Skocz do zawartości
_bartx

Konstrukcja Bloku Na Cpu

Rekomendowane odpowiedzi

Zamiast napisać co i jak to tylko usłyszałem krytykę - ok, nie mam nic przeciwko krytyce, ale jeśli ona coś niesie ze sobą, a nie tylko, że coś jest źle itp. Jedyne do czego przyczynił się ten temat, to mnie po prostu zniechęcił, ale to nie przez brak sprzętu czy wiedzy, ale przez Wasze nastawienie. Mojego zamiaru nie porzucę, zrobię po swojemu i zobacze co wyjdzie. Temat można zamknąć.

Ludzie krytykują, bo widać wyraźnie, że nie masz większego pojęcia o temacie i zamiast poszukać i poczytać włazisz na forum i marudzisz. Nie zniechęcaj się, tylko rusz du.pę i zabierz się do roboty - mnie każdy kop w tyłek bardziej motywował do dalszej pracy niż do poddania się...

 

Mam nadzieję, że za jakiś czas miło się rozczaruję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, blaszki sobie odpuściłem. Najprawdopodobniej konstrukcję oprę o piny lub otwory w podstawie. Po mojemu lutowanie srebrem ma sens - jedynym argumentem przeciw cynie była niska przewodnosć cieplna, a srebro ma większą od miedzi, więc wydaje mi się, że będzie ok - chyba, ze są jeszcze jakieś przeciwskazania. Poza tym robił już ktoś coś takiego w oparciu o lut srebrny? Wydaje mi się, że chyba nie... Robię to tylko "dla zabawy", a nie do zrobienia profesjonalnego bloku jaki mogę kupić w sklepie za x złotych. Zakładając ten temat chciałem się coś dowiedzieć, a tak na serio dowiedziałem się nie wiele - może 2 -3 osoby mi coś konkretnego przekazałay, a reszta pisała, że jak nie mam narzędzi to mam sobie dać spokój, że moje pomysły są bez sensu itp. Zamiast napisać co i jak to tylko usłyszałem krytykę - ok, nie mam nic przeciwko krytyce, ale jeśli ona coś niesie ze sobą, a nie tylko, że coś jest źle itp. Jedyne do czego przyczynił się ten temat, to mnie po prostu zniechęcił, ale to nie przez brak sprzętu czy wiedzy, ale przez Wasze nastawienie. Mojego zamiaru nie porzucę, zrobię po swojemu i zobacze co wyjdzie. Temat można zamknąć.

chodzi o to, ze nie masz pojęcia o czym piszesz jeżeli chcesz przylutować kilka(nascie?) blaszek 0.4mm ?!

 

Bardzo sie ciesze ze chcesz coś zrobić sam, ale jak na razie to tylko piszesz czego to nie możesz zrobić, jak dla mnie to możesz i "móc" pojechać do huty i sobie taki bloczek odlać.... ZRÓB coś i pokaż, piszesz, że robisz to dla zabawy - więc po co ten temat? jak coś wykonasz to się pochwal. Osób robiących bloki jest mało, co raz mniej, ale takie tematy jak ten nie pomagają. Można zrobić bardzo fajny blok w spartańskich warunkach, ale przydałoby sie troche wiedzy, chęci i motywacji, bo samym gadaniem to nikt jeszcze bloku nie zrobił.

 

Nie zrozum mnie źle, ale przyszedłeś tutaj myśląc, że wszyscy będą z fascynacją czytać jak dywagujesz o projekcie nowego bloku? Na koniec jeszcze raz: ZRÓB coś i pokaż. Wtedy Ci powiemy co Nam się nie podoba/podoba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich Forumowiczow!

Analizujac to co zostalo napisane na temat konstrukcji bloku nasunelo mi sie pewne spostrzezenie. Mianowicie jak juz to zostalo wyzej powiedziane wydajnosc bloku m.i. zalezy od wielkosci powierzchni oddajacej cieplo. Wnisek z tego, ze bardziej efektywne wydaja sie byc bloki o mocno rozwinietej powierzchi (np. jeze). Co wiecej wazny jest tez "rozklad" przeplywu cieczy chlodzacej przez blok - im lepiej oplywa "przeszkody" w bloku tym wiecej zdola odprowadzic ciepla. Natomiast pozostaje jeszcze kwestia oporow przeplywu. Przeciez ten sam blok bedzie inaczej pracowal pod pompa dzialajaca z sila wodospadu i pod "akwariowa pyrkawka". Znalazle taki oto link:

http://www.overclockers.com/articles373/wbsum.asp.

Przetestowanych zostalo sporo blokow (mozna sobie porownac wydajnosci w zaleznosci od konstrukcji) natomiast uwzgledniono tez spadek cisnienia po przejciu chlodziwa przez blok jako czynnik warunkujacy sprawnosci i determinujacy moc pompy.

 

Jak wplywaja opory przeplywu na wydajnosc bloku? Czy lepiej zeby ostro pompowac w blok, czy moze dochodzimy do punktu granicznego gdzie wcale to nie wplywa na zwiekszenie efektywnosci bo w pewnym momencie plyn chlodzacy zbyt szybko jest przepompowywany i nie jest w stanie juz wiecej odbierac ciepla? (Zakladajac, ze pomijamy mozliwosci chlodnicy do jego oziebiania - powiedzmy "pompujemy blok z kranu" zwiekszajac coraz bardziej cisnienie). Czy gdzies juz to bylo poruszane? Bede wdzieczny za przekierowanie mnie do odpowiedniej leORT: ORT: ORT: ktury. A moze ktos bawil sie w sprawdzanie wydajnosci blokow w zaleznosci od cisnienia? Gdzie jest punkt optymalny? Jak zoptymalizowac uklad tak aby pompa pracowala z dopasowana wydajnosci Przeciez zwiekszenie cisnienia moze wcale nie przynisc spodziewanych rezultatow jezeli blok dziala jak reduktor a zbyt szybki (niepotrzebnie) obieg obciaza uklad i nie pozwala ekonomicznie pracowac chlodnicy...

 

A moze wogole tego nie bierze sie pod uwage konstuujac WC???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nikt robiący bloki od tak nie będzie sie w to bawił, ale na pewno robią to firmy produkujące bloki. Możesz się ich zapytać, "na pewno" Ci powiedzą :D

Dlatego uwazam zabieranie sie za wykonanie bloku przez osobe niedoswiadczona na dzien dzisiejszy za "sztuke dla sztuki" - oprocz satysfakcji z wykonania czegos wlasnorecznie wydajnosc to, jak ktos napisal "sprawa wrózki"!!! :) Napewno fajna zabawa... ja wybieram klocki LEGO!

Inna rzecz jezeli ktos zabral sie za budowe blokow w czasach kiedy WC w Polsce oznaczalo co najwyzej toalete publiczna z babcia klozetowa (w lepszych!). Za wszystko zaplacil potem i obgryzionymi paznokciami... dzis moze sie pochwalic naprawde fajnymi konstrukcjami (ktore rzeczywiscie dzialaja!!!)

 

Wiele wydajnych konstrukcji oprocz samego rozwiniecia powiezchni wewnatrz bloku dodatkowo wspomaga sie najrozmaitrzymi patentami kontolujacymi rowniez przeply wewnatrz bloku czy tez wymyslnymi dyszami kierujacymi "coolant" w odpowiednie miejsce konstrukcji (np. Denger Den RBX (C/W 1.32) ma 5 roznych dysz do wyboru + jeden "slepak" - do zaprojektowania wlasnej dyszy :D ). Patrz -> http://www.dangerden.com/images/rbx/Danger_Den_RBX_final.pdf

 

Tak czy siak kazdy blok bedzie pierwszym reduktorem w calym ukladzie! (np. Storm przy genialnym C/W w okolicy 1.2 daje 7 krotnie wiekszy spadek cisnienia na wyjsciu niz DD RBX!!!!! *zrodlo www.overclockers.com). To co wyjdzie z bloku pod jakim cisnieniem i w jakiej temperaturze dalej trafi do kolejnych podzespolow (zakladajac, ze chlodzimy wiecej niz tylko CPU tym obiegiem).

 

Idealnie by bylo stworzyc symulator komputerowy :D Robimy projekt bloku, ladujemy do programu, wrzucamy parametry i mamy dzialajacy model - od razu wyjdzie szydlo z worka!!! Suma, sumaru - patrzyc co robia inni, analizowac i wyciagac wnioski! Ameryki nie odkryjemy nawet z najlepszymi narzedziami... Kolumb juz tam byl! B-)

Edytowane przez yeawing

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nikt robiący bloki od tak nie będzie sie w to bawił, ale na pewno robią to firmy produkujące bloki. Możesz się ich zapytać, "na pewno" Ci powiedzą :D

Ha! Okazuje sie, ze niektorzy podaja nawet na stronie np SwiftTech! (naprowadzil mnie uzytkownik Darmach w swoim poscie: http://forum.purepc.pl/index.php?s=&sh...t&p=2541214 Dzieki!). Doczytalem tez troche w sieci...

 

Nie jest to regula dla wszystkich blokow ale zapewnienie przeplywu (po uwzglednieniu wszystkich oporow ukladu) na pozimie 1 GPM (3,8 LPM) wydaje sie byc optymalne dla wiekszosci ukladow. Zmniejszenie przeplywu do 0.5 GPM powoduje spadek wydajnosci o 1,5* do 2,0* dla bloczkow z duzymi oporami przeplywu a ponizej 1* dla bloczkow z malymi. Natomiast zwiekszenie przeplywu do 1,5 GPM daje przyrosty wydajnosci do 1*! Dalsze zwiekszanie przeplywu do 2 czy 3 GPM daje znikome lub zadne rezultaty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o takiej konstrukcji??

Pomysł tylko i wylącznie mój, jednak ze względu na brak mozliwości wykonania udostepniam go ;)

Blok XT:

Dołączona grafika

 

Co sądzicie o takiej konstrukcji? Oczywiście wlot na środku ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://img453.imageshack.us/img453/8096/xtxtmt2.png

Proszę bardzo

 

Finy mają wysokość 6mm

 

Co do toczenia to:

Wytoczę okręgi, a frezarka zajmie się resztą ;)

pytanie za 100 punktow wejscie wody masz u gory a wyjscie?^^ Edytowane przez Ruonim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł ciekawy, ale największe ciepło mamy na środku (1rdzeń), więc tracimy dość dużo na wydajności. Ten pierwszy projekt był znacznie lepszy (wystarczyło by powiększyć odstępy między finami), niestety proces wykonania byłby znacznie trudniejszy, aczkolwiek znam kogoś kto wykrzesał by to na laserze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurde, konstrukcja piekielnie zaawansowana. Nawet można by powiedzieć, że przekombinowana, myślę, że zadowalającą wydajność oferowała by ponacinana gwiazda, bądź piny w kształcie stożka (jeśli wlot wody mielibyśmy centralnie na środku).

 

Ps: Czym to rysowane?

Edytowane przez ...John

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem tak... po rysunkach sądząc MOIM ZDANIEM wydajnośc moze być zblizona do d-teka fuzion. Jestem bardzo ciekaw jak to będzie w praktyce wyglądało... mozna byłoby pokarbować jeszcze te listki xP

Odezwij sie do maniakalnego - on wytnie ci coś takiego - tylko daj mu projekt w autocadzie

Edytowane przez victor89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawsze możesz go podesłać pewnemu panu z shack "aj ti" :P

 

Jarogniew zapewne nie pogardziłby prototypem.

 

Choć nie mogę wyrażać sie w czyimś imieniu, najlepiej nie Jaro sam sie wypowie w tej kwestii.

 

małe spostrzeżenie, nie widzę oringa ;) czy jak to sie tak pisze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...