Skocz do zawartości
thewall

Filtry Na Wentylatory

Rekomendowane odpowiedzi

Znacie może filtry które są skuteczne a przy tym drastycznie nie zmniejszają efektywności wentylatorów, sa trwałe oraz łatwe w czyszczeniu. Szukam filtry do LBX (na wentylatory Scythe Minibea 92mm). Czy oryginalny zestaw Chiefteca jest godny uwagi?

 

Co powiecie na

Cooltek MESH Black (filtr stalowy)

Cooltek - aluminiowy filtr

 

Czy te filtry mozna zastosować na boczne ścianki LBX gdy ten plaster miodu w ściance nie jest wycięty? Bedą one pasować do fabrycznych otworów do mocowania wentyla?

 

A może lepiej zrobić filtr samemu? Z czego mozna taki filtr wykonać? Pończocha, firanka a może sa jakieś lepsze materiały?

Edytowane przez thewall

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, co do pierwszego to mi sie nie podoba i nie moge sie na jego temat wypowiedzieć, ale drugi mam jeden i musze sobie jeszcze dwa kupić. mam go obecnie założonego na 120 glacial techa który kręci sie na 600rpm. przy tej prękdości przepływu właściwie wcale nie tłumi. na wyższych obrotach jest zauważalny spadek, ale naprawdę mały. jupiłem go bo flexem wycięłem dziurę w obudowie pod wentyl w/w i chciałem jakąś maskownice, ztego względu, ze zwykły grill nie zakryłby tych krawędzi po szlifierce. tes tą funkcję spełnił całkowicie. o dziwo po jakimś miesiącu jak sie przyjżałem zobaczyłem na nim kurz. i to nie jakiś tam pyłek jak na łopatkach od wentyla zwykle sie widzi, tylko leżała na nim normalnie poduszka, takii filc z kurzu. nie spodziawałem sie takiej skuteczności po zwykłej metalowej siatce, przez którą widać wentylator. ja ze swojej strony polecam ten drugi jak najbardziej. pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie spodziawałem sie takiej skuteczności po zwykłej metalowej siatce, przez którą widać wentylator. ja ze swojej strony polecam ten drugi jak najbardziej. pozdro.

Masz na myśli Mesha czy ten filtr aluminiowy? Edytowane przez thewall

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy filtr przydusi Ci wentyla takie jego zadanie !! Dobrą i tanią alternatywą "pro" filtrów jest kilka warstw (2-3) rajstop. Wystarczy je przyciąć do wymiaru wentyla przymocować na taśmę i masz super filtr...z moich relacji najlepszy jaki można mieć B-) A jak zobaczysz że nałapał sporo kurzu to wyrzucasz i wycinasz następny a rajstopy tanie jak barszcz. :razz: Możesz matce/żonie/dziewczynie/siostrze za darmochę zabrać jakieś z oczkami :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, Panowie rozwalę Was :)

Najlepszy byłby filtr elektrostatyczny. Kilka płytek metalowych odpowiednio wyprofilowanych do których przyłożono wysokie napięcie. Po pierwsze niesamowita wręcz dokładność filtracji. I to nie tylko kłębki kurzu ale również roztocza. Druga sprawa że jak ktoś się uprze może zrobić tutaj zawalisty patent. Ale potrzebny jest mocny dwukierunkowy wiatraczek. Mianowicie mówię o automatycznym układzie czyszczącym :) Raz na jakiś czas wiatrak zaczyna zamiast wciągać wydmuchiwać powietrze na zewnątrz a na filtrze elektrostatycznym jest wtedy odcinane napięcie, W wyniku czego kurz z filtra jest wydmuchiwany na zewnątrz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co Ty opowiadasz :)

Wiatrak - 5-10W i przetwornica też jakieś 10-20W. Robimy filterek na jeden wiatrak a nie pod stację spawalniczą :) Nie jest to wcale taki pomysł z kosmosu wyjęty bo taki filtr ma kilka niezaprzeczalnych zalet:

- mały opór powietrza

- niewielkie wymiary

- prosta konstrukcja

- możliwość automatycznego samooczyszczania :)

Edytowane przez Excray

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i tagany 900W beda mialy racje bytu ;)

 

w sumie Excray ma racje, to nie ma walic piorunami nie potrzeba duzej mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, Panowie rozwalę Was :)

Najlepszy byłby filtr elektrostatyczny...

czad... Tylko czy takie coś działa gdzieś w praktyce? Wiadomo że HV przyciąga kurz... ale czy przyciąga naprawdę dobrze? Jak np zakurzysz otoczenie.. to czy on to wszystko wyłapie...

 

Co Ty opowiadasz :)

Wiatrak - 5-10W i przetwornica też jakieś 10-20W. Robimy filterek na jeden wiatrak a nie pod stację spawalniczą :) Nie jest to wcale taki pomysł z kosmosu wyjęty bo taki filtr ma kilka niezaprzeczalnych zalet:

Na przetwornice to bym stawiał nawet mniej.. przecież to ma tylko wytwarzać wysokie napięcie.. Prąd może być znikomo... malutki.. I guess, więc myślę że całe urządzenie to max 5W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to by Ci bardzo efektownie znikły dane z twardziela icon_razz.gif

Nie zapominaj że gdzie jest prąd, jest też pole magnetyczne..

Nie wiem czy wiecie ale generalnie najsilniejsze źródło pola magnetycznego w komputerze znajduje się w ... twardym dysku. Głowica jest przesuwana nad talerzem dzięki temu że połączona jest z cewką która znajduje się między dwoma bardzo silnymi magnesami neodymowymi. Jak ktoś nie wierzy niech przejedzie czymś metalowym w okolicach dysku twardego a zauważy że ten element będzie przyciągany do dysku twardego w miejscu gdzie się znajdują właśnie magnesy. Edytowane przez Excray

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy do budowy takiego filtra elektrostatycznego można by było użyć bebechów od kuli plazmowej ? Wytwarza wysokie napięcie na małym prądzie, a zasilacz który to ciągnie ma 6W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się jednak, że gdyby to robić samemu w domu, to nie uchronilibyśmy sie od przypadkowych wyładowań gdzieś w obudowę etc.. a to może nie być już bezpieczne dla mobo i całej reszty :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomiędzy takim kondensatorem wysokonapieciowym było by raczej elektryczne pole :)

o tym spiralnym mówimy? zależy jaka by miała dokładna konstrukcja czegoś takiego.. bo mi się to za bardzo ze zwykłą zwojnicą kojarzy :)

 

i dalej twierdzę że gdzie jest prąd, jest też pole magnetyczne..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak pisał Excray.. żaden kawałek druta nie jest w stanie wytworzyć takiego pola magnetycznego jak neodymy w twardzielu :) Ino tam one są ustawione tak, że wpływ ich pola na talerze jest minimalny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zatem jak działa elektromagnes zrobiony z baterii płaskiej 4,5V, gwoździa i 20 metrów druta miedzianego w emalii, kóry złożyłem wedle ksiązki ZRÓB TO SAM w wieku.. mając lat 11? :)

 

 

zmienny prąd wywołuje pole elektromagnetyczne... magnetyczne natomiast jest wszędzie tam gdzie płyną elektrony. Z resztą... poniższy wzór

Dołączona grafika

wszystko wyjaśnia :lol:

Edytowane przez PelzaK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zatem jak działa elektromagnes zrobiony z baterii płaskiej 4,5V, gwoździa i 20 metrów druta miedzianego w emalii, kóry złożyłem wedle ksiązki ZRÓB TO SAM w wieku.. mając lat 11? :)

zmienny prąd wywołuje pole elektromagnetyczne... magnetyczne natomiast jest wszędzie tam gdzie płyną elektrony. Z resztą... poniższy wzór

Dołączona grafika

wszystko wyjaśnia :lol:

Uściślając to mikroskopowo, pole magnetyczne jest tam gdzie są elektrony gdyż one same w sobie posiadają spin, czyli dipolowy moment magnetyczny.

 

A co do wzoru i elektromagnesu to bardziej odpowiedni jest wzór:

 

Dołączona grafika

 

A pisząc wcześniejszego posta coś mnie zamroczyło :oops:

Edytowane przez KvaNfield

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...