Skocz do zawartości
cavarr

Ati Radeon X1950xtx

Rekomendowane odpowiedzi

Karta fizycznie jest 2 kartami połączonymi przez mostek - złącze, czyli tryb SLI wykonywany jest na poziomie sterowników, a nie jak w innych kartach na poziomie MOBO + sterów.

tryb SLI jest wykonywany na poziomie karty+sterow. karta posiada uklad/switch laczacy oba uklady i przelacza cala transmisje na PCIe 16x.

 

Aczkolwiek system uważa, że jest to "jedna karta".

nie. system widzi dwa uklady gf7900. w quad - cztery. na poziomie sterow nie ma juz ustawien SLI tylko MultiCore, ale to tylko kosmetyczna zmiana nazwy, idea dzialania pozostaje ta sama

 

Ma przewagę - 1 GB.

1GB? :blink: nie. to jest nadal 2x512 tak jak w SLI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Xtreme Addict ładnie to podsumowałeś :wink:

 

Jak widać pierwsze testy były "trochę" naciągane :lol: Widać również, że praw rynku nie da się przeskoczyć i karta która będzie wydajniejsza od najszybszej w danym momencie (w tym wypadku jest nawet wolniejsza Ati vs. GX2) o 50% nikt nie wyda. Smutne ale prawdziwe :?

 

Podsumowując mamy "odgrzanego kotleta", ale ale nie jest tak źle :D Jak widać Ati zaczyna myśleć o zdrowiu użytkowników swoich kart (przyzwoite chłodzenie), chociaż nie myśli o ich kieszeni (pobór prądu) :mrgreen:

Powód wydania karty to zapewne pomost do DDR4 i chęć zarobienia na "czymś nowym" :wink: pozdro

Dziękuję, starałem się :wink:

 

Cen w Polsce nie biorę pod uwagę, to inny świat w porównaniu z US. Podawałem ceny z US

Ale to nadal jest porównanie 1 GPU vs 2 GPU.

 

Porównujmy 2 GPU vs 2 GPU chipów graficznych tej samej klasy

 

To że ATI nie ma 2 GPU na jednym PCB to inna sprawa

A skąd te 50%? :blink:

 

Ależ samo ATI nigdy nie twierdziło, że to jakaś nowość. Sama nazwa to pokazuje - "R580+"

 

Nowością będzie R600 z obsługą DX10

Czemu ceny z aukcji internetowej porównujesz z cenami sklepowymi?

 

Ehhh, jaki sens tej dyskusji? Ten wyścig nigdy się nie skończy, chyba że któryś z konkurentów padnie. A monopol nie byłby korzystny ;)

Fakt, porównujemy 2 GPU vs 1 GPU, w tej samej (podobnej cenie, podobny przedział HIGH-END). I co z tego? karta siedzi i pracuje, a nam się 'wydaje" jakby to była jedna... w końcu "jedno" PCB. A co było z Voodoo 5500 - 2 GPU, a jednak konkurowała z GF2 series, też jako jedna karta, aczkolwiek system podziału pracy był tylko jako hardware (w większości operacji).

 

 

Pamięci pracuja o 25% szybciej ale nie przełożyło sie to na aż taki skok.W DDR4 są "blade" timingi ale gdzieś już o tym pisano.

liczyłem na cos więcej

Rozluźniono mocno timingi - karta na tych samych taktach co X1900XTX przegrywa lekko :wink:

 

tryb SLI jest wykonywany na poziomie karty+sterow. karta posiada uklad/switch laczacy oba uklady i przelacza cala transmisje na PCIe 16x.

 

 

nie. system widzi dwa uklady gf7900. w quad - cztery. na poziomie sterow nie ma juz ustawien SLI tylko MultiCore, ale to tylko kosmetyczna zmiana nazwy, idea dzialania pozostaje ta sama

 

 

1GB? :blink: nie. to jest nadal 2x512 tak jak w SLI

Przełącznik jest realizowany na poziomie hardware, ale sterowniki zapewniają prace SLI, gdy gra nie ma wsparcia to wyniki są mniejsze i to dużo - 1 GPU pracuje. Czyli można zaliczyć to do rozwiązania po części poprzez sterowniki :wink:

 

Mnie się wydawało, że system widzi 7950 GX2, w każdym razie w sterownikach (a tryb SLI musi być uaktywniony).

 

Co do pamięci - fakt każdy rdzeń ma 2x512 MB. Ale przy pracy SLI każdy procesor ma własną pamięć i dysponuje ilością 512 MB na ten kawałek który renderuje :wink: Czyli na obraz można wykorzystać do 1 GB pamięci :wink:

 

 

To brzmi nawet zabawnie :D to w końcu ile ma? 1gb czy 2x512? :wink:

2x512 MB jeśli jesteśmy bardzo szczegółowi, ale 7950 GX2 zalicza się do pojedyńczyk kart, więc można powiedzieć, że ma ten 1 GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie się wydawało, że system widzi 7950 GX2, w każdym razie w sterownikach (a tryb SLI musi być uaktywniony).

dokladnie to 2x 7950 gx2 pojawia sie na liscie hardware. tryb multicore jest wlaczony domyslnie

 

Co do pamięci - fakt każdy rdzeń ma 2x512 MB.

nie. kazdy rdzen ma 1x512MB ;) i podczas renderowania mamy np. te same tekstury w obu 512MB. gry i system widza tylko 512MB. idea dzialania na poziomie software pozostaje taka sama jak w SLI, nic sie nie zmienilo. dla mnie karta ta to tylko odmiana SLI, z jego wadami i zaletami, a przy takim "upakowaniu" wszystkiego, bardziej z wadami. w sumie trudno teraz znalezc jakis nowy tytul, majacy problemy z SLI, ale jednak nadal to jest SLI. do prawdziwych ukladow GPU wielordzenoiwych jeszcze daleka droga. a moze nie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała literówka z tymi " Co do pamięci - fakt każdy rdzeń ma 2x512 MB.". Nie kwestionuję faktu, że 7950GX2 działa w oparciu o technologie SLI, jednakże według mnie ma więcej wspólnego z "pojedyńczą kartą" niż z typowym tandemem 7900GTX SLI :wink: A co do wielordzeniowości - na to poczekamy dłużej niż myślimy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała literówka z tymi " Co do pamięci - fakt każdy rdzeń ma 2x512 MB.". Nie kwestionuję faktu, że 7950GX2 działa w oparciu o technologie SLI, jednakże według mnie ma więcej wspólnego z "pojedyńczą kartą" niż z typowym tandemem 7900GTX SLI :wink: A co do wielordzeniowości - na to poczekamy dłużej niż myślimy :)

dla mnie to jest SLI :D ogladajac testy x1950xtx nawet nie patrze na wyniki jakie osiaga 7950gx2, interesuje mnie porownanie do 7900gtx tylko i wylacznie. nowy "czerwony" jest praktycznie bezkonkurencyjny, szczegolnie w wysokich trybach, tak wiec jak cene i dostepnosc bedzie na takim samym poziomie, to nic tylko brac ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla mnie to jest SLI :D ogladajac testy x1950xtx nawet nie patrze na wyniki jakie osiaga 7950gx2, interesuje mnie porownanie do 7900gtx tylko i wylacznie. nowy "czerwony" jest praktycznie bezkonkurencyjny, szczegolnie w wysokich trybach, tak wiec jak cene i dostepnosc bedzie na takim samym poziomie, to nic tylko brac ;)

Ja bym sie z kolei wstrzymal do kart z dx10 i sm4.0. Moze nie bedzie to od razu wykorzystywane, jednak wzrost wydajnosci wzgledem serii x1800/x1900, a nawet nowej x1950 powinien byc bardziej odczuwalny ze wzgledu na zapowiadana architekture ukladu.

Pokusze sie nawet o stwierdzenie [krysztalowa kula mode ON], ze prawdopodobnie moze to byc cos na skale przejscia x800 >>x1800, niekoniecznie pod katem shaderow ;), ale pod zgledem wydajnosci ogolnej [krysztalowa kula mode OFF].

Pozostanie kwestia ceny, jednak obecnie ATI powinno byc w stanie produkowac chipy taniej, jesli skorzysta z fab'ow AMD, co moglo miec wlasnie wplyw na cene x1950xtx w momencie premiery.

Co nie zmienia faktu, ze aktualnie, jesli mialbym porownac i cenowo i wydajnosciowo 7900gtx vs x1950xtx, to wybralbym ta druga oczywiscie. B-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wsztrzymaywć sie można do końca życie i o jeden dzień dłużej

ja to pier ...le biore x1950xtx jak pojawi sie w cenie 1700zł +-50 zł jak będzie droższy to x1900xtx

Edytowane przez SILAN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wsztrzymaywć sie można do końca życie i o jeden dzień dłużej

ja to pier ...le biore x1950xtx

Az tyle to nie bo sie niebieski/zielony/purpurowy zrobisz - kolory do wyboru ;)

A na powaznie - wczesniej wspomnialem w porownaniu do czego mozna sobie dac spokoj, wiec nie rozumiem podejscia B-)

Narzekal nie bedziesz, choc nie wiem co do tej pory za grafike miales i jak duzego skoku wydajnosci doswiadczysz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość rafal1435

Tja ale Gx2 to SLi na jednej karcie, do tego 1gb ramu vs 512 etc.

Ogólnie x1950 podoba mi się :wink: tylko dlaczego w TES4 tak daje doopy? :|

Poza tym wygląda na to że GDDR4 to żadna rewolucja

No i jeżeli to prawda że x1900xt maja spaść z ceną do poziomu 1000 zł to chyba sie skuszę :D

co z tego ze sli na to sie nie patrzy tylko na cene a ceny beda podobne albo radek drozszy jednak 7950 niepokonany;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co z tego ze sli na to sie nie patrzy tylko na cene a ceny beda podobne albo radek drozszy jednak 7950 niepokonany;)

:blink:

 

Umiesz pisać, ale czytać nie potrafisz? <_< :lol:

 

W czym problem? Cena 1950xtx jest już znana, podobnie jak 7950gx2. Wyciągnij wnioski, przejrzyj ostatnie strony i nie irytuj innych myślących użytkowników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wielkiej róznicy miedzy 256mb a 512mb nie powinno byc wiec karta bedzie naprawde spoko :D

To zależy od rozdziałki - w 1024 raczej różnicy nie będzie :D Edytowane przez -Caleb-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wielkiej róznicy miedzy 256mb a 512mb nie powinno byc wiec karta bedzie naprawde spoko :D

Tej klasy kartę kupuje się do grania w trybach, w których 512vram się przydaje i to bardzo.

 

Ceny, mimo to, jak zauważył Racuch, znakomite.

 

To pierwsza od ponad 5 lat premiera (piszę o x1950xtx) w segmencie hi- end grubo poniżej 2k brutto. Wiadomo, że spowodowane jest to np. gx2, widmem dx10 etc. ale fakt jest godny odnotowania.

Edytowane przez draak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wielkiej róznicy miedzy 256mb a 512mb nie powinno byc wiec karta bedzie naprawde spoko :D

Tej klasy kartę kupuje się do grania w trybach, w których 512vram się przydaje i to bardzo.

...

Tutaj znajduje się odpowiedź http://www.firingsquad.com/hardware/ati_ra...mb_performance/ :?

 

W sumie to chyba nie jest tak źle i wydajność tego wynalazku jest pomiędzy x1800xt 512MB, a x1900xt 512MB i bliżej mu do tego drugiego :) pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chemiczny_ali, nie zapominaj o grach, które "wymagają" 512MB vram, w tamtym preview ich (z wyjątkiem cod2) naturalnie nie ma ;)

Edytowane przez draak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chemiczny_ali, nie zapominaj o grach, które "wymagają" 512MB vram, w tamtym preview ich (z wyjątkiem cod2) naturalnie nie ma ;)

No właśnie głównie patrzę na tego COD2 i wydajność jest na poziomie x1800xt 512MB, więc spoko :) Co do Obka to tylko potwierdza, że ilość PS nadrabia niedobór bajtów :wink:

 

Imo to jak już Racuch napisał "cwana zagrywka", widać, że producenci nie chcą oferować wszystkiego za połowe ceny :D nV juz tak postępuje od jakiegoś czasu, a teraz przyszła pora na Ati :-P I tak będzie wyglądać rynek, że segment premium to 512MB vram, a wyższa i średnia półka to "zaledwie" 256MB -_- pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak sadze, ze jak juz kupowac high-endowa karte to pelnowartosciowa i nie oszczedzac nawet na ilosci pamieci. Tymbardziej, ze roznica wyniesnie pewnie ze 150zł, wiec nie ma co.

Oosbiscie nie kupilbym x1900xt 256MB, tylko jak juz to 512.

Ale wychodzi na to, ze x1900xt 256 to taki 7900gt, ale ze stajni czerownych.

 

Zastanawiam sie czy nie potanieja teraz wlasnie 7900gt, bo kto kupi taka karte za 1100-1300zł??, jak 1900xt 256mb bedzie po 1100zł, ktora nawet z 2x mniejsza iloscia pamieci zachowa zapewne znaczna przewage wydajnosciowa?? :blink:

Jakby nie bylo najwaznejsze jest to, ze zyskuje klient.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktos sie orientuje moze, kiedy karty beda fizycznie dostepne? 13/14 wrzesnia czy wczesniej? Siedze sobie w USA i przy cenie ~400$ wzialbym tego Radka nowego... Myslalem wprawdzie o X1900XT, ale jednak zmienione chlodzenie w nowym modelu to dla mnie duzy plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktos sie orientuje moze, kiedy karty beda fizycznie dostepne? 13/14 wrzesnia czy wczesniej? Siedze sobie w USA i przy cenie ~400$ wzialbym tego Radka nowego... Myslalem wprawdzie o X1900XT, ale jednak zmienione chlodzenie w nowym modelu to dla mnie duzy plus.

Jak tak samo, jestem w USA i mialem brac x1900xtx ale skusze sie chyba na tego nowego.

Chlodzenie no i niesamowita wydajnosc, nvidia kolejny raz zostanie w tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli cena bedzie w okolicach 1700zl to bedzie okazja.

 

Ale jeśli wyżej...

 

Bo z kartami high-endowymi jest tak, ze klientem takich kart są ludzie, którzy mają kasę i chcę mieć coś najlepszego. Jeśli ktoś ma ochotę wydać 2000zl na kartę, to nie kupi x1950xtx tylko 7950GX2 dopłacając 300zł. Bo chce mieć najlepsze.

 

Podobnie jest z samochodami. Ktos kto ma kase na Mercedesa klasy S, nie kupi jakiegos diesla V6, tylko kupi benzyniaka V12... bo go satc i chce miec najlepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI 7950GX2 jest za 486$... X1950XTX po prostu MUSI byc wyraznie tanszy, zeby ktos go kupil. Boje sie jednak, ze nie wyrobie sie z zakupem do czasu powrotu, cholera :/ Ale pozostane optymista i licze, ze potworek pojawi sie niedlugo za jakies 400$.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tak samo, jestem w USA i mialem brac x1900xtx ale skusze sie chyba na tego nowego.

Chlodzenie no i niesamowita wydajnosc, nvidia kolejny raz zostanie w tyle.

Do tego Twojego konfigu karta jak znalazł.... :lol: .Przecież to tak ograniczy wydajność karty, że mała głowa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...