Skocz do zawartości
neksus

No I Stało Sie To Czego Nie Chciałem Najbardziej!....

Rekomendowane odpowiedzi

w czasie pracy w Windowsie System mi sie zawiesił

 

(posiadam 2x Seagate 120 G na raidzie 0)

 

 

okazało sie ze jeden z nich zaczął przy właczeniu tykać i tykac co sekunde

a talerze słychac tak jakby nie mogły nabrac prędkości...

 

Bios go nie wykrywa:((

 

co robić??

 

najbardziej mi zalezy na danych.... i takie coś kosztuje w specjalistycznych firmach bo wątpie zebym sam sobie poradził :(

Edytowane przez neksus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm ja takie same objawy mialem, w temacie ze SMARTEM wrzucilem screeny jednak nikt mi nie odpowiedzial co z dyskiem.

Tak samo zwiech, po odpaleniu nie wykrywa i takie cykanie, odlaczylem dysk chialem sprawdzic czy goracy itd podlaczylem spowrotem i dziala:| ale caly czas zyje w strachu:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ok ale mi po odłaczeniu i podłaczeniu dzieje się to samo .... ciągle tyka ... Bios go nie widzi. o Win nie wspominając..... chole*a strace 240 GB danych ;/

Edytowane przez neksus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieżka sprawa jak dla mnie. Wiem że niewiele pomogę tą wypowiedzią ale chyba niewiele da się zrobić. W ostateczności możesz zrzucić dysk na ziemię. Może pójdzie na kilka minut. To nie był żart. W ostateczności powiedziałem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężka sprawa. Odesłanie na gwarancję to automatyczna utrata danych. Profesjonalne odzyskiwanie to zaś koszty idą w tysiące PLN.

 

Można próbować programów diagnostycznych Seagate.

Jeśli jest opcja wgrywania softu, to chyba można spróbować - może soft się posypał i dysk "oszalał".

 

Oczywiście takie podstawy jak kabelki sprawdzałeś w pierwszej kolejności...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech to bedzie przestroga dla innych. Raid 0, nie sluzy do magazynowania danych, ja jako, ze nie zajmuje sie obrobka wideo mam celowo 2x40Gb, przy czym wiekosc miejsca zajmuje mi system + programy od czasu do czasu jakas gra. Dokumenty oraz inne wazne dane archwizuje na laptopie, plus od czasu do czasu na DVD.

 

Co do odzyskania danych, moge chyba tylko zyczyc powodzenia. Zastosuj sie do porad kolegow przede mna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a znasz takie przypadki zeby po czymś takim zadziałał?

wydaje mi sie ze głowica niechce najśc na talerze... tak wynika z tego co słysze :(

Lekki OT z cyklu "historie z twardym z życia wzięte" :)

 

Mi kiedyś 30-gigowy Samsung wysunął się z plecaka i spadł na podłogę. Podłączyłem go i okazało się, że bios dysku nie wykrył a dysk sobie tykał. Nie mając wiele do stracenia wymątowałem go, potrząsnęłem nim i potraktowałem dość mocno z pięści (raczej w geście rozpaczy niż z nadzieją naprawy; w tamtych czasach dysk 30-gb był mniej więcej wart tyle co dziś 320GB). Podłączam, uruchamiam kompa, a tu jakiś gwizd, jakiś świst i... zaczął chodzić normalnie. Wchodzę do biosa - wszystko elegancko, winda się ładuje (jeszcze 98 :)). Okazało się, że jeden z talerzy (jedna z głowic?) została uszkodzona: pojawił się kilkanasto gb-bajtowy obszar bad sektorów. Na szczęście te bad sektory skupione były w jednym miejscu, a dysk był niedawno defragmentowany, więc część rzeczy odzyskałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dysk nie jest na gearancji... własnie tez juz próbowałem lekko go stukac nic sie nie dzieje ...

 

mam wielka nadzieje ze to elektronika o moze jakos odzyskam...

 

ale głowica stuka jakby nie mogła wejsc na sciezke i nie wiem czy to nie jest uszkodzenie mechaniczne... ech...

 

 

ale jak nie znajde dokąłdnie takie elektroniki to chyba potraktuje gomocniej moze zaskoczy.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też miałem awarie raidu 0 i nic nie dało sie zrobić. Wyciagnołem wnioski i teraz jest trzeci dysk jako magazyn a raid chodzi i jest szybko zaś do magazynu kopiuje wszystko co uznaje że bądzie kiedyś jeszcze przydatne/ dyski jak nizej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niedawno przeszedlem cos podobnego, szczerze wspolczuje. Stracilem cenne dla mnie zdjecia i dokumenty, po prostu rzeczy dla mnie bardzo wazne i wiem ze awaria zadnej innej czesci tak nie denerwuje czlowieka bo tego nie da sie odkupic. Nauczylo mnie to nie oszczedzania na plytkach dvd ktore sa tanie jak barszcz i uzywania programow typu backup4all, robienie regularnych imagow partycji itd.

Odzyskiwanie danych to jak ktos powiedzial tysiace zł. Najlepiej zapomniec o tym i zaczac stosowac podstawowe zasady backupu.

Chyba ze masz kogos kto bedzie sie bawil elektronika zawsze jest nadzieja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz to właśnie jest to jakieś uszkodzenie mechaniczne (moim zdaniem) bo słychać tykanie. Chociaż z drugiej strony może też to być problem z zasilaniem, chociaż wątpię.

 

A co do zastosowań "siowych" to tak jak pisałem wczeniej, jeśli nie będziesz miał wyjścia - to co ci szkodzi :) Mam taką książeczkę gdzieś na kompie o wiele mówiącym tytule: How to revive a fucked up hard drive :) Traktuje ona o takich własnie metodach siłowych, gdzie rzucanie dyskiem albo zamrażanie jest czymś normalnym :)

 

Pozostaje tylko życzyć powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok Panwie mam nowe wieści.... przełozyłem elektronike z dysku (tego drugiego co miałem raida ) choc modele były takie same ST3120026A ale miały inne S/N i elektronika była na innych chipsetach czy pamieciach ..

 

to sprawa wygląda tak dysk juz nie tyka ! jaky nie mogł zaskoczyc... teraz jest taki objaw... tyknie RAZ jakyb zaskoczył ale ios go nie wykrywa.... tzn w moim przypadu nie BIOS a kontroler RAID IT 8212 na PCI... w kazdym adz razie wywala ERROR! FIRMWARE IS NOT READY... czly moze jakby udało mi sie dorwać identyczna elektronike to moze by poszedł

 

chciałem zaznaczyc ze na ou dykach jest FIRMWARE 3.06 :(( wiec powinno być niby ok..

 

wiec podaje DANE moze ktos ma taki dysk na zbyciu... chetnie bym odkupił wypożyczył cokolwiek tylko zeby te dane przegrac..

BARACUDA 7200.7

MODEL: ST3120026A

S/N: 3Jt1F959

P/N: 100275528

 

na Elektronice sa takie kostki z oznaczeniami:

1)EtronTech to chyba pamięć

2)1002528204490D4FS305008FP9C20317 KOREA ST

3) 980 B SH6950 D 36C3EuT A

 

 

Panowie HELP!!...

Edytowane przez neksus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...