tam.

Ogólnie z FC jestem bardzo zadowolony.Piotres,wykonałeś kawał dobrej i solidnej roboty,za co Ci serdecznie dziękuję. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ha ...21 cm szerokosc ...czyli jednak nie jest tak zle :wink:

 

Ja z kolei ciesze sie bardzo ze Ci sie podoba i dobrze Ci chlodzi B-) ...zaluje ze z Asperka nie wyszlo ...ale coz - robilem co moglem :oops: .

 

pozdro

piotres

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ha ...21 cm szerokosc ...czyli jednak nie jest tak zle :wink:

Ja z kolei ciesze sie bardzo ze Ci sie podoba i dobrze Ci chlodzi B-) ...zaluje ze z Asperka nie wyszlo ...ale coz - robilem co moglem :oops: .

pozdro

piotres

Nie ma sprawy,może nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło... :lol2:

 

12x271=3252MHz 1,73V Pi16=10'26.891 przeszło :)

Wydaje się że może być problem z zasilaniem,teraz Tagan zasila tylko płyte główną pozostałe napędy i wiatraki są zasilane z drugiej zasiłki.Dałem dodatkowy nadmuch Spire-120mm,12V na skraplacz z drugiej strony jest chyba trochę lepiej.Screeny póżniej jak przerzucę na drugi dysk z netem. :)

 

Edit:1:50

Dalsze boje: :)

 

12x271=3252MHz 1,73V /div180 250MHz 2,0-2-2-5 1T Pi16=10'26.891

12x271=3252MHz 1,73V /div180 250MHz 2,0-2-2-5 1T Pi32=22'34.562

12x266=3192MHz 1,66V /div200 266MHz 2,0-2-2-5 1T Pi1=25.437

 

Edit2:11:00

Jeszcze uzupełnienie o CineBench'a

12x273=3276MHz 1,73V /div180 252MHz 2,0-2-2-5 1T CineBench=43,2s

Edytowane przez Ricci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotres fajna asperka... szkoda ze na R600A gdyby to była wersja na r134A mogło by być lepiej choc moze sie myle..

Dziwne ze po 2 godzinach zadziałało zabezpiecznie termiczne u mnie agregat chodził 4 godziny i nic.. moze słaby nawiew miales lub wersja na r600A jest bardziej delikatna... nawet jak moja asp. parzyla dalej sie niewylączyła a mam zabezpieczenie termicze..

Ogólnie dobra robota..

 

Ps. Jaka była glosnosc aspery pod obciazeniem ??

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotres fajna asperka... szkoda ze na R600A gdyby to była wersja na r134A mogło by być lepiej choc moze sie myle..

Dziwne ze po 2 godzinach zadziałało zabezpiecznie termiczne u mnie agregat chodził 4 godziny i nic.. moze słaby nawiew miales lub wersja na r600A jest bardziej delikatna... nawet jak moja asp. parzyla dalej sie niewylączyła a mam zabezpieczenie termicze..

Ogólnie dobra robota..

 

Ps. Jaka była glosnosc aspery pod obciazeniem ??

Nie syłszałęm wcześniej wiele o tych zabezpieczeniach termicznych więc pytam, które kompresory je mają? (głównie o danfossa fr8,5g mi chodzi;] ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotres fajna asperka... szkoda ze na R600A gdyby to była wersja na r134A mogło by być lepiej choc moze sie myle..

Dziwne ze po 2 godzinach zadziałało zabezpiecznie termiczne u mnie agregat chodził 4 godziny i nic.. moze słaby nawiew miales lub wersja na r600A jest bardziej delikatna... nawet jak moja asp. parzyla dalej sie niewylączyła a mam zabezpieczenie termicze..

Ogólnie dobra robota..

 

Ps. Jaka była glosnosc aspery pod obciazeniem ??

NAPEWNO byloby lepiej ...nie porownuj kompresu na R600a do kompresu na jakikolwiek inny czynnik, bo kazdy jest lepszy od tego zaprojektowanego na R600a :lol: . Kompresy na R600a maja bardzo slabe zawory, wogole nie trawia wyzszych cisnien ssania i tloczenia, a wrzucenie do ukladu chocby 20 gram R22 czy R507 odrazu konczy sie tym ze sprezarka nie chce ruszyc przy wlaczeniu :sad:

 

pozdro

piotres

Edytowane przez piotres

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj( a właściwie dzisiaj)zrobiłem test obciążeniowy 2h prime.

 

12x267=3204MHz 1,65V 267MHz 2,5-3-3-5 1T SP-2004_stress_2h_T=-6stC

12x267=3204MHz 1,65V 267MHz 2,5-3-3-5 1T Sandra+Sp2004_idle_2h_T=-27stC

 

W całym przedziale pomiaru tempy utrzymywały się na stabilnym poziomie (z odchyłką ok 2stC),chłodzonko utrzymało to obciążenie. :D Opek też z deka mile mnie zaskoczył ,3.2GHz 1,65V :) to jak na niego b.dobry rezultat.Szkoda ,że mam tak mało czasu do zabawy z tym configiem,już czeka C2D do kopletnego złożenia. :)

Edytowane przez Ricci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ricci jak wzrosło Twoje OC na FC, w porównaniu do poprzedniego chłodzenia (WC?) przy tych samych vcore?

ze screnow zamieszczanych przez niego na forum wynika ze jest to niecale 200MHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ricci jak wzrosło Twoje OC na FC, w porównaniu do poprzedniego chłodzenia (WC?) przy tych samych vcore

ze screnow zamieszczanych przez niego na forum wynika ze jest to niecale 200MHz

Postaram się nieco rozszerzyć i uściślić ostatnią wypowiedź. :)

Najlepszy wynik na WC to było Pi1m 3120MHz 1,73V,tylko można powiedzięć że było to WC-Turbo-do wymiennika dałem kondesat o temp -20stC i całość(WC w oddzielnym ATX-ie) stała na balkonie w zimie także na blok szło -15stC.(+6st idle MBM5)

Normalnie 3,0GHz 1,63V robiłem na WC z lodem w wymienniku temp na blok ok +3stC,(+12-+14stC idle MBM5)więc jest też wspomaganie dla WC.

W normalenej temp pokojowej 20st woda w wymienniku Opek robił 2,9-2,95GHz 1,6V,więc chyba od tej wartości należało by się odnieść.Tutaj już wychodzi 250-300MHz różnicy.Chciałem zauważyć że miałem mało czasu na testowanie Opka na FC i być może wstrzymywała mnie zasiłka,gdyż kolejne przełączane urządzenia na inną zasiłkę powodowały wyższe OC.Mogłem jeszcze odkręcić grafę;tak więc różnica mogła by być jeszce większa.

Jeżeli chodzi o Vcore to przy FC procek wymagał je zdecydowanie niższe (1-2 kroki),jednak nie operowałem na tych samych taktowaniach procka przy WC i FC(przy WC procek kończył się na 3,1GHz,a na FC od tej wartości zaczynałem zabawę),także trudno tu o jednoznaczne relacje. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...