Skocz do zawartości
Bolo8888

Msi P35 Neo2-fr/fir

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawa sprawa z tym AHCI, zauważyłem że dość długo wgrywają mi się plansze w bioshocku ( są przestoje - hdd nie pracuje) na xpku.

Sprawdzałem to u brata (vista) na Asusie P5b Deluxe (ten sam hdd) i moge śmiało powiedzieć że podczas wgrywania mapy hdd ani razu się nie zatrzymał. Prawie 2x dłużej u mnie to trwa.

 

Czyli co w biosie włączam AHCI a w win xp ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Jesli zapodasz AHCI bez wgranych sterow to Win sie nie wladuje , a przynajmniej u mnie ani razu sie to nie udalo :| Od razu zgon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Tak czytam w tym watku jak ludzie maja problemy, narzekaja, itp itd (moglem kupic to lub tamto) - wiec spiesze doniesc ze plyta jest oki, a wszelkie wypadki z nia zwiazane moga byc losowe.

 

Ja swojego fira zlozylem z 6750 (na tym tacens - idle 29, stres na orthosie 45, a tak to 37) i geile ultry 800. Wszystko chodzi bez najmniejszego problemu, zwisow itp itd. W windzie tylko stery intela, audio, detonatory nvidi i jest ok. Wydajnosc z 8800 gts nieziemska.

Oczywiscie hdd to 320 segate i 5 paskow na sata 3. Dawniej na ide mialem ze 3, ale mozna sie przyzwyczaic.

 

Bios 1.1, poniewaz i tak narazie nie mam czasu sie bawic w podkrecanie.

 

Wiec ja sie pytam skad te problemy u ludzi na najprostszych rzeczach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie również płyta działa ok.

Mam wersję FIR, bios 1.1, pamięć 2x1GB OCZ 6400 Platinium rev.2 800Mhz, procka Intel Core Quad Q6600 2400Mhz (wersja SLACR, rev G0, standard 266Mhzx9) oraz RAID 1 na SATA2 (2x 250 Gb Samsung SP2504C). System na razie jest czysty (XP sp2+autopatcher sierpień 2007), wchodzi po 3-4 ladowaniach paska (chyba, że po restarcie, kiedy RAID jest w stanie 'verify' to nawet kilkanaście pasków trzeba czekać).

pamięci idą max na ok 980Mhz (napięcie 2,2 lub 2,3v)

procek na max 3375 Mhz (375x9 vcore 1,4v) lub 3280 (410x8 vcore 1,35v) - chłodzenie powietrzne (Noctua NF12U + wentyl 1x12cm)

temperatury w stresie ok 70st C (przy obciążonych wszystkich rdzeniach)

 

teraz będę starał się obniżyć max napięcia (ew. zmniejszając nieznacznie FSB), aby obniżyć temperatury w stresie do poziomu ok 65 st C.

 

jak ktos ma Q6600 na tej płycie, to chętnie wymienię doświadczenia co do podkręcania

 

andrzej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytania odnośnie tych płyt.

 

1. Czy występują jakiekolwiek problemy ze startem pc związane np z niewykrywaniem pamięci jak było w AB9 quadgt ?

2. Jakie są temperatury PWM ? Tak duże jak w AB9 ? po oc miałem blisko 100*C

3. Występuje podwójny boot ?

4. Jakiekolwiek inne przykre problemy ? ;]

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytania odnośnie tych płyt.

 

1. Czy występują jakiekolwiek problemy ze startem pc związane np z niewykrywaniem pamięci jak było w AB9 quadgt ?

2. Jakie są temperatury PWM ? Tak duże jak w AB9 ? po oc miałem blisko 100*C

3. Występuje podwójny boot ?

4. Jakiekolwiek inne przykre problemy ? ;]

 

Pozdro

1. nie (nie liczac tego ze do promosow musisz miec bios 1.1)

2. niskie... w porownaniu z ip35

3. oczywiscie ze wystepuje jak w kazdej p35

4. nie

5. poczytaj troche tematu a nie pytaj...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glupi glupi... ze nie czytasz tematu...

 

Zmien Port S-Ata na niebieski... (SATA7)

Czytam, czytam , mówiłem o bootowaniu z dysku ATA, musiałem zrobić reinstalke na SATA, zresztą i tak mam problem. Po uruchomieniu windy powinien mi się włączać dialer Dialogu. Na poprzednim A64 okienko wyskakiwało od razu, tutaj muszę czekać ok. MINUTY na to, żeby włączyć net! Coś jest najwidoczniej pochrzanione ze sterami od sieci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Haggard - Ja nie narzekam. Próbuję tylko ustalić przyczyny niektórych problemów :)

 

Co do problemów z AHCI to nie wiem czy bardziej z winy płyty, czy ze źle zainstalowanych sterowników. Stawiam bardziej na to drugie, bo nie do końca skumałem instrukcję w tej części o zaawansowanej instalacji :D. Coś tam trzeba wpisywać w jakimś pliku :)

 

Z AHCI znowu musiałem zrezygnować bo jednak okazało się że po włożeniu do nagrywarki płyty CD ponownie zaczęły się te "haczenia" i "skoki", a po wyjęciu płyty to pozostawało. Na IDE ustawionym w BIOSie tego nie ma.

 

Może problem wynika z tego że po ustawieniu w BIOSie AHCI rozwija się kolejne menu, w którym są porty SATA. Nie ma tam jednak tego dodatkowego portu (chyba SATA 7), więc w tym dodatkowym menu pokazuje tylko nagrywarkę, ale nie twardziela, którego podpiąłem właśnie do SATA 7.

 

Na razie więc wróciłem znowu do IDE. System ładuje się dłużej, ale później jest ok. Nawet Gothic3 dobrze chodzi :D. Jeśli od czasu do czasu w Gothicu trafi się doczytywanie, z czego Gothic3 "słynie" to trwa na tyle krótko że nie irytuje :)

 

Firekage - Najpierw odpaliłem AHCI w BIOSie. Później Windę i ruszyła. Nie wykrywało tylko nagrywarki. Jak zainstalowałem kontroler AHCI to wykryło. Może te sterowniki zainstalowałem już wcześniej tylko coś pochrzaniłem. Podczas instalacji sterowników płyty, dałem wszystko jak leci. Później sprawdziłem jeszcze przez Live Monitor i tez dałem wszystko jak leci :D

Jednak pomimo aktualizacji, Live Monitor ciągle pokazuje że mam wersję sterownika .1004, a jest dostępna .1013 dla czipsetu... Z tego wszystkiego chyba ze 3 razy zainstalowałem to samo :D Nie będę instalował 4 raz :) Nie wiem czy to wina Live Update, czy bardziej złej informacji o wersji sterownika z winy Intela. W przypadku na przykład sterownika dla zintegrowanej karty sieciowej Realteka, po aktualizacji przez Live Monitor nie pojawiło się już następnym razem, że mam nieaktualną wersję...

 

Oprócz instalacji przez Live Monitor, gdy nie wykrywało nagrywarki, zainstalowałem także ręcznie sterownik (kontroler) Intela dla RAID i AHCI... Jak już pisałem nagrywarkę wykryło, ale były haczenia...

 

Gdy ustawię w BIOSie na IDE to w Menedżerze urządzeń mam tak dla "kontrolery IDE ATA/ATAPI":

Intel® ICH9 2 port Serial ATA Storage Controller 2 - 2926

Intel® ICH9 4 port Serial ATA Storage Controller 1 - 2920

(W szczegółach sterowników dla tych kontrolerów są trzy pliki).

 

3x Podstawowy kanał IDE

3x Pomocniczy kanał IDE

Standardowy podwójny kontroler IDE.

Gdy natomiast ustawię na AHCI to mam dla "kontrolery IDE ATA/ATAPI":

Intel® ICH9 Serial ATA Controller (dokładnie nie pamiętam jak było)

(W szczegółach sterownika dla tego kontrolera jest inny i tylko jeden plik)

 

1x Podstawowy kanał IDE

1x pomocniczy kanał IDE

Standardowy......

Jeszcze później spróbuję na tych kontrolerach SATA Intela na płycie z odpalonym AHCI. Na razie jednak już mi się nie chce :)

Edytowane przez surekot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może problem wynika z tego że po ustawieniu w BIOSie AHCI rozwija się kolejne menu, w którym są porty SATA. Nie ma tam jednak tego dodatkowego portu (chyba SATA 7), więc w tym dodatkowym menu pokazuje tylko nagrywarkę, ale nie twardziela, którego podpiąłem właśnie do SATA 7.

Chciałbym tylko zauważyć, że akurat SATA7 jest obsługiwany przez dodatkowy kontroler na płycie (nie przez intelowski). Po biosie płyty miga na krótko bios tego kontrolera ale nigdy nie udało mi się wejść do jego opcji (szczerze to też jakoś bardzo nie próbowałem). Ktoś zna skrót klawiaturowy?

Edytowane przez SilentManiac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powyżej FSB 310-315MHz płyta automatycznie podbija napięcia chipsetu do 1.45V i jeszcze jedną wartość I/O "coś tam" do 1,8V w sumie to dobrze, ale nie są to wartości za wysokie? jak podkręcacie i płyta ustawia wam takie V to je tak zostawiacie czy zbijacie do niższych wartości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tego AHCI to nie uwale win xp jak go włącze w biosie i coś nie ruszy?

 

właśnie próbuje zainstalować stery z ICH9R i wyskakuje mi info że nie spełniam wymagań.... o co chozzzi?

 

Da się odinstalować stery od chipsetu? bo nie widze tego w dodaj usuń. Nainstalować się nie da. Coś mi się wydaje że gdy instalowałem stery do czipsetu (jeszcze na płycie neo1) to mi zainstalował tylko IH9 bez R, a neo1 nie ma zintegrowanego AHCI.

Edytowane przez VICTORious

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie, jezeli wlaczysz tryb AHCI to powinno zainstalowac sie system na nowo uzywajac przy instalacji sterownikow do SATA z dyskietki (przy winxp) lub z plyty (przy win vista). Istnieje jednak chyba jakies obejscie z tego co czytalem ;) Bez tego podczas ladowania systemu zobaczysz BSODa (przynjamniej u mnie tak bylo). Jednak po przelaczeniu spowrotem na tryb IDE system bez problemu sie zaladuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Wracając do tego AHCI to nie uwale win xp jak go włącze w biosie i coś nie ruszy?

 

Generalnie, jezeli wlaczysz tryb AHCI to powinno zainstalowac sie system na nowo uzywajac przy instalacji sterownikow do SATA z dyskietki (przy winxp) lub z plyty (przy win vista). Istnieje jednak chyba jakies obejscie z tego co czytalem ;) Bez tego podczas ladowania systemu zobaczysz BSODa (przynjamniej u mnie tak bylo). Jednak po przelaczeniu spowrotem na tryb IDE system bez problemu sie zaladuje.

A widzisz. U mnie po tym jak dalem AHCI , ale bez wgrania windy na nowo , system padl tak , ze ustawienie IDE juz nie pomoglo. obraz Windy trza bylo zapodac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

męczył ktoś Quady na tej płytce (chodzi o >3.7G) - jak sprawdzają sie układy zasilania - bo na IP35-E 4 fazowe zasilanie przestaje wyrabiać powyżej 3.73G/1.5V - dodam że na C2D bez problemu wytrzymywało 3.85G/1.6V a nawet wiecej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie, jezeli wlaczysz tryb AHCI to powinno zainstalowac sie system na nowo uzywajac przy instalacji sterownikow do SATA z dyskietki (przy winxp) lub z plyty (przy win vista). Istnieje jednak chyba jakies obejscie z tego co czytalem ;) Bez tego podczas ladowania systemu zobaczysz BSODa (przynjamniej u mnie tak bylo). Jednak po przelaczeniu spowrotem na tryb IDE system bez problemu sie zaladuje.

Nawet nie wiedziałem że to AHCI jest takie problematyczne w instalacji. Dobrze że mi system nie padł :) Widać na moim przykładzie że głupi ma zawsze szczęście :D

 

W instrukcji (plik tekstowy) dołączonej do sterownika RAID i AHCI są opisane dwie metody instalacji. Jest też coś o instalacji z dyskietki (i odpowiednie pliki). Ja próbowałem drugi sposób, czyli z poziomu "Menedżera urządzeń". Jednak chyba nie zrobiłem do końca tej instalacji... Nie znam za dobrze angielskiego.

Więcej się domyślam i robię "na czuja" ucząc się metodą prób i błędów :D

 

Jeśli chodzi o RAID, czy AHCI nie zastanawiałem się nad tym wcześniej, a chyba dobrze by było od początku to instalować...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie, jezeli wlaczysz tryb AHCI to powinno zainstalowac sie system na nowo uzywajac przy instalacji sterownikow do SATA z dyskietki (przy winxp) lub z plyty (przy win vista). Istnieje jednak chyba jakies obejscie z tego co czytalem ;) Bez tego podczas ladowania systemu zobaczysz BSODa (przynjamniej u mnie tak bylo). Jednak po przelaczeniu spowrotem na tryb IDE system bez problemu sie zaladuje.

Rozwiązanie istnieje wystarczy wejść na http://forum.msi.com.tw/index.php?topic=106575.0

 

Ja z raidem czy AHCI nie miałem problemów na tej płycie. W tej chwil mam zestawionego raida 0 na 2 dyskach samsunga 320GB i wszystko śmiga dobrze. Nie do końca czuje miarodajność testu z paskami przy starcie Windows, bo to bardziej chyba leży po stronie optymalizacji systemu i jego obciążenia ale mi sie ląduje zazwyczaj między 1-2 na obciążonym. domowym systemie (bez optymalizacji 5-6 a może i więcej).

Edytowane przez Schirru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam problem z nowym kompem który, mam płytę z tematu także może mi tu pomozecie...

Wczoraj zakupiłem wszystkie częsci i wziąłem się za moje pierwsze w zyciu składanie kompa i oczywiście nie obyło sie bez problemów.

Komp startuje, w BIOSie wszystko poustawiane ok, i w fazie wczytywania dysku pozostaje czarny ekran i migająca kreseczka w lewym górnym rogu ekranu. Mysłałem że trzeba wtedy rozpocząć instalacje windy, wkładam płyte z winda i nic...

I jeszcze pytanie co do dysku, ma on dwa wejścia zasilania: SATA i zwykłe molex 4pin, wystarczy podpiąć jedno z nich tak?

 

konfig:

MSI NEO2-FIR

E4400

OCZ 2x1GB paltinum rev2

tagan 380W

radek 1950pro

napęd DVD

dysk Hitachi sata2 t7k 320GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Komp startuje, w BIOSie wszystko poustawiane ok, i w fazie wczytywania dysku pozostaje czarny ekran i migająca kreseczka w lewym górnym rogu ekranu. Mysłałem że trzeba wtedy rozpocząć instalacje windy, wkładam płyte z winda i nic...

U mnie ten migajacy kursor byl w bodajze 2 momentach

-krecilem proca i za wysokie FSB powodowalo "odlaczenie" dysku , a jednoczesnie niewyrabianie ramow wiec komp glupial

-zle ustawione pamieci , albo za wysoko dany dzielnik lub tajmingi sa nie teges (sprawdz moze tez napiecia , mozliwe ze spd jest zle czytane , daj moze 1.9V na nie i sprawdz).

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co... mam pytanko czy ktos z Was probowal na tej plycie odpalic SLI?? bo niby plyta nie wspiera... ale wiem ze zdarzaly sie przypadki ze sli poszlo (nie liczac serii GF8xxx) <_< <_<

85.96 mod i wsio co ma nazwie nV 79XX, 78XX, 76XX, 73XX; oprocz 7950GX2 bedzie smigac.

 

 

@ Raptor; daj sobie spokoj z ta mobo + quad core, bo za dlugo to nie podziala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

85.96 mod i wsio co ma nazwie nV 79XX, 78XX, 76XX, 73XX; oprocz 7950GX2 bedzie smigac.

Ciekawe, ale na tym forum:

http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=191082

ludzie piszą, że mają czasem kłopoty z tym... Ktoś testował?

 

EDIT:

Sam bym testnął dla 7900GS ale nie mam drugiej karty... :-) Jakiś sponsor? ;-)

Edytowane przez SilentManiac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komp startuje, w BIOSie wszystko poustawiane ok, i w fazie wczytywania dysku pozostaje czarny ekran i migająca kreseczka w lewym górnym rogu ekranu. Mysłałem że trzeba wtedy rozpocząć instalacje windy, wkładam płyte z winda i nic...

To wloz plyte od razu, nie czekajac na ekran z kreska, bo moze to juz byc troche za pozno. Moge tez sie mylic bo ostatni windows jakiego instalowale to bylo to na nForce2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...