Skocz do zawartości
Arek460

Asus M2npv-vm

Rekomendowane odpowiedzi

Jaka powinna być temperatura odpowiedzia płyty głównej, ile stopni maksymalnie może być

Moja ma od 33 C do 40C jak sobie ustawie grafe na 256mb bo gram na wbudowanej(podczas grania w gta san andreas), ta tempertura mnie wystraszyła i ustawiłem sobie na 128mb. a teraz mam maksymalnie 33C.

Czy powinienem zapiąć jakiś wiatraczek .

 

Moja płyta to ASUS M2NPV-VM

Edytowane przez Arek460

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ta sama plyte i coz moge powiedziec cholernie grzeje sie chipset.

Nie wiem skad masz te 40stopi? Jesli czlowiek tyle ma to powinien isc do lekarza, a dla elektroniki to zima. Moj chipset to chyba z 90stopni ma albo i lepiej ( i to tylko po wejsciu do windy). Nawet nie probuje grac w gry.

Jak dotykam go palcem to jak zelazko, jeszcze zaden chipset mi sie tak nie grzal. Swoja droga dziwne, ze przy zintegrowanej grafie Panowie z Asusa nie dali chocby malego kreciolka (radiator ma smiesznie male wymiary). Tak czy siak ja zmieniam wlasnie radiatora na polnocnym. I tu bum - glupie kondensatory blisko chipsetu umieszczone tak, ze tylko chyba jakis heat-pipe bedzie pasowac. Mierze linijka no i taki klockek maksymalnie 36x36 mi wejdzie ale wole nie ryzykowac i kupie Tt Extreme Spirit II. A dotychczasowy radiator dam na poludniowy, tez skubaniec zaczal sie troche grzac (chociaz tu temperatury sie nie boje) jak raida zrobilem na 2 dyskach.

Dokupuje tez pamieci Geila 2x512MB 800MHz 4-4-4-12 i zobaczymy :)

Kupilem obudowe minitower wiec chyba jeszcze pomysle o jakims wiatraku na obudowe do wyciagania powietrza bo strasznie mi sie dyski grzeja.

Macie wlasnie jakis pomysl co dac na ochlode dyskom?

Rozmiescilem je tak, ze nie sa obok siebie - sa w dwoch osobnych komorach na dole obudowy, ale to nie wystarcza.

Nie chcialbym dawac szpetnych wiatrakow z przodu obudowy na panelach 5,25:(

Moze jeden dysk dac w zatoke pod DVD (zatoka z wiatraczkiem Sharkoon)?

Edytowane przez Glabro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glabro tak ci sie grzeje geforce 6150 czy nforce 430?? Pytam bo u mnie az tak bardzo nie grzeje sie radiator na grafice.

 

Arek460 nie ustawiaj 256 czy nawet 128MB. Ustawienie zrzera ci pamiec pod systemem. Ten chipset ma to do siebie ze kiedy potrzebuje to zwieksza sobie ilosc MB pamieci. Jak nie wierzysz to zrob test w 3marku z ustawieniem domyslnym czyli 32MB i z ustawieniem 128. Wynik bedzie ten sam (roznica kilku punktow jest nie istotna)

 

 

EDIT: faktycznie grzeje sie to dosc mocno. Puscilem 3dmarka 2001 i 2003 i zewnetrzna czescia dloni nie dalo sie dlugo dotykac tego radiatora. Wczesniaj sprawdzalem to kciukiem i jakos nie czulem temperatury. Przed kupnem tez wyczytalem taka oponie o duzej temperaturze i napisalem do asusa. Odpisali ze tak ma byc.

Edytowane przez bekriss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz niedlugo dojdzie chlodzenie na mostek polnocny wtedy dam znac.

Poki co doszly do mnie 2 kosci ramu GEIL DDR2 800MHz Ultra 4-4-4-12.

I jest problem jesli w biosie ustawie auto lub DDR2-800, to po uruchomieniu kompa program CPU-Z pokazuje mi faktyczna czestosliosc pamieci 320MHz (z wyliczenia CPU/5) poki co mam niestety Semprona 2800+ (czyli owe 1600). W BIOSIE nijak nie moge zmienic mnoznika wlasciwie dzielnika (ktore wynosi 5 jesli ustawie pamiec na 800 a jak dam na 533 to wowczas jest ok 1600/6 czyli 266). Nie rozumiem dlaczego jak dam na 800 to nie daje CPU/4 ????

Macie ten sam problem? Czy sa jakies ukryte opcje jak chociazby w gigabyte? Chyba dam update BIOSU bo mysle ze to bug.

Zaraz zobacze co bedzie jesli dam 667MHz w biosie

 

EDIT1:

 

Jak ustawiam w biosie 667 wowczas przydziela mi dzielnik 5 czyli 1600/5=320(640MHz).

Hmmm...

Czestotliwosc procka wynosi dokladnie wdl CPU-Z 1604. Moze po podziale wynosi ponad 400 i dlatego przydziela mozliwie nizszy dzielnik??

Postaram sie odtaktowac o kilka MHz procka i zobacze.

 

EDIT2:

 

Super. Nie pomysleli ze ktos bedzie chcial odtaktowac procesor. Mozna tylko dac od 200 w gore :mur: Juz nie mowie ze wdl danych fabrycznych GEIL moze pracowac na 1.8-2.3V a BIOSIE mam wprost niesamowity wybor dwoch opcji auto lub 1.9 Normalnie nie wiem ktory wybrac :mur:

Czy ktos wie czy wgrywanie nowego biosu cos pomoze ?

 

P.S.

Jenyny chyba ratunek to podkrecic Sempka na 2000MHz zastanawiam sie tylko czy sobie da rade.

Ale mnoznika nie moge zmieniac wiec magistrala wiele chyba nie zdzialam

:(

Edytowane przez Glabro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sempik spokojnie da radę, o niego bym się nie martwił

 

martwi mnie inna rzecz - dzielnik dla 800MHz nie działa - wygląda na to że szajsus zastosował się do wytycznych amd odnośnie dzielników - S64 i A64 jako proce "budżetowe" miały mieć max 667MHz, a hiperprędkość 800MHz miała zostać dla X2 i FX; tymczasem większość producentów płyt olała to ograniczenie (bo więcej z tym roboty jak pożytku) i dzielniki 800 działają ok na tych prockach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czego się spodziewać po takiej firmie jak URSUS? Jak dla mnie ta firma jest na samym dnie (jeśli chodzi o mobo pod AMD), czasem nawet ECS i ASRock robi lepsze i tańsze płyty.

Sempron poleci bez problemów na 2GHz, trzeba tylko zmienić mnożnik HT na 4x (lub 3x, jak chcesz więcej podkręcić).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W BIOSIE nijak nie moge zmienic mnoznika wlasciwie dzielnika (ktore wynosi 5 jesli ustawie pamiec na 800 a jak dam na 533 to wowczas jest ok 1600/6 czyli 266). Nie rozumiem dlaczego jak dam na 800 to nie daje CPU/4 ????

Mozesz a przynajmniej mi sie udalo. Na ustawieniu 667 mam cpu/8. Athlon 3880+ 2400MHz/8=300

 

Po zmianie mnoznika z 12 na 11 i zwiekszeniu ht zmienil sie dzielnik z cpu/8 na cpu/7. 2400/7=342.

 

Obecnie mam 2618/7=374. Dalej nie pozwala mi temperatura procesora wynikajaca z temp chipsetu. Teraz nagrzewa sie to tak ze temperatura w obudowie rosnie do 45 stopni mimo 3 wentylatorow (2x8 z tylu obudowy z wycieta blacha i 1x12cm). Gdyby nie ta temperatura moglbym jeszcze podkrecic procesor i pamiec.

 

Musze cos wykombinowac z tym chipsetem bo dziala jak grzejnik.

 

Ps. Jakie chlodzenie zamowiles??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedawno stałem się użytkownikiem tego modelu plyty glownej procka AMD 64 3000+ i kupilem pamieci GeILa 4-4-4-12 na 800Mhz.

Mialem ten sam problem co Glabro po ustawieniu w biosie na 800 Mhz w windowsie w everescie pokazywalo mi cos ponad 700.

Nibede tlumaczyl co i dlaczego tylko napisze jak to zrobic na tej plycie glownej aby dzialalo.

Najpierw asekuracyjnie wgrac najnoszy bios w tej chwili 0705. Ustawic fsb procesora na 223Mhz i mnoznik 9 (co daje cos okolo 2000 Mhz) ustawic jeszcze recznie ddramy na 800Mhz tcl-4, trp-4, trcd-4 i tRas-12 ja ustawiłem jeszcze 1.9V i u mnie smiga.

Caly problem tkwi w tym ze na procku amd 64 3000+ ktory ma czestotliwosc 1800Mhz pamiatki ktore nominalnie powinny chodzic na 800Mhz nie pojda i dlatego trzeba podkrecic procek do conajmniej 2000Mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jest problem jesli w biosie ustawie auto lub DDR2-800, to po uruchomieniu kompa program CPU-Z pokazuje mi faktyczna czestosliosc pamieci 320MHz (z wyliczenia CPU/5) poki co mam niestety Semprona 2800+ (czyli owe 1600). W BIOSIE nijak nie moge zmienic mnoznika wlasciwie dzielnika (ktore wynosi 5 jesli ustawie pamiec na 800 a jak dam na 533 to wowczas jest ok 1600/6 czyli 266).

 

P.S.

Jenyny chyba ratunek to podkrecic Sempka na 2000MHz zastanawiam sie tylko czy sobie da rade.

Ale mnoznika nie moge zmieniac wiec magistrala wiele chyba nie zdzialam

:(

Dokładnie tak ma być przy mnożniku x8:

 

Dołączona grafika

 

Najlepiej byłoby mieć procka z mnożnikiem x10 albo x12.

 

Ja żeby mieć RAM taktowany 800MHz podkęcam swojego Sempa2800+ do 2GHz (HTT 250 na mobo M2N-MX) - przy 1,6GHz ustawienie 800MHz w BIOS-ie da tylko 640MHz (320MHzDDR czyli CPU/5)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tej płyty jeśli mam aktualnie pamięci 2 x 512MB, co lepiej kupić, też 2 x 512MB czy może 1x1GB będę miał jeszcze miejsce na pamięć w przyszłości, tylko czy to (2x512MB +1x1GB) będzie chodzić i jak ?

Pamięci tanie więc dobrze było by skożystać...

 

Pytanie dwa posty wyżej dalej aktualne.... Dzięki

Edytowane przez k@li

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...