Skocz do zawartości
POWER BY AMD

Odczuwalne Różnice W Posiadaniu Raida 0

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam na starej platformie raida 0 ale nie czułem ze go posiadałem teraz przesiadam sie na nową i zastanawiam czy jest jaki kolwiek sens bawić sie w raida skoro nie czuje róznicy, czy ja coś źle robie czy moze ciezko jest odczuc róznie w normalnym uzytkowaniu ?

według mnie komp w recz czasem chodzi wolniej przez wiekszy czas dostepu jaki jest w przypadku raida 0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam na starej platformie raida 0 ale nie czułem ze go posiadałem teraz przesiadam sie na nową i zastanawiam czy jest jaki kolwiek sens bawić sie w raida skoro nie czuje róznicy, czy ja coś źle robie czy moze ciezko jest odczuc róznie w normalnym uzytkowaniu ?

według mnie komp w recz czasem chodzi wolniej przez wiekszy czas dostepu jaki jest w przypadku raida 0

rowniez czekam na opinie.. bo jesli tak to nie mam sensu sie meczyc z tym RAID-em.. hmm.. tylko po co kupowalem 2x 320GB SEAGATE (ST3320620AS 7200.10) zamiast jeden wiekszy :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda na poprzedniej platformie (Abit IC7-G + P4@3,75) i z kontrolerem SATA I uzywalem RAID0 przez pewien czas... ale doszedlem do tego samego wniosku na podstawie wlasnych obserwacji, ze oprocz benchmarkow, w moim zastosowaniu kompa roznic znaczacych na plus nie zauwazylem... Zrezygnowalem z RAIDa, bo szykowala sie zmiana platformy na obecna a ponadto ewentualny defekt ktoregos z dyskow kosztowalby mnie zbyt duzo waznych danych...

Pierwotnie po to kupowalem wlasnie 2x 320GB Barracuda 7200.10 ale dzialaja one teraz jako zwykle dyski... ktore sa bardzo szybkie - wystarczajaco dla moich potrzeb a i bezpieczenstwo wieksze jest :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raid ma sens przy pracy na dużych plikach, np. obróbka video gdzie liczy się szybki odczyt i zapis. Jak ktoś zajmuje się programowaniem w domu to raid jest też fajny, bo buildy szybciej idą. No i fajnie szybko sterowniki do karty muzycznej Creative sie instalują oraz szpan w benchmarkach. To tyle korzyści jakie zauważyłem mając raida.

Ale IMO prawdziwy raid to na prawdziwym kontrolerze a nie tym z mobo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raid ma sens przy pracy na dużych plikach, np. obróbka video gdzie liczy się szybki odczyt i zapis. Jak ktoś zajmuje się programowaniem w domu to raid jest też fajny, bo buildy szybciej idą. No i fajnie szybko sterowniki do karty muzycznej Creative sie instalują oraz szpan w benchmarkach. To tyle korzyści jakie zauważyłem mając raida.

Ale IMO prawdziwy raid to na prawdziwym kontrolerze a nie tym z mobo.

Dokładnie

Raid0 nie "widać" w czasach ładowania windy czy gier ... mooooże raid0 z 3 szybkich dysków (ze średnim transferem ok 200MB/s)

NIe każdy raid z mobo jest zły - większość wbudowanych w NB jest OK ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm moje odczucia z raidem sa zdecydowanie pozytywne. W Tyanie siedzial swego czasu raid na dwoch dyskach 8,4 GB co dwukrotnie skrocilo czas ladowania PLD ;-) Tak, wiem, swietny przyklad ;-)

 

Tak serio to wszystko zalezy od tego czy sie robi rzeczy wykorzystujace mozliwosci raida. System laduje sie zauwazalnie szybciej, kopiowanie tez leci troche lepiej.

 

Jednak w 'domowych' zastosowanaich chyba lepiej miec osobno dwa dyski nie polaczone w raid. Wtedy na jednym mozemy sobie trzymac system, a na drugim na przyklad rzeczy udostepnione i sciagane z p2p, wtedy nam system nie przymula od ciaglego dostepu tychze do dysku.

 

No i kopiowanie z partycji na partycje w tym przypadku tez jest znacznie szybsze niz w raidzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jak najbardziej pozytywne odczucia z pracy z raidem 0.

Mam dwa takie raidy 0 u siebie ustawione i śmiga przepięknie windows i cała reszta oprogramowania, uruchamia się błyskawicznie i tak, widze róznice między jedną 320 a dwiema w raidzie. W przypadku windowsa najlepszą metodą zwiększenia prędkości systemu jest pozbycie się pliku swapa z dysku na którym jest system i cała reszta oprogramowania. Ja mam tak u siebie na 2x320 mam system, gry i tak dalej a na 2x120 mam właśnie swapa.

 

I zgadnijcie kto pierwszy się pojawia na planszy jak gram online np w war rocka - oczywiście że ja :D i ta satysfakcja mi wystarcza;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja RAID0 miałęm swego czasu na DFI LP UL-d na 2x Seagate 7200.9 160Gb i powiem szczerze, że prócz benchmarków RAID0 w domu nie daje żadnego przyśpieszenia.

Potem miałem ten sam RAID0 na 2x Hitachi T7K250 160Gb, bęchmarki się poprawiły zwykła praca pozostała bez zmian. Teraz jade na tych 2 Hitachi jako osobnych dyskach i jestem zadowolony bo nie widze różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W stacjonarce mam Raida 0 na Raptorach ( 2x 74 Gb ) I porównując do systemu z 1 dyskiem różnica jest odczuwalna i to bardzo. Kwestia tego co robimy. U mnie ten komputer służy do projektowania ( AutoCad )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...