Skocz do zawartości
DziubekR1

Zus Kupil Oprogramowanie Za Prawie 63mln Zl.

Rekomendowane odpowiedzi

No ale teraz Kaczory namotaly wszedzie aby odwrucic od siebie i swojej nieudolnosci uwage opii publicznej ... zenada

 

A co do obrazy rzadu to ... nie ma co sie przejmowac ... kiedysz szlachta teraz cholota dostala stery w swoje rece.

 

wiem ze jestes madry i wogole ten teges, ale przestan obrazac politykow ktorych niektorzy doceniaja, prowokujesz tylko klotnie na temat polityki na forum, ktore do tego nie sluzy

 

uwazam ze zostalo zrobione w tym kraju wiecej niz niejedni robili przez >5lat (widac zreszta po wzroscie gospodarczym, o istnieniu ktorego nikt nie zaprzeczy)...

 

zus podlega ministerstwu finansow, ktorym kieruje byla Pani z PO ;)

 

po dluzszych przemysleniach dochodze do wniosku ze zus niemogl podjac ryzyka przejscia na linuxa, poprostu ryzyko na tym szczeblu nie moze istniec... byc moze kiedys przejdziemy na linuha w zus'ie ale puki co mozliwe ze pracownicy nie sa na to gotowi, byc moze nie sa gotowi nawet uczyc sie czegos innego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

po dluzszych przemysleniach dochodze do wniosku ze zus niemogl podjac ryzyka przejscia na linuxa, poprostu ryzyko na tym szczeblu nie moze istniec... byc moze kiedys przejdziemy na linuha w zus'ie ale puki co mozliwe ze pracownicy nie sa na to gotowi, byc moze nie sa gotowi nawet uczyc sie czegos innego...

.

Czytając pokrętne uzasadnienie o braku opłacalności i wydumanych kosztach płatnika

pod inny system operacyjny niż Windows przychodzi mi do głowy tylko jedna myśl: korupcja

http://www.zus.pl/default.asp?id=1&p=1&idk=470

To że przejście jakiejś firmy na inny system operacyjny to ryzyko i może być nieopłacalne to fakt ale wymuszanie na wszystkich

firmach w Polsce stosowania Windows do księgowości to już śmierdząca sprawa.

 

To wymuszenie powstało dawno i trwa nadal. Tej sprawy obecna ekipa nie ruszyła pomimo że przynosi duże straty w skali

całego kraju.

Swoją drogą zakup takiej dużej ilości pakietów biurowych nie wygląda racjonalnie bo te pakiety nie nadają się do przetwarzania

masówki , co najwyżej nadają się do indywidualnych zastosowań typu pismo,wykres lub tabelka do prezentacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ SGJ lol! uważasz że ZUS działa na zasadzie "Pani Krysia wklepuje cyferki do excela"? :lol:

Oni tam mają cały wypasiony system komputerowy, który otrzymał nawet przezwisko HAL po tym jak za jego przyczyną wyleciało na pysk kilku kolejnych dyrektorów ;)

Edytowane przez M4TEUSZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

M4TEUSZ hmm jak by ci tu ... widzisz ja czesto jestem zmuszany do chodzenia do tej pieczary (wylegarni leniwych starych bab) i zalatwiana spraw ... TO JEST masakra i tak jest ze pani Asia pyta pania krysie gdzie i co ma zrobic bo nie pamieta .... a wystarczylo otworzyc 1 plik i sprawdzic gdzie sa dane dokumenty .. zenada.

 

Zusy wygladaja jak palace ... jak bys pojezdzil po polsce to bys zobaczyl ze najbardziej wypasione budynki to koscioly i zusy. Nawet skarbowka nie jest tak odpicowana jak zus ...

 

Bundestag nie ryzykowal przechodzac na inny system ??? jakos zaryzykowali i to im sie oplacilo. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wpisałem się i ja. fakt, to za mało. ale coś trzeba robić. najgorzej, że na tych grabieżców nie ma siły. oni żądzą się swoimi prawami. a ktoś na górze dorabia siebie kradnąc naszą własność. szkoda gadać. rozwalić ich.

 

Panowie, tu nie chodzi o te 3zl, tu chodzi o zasade. Pier..., ze nie maja kasy dla emerytow, a ich placowki wygladaja jak pałace. Pier..., ze nie maja kasy, a co chwile jakas impreza integracyjna za gruba kase. Pier..., ze nie maja kasy, a kupili oprogramowanie za 63mln zlotych.

Mam nadzieję, że panowie czytali "folwark zwierzęcy" i wyciągnęli z niego wnioski... stawiam moje 3 nowe polskie złote. że jakbyście wy rządzili Polską.. było by identycznie... :)

 

Nie mowcie mi tu o niezawodnosci, bo jesli zrobic porownanie Linux vs Windows, to co jest bardziej niezawodne ? Przeszkolenie byloby potrzebne do Linuxa, Open Source Office jest praktycznie tym samym co normalny Office, wiec tu by sie raczej obylo bez szkolen. Do tego zatrudilo by sie informatykow, ktorzy w razie problemu naprawili by go. Przeszkolenie to bylby jednorazowy wydatek, a wszystko wyszlo by napewno duzo taniej niz te 63mln, a w przyszlych latach, gdzie szkolen by juz bylo, to kosz by jeszcze bardziej spadl.

Z niezawodnością to bym się kłócił... Może i linuks jest stabilny... ale w wersji konsolowej... O środowisku Xowym to już można polemizować. Do tego dochodzi druga sprawa... nie ma co się nawet rozwodzić nad tym, które środowiko jest bardziej kłopotliwe w utrzymaniu - gdy nagle w linuksie przestaje działać dźwięk.. bo nie należysz do odpowiedniej grupy użytkowników.... Ale mniejsza o to.. wiadomo jak jest.. a wy sobie zdajcie sprawę, że to co mowicie, mówicie prez pryzmat swoich własnych umiejętności... a nie umiejętności pani Krysi z gazowni.

OO bez szkoleń? Mi zajęło 15 minut żeby znaleźć jak zrobić jakiś tam wykres w OO, który w ofisowym excelu zrobiłem praktycznie od razu - i wcale nie używam często tego.. robiłęm to pierwszy raz, dwa identyczne wykresy w OO i w M$O... Pani Krysi zajęło by to 2 tygodnie...

Co do zatrudnienia informatyków... Przeciętny informatyk zarabiałby około 3k... Czyli brutto ponad 4k... myślę że szybko zaczęli by oni obciążać system i ilość informatyków została by znacznie zredukowana... Poza tym to nie jest tak hop siup.. naprawić coś.. zwłaszcza jak stanie się coś poważnego... i wtedy pani krysia cały dzień nic nie robi, bo informatyk męczy jej kompa.

Przeszkolenie jednorazowe? Powiedz mi która z pań nie zapomni pierwszej lekcji po 2 tygodniach...? Chyba wierzysz w cuda.. i wciąż uważasz, że wszystko co Ty potrafisz - potrafi i osławiona już pani Krysia.... Znam problem pań od komputerów od podszewki.. stąd moje gadanie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EDIT: i o co chodzi z tymi palacami? Rozumiem, ze Twoim zdaniem pracownicy ZUS powinni siedziec na golej ziemi w szalasach z galezi, a petenci powinni byc obslugiwani w ziemiankach?

Poza tym IMHO niektorym tu wypowiadajacym sie brakuje skali. 63mln to dla przedsiebiorstwa rozmiaru ZUS pryszcz, tyle co wyskoczenie do osiedlowego sklepiku po bulki i gazete.

O co mi chodzi z pałacami ?? :) Chyba nie miales okazji ogladac placowek ZUS w Jeleniej-Gorze i paru innych miejscowosciach. Wiem, ze nie moga siedziec w norach, ale to co oni sobie odwalaja za nasza kase, i to ze bez przerwy pier..., ze na nic nie maja pieniedzy doprowadza mnie do, aaa przez grzecznosc nie napisze do czego ;)

 

Zarowno Pelzak jak i Costi maja duzo racji, ale sprawa dla mnie jest prosta. Jesli kilka bogatych krajow przeszlo na te systemy, mimo ze predzej stac ich na wydatek 63mln, a do tego dobrze na tym wychodza, to mysle ze warto brac z nich przyklad.

Edytowane przez DziubekR1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bundestag dziala na linuxie juz ... tez byly problemy z przejsciem ale teraz maja juz z glowy.

No ale teraz Kaczory namotaly wszedzie aby odwrucic od siebie i swojej nieudolnosci uwage opii publicznej ... zenada

Porownanie (Bundestag-ZUS) wyszlo Ci wspaniale, gratuluje. Z dysleksja tez niezle. Ale co do tego wszystkiego maja "Kaczory"? Proponuje szybka terapie przy pomocy mlotka... :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ SGJ lol! uważasz że ZUS działa na zasadzie "Pani Krysia wklepuje cyferki do excela"? :lol:

Oni tam mają cały wypasiony system komputerowy, który otrzymał nawet przezwisko HAL po tym jak za jego przyczyną wyleciało na pysk kilku kolejnych dyrektorów ;)

A wytlumacz mi czemu piszesz cos do mnie jak ja w ogóle nic na temat excela tu nie pisałem?

 

 

 

OO bez szkoleń? Mi zajęło 15 minut żeby znaleźć jak zrobić jakiś tam wykres w OO, który w ofisowym excelu zrobiłem praktycznie od razu - i wcale nie używam często tego.. robiłęm to pierwszy raz, dwa identyczne wykresy w OO i w M$O... Pani Krysi zajęło by to 2 tygodnie...

Niektórym klikniecie w Wstaw>wykres zajmuje "troche" mniej czasu niz 15 minut.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zarowno Pelzak jak i Costi maja duzo racji, ale sprawa dla mnie jest prosta. Jesli kilka bogatych krajow przeszlo na te systemy, mimo ze predzej stac ich na wydatek 63mln, a do tego dobrze na tym wychodza, to mysle ze warto brac z nich przyklad.

dobrze że dopisałeś przymiotnik bogatych.... My biedne żuczki nie możemy sobie pozwolić na pomyłki, niedoróbki, i zbędne ryzyko... Płacisz.. masz...

 

Niektórym klikniecie w Wstaw>wykres zajmuje "troche" mniej czasu niz 15 minut.

:) przecież ani ja ani Ty chyba nie wątpimy w to że tak jest... a w rzeczy samej nie robiłem aż tak prostego wykresu typu. wstaw/ wykres... chodziło o wygląd i zakres danych... bo chyba za kompletnego idiotę mnie nie masz...? :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) przecież ani ja ani Ty chyba nie wątpimy w to że tak jest... a w rzeczy samej nie robiłem aż tak prostego wykresu typu. wstaw/ wykres... chodziło o wygląd i zakres danych... bo chyba za kompletnego idiotę mnie nie masz...? :lol:

No własnie nie wiem, bo tam sie odpala kreator bardzo podobny do tego z MSO :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawet jesli 70% pracownikow zus posluguje sie swietnie pakietami typu office to nadal zostaje ogromna liczba ludzi dla ktorych wszystko musi byc upraszczane... i puki caly zespol pracownikow nie bedzie gotowy do przejscia na wyzszy ale i tanszy poziom, to nici z tego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

popieram maja szkolenie przez 2 tygodnie nastepnie test z obslugi nie potrafia sobie poradzic to "spieprzaj dziadu" kurcze przeciez to sa jajca jak innym sie oplacalo to dlaczego nam ma sie nie oplacac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dokladnie. Na zachodzie sobie potrafia poradzic, ale nasza bidulka pani Krysia sobie nie da rady, wiec ja mam za to bulic. W innych zawodach jest tak, ze jak nie umiesz, to masz sie nauczyc, jak sie nie nauczysz, to nara. Ale nasz ZUS dba o pracownikow, aby ci sie przypadkiem nie przepracowali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No własnie nie wiem, bo tam sie odpala kreator bardzo podobny do tego z MSO :wink:

gdyby był aż tak podobny.. to obie operacje dało by się zrobić niemal tak samo.. jak widać w M$ ofisie było to bardziej czytelne niz w OO... :wink:

 

To co za problem wywalić nieuków i przyjąć kogoś wykwalifikowanego? :damage_wall:

dobra.. przyjma ludzi którzy potrafią obsługiwać linuksa.. a którzy nie mają pojęcia o księgowości i zadaniach jakie na codzięń wykonuje się w ZUSie.. myślisz ze to dobry pomysł?

 

popieram maja szkolenie przez 2 tygodnie nastepnie test z obslugi nie potrafia sobie poradzic to "spieprzaj dziadu"

i przyjmą kogo na to miejsce? Kolejny rok czasu będą się douczać jak wypełniać jakieś tam kwitki...

Myślicie że to wszystko jest takie proste jak wam się wydaje z waszego punktu widzenia... Ale praca w ZUSie czy w innym urzędzie nie polega tylko na wklepywaniu cyferek w excela... Byc może wielu z was jeszcze nie wie o pewnym prawie Murphyego, które działa i to na kazdym kroku.. każde rozwiązanie rodzi nowe problemy o czym przekonuję się na każdym kroku gdy rozwiązuje problemy bardziej skomplikowne niż rozwiązanie sznurówek...

 

Na zachodzie sobie potrafia poradzic, ale nasza bidulka pani Krysia sobie nie da rady, wiec ja mam za to bulic. W innych zawodach jest tak, ze jak nie umiesz, to masz sie nauczyc, jak sie nie nauczysz, to nara. Ale nasz ZUS dba o pracownikow, aby ci sie przypadkiem nie przepracowali.

Nie, ty już za coś zabuliłeś... ZUS wygospodarował te 60mln i zakupuje oprogramowanie... Inaczej pewnie odnowili by kilka placówek... Tak czy siak i tak zabrali Ci te pieniądze i tak.. więc nad czym tu teraz płakać.. Nie trzeba było w ogóle płacić ZUSowi to byś teraz nei narzekał. Równie dobrze mógłbym narzekać na podatek od wzbogacenia... Kupuję sobie auto a tu mi każą jeszcze płacić za to że wydałem pieniądze - to jest imo paranoja, a nie to, że jakis tam urząd kupuje sobie oprogramowanie za marny grosz naszych miesięcznych składek. Pomyśli ile płacisz ZUSowi w ciągu roku, to te 3 złote to jest tyle co nic...

 

Druga sprawa jest taka... że jak się okaże że 80% pracowników się nie nauczy to co? wywalą dosyć wykwalifikowaną kadrę i przyjmą świeżaków? Nie wyobrażasz sobie jakie to są koszta nauczyć tylu pracowników od nowa co mają robić w tym urzędzie... A to że Ci akurat umieją posługiwać się linuksem to jest tylko dodatek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

gdyby był aż tak podobny.. to obie operacje dało by się zrobić niemal tak samo.. jak widać w M$ ofisie było to bardziej czytelne niz w

Naprawdę wierzysz że ZUS potrzebuje 25.000 licencji pakietu Biurowego Microsoft Office 2003 ?

Koszty szkoleniowe i problemy wynikające ze zmiany jednej wersji windy na inną są niewiele mniejsze.

Rozsądnie zarządzane firmy nie robią takich rewolucji ze zmianą systemu operacyjnego.

 

Jak wytłumaczysz płatnika tylko pod windows i upieranie się przy tym ZUS ?

Dla mnie wyjaśnienia ZUS w tej sprawie są naiwne.

Jedyne wytłumaczenie jakie widzę to korupcja

 

Petycja powinna być skierowana pod inny adres a konkretniej do urzędu zajmującego się zwalczaniem korupcji.

Jakoś nie potrafię wyobrazić sobie poprawnego działania w tej sprawie tego samego człowieka który spotykał się z głównym

właścicielem firmy Microsoft z urzędu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tyle kasy musieli wyłożyć bo licencje na stanowisko takiej firmy urzędowej to ok. 1200zl za Windowsa, a stanowisk jest masa +office... U mnie w mieście zus działa na Windows NT i to jest porażka, przychodzi ktoś z pen drive chce coś przerzucić, a tu pupa blada bo usb nie jest obsługiwane ;|

Zastanawiam się jak to będzie chodzić u nich na "trochę" starych kompach, pewnie je też wymienią

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co wy myślicie, że w ZUSie to informatyków nie ma?

LOL

 

ale pomijam już kwestię ile i na co ZUS wydaje NASZE pieniądze.

ZUSu w ogóle powinno nie być. złodziejska instytucja. biurokratyczny darmozjad. i to jest tolerowane. ludzie są po prostu ślepi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dwaIP, nie rozumiem związku cytatu z treścią Twego posta :)

 

ale pomijam już kwestię ile i na co ZUS wydaje NASZE pieniądze.

ZUSu w ogóle powinno nie być. złodziejska instytucja. biurokratyczny darmozjad. i to jest tolerowane. ludzie są po prostu ślepi.

właśnie... w tym rzecz, czepiacie się tego że ZUS wydał 3 wasze złote na oprogramowanie, kiedy zarówno on jak i inne urzędy wydają po stokroć tyle waszych pieniędzy na inne błahe cele... jak mniemam zakup oprogramowania wzbudził taką sensację z racji tego, iż używacie na co dzień darmowego linuksa i jesteście nastawieni antybilowo :). Czemu nie strajkujecie jak ZUS robi nowe marmurki w siedzibach? Jak szefostwo kupuje nowego mercedesa.. etc... :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

dwaIP, nie rozumiem związku cytatu z treścią Twego posta :)

....

To się bardziej postaraj :)

Zamknięty standard danych nie powinien być używany do przetwarzania danych bo uzależnia użytkownika od jednego

producenta oprogramowania i błędów w jego oprogramowaniu.

Otwarta i udokumentowana struktura danych jest czymś oczywistym ale w sytuacji niekompetencji i korupcji

powinno to zostać narzucone ustawowo dla instytucji państwowych.

ZUS zmusza małe firmy do kupowania systemu Windows do programu Płatnik od wielu lat.

Uzasadnienie jakie podaje jest bezsensowne bo koszt przeniesienia tego typu programu spod windy jest niewielki.

Obecny zakup pokazuje pewien mechanizm bo z całą pewnością spora część pracowników

ZUS poradzi sobie również z innymi systemami operacyjnymi i oprogramowaniem przeznaczonym do pisemek,robienia wykresów

i tabelek. Do innych celów pakiety biurowe się nie nadają.

Koszty działania tej instytucji sprawiają utrudnienie dla obniżenia podatków.

Twierdzisz że 3 złote to mało i nie warto zawracać sobie głowy działalnością ZUS na tym polu.

Wymuszony na każdej małej firmie zakup systemu Windows to już nie 3 złote.

 

Nie wierzę w tak daleko idącą niekompetencję dlatego podejrzewam korupcję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kaaban

Czemu nie strajkujecie jak ZUS robi nowe marmurki w siedzibach? Jak szefostwo kupuje nowego mercedesa.. etc... :wink:

Bo nie jest to na skalę kraju jak to? U mnie w mieście drogi dziurawe a zus odpicowany jak nie wiem :mur: Denerwuje mnie to ale kto by się wypowiadał w temacie "odnawianie zusu w Otwocku" ? :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziekuje Pelzakowi za skomentowanie pojawiajacych sie tu populistycznych haselek, nie musze sie meczyc :)

 

ja uwazam ze zadna obecnie firma nie jest w stanie dac takich warunkow jakie dal MS Zusowi. Wkonczu opieka przez 3 lata tak duzej instytucji to juz naprawde duzo roboty...

...warto by tez wspomniec o tym, ze przy takiej skali zamowienia negocjuje sie indywidualne warunki, a nie bierze ceny z polki sklepowej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

...warto by tez wspomniec o tym, ze przy takiej skali zamowienia negocjuje sie indywidualne warunki, a nie bierze ceny z polki sklepowej...

Tyle że wtedy ceny powinny wyjść kilkakrotnie mniejsze niż z półki sklepowej a nie większe.

Wsparcie do zakupionego systemu Windows ma każdy kto go kupi.

Do czego w ZUS jest potrzebne 25 tysięcy pakietów biurowych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle że wtedy ceny powinny wyjść kilkakrotnie mniejsze niż z półki sklepowej a nie większe.

A skad wiesz, jakie ceny zostaly wynegocjowane?

 

Wsparcie do zakupionego systemu Windows ma każdy kto go kupi.

Jest wsparcie i wsparcie. Wezme przyklad ze sprzetu komputerowego: zwykly user, jak sie cos zepsuje, wysyla sprzet do serwisu i czeka 2 tygodnie, az mu laskawie naprawia/wymienia. Duzy klient korporacyjny ma naprawe on-site w ciagu 24h i/lub sprzet zastepczy na czas naprawy.

 

Do czego w ZUS jest potrzebne 25 tysięcy pakietów biurowych?

Do 25 tysiecy komputerow? Naprawde, dziwne pytania czasami tu padaja...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

A skad wiesz, jakie ceny zostaly wynegocjowane?

Jest wsparcie i wsparcie. Wezme przyklad ze sprzetu komputerowego: zwykly user, jak sie cos zepsuje, wysyla sprzet do serwisu i czeka 2 tygodnie, az mu laskawie naprawia/wymienia. Duzy klient korporacyjny ma naprawe on-site w ciagu 24h i/lub sprzet zastepczy na czas naprawy.

Do 25 tysiecy komputerow? Naprawde, dziwne pytania czasami tu padaja...

Informacja o cenach i ilościach była publikowana.

Zakup komputera i czas reakcji serwisu 24 h nie wymaga klienta korporacyjnego wystarczy kupić z odpowiednią gwarancją.

Twierdzisz że do każdego komputera w ZUS potrzebny jest pakiet biurowy? Niby po co? Żeby zapłacić więcej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odkopałem :D

Jest odpowiedz z ministerstwa, można się było spodziewać jaka :mad: . Fragmenty są skopiowane z wikipedii i z innych ston :lol: . Odpowiedź dotarła po ustawowych 30 dniach :-| . Ładnie się olewa ludzi.

News ze strony:

http://jakilinux.org/newsy/odpowiedz-minis...cji-publicznej/

 

Pełna treść listu:

http://akcja.jakilinux.org/odpowiedz.php

 

Zalążek odpowiedzi:

http://wiki.jakilinux.org/list-otwarty-odpowiedz-do-mswia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...