Skocz do zawartości
Fulgor

Benq Fp93gp - Następca Legendarnego Fp91gp?

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o odpowiedź

Czy dużo egzemplarzy trafia się z wypalonymi pixelami?

I jak smużenie w grach typu FPP?

 

Nie wiem jak to jest z tymi wypalonymi pixelami ale u mnie nie ma żadnego. Monitorek mam gdzieś od ponad miesiąca, chodzi jakieś 10/24h i jak do tej pory wszystkie pixele i subpixele działają w 100%.

 

BTW. Z tego co gdzieś wyczytałem przy matrycach MVA wypalone pixele mniej rzucają się w oczy niż przy TN. To też na pewno zaleta.

 

Co do smużenia - w (UT, UT2004, NFS, C&C Tiberium Wars) - nie zauważyłem żadnego. Jedyne jakie widziałem to lekkie w EUII przy przesuwaniu mapy ale to dość specyficzna gra w której nie stanowi to jakiegoś utrudnienia. Osobiście jestem zdania ze przy tej technologi co jest teraz, smużenie to już nie jest problem. Jeśli czas reakcji pixela wynosi ok 20ms (8ms GTG) to daje nam to jakieś 50 obrazów na sekundę w najgorszym wypadku. W najlepszym nawet 125. To już jest tyle ze bardzo ciężko zauważyć jakiekolwiek opóźnienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście jestem zdania ze przy tej technologi co jest teraz, smużenie to już nie jest problem. Jeśli czas reakcji pixela wynosi ok 20ms (8ms GTG) to daje nam to jakieś 50 obrazów na sekundę w najgorszym wypadku. W najlepszym nawet 125. To już jest tyle ze bardzo ciężko zauważyć jakiekolwiek opóźnienia.

Twoje wywody nie mają sensu.

 

http://forum.purepc.pl/index.php?s=&sh...t&p=2794256

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzięki za linka. Przyznam że w świetle nowo zdobytych stąd informacji uznaję poprzedni wywód za bezsensowny. Już zaczaiłem różnicę między czasem reakcji a odświeżaniem. Ale mimo wszystko uważam, że już na poziomie tych 8ms (czy tam max 20) smużenie jest praktycznie niezauważalne, jeśli już to i tak w tak małym stopniu że w niczym nie przeszkadza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smużenie jest mocno zauważalne gdy weźmiemy np jakieś foto w rozmiarze przekraczającym natywną ekranu i będą na nim sporej wielkości ciemne lub prawie czarne elementy kontrastujące z tłem. warto wtedy kilka razy poruszyć suwakiem góra/dół. osobiście czytając różne opinie i często pracując na TNkach też marginalizowałem ten fakt ale to co zobaczyłem.. daleko tutaj do ideału. jednocześnie nie twierdzę że to przeszkadza w grach - bo nie miałem czasu tego sprawdzić. bardzo możliwe, że przy mocno zmiennym kolorowym obrazie jest to mniej zauważalne. co do ustawień to podawałem ich wartości i myślę że nie były wyśrubowane. 30/30 było dla mnie nieakceptowalne, poniżej było troszkę lepiej co jest chyba naturalne bo srebrzenie jest adekwatnie mocne i męczące w stosunku do natężenia światła - takie odniosłem wrażenie.

sRGB - SRGB

co do SENSEYE+photo to klikałem po tym przycisku i zupełnie nic się nie działo - nie mogłem też znaleźć dla niego jakiegoś zastosowania w OSD i po kilku próbach olałem temat. monitor miałem przez cały czas na DVI.

za to zdjęcia wyglądały w trybach z wyższą jasnością i kontrastem fenomenalnie - były aż nienaturalnie żywe i zdecydowanie bardziej podobały mi się na tym monitorze niż na CRT. problemy miałem jednak czasem z przeostrzaniem - podostrzone foty z CRT na tym BENQ cięły jak żyletki. ale to chyba raczej naturalne w LCD. generalnie też wydaje mi się że sporo zależy od wzroku użytkownika i z pewnością znajdą się osoby którym te mankamenty nie będą przeszkadzać. co do samych matryc MVA to faktycznie znalazłem kilka podobnych refleksji dotyczących przesiadki z CRT na innych modelach monitorów, również w obcym języku. więc problem wynika chyba raczej z budowy samej matrycy :) naprawdę chciałem przesiąść się na ten zgrabny monitorek i po ok. tygodniu użytkowania zrezygnowałem bo inwestycja prawie 900 zł nie może objawiać się takim dyskomfortem pracy. poza tym miałem obawy co do kondycji mojego wzroku bo bardziej ufam swoim oczom, które wyraźnie dawały mi sygnał że coś jest nie tak i z ulgą wracały do CRT. ja wiem już, że w takim wydaniu MVA nie dla mnie. nie chce mi się czekać na SED ale jeśli nic dla siebie nie znajdę to będę siedział na CRT :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie odświeżyć temat.

 

Od 2 dni mam FP93GP i mam pytanie do innych posiadaczy tego modelu - też macie takie tragiczne kąty widzenia, szczególnie w pionie? Wystarczy, że lekko głowę przechylę i obraz jest znacząco zamglony. A z góry to już w ogóle nic nie widać... To już jakieś biblioteczne masowe modele z TN są pod tym względem lepsze...

 

Czy tylko ja tak mam czy Wy także? Może to jakaś wada mojego egzemplarza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie odświeżyć temat.

 

Od 2 dni mam FP93GP i mam pytanie do innych posiadaczy tego modelu - też macie takie tragiczne kąty widzenia, szczególnie w pionie? Wystarczy, że lekko głowę przechylę i obraz jest znacząco zamglony. A z góry to już w ogóle nic nie widać... To już jakieś biblioteczne masowe modele z TN są pod tym względem lepsze...

 

Czy tylko ja tak mam czy Wy także? Może to jakaś wada mojego egzemplarza?

czy na pewno masz BENQ FP93GP :) ? podaj dokładne oznaczenie z pudła...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pudle mam dokładnie:

 

Product Name: FP93G P

Model: Q9T5

Brighness: 300 nits

Contrast: 1300:1

GtG Response Time: 8 ms

D-Sub/DVI Dual Input

Senseye Technology

Mfg. Date: June 2007

 

Na ramce monitora mam: FP93G P

hmm czyli niby OK, to ja nie mam pojęcia co jest nie tak....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój FP93GP wydaje czasami dość wnerwiający pisk, kiedy jest w stanie StandBy, zauwazył może ktoś cos podobnego? Nie jest to reguła, po prostu czasami się tak zdarza. Najbardziej to denerwuje kiedy zacznie piszczeć w nocy i nie chce się wstać żeby przycisnąć PowerOFF ;].

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czytajac Wasze opinie na temat tego monitora zauwazylem ze kilka osob narzeka na b. szybkie zmeczenie oczu podczas pracy. Czy ktos moglby sie jeszcze raz wypowiedziec na ten temat? Czy problem tkwil w ustawieniach czy poprostu ten model tak ma? Na pewnym forum natknąłem sie na temat o bolu oczu podczas pracy na monitorach LCD. Problem glownie dotyczyl natryc MVA. Wiele osob pisalo ze jest to na tyle uciazliwe ze powracaja do swoich starych CRT. I teraz jestem poprostu w kropce, nie chcialbym aby po kupnie monitora okazalo sie ze nie moge na nim pracowac i musze cofnac sie w czasie. Z drugiej jednak strony teraz siedze na 60Hz CRT i oczy nie szczypia ani nie bola wiec chyba nie powinno mi byc juz nic straszne :mrgreen:

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czytajac Wasze opinie na temat tego monitora zauwazylem ze kilka osob narzeka na b. szybkie zmeczenie oczu podczas pracy. Czy ktos moglby sie jeszcze raz wypowiedziec na ten temat? Czy problem tkwil w ustawieniach czy poprostu ten model tak ma? Na pewnym forum natknąłem sie na temat o bolu oczu podczas pracy na monitorach LCD. Problem glownie dotyczyl natryc MVA. Wiele osob pisalo ze jest to na tyle uciazliwe ze powracaja do swoich starych CRT. I teraz jestem poprostu w kropce, nie chcialbym aby po kupnie monitora okazalo sie ze nie moge na nim pracowac i musze cofnac sie w czasie. Z drugiej jednak strony teraz siedze na 60Hz CRT i oczy nie szczypia ani nie bola wiec chyba nie powinno mi byc juz nic straszne :mrgreen:

 

Pozdrawiam

 

U mnie ból oczu nie występuje. Owszem - w pierwszym tygodniu po zakupie odczuwałem pewien dyskomfort, ale po prostu oczy muszą się przyzwyczaić do nowego obrazu. Poza tym ja nie lubię zbyt jasnego ekranu (przyzwyczajenie) i odpowiednio swojego ustawiłem i teraz mogę siedzieć przy nim pół dnia i jest wszystko OK. Tak jest u mnie, ale nigdy chyba nie jest się w stanie przewidzieć, jak oczy zareagują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem gdzie czytałeś te komentarze, ale ja przeglądając chyba najpopularniejsze fora związane z tematyką komputerową/wyświetlaczami spotkałem się tylko z paroma opiniami o wypalonych pikselach (może 2 na 40, 50 opinii).

 

Akurat pod tym względem tego BenQ chwalę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj bylem w media markt aby popatrzec ten monitor w akcji , no kolory ladne i katy widzenia tez ( na tle TN) stojacych obok ale cena mnie troche zbila 999 zl :) (chyba poszaleli z taka cena)

 

Wykorzystam przy okazji temat. Wiadomo ze nie opłaca sie kupować w takich sklepach, polecam internetowe np. Agito.

Dziwi mnie fakt że większość monitorów nie zdrożała a owy Benq przez 3 tyg. zdrożał o ok. 40 zł. Święta świętami może ktoś ma pewniejsza informacje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i stalem sie posiadaczem tego BENQ 93GP

 

Powiedcie mi jak macie poustawiane wartosci wyswietlania (kontrast , braw aitp w OSD monitora) ? jak najlepiej ustawic aby obraz (kolory) byl zywy itp

 

Mam podlaczony monitor poprzez kabel cyfrowy (biale wtyczki) ale w menu monitora mam niedostepna opcje Sensye tzn jest wylaczona i nie da sie najsc kursorami na nia zeby cos zmienic , jakby nie katywna - czy tak powinno byc ?

Edytowane przez Mr.Martin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i stalem sie posiadaczem tego BENQ 93GP

 

Powiedcie mi jak macie poustawiane wartosci wyswietlania (kontrast , braw aitp w OSD monitora) ? jak najlepiej ustawic aby obraz (kolory) byl zywy itp

 

Mam podlaczony monitor poprzez kabel cyfrowy (biale wtyczki) ale w menu monitora mam niedostepna opcje Sensye tzn jest wylaczona i nie da sie najsc kursorami na nia zeby cos zmienic , jakby nie katywna - czy tak powinno byc ?

Sprawa ustawień to sprawa indywidualna - ja siedziałem 2 dni aż dobrałem odpowiednie ustawienia a dodatkowo zmniejszyłem jasność i gammę w sterownikach ATI. Ale napiszę, skoro pytasz: Jasność - 14, Kontrast 40, Ostrość - 3. Temperatury kolorów nie ruszałem. Tryb standard.

 

Co do Senseye - mi się wydaje, że to się włącza przy wybraniu trybu Zdjęcia. To, co masz w OSD monitora w zakładce "obraz zaawansowany" to nic innego jak Demo - czyli takie coś, co ma Ci pokazać, jakie są różnice pomiędzy obrazami bez Senseye i z Senseye. To Demo staje się aktywne kiedy wybierzesz tryb Zdjęcia, Dynamika albo Film.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa ustawień to sprawa indywidualna - ja siedziałem 2 dni aż dobrałem odpowiednie ustawienia a dodatkowo zmniejszyłem jasność i gammę w sterownikach ATI. Ale napiszę, skoro pytasz: Jasność - 14, Kontrast 40, Ostrość - 3. Temperatury kolorów nie ruszałem. Tryb standard.

 

Co do Senseye - mi się wydaje, że to się włącza przy wybraniu trybu Zdjęcia. To, co masz w OSD monitora w zakładce "obraz zaawansowany" to nic innego jak Demo - czyli takie coś, co ma Ci pokazać, jakie są różnice pomiędzy obrazami bez Senseye i z Senseye. To Demo staje się aktywne kiedy wybierzesz tryb Zdjęcia, Dynamika albo Film.

 

u mnie przy takich wartosciach w OSD monitora obraz ciemny i szary jak trza :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to wina matrycy MVA.

 

Piszesz pewnie o forum mva.pl?

Tak chodzi mi o mva.pl

 

Juz bylem nastawiony na zakup tego benq ale po przeczytaniu tych wszystkich rzeczy kupno LCD stanelo pod znakiem zapytania :-?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad przesiadką z CRT 17" i kupnem tego monitora. Kontrkandydatem jest 400zł droższa panorama Gateway Fpd2185w 21" na S-PVA.

Może ktoś wie, jak wygląda bezpośrednie porównanie S-PVA i P-MVA i jakość obrazu w wymienionych wyżej monitorach.

 

Rzecz która mnie szczególnie interesuje, to sprawa czerni na tym monitorze: niektórzy twierdzą, że czerń jest do bani we wszystkich LCD, inni, że matryce *VA oferują poziom czerni zbliżony o CRT. Jak z tym w końcu jest?

 

Zastosowanie monitora: gry, filmy, office, internet.

Edytowane przez przemo3642

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako ze dawno nikt tutaj nie zagladal opzwole sobie odswiezyc temat :)

 

Jestem bardzo bliski zakupu tego modelu. Postanowilem mimo mojej wczesniejszej obawy o stan moich oczu po przesiadce na LCD ze jednak zmienie monitor. Moj stary CRT ledwo zyje i kiedys itak nadszezdl by ten dzien ;). Przeczytalem setki postow i wypytalem kilka osob ale pozostala jeszcze jedna kwestia - input lag. Prosze uzytkownikow 93gp oraz zapalonych graczy online w jednym o wypowiedzenie sie na ten temat :)

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako ze dawno nikt tutaj nie zagladal opzwole sobie odswiezyc temat :)

 

Jestem bardzo bliski zakupu tego modelu. Postanowilem mimo mojej wczesniejszej obawy o stan moich oczu po przesiadce na LCD ze jednak zmienie monitor. Moj stary CRT ledwo zyje i kiedys itak nadszezdl by ten dzien ;). Przeczytalem setki postow i wypytalem kilka osob ale pozostala jeszcze jedna kwestia - input lag. Prosze uzytkownikow 93gp oraz zapalonych graczy online w jednym o wypowiedzenie sie na ten temat :)

Dołączam się do prośby.

 

Na marginesie: w Wikipedii piszą, że input lag jest zwykle większy na monitorach S-PVA niż P-MVA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i stalem sie posiadaczem tego BENQ 93GP

 

Powiedcie mi jak macie poustawiane wartosci wyswietlania (kontrast , braw aitp w OSD monitora) ? jak najlepiej ustawic aby obraz (kolory) byl zywy itp

 

Mam podlaczony monitor poprzez kabel cyfrowy (biale wtyczki) ale w menu monitora mam niedostepna opcje Sensye tzn jest wylaczona i nie da sie najsc kursorami na nia zeby cos zmienic , jakby nie katywna - czy tak powinno byc ?

najlepsze ustawienia .. nie powodujące color bandingu oraz dające naturalne barwy to ... przynajmniej z moich doświadczeń ;) ... kontrast 50, jasność 60-65, ostrość 3, sRGB i gamma 1.00 (to sterowniki albo w systemie .. używam Linuxa) ...

 

brak aktywności w/w przez Ciebie funkcji wynika z faktu podłączenia monitora by DVI ;)

 

ponadto z moich obserwacji:

 

- smużenie nie występuje albo jest bardzo nikłe – porównywałem do np. Samsungów 971p (S-PVA) i 233BW (B-TN) na pierwszym smużenie widoczne, drugi te swoje 2 ms może miedzy bajki ;) … zmierzony czas BENQ to 8-10 ms ! 223BW 10-12 ms !!!!!!

 

- kolory i czerń – S-PVA ma lepszą czerń ... w/w 223BW podobnie do BENQ, kolory na 93G P są idealne przy w/w ustawieniach …

 

- zmęczenie oczu – tak przy ustawieniach kontrastu powyżej 55 i jasności 65 zmęczenie jest BRADZO szybkie … po prostu ta matryca – P-MVA jest bardzo jasna i kontrastowa dlatego nie powinno się z tym przesądzać !

Edytowane przez e X t 7 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sRGB i gamma 1.00 (to sterowniki albo w systemie .. używam Linuxa) ...

jak rozumiem , kontrast, jasnosc i sRGB to w OSD monitora, zas gamme w sterownikach w windowsie

u mnie w sterownikach od Nvidia gamma jest podana w % - defaudowe ustawienie to +50% - jak to przerobic na 1.00 ? :)

Edytowane przez Mr.Martin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak rozumiem , kontrast, jasnosc i sRGB to w OSD monitora, zas gamme w sterownikach w windowsie

u mnie w sterownikach od Nvidia gamma jest podana w % - defaudowe ustawienie to +50% - jak to przerobic na 1.00 ? :)

szczerze to nie pamiętam ... ;) ... z tego co sobie przypominam defaultowo jest chyba na 1.00 ... a dziwne ze masz procesrtowo bo Ja zarówno w Linuxie jak i windzie w steownikach miałem na 1.000 ... ????

 

ale sprawdzę dziś w domu i odpisze B-)

Edytowane przez e X t 7 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...