Skocz do zawartości
RoyalC333

Monitor Lcd 19" Benq Fp93g - Opinie, Wady, Zalaty...

Rekomendowane odpowiedzi

2. Kolory początkowo były wyraźnie gorsze niż w CRT, brakowało im soczystości i głębi, dopiero po lekturze postu użytkownika wysio podbiłem wszystkie barwy składowe (RGB) z 50 do 60 i jest zauważalnie lepiej (kabel DVI).

Miałem BENQ ale GP ( we wszyskich benq prawdopodobnie jest podobnie ) i podbicie R G B o 10 = podbicie kontrastu o 10 .

 

4. Obraz jest bardzo jasny, na razie eksperymentuję z ustawieniami jasności i kontrastu w zakresie 40-50, obecnie oba parametry na 45. Nie wiem, co lepiej podbić, a co obniżyć - czy niżej jasność, a wyżej kontrast czy odwrotnie.

Zacytuję co odkryłem w modelu GP ( prawdopodobnie w tym będzie tak samo ):

----------------------------------------------------------------------------------

 

Właśnie testuję tego Benq. Odkryłem że suma kontrastu i wartości RGB nie może przekraczać 100 bo zmniejsza się paleta czyli:

 

R 50

G 50

B 50

kontrast max 50

-----------------

R 100

G 100

B 100

kontrast max 0

...

 

------------------

Minimalna moc lamp zgodnie z tym co widzę jest na ustawieniu jasności 25 - czyli jeśli zejdziemy poniżej tej wartości to też ścinamy paletę.

--------------------------------------------------------------------------------

.... więc jeśli w tym modelu jest podobnie to powinieneś ustawić kontrast i RGB na 50 a jasnością w zakresie 25/33 - 100 dokonać takiej regulacji abyś był zadowolony.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Kyle, bedę miał co testować.

Na chwilę obecną trochę zmieniłem ustawienia: obniżyłem wszystkie parametry RGB na 55, jasność podbiłem na 50, a kontrast zmniejszyłem na 40. Na RGB ustawionym na 60 zauważyłem przekłamania kolorów (np. w Internet Eksplorerze i Total Commanderze tło ikon w górnym menu było bliskie białemu, a powinno być lekko beżowe).

Zaobserwowałem też inną rzecz - lewy bok ekranu, a zwłaszcza dolny róg jest lekko "przybrudzony" że się tak wyrażę, tzn. ma nieco inny odcień. nie widać tego w grach, Windowsie, filmach, internecie itp, ale zauważyłem to na planszy końcowej Windows (przy zamykaniu systemu). Wszędzie w rogach tło planszy jest generalnie niebieskie, a w dolnym lewym rogu z odcieniem fioletowym. Nie przeszkadza to w codziennym uzytkowaniu, ale jest zauważalne, zwłaszcza dla osoby drobiazgowo podchodzącej do rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Kyle, bedę miał co testować.

Na chwilę obecną trochę zmieniłem ustawienia: obniżyłem wszystkie parametry RGB na 55, jasność podbiłem na 50, a kontrast zmniejszyłem na 40. Na RGB ustawionym na 60 zauważyłem przekłamania kolorów (np. w Internet Eksplorerze i Total Commanderze tło ikon w górnym menu było bliskie białemu, a powinno być lekko beżowe).

Zaobserwowałem też inną rzecz - lewy bok ekranu, a zwłaszcza dolny róg jest lekko "przybrudzony" że się tak wyrażę, tzn. ma nieco inny odcień. nie widać tego w grach, Windowsie, filmach, internecie itp, ale zauważyłem to na planszy końcowej Windows (przy zamykaniu systemu). Wszędzie w rogach tło planszy jest generalnie niebieskie, a w dolnym lewym rogu z odcieniem fioletowym. Nie przeszkadza to w codziennym uzytkowaniu, ale jest zauważalne, zwłaszcza dla osoby drobiazgowo podchodzącej do rzeczy.

 

Mam dokładnie tak samo, w 100%... :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba więc nad tym przejść do porządku dziennego, najwyraźniej ten typ tak ma, zwłaszcza, że w codziennym użytkowaniu nie rzuca się to w oczy. Moim zdaniem najgorszą wadą każdego panelu mogą być bad piksele, natomiast takie niewielkie w sumie przebarwienie jest niezauważalne.

Edytowane przez nuradin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kontrast ustawilem na 35, 40 to za duzo mi sie wydaje do kolorow po 60,a do tej pory jechalem na kontrast 30 i po podniesieniu na 35 wydaje sie byc lepiej, moze bede podlaczal crt i lcd na zmiane i poustawiam sobie wszystko :) a DVI-D jeszcze nie podlaczalem... jeszcze :D

 

Ale teraz strasznie daje po oczach ;/ Jasnosc dalem na 40 zobacze co z tego bedzie...

Edytowane przez balrogPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dużo grasz, zwłaszcza w FPS czy symulatory, to zdecydowanie lepiej brać GX, ma 2 ms czas reakcji gtg.

W grach naprawdę nie ma żadnego smużenia.

 

Prośba do użytkowników BenQ FP93G i BenQ FP93GX - podajcie ustawienia, na jakich chodzą Wasze monitory (wartości RGB, jasność, kontrast i ostrość).

Ja jadę na chwilę obecną na takich: RGB po 55, jasność 50, kontrast 40, ostrość 3. Cały czas eksperymentuję z jasnością i kontrastem i szukam złotego środka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm jakies dziwne te wasze ustawienia :P Co prawda ja mam 93GX a wy podajecie ustawienia do 93G ale chyba one sie nie roznia pod tym wzgledem.

 

RGB 60

jasnosc 85 (!!)

kontrast 37

ostrosc 1

 

Oto moje optimum po kilku tygodniach uzytkowania :) (ustawienia dopasowane do CSa)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze inaczej... jakie powinno byc tlo stron na PPC? szare czy takie wchodzace w niebieski-fioletowy? Moze na tej podstawie sprobujemy ustwic parametry? NURADIN na twoich ustwieniach tlo jest szare, na moich wpada wlasnie w fiolet tak delikatnie (chodzi mi o te pionowe paski po bokach strony zaraz za czerwonymi)

Edytowane przez balrogPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, te wąskie paski po bokach ekranu na stronie PPC są koloru od ciemnoszarego na górze do jasnoszarego na dole. Mam tak na ustawieniach kolorów normal, czyli temperatura kolorów ok. 6500. Teoretycznie jest to ustawienie najbardziej zbliżone do naturalnej palety barw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, monitor ma troche róznicy pomiędzy dołem o górą, ale chyba nie kosztował 1500 zł żeby na to narzekać ? Jak by nie patrzeć jeden z najtańszych nowych 19calowych paneli LCD z dvi. Mi te różnice wydaja sie jeszcze większe zapewne dlatego ze mój ostatni panel (tez benQ) uległ na końcówce swojego żywota uszkodzeniu (po burzy) i tez góry nie doświetlało (zapewne spalone świetlówki). Pozatym ta róznica też jest po części spowodowana ustawieniem monitora (przynajmniej u mnie).

Edytowane przez slasher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niedawno u kumpla testowalem podobny monitor FP73G (17') i troche dziwna rzecz sie dziala, monitor podlaczony byl poprzez kabel DVI

 

w trakcie dzialania monitora czasami gasnie obraz na chwile (czarny ekran) okolo 3 sekundy w roznych odstepach czasu ( np co 10 min lub 15 min) tak jakby ktos wylaczyl i wlaczyl monitor lub jakby kabel nie laczyl !! myslalem, ze jest to spowodowane od starej karty graficznej i nie najlepszego kabla,

niestety dzis testowalem w sklepie FP93G (19') o ktorym jest mowa w topicu i efekt byl ten sam :blink:

przy mnie obraz zgasl 3x, testowalem okolo 1h :unsure:

nasuwa mi sie pytanie czy ktos z Was spotkal sie z podobnymi objawami? z czego moga wynikac tego typu problemy?

dodam, ze monitor testowany byl na kablu DVI 24+1 pelny, nowiutki kosztuje 39zl

 

pozdro :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, na FP93G nie mam takiego gaszenia co jakiś czas. Monitor pracuje na zmiane na DVI lub D-SUB. Byłem przekonany że kabel DVI mam 24+5, ale jednak mam 24+1. Jedyne co zauważyłem to czasami pojawiaja mi sie jakie skupiska czerwonych punktów na monitorze. Po zgaszeniu i ponownym włączeniu monitora sytuacja wraca do normy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałem przygodę z "wyłączaniem" się monitora. Raz tego doświadczyłem przy zmianie roździelczości, a drugi raz przy wchodzeniu do gry. Czarny ekran, zielona diodka i zupełny brak reakcji na próbę wyłączenia monitora. Pomogło dopiero wypięcie kabla z gniazdka.

 

slasher żadne skupiska czerwonych punktów u mnie nie występują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

slasher

ja takze uswiadczylem pojawiajce sie skupiska czerwonych punktow, jak weszlem do menu gry q3, ale tylko raz sie tak zdarzylo :angry:

 

problem z wygaszaniem monitora na 3sekundy narazie ustapil, choc moglo to byc spowodowane od karty graifcznej, bo teraz benq podlaczony jest do Ati Radeon 9700 poprzez DVI, wczesniej byl testowany na GF FX5200 oraz GF 7300GS :P

 

ogolne wrazenia z uzytkowania monitora mogly by byc lepsze, gdyby nie powyzsze problemy z wyswietlaniem obrazu :P katy ma troche slabe, szczegolnie w pionie, kolory gorsze niz w CRT, ale da sie troche poprawic RGB za pomoca odpowiednich sterownikow do karty graficznej, smuzenie male, ale widoczne w grze fifa 07, natomiast w nfs i q3 nie smuzylo, no i chyba najgorsza wada jest ciemniejsza gora a jasniejszy dol, jest to zauwazalne szczegolnie na bialym tle, pozatym monitor, ktory posiada 19' oraz wejscie DVI w cenie za okolo 900zl prezentuje sie dobrze, ale zawsze moglo by byc lepiej :P

 

podam jeszcze moje ustawienia, ktore jak narazie wydaja sie dla mnie optymalnymi :P

Jasnosc - 65,

Kontrast 25-30

RGB - 50 (domyslnie)

Ostrosc - 3 (opcja w windzie ClearType wlaczona)

 

jeszcze pytanko odnosnie pierwszego przycisku od lewej "iKey" co on tak naprawde robi? gdy go naciskam nic sie nie zmienia, ani nie pojawia na ekranie, z tego co wyczytalem w instrukcji to jest on odpowiedzialny za "Automatycznie reguluje położenie poziome i pionowe, fazę i zegar pikseli"

 

na jaka wartosc ustawic odswiezanie monitora ? 60, 70 czy 75Hz ? jest jakas roznica ?

Edytowane przez ThRuSt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja takze mialem problem ze skaczacym i znikajacym obrazem ale tylko na kablu DVI z zestawu. Kupilem nowy za 25zl i jest wszystko ok.

 

Przycisk iKey dziala tylko wtedy kiedy monitor jest podlaczony przez D-Sub i wtedy automatycznie reguluje obraz.

 

I najlepiej najwiecej czyli 75Hz :P

Edytowane przez umcacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

slasher

ja takze uswiadczylem pojawiajce sie skupiska czerwonych punktow, jak weszlem do menu gry q3, ale tylko raz sie tak zdarzylo :angry:

 

problem z wygaszaniem monitora na 3sekundy narazie ustapil, choc moglo to byc spowodowane od karty graifcznej, bo teraz benq podlaczony jest do Ati Radeon 9700 poprzez DVI, wczesniej byl testowany na GF FX5200 oraz GF 7300GS :P

 

ogolne wrazenia z uzytkowania monitora mogly by byc lepsze, gdyby nie powyzsze problemy z wyswietlaniem obrazu :P katy ma troche slabe, szczegolnie w pionie, kolory gorsze niz w CRT, ale da sie troche poprawic RGB za pomoca odpowiednich sterownikow do karty graficznej, smuzenie male, ale widoczne w grze fifa 07, natomiast w nfs i q3 nie smuzylo, no i chyba najgorsza wada jest ciemniejsza gora a jasniejszy dol, jest to zauwazalne szczegolnie na bialym tle, pozatym monitor, ktory posiada 19' oraz wejscie DVI w cenie za okolo 900zl prezentuje sie dobrze, ale zawsze moglo by byc lepiej :P

 

podam jeszcze moje ustawienia, ktore jak narazie wydaja sie dla mnie optymalnymi :P

Jasnosc - 65,

Kontrast 25-30

RGB - 50 (domyslnie)

Ostrosc - 3 (opcja w windzie ClearType wlaczona)

 

jeszcze pytanko odnosnie pierwszego przycisku od lewej "iKey" co on tak naprawde robi? gdy go naciskam nic sie nie zmienia, ani nie pojawia na ekranie, z tego co wyczytalem w instrukcji to jest on odpowiedzialny za "Automatycznie reguluje położenie poziome i pionowe, fazę i zegar pikseli"

 

na jaka wartosc ustawic odswiezanie monitora ? 60, 70 czy 75Hz ? jest jakas roznica ?

Tak z ciekawości : czemu włączyłeś clear type? - nie przeszkadza Ci lekkie rozmazanie czcionek ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości : czemu włączyłeś clear type? - nie przeszkadza Ci lekkie rozmazanie czcionek ?

clear type jest to opcja specjalnie przystosowana dla monitorow LCD i powinno sie ja wlaczyc, wg mnie lepiej sie czyta tekst i pracuje w windzie przy tej opcji :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

clear type jest to opcja specjalnie przystosowana dla monitorow LCD i powinno sie ja wlaczyc, wg mnie lepiej sie czyta tekst i pracuje w windzie przy tej opcji :P

 

Też jakiś czas temu włączyłem tę opcję, trzeba było się chwilę przyzyczaić do nowego wyglądu czcionek, ale teraz jest moim zdaniem dużo lepiej niz bez Clear Type.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zastanawiam się nad kupnem tego monitora. Moglibyście go po krótce jakoś opisać bo w tym temacie jak na razie skupiacie się na rozwiązywaniu problemów :) Jak jest z serwisem? Jest to dla mnie bardzo ważne.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ja musiałem się zaopatrzyć samemu w kabel DVI, ponieważ w zestawie znajdował się jedynie przewód z końcówkami D-SUB.

Poniżej link do zakupionego przeze mnie kabla:

 

http://arest.pl/index.php?inc=produkt&...15&katid=65

 

 

@arni92-14 proponuję przeczytać tę recenzję, ponieważ model FP73G różni się od modelu FP93G ponoć jedynie 2".

 

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=1738-9

 

Od siebie dodam, że ma dosyć kiepskie podświetlanie matrycy (co szczególnie przeszkadza na czarnych tłach) i nie najlepsze kąty widzenia, w szczególności w pionie. Mimo wszystko po miesiącu użytkowania jestem zadowolony z jego zakupu.

 

 

Odnośnie serwisu sprawa ma się tak: odpowiadali mi szybko na każde maile do nich nadesłane, w razie awarii trzeba samemu do nich wysłać monitor, na ich koszt, wskazanym przez nich kurierem. Tyle wiem o serwisie.

Edytowane przez RoyalC333

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ja musiałem się zaopatrzyć samemu w kabel DVI, ponieważ w zestawie znajdował się jedynie przewód z końcówkami D-SUB.

Poniżej link do zakupionego przeze mnie kabla:

 

http://arest.pl/index.php?inc=produkt&...15&katid=65

@arni92-14 proponuję przeczytać tę recenzję, ponieważ model FP73G różni się od modelu FP93G ponoć jedynie 2".

 

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=1738-9

 

Od siebie dodam, że ma dosyć kiepskie podświetlanie matrycy (co szczególnie przeszkadza na czarnych tłach) i nie najlepsze kąty widzenia, w szczególności w pionie. Mimo wszystko po miesiącu użytkowania jestem zadowolony z jego zakupu.

Odnośnie serwisu sprawa ma się tak: odpowiadali mi szybko na każde maile do nich nadesłane, w razie awarii trzeba samemu do nich wysłać monitor, na ich koszt, wskazanym przez nich kurierem. Tyle wiem o serwisie.

dzięki za odpowiedź.

Twoja opinia za różowo niestety nie wygląda. Teraz mam 15'' CTR, więc myślę, że chyba odczuję różnicę. Serwis z Twojego opisu wygląda b. dobrze. Wielkie dzięki.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem 19" CRT i naprawdę odczułem róznicę. Gdybym dysponował większą kwotą, to pewnie kupił bym coś lepszego, ale i tak jestem baradzo zadowolony. Wady które wcześniej wymiałniłem są dla mnie już prawie niedostrzegalne, widocznie się przyzwyczaiłem, albo pozakupowy kac już minął :P. Myślę, że się nie zawiedziesz i myslę, że po ewentualnym jego zakupie podzielisz się z nami swoją opinią na temat FP93G! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem 19" CRT i naprawdę odczułem róznicę. Gdybym dysponował większą kwotą, to pewnie kupił bym coś lepszego, ale i tak jestem baradzo zadowolony. Wady które wcześniej wymiałniłem są dla mnie już prawie niedostrzegalne, widocznie się przyzwyczaiłem, albo pozakupowy kac już minął :P. Myślę, że się nie zawiedziesz i myslę, że po ewentualnym jego zakupie podzielisz się z nami swoją opinią na temat FP93G! :)

a myślisz kupować terz czy czekać do stycznia/lutego kiedy spadną ceny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...