Skocz do zawartości
studenc1k

[recenzja] Podstawka Chłodząca Zalman Zm-nc1000

Rekomendowane odpowiedzi

Zacznę może od tego, że od długiego czasu korzystałem z podstawki "home-made". :)

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Estetyka fatalna, poza tym zajmuje dużo miejsca i ogólnie bardzo niewygodnie jest ją przenosić/przesuwać. Na plus mogę powiedzieć, że jest cichutka (ukłon w stronę Fanderków ;)) i całkiem nieźle radzi sobie z chłodzeniem (patrz wyniki poniżej).

 

Postanowiłem jednak kupić jakąś porządną podstawkę, która oprócz swojej funkcji, cieszyła by również oko. :) Wybór padł na Zalmana ZM-NC1000.

Nie będę ukrywać, że w dużej mierze przyczynił się do tego artykuł na PurePC Test podstawek chłodzacych do notebooków ;)

Bardzo spodobał mi się wygląd coolera, solidne wykonanie (wg opisu i zamieszczonych zdjęć), możliwość regulacji wentylatorków i wg opinii recenzenta cicha praca (choć o tym w dalszej części trochę szerzej wspomnę). Ciekawy wydawał się także system chłodzenia.

Co prawda cena dość wysoka - 199zł lub nawet więcej, ale jak się okazuje, można znaleźć taniej, m.in. w Znaku i Komputroniku za 163zł. :) Niestety problem był z dostępnością. Zamówienie w Znaku anulowane ze względu na brak towaru (wg zapewnień sprzedawcy, ma się pojawić w połowie stycznia, ale nie jest to na 100% pewne). W Komputroniku dostępny na zamówienie, które złożyłem 27.12, odebrałem dopiero 13.01 – trochę to trwało ;)

 

No ale do rzeczy :)

Opakowanie

Pudełko jest dość sporych rozmiarów w porównaniu do wielkości samej podstawki. Wyposażone jest w rączkę co ułatwia transport.

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Po otwarciu pudełka naszym oczom ukazuje się podstawka zapakowana w coś jakby pokrowiec oraz dla bezpieczeństwa obłożona styropianem po bokach.

 

Dołączona grafika

 

Zawartość:

- podstawka Zalman ZM-NC1000

- kabelek USB

- instrukcja

 

Specyfikacja techniczna:

- materiał: czyste aluminium i ABS

- wymiary (szer./dł./wys.): 308 x 330 x 40mm

- waga: 1195g

- kolor: czarny lub srebrny

- dwa wentylatory 70mm

- prędkość obrotowa: 1100 - 1500 RPM

- łożysko: Hypro Bearing

- głośność: 18.0 dB(A) - 25.5 dB(A) ± 10 %

- zasilanie USB 5V.

 

Strona producenta Zalman ZM-NC1000

 

Na podstawkę jest 2 letnia gwarancja.

 

Parę fotek Zalmana ZM-NC100

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie. Zastosowane materiały oraz ich spasowanie jest wzorowe. Podstawka prezentuje się rewelacyjnie. :) Na powierzchni znajduje się 679 małych otworków (wg specyfikacji, nie liczyłem ;) ), których zadaniem jest rozprowadzenie podmuchu po całym spodzie laptopa.

Z prawej strony mamy 2 złącza USB 2.0 (jedno jest od razu zajęte przez kabelek, którym łączymy podstawkę z laptopem.), przycisk ON/OFF oraz pokrętło do regulacji obrotów wiatraczków. Po włączeniu czuć lekki podmuch wydobywający się z otworków nawet na min. obrotach, na max. prędkości podmuch jest już wyraźny.

 

Każdy laptop ma różnie rozmieszczone otwory wentylacyjne. W moim przypadku, aby otworki w Zalmanie pokrywały się z otworem wentylacyjnym procesora, musiałem niżej położyć laptopa na podstawce.

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Podstawka wyposażona jest w cztery antypoślizgowe nóżki, dzięki czemu stabilnie leży na blacie. Żeby ją przesunąć trzeba użyć sporej siły (szczególnie jak mamy szkło na biurku ;) ) Sam laptop również nie lata po powierzchni coolera, choć jego już łatwiej przestawić.

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

Procedura pomiarowa

 

Przy napięciu procka dla 600MHz - 0.7V oraz dla 1,7GHz – 1.052V temperatury były mierzone następująco:

- w stanie całkowitego spoczynku (30 min. po uruchomieniu)

- w stanie całkowitego spoczynku (1 godz. po uruchomieniu)

- temp. podczas normalnej, 5 godzinnej pracy (net, word, mp3)

- obciążenie procesora (SP2004 - stress CPU)

Tu został zmierzony czas osiągnięcia przez procesor temperatury z 50 do 60°C (wyżej i tak się nie da, bo od razu włącza się fabryczne chłodzenie), trzy pomiary, wynik uśredniony.

- czas schłodzenia CPU z 60 do 50 stopni przy chwilowym udziale fabrycznego chłodzenia (wyłącza się przy 52°C), średnia z trzech pomiarów.

- temp. dysku pod obciążeniem (defragmentacja)

 

Bez podstawki

 

- 30 min. po uruchomieniu: 43 dla CPU, 30 dla HDD

 

- 1 godz. po uruchomieniu: 47 CPU, 33 HDD

 

- 5 godzinna praca (net, word, mp3): 51-53 CPU, 39 HDD

 

- SP2004 - stress CPU: 50 -> 60 : 37 sek.

 

- schłodzenie CPU 60 -> 50 : 58 sek.

 

- temp. dysku (defragmentacja): 45

 

Poprzednia podstawka (tak dla porównania)

 

- 30 min. po uruchomieniu: 37 CPU, 28 HDD

 

- 1 godz. po uruchomieniu: 38 CPU, 31 HDD

 

- 5 godzinna praca (net, word, mp3): 41-42 CPU, 34 HDD

 

- SP2004 - stress CPU: (dla podstawki dodałem jeszcze jeden zakres temperatur)

40 -> 50 : 46 sek.

50 -> 60 : 3:20min

 

- schłodzenie CPU: (tu także dodałem jeden zakres)

60 -> 50 : 9 sek.

50 -> 40 : 5:50 min.

 

- temp. dysku (defragmentacja): 41

 

Podstawka Zalman ZM-NC1000

 

Wentylatorki na min. obrotach.

 

- 30 min. po uruchomieniu: 36 CPU, 28 HDD

 

- 1 godz. po uruchomieniu: 36 CPU, 29 HDD

 

- 5 godzinna praca (net, word, mp3): 38-40 CPU, 30 HDD

 

- SP2004 - stress CPU:

40 -> 50 : 59 sek.

50 -> 60 : 18 min.

 

- schłodzenie CPU:

60 -> 50 : 9 sek.

50 -> 40 : 3:26 min.

 

- temp. dysku (defragmentacja): 36

 

Wentylatorki na max. obrotach.

 

- 30 min. po uruchomieniu: 35 CPU, 27 HDD

 

- 1 godz. po uruchomieniu: 35 CPU, 28 HDD

 

- 5 godzinna praca (net, word, mp3): 37-38 CPU, 29 HDD

 

- SP2004 - stress CPU:

40 -> 50 : 1:15 min.

50 -> 60 : po 35 minutach temp. wynosiła 54 i nie zanosiło się na to, aby miała zamiar wzrosnąć :)

 

- schłodzenie CPU:

60 -> 50 : brak pomiaru (czemu? patrz wyżej ;) )

50 -> 40 : 1:26 min.

 

- temp. dysku (defragmentacja): 35

 

Hałas (a raczej jego brak ;) )

 

Jedną z ważniejszych cech każdej podstawki, oprócz skutecznego chłodzenia, jest cicha praca.

Na minimalnych obrotach podstawka Zalmana jest bardzo cicha. Wiadomo, że każdy inaczej jest wyczulony na wszelkie hałasy, ale siedząc i pisząc tą recenzję, słyszałem jedynie leciutki szum. (0 odgłosów z zewnątrz)

Zwiększając obroty do połowy (sygnalizuje to widoczna wtedy kreska na pokrętle) już bardziej słychać pracę wentylatorków. Przy maksymalnych obrotach jest trochę głośno, choć nie jest to uciążliwy hałas.

Regulator mam cały czas ustawiony na min., gdyż przy takich obrotach cooler skutecznie radzi sobie z chłodzeniem mojego laptopa.

Porównując starą podstawkę z nowym nabytkiem, to cichsza była ta pierwsza. Niewiele, ale jednak. Fandery były skręcone prawie na minimum. Wiadomo, coś za coś. Bezszelestna praca = gorsza wydajność… Szkoda, że w Zalmanie nie można zejść jeszcze niżej z prędkością wiatraczków. Można było by wtedy idealnie dobrać sobie parametry.

 

Podsumowanie

 

Jak widać po przeprowadzonych testach podstawka Zalmana rewelacyjnie radzi sobie z chłodzeniem notebooka. Temperatury w trakcie pracy są niższe o ponad 10 stopni dla procesora i 7 dla dysku. Także bez porównania lepsze są czasy osiągnięcia temp. 60*C, a następnie schłodzenia. Obudowa laptopa jest wyraźnie chłodniejsza, szczególnie po lewej stronie touchpada. Zalman również lepiej wypadł w porównaniu do poprzedniej podstawki, która i tak całkiem nieźle sobie radziła.

Maksymalny zakres obrotów w codziennej pracy na laptopie jest raczej zbędny, temp. są tylko o 1°C niższe w porównaniu z min. obrotami. Większy "wicherek" przydaje się dopiero, kiedy chcemy wycisnąć ostatnie soki z naszego sprzętu. ;) Czas osiągania wysokich temperatur jest bardzo długi.

Na zakończenie odniosę się do ceny. 163zł nie jest mało, ale produkt Zalmana wart jest tej kwoty. Otrzymujemy jedną z lepszych, a może i najlepszą ;) podstawkę chłodzącą do naszego laptopa. Bardzo dobrze wykonana, z innowacyjnym systemem chłodzącym, który zapewnia bardzo dobrą wydajność. Poza tym podstawka na najniższych obrotach jest cicha, w nocy słychać jedynie lekki szum, który w żaden sposób nie przeszkadza.

 

Plusy:

- bardzo dobre wykonanie oraz wygląd

- wydajność

- cisza (na min. obrotach)

- regulator obrotów

 

Minusy

- hałas (na max. obrotach)

- dodatkowych portów USB mogło by być ciut więcej ;)

- przydała by się szersza regulacja obrotów w niższym zakresie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja też jestem posiadaczem tej podstawki, co prawda dopiero 3 dni, ale pewną opinię na ten temat już mam. Niestety mnie rozczarował hałas nawet na najniższych obrotach, słychać nierówną prace wentylatorów. Wydajność - jak największy plus. Temperatura dysku spadla 10 stopni przy normalnej pracy, wentyl od cpu przy 1,33 -1,5Ghz przy 0,95V nie włącza sie.

 

 

Co do matryc 15,4.... i tu mamy największy defekt... podstawka najzwyczajniej w swiecie jest za wąska ;( jeśli ktoś chce moe zamieścić fotografię , ale na prawde nie wygląda to jakoś rewelacyjnie, tu bardzo się zawiodłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej! Czy do tej podstawki pasuje laptop z matrycą 15,4"?

nie

 

Witam, ja też jestem posiadaczem tej podstawki, co prawda dopiero 3 dni, ale pewną opinię na ten temat już mam. Niestety mnie rozczarował hałas nawet na najniższych obrotach, słychać nierówną prace wentylatorów. Wydajność - jak największy plus. Temperatura dysku spadla 10 stopni przy normalnej pracy, wentyl od cpu przy 1,33 -1,5Ghz przy 0,95V nie włącza sie.

Co do matryc 15,4.... i tu mamy największy defekt... podstawka najzwyczajniej w swiecie jest za wąska ;( jeśli ktoś chce moe zamieścić fotografię , ale na prawde nie wygląda to jakoś rewelacyjnie, tu bardzo się zawiodłem.

paczka, trzeba było przestudiować wymiary przed zakupem, w ogóle Zalman jest jakiś dziwny, zrobił podstawkę pod 15" a to przecież zapaleńcy kupują takie bajery, więc raczej ludzie z laptopami gaming z matrycami 15'4 - 17

ale ogólnie podstawka bardzo mi się podoba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kucyk, oczywiście, ale ja i tak bym ją kupił. nie przeszkadza mi to zupełnie, a efekt jest bardzo dobry, wyglada jakby komputer lewitował :D

A jak z wydajnością u ciebie?? Tak jak w teście?? bo jednak warto by wiedzieć takie rzeczy przed zakupem... :)

 

I jeszcze mam prośbę, mógłbyś zamieścić zdjęcie spodu twojego lapa?? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

paczka01 a jak u Ciebie z chlodzeniem? co oznacza chlodzenie na plus? bo tak sie sklada ze mam tego samego lapka :> i nie jestem pewien jak do niego bedzie ona pasowac,tzn czy sie nie slizga,nie spada,i czy wentyle sa w odpowiednim miejscu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież to głównie chodzi o to czy gumowe podstawki laptopa zmieszczą Ci się na tym Zalmanie. U mnie np. jest za mało o 1cm ;s

 

Odswiezam temat, gdyz wlasnie sie zastanawiam nad zakupem tej podstawki Zalmana i mam lapka Della z matryca 15,4 cala, zmierzylem rozstaw gumek i z przodu lapka jest okolo 295-300 mm.

 

Czy moglby ktos, kto ma lapka z 15,4 matryca i ta podstawke dac znac czy wejdzie moj Dell na nią ??

 

Z gory wielkie dzieki i pozdrawiam.

Edytowane przez Kinslayer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem, za szybko posta napisalem :) Zamowilem ja tego samego dnia i dzisiaj ja dostalem, pierwsze wrazenie ekstra, temperaturki nizsze o 5-7 stopni !! Wiatrak sie prawie wogole nie wlacza, jestm bardzo zadowolony z zakupu i polecam !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Screen przedstawia wartosc Peak temperatur ktora okresla temp bez podstawki, do tej temp mniej wiecej doszla. Wartosci nad nimi po podlaczeniu podstawki po okolo 10-15 min.

 

Dołączona grafika

 

Kolejne scerry przedstawiaja:

 

1) Po 3,5 min orthosa laptop bez podstawki

Dołączona grafika

 

2) Po 3,4 min laptop z podstawka

Dołączona grafika

 

3) Po 11 min takze z podstawka

Dołączona grafika

Edytowane przez Kinslayer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś jeszcze wkleił fotkę lapka jak stoi na tej podstawce i powiedział mi gdzie i ile za nią dałeś to będę wdzięczny :wink:

 

A przy graniu ile masz na grafice? I te tempy były mierzone na najniższych, czy najwyższych obrotach wiatraczków?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś jeszcze wkleił fotkę lapka jak stoi na tej podstawce i powiedział mi gdzie i ile za nią dałeś to będę wdzięczny :wink:

 

A przy graniu ile masz na grafice? I te tempy były mierzone na najniższych, czy najwyższych obrotach wiatraczków?

Co do temperatur to kazda grafa ma inaczej, ja moja podkrecam, rdzen z 475 na okolo 550 do grania, a pamieci z 400(800) na 500(1000). Temperatury zaraz sprawdze i napisze jakie są po crysisie. Co do obrotow to na ustawilem obroty na maxa przy obciazeniu. Sprawdzilem mniej wiecej roznice przy min i max obrotach i wyszlo srednio 2-3 stopnie roznicy.

 

A oto fotki:

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

jak widac miesci sie na nim dosc swobodnie, nie wystaje podkladka poza lapka. Otwory wentylacyjne w dellu dosc ladnie pokrywaja sie z otworami zalmana.

 

 

Robione na dywanie, gdyz na buirku mam balagan :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, czyli tak jak i w przypadku innych użytkowników musiałeś położyć lapka dość nisko, żeby otwory wentylacyjne w Zalmanie pokrywały się z tymi Dell'a. Zastanawia mnie jak to wygląda w przypadku tego nowego modelu. Być może jest nieco lepiej, bo jeśli chodzi o szerokość, @Kinslayer, to ta Twoja ZM-NC1000 jest, jak dla mnie, nieco mała jak na 15,4' lapki. Chyba wolę już dać 40 PLN więcej i mieć ten nowy, większy cooler :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może zamiast Zalmana to CoolerMaster NotePal Infinite? Większa powierzchnia rozprowadzania powietrza. Jeden duży wiatrak. Cena całkiem przystępna. Wymiary troszkę mniejsze od większej wersji Zalmana. Jedyna wada to 3 stopniowa regulacja obrotów, zamiast płynnej.

Edytowane przez studenc1k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co @studenc1k, nad tym Notepal'em Infinite też się zastanawiałem (szczególnie kiedy pojawił się jakiś czas temu na cooling.pl - był w sekcji nowych produktów i zwrócił moją uwagę tym, że nie miał kilku miejsc, przez które przewiewało powietrze, ale chłodził całą powierzchnią). Z tego co jednak przeczytalem na necie o nich to wykonanie nie jest zawsze dokładne, a Zalman jest klasą sam dla siebie. Poza tym, jakoś byłem przekonany do Zalmana i już miałem go kupić, kiedy ukazała się wersja 2000. Tak więc chyba już przy Zalmanie zostanę, ale przy większej wersji :wink:

 

BTW, a może ktoś ma tego Notepala i podzieli się opinią?

Edytowane przez jarlaxle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, czyli tak jak i w przypadku innych użytkowników musiałeś położyć lapka dość nisko, żeby otwory wentylacyjne w Zalmanie pokrywały się z tymi Dell'a. Zastanawia mnie jak to wygląda w przypadku tego nowego modelu. Być może jest nieco lepiej, bo jeśli chodzi o szerokość, @Kinslayer, to ta Twoja ZM-NC1000 jest, jak dla mnie, nieco mała jak na 15,4' lapki. Chyba wolę już dać 40 PLN więcej i mieć ten nowy, większy cooler :wink:

 

Tak, musi on lezec troche nizej aby otwory wentylacyjne sie pokrywaly, wielkosc zalmana mi nie przeszkadza, model na 17stke bylby za duzy wg mnie troche i wystawalby z kazdej strony :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Zalman jest szerszy tylko o 3,5cm z każdej strony, więc chyba nie będzie aż tak wystawał. Tym bardziej, że otwory wentylacyjne nie sięgają do końca jego boków, więc calutki lapek będzie na powierzchni pokrytej otworkami. Poza tym, wolę coolera nieco za dużego, niż nieco za małego :wink: Trzeba tylko chwilę poczekać, aż spadną lekko ceny tej nowej chłodziarki.

 

P.S. I nowa dioda (niebieska, w ZM-NC1000 była czerwona) będzie mi idealnie pasować w czarnej podstawce do nowego czarnego notebooka z niebieskimi diodami ;p (Vostro 1500 - właśnie w trakcie sprowadzania z US and A). Takie małe zboczenie jeśli chodzi o estetykę kompa, żona zawsze mi to wypomina ;D

Edytowane przez jarlaxle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...