Skocz do zawartości
kyusse

Pasywne Lc By Kyusse, Rev. 0.9

Rekomendowane odpowiedzi

Hello, postanowiłem wkleić opis swojego pierwszego projektu i tutaj, liczę na jakieś cenne uwagi doświadczonych 'graczy' ;) Niektórzy już widzieli całość na ShackIT.

 

Moim celem było zbudowanie mobilnego, estetycznego i ultra-cichego LC bez użycia żadnych wentylatorów - jak na razie jest dobrze, został tylko wentylator w zasilaczu, ale i z tym w przyszłości spróbuje sobie poradzić.

 

Zdjęcie na zachętę ;)

Dołączona grafika

Chłodnica na zdjęciu to tak na prawdę 14 aluminiowych profili połączonych ze sobą i przykręconych do starego, pomalowanego

Chiefteca.

Nazywa się to Cora Pro (jak Cape Cora ale złączki są połączone w trochę inny sposób), brat cioteczny zamówił w sklepie internetowym w Niemczech na firmę i przysłał, razem ze zniżką i bonusem w postaci złączek wyniosło mnie to mniej niż można się spodziewać. ;) Tylko skręcanie ze sobą tych profili to katorga, bo mają bardzo ostre

krawędzie...

Woda płynie przez każdy profil po kolei, w sumie razem ze złączkami, woda pokonuje prawie 7 metrów (692cm, liczyłem;) )

Nie widziałem jeszcze w sieci takiego rozwiązania (tzn chłodnicy z aż tylu profili, najwięcej widziałem 10 postawionych pionowo), możliwe że można je połączyć i przykręcić trochę inaczej, sprawa jest jeszcze otwarta.

 

Chłodzony sprzęt:

- Intel C2D e4300, 1.8GHz @ 3GHz

- Asus P5N-E SLI

- Galaxy GF8600GT O/C

- 2x1GB Geil 800mhz CL4-4-4-12

Wszystko na Corsair HX520W ze zmienionym wentylem na Papsta 120mm - DUŻO lepiej, właściwie już go nie słychać.

 

Sprzęt LC:

- 4 bloki MNP. Opinie są różne, ja się nie zawiodłem i nie żałuję, dostałem nawet zniżkę od Kyńka za komplet (3 bloki). Kupiłem jeszcze jednego Channela v3 na allegro ze starszej serii (bez loga).

- Pompa Swiftech MCP655. Miał być Grundfos CWU, ale mój egzemplarz nie dał rady z chłodnicą :o (jest zdjęcie na tym forum, świezy temat o pompach)

- Rez Swiftech Micro.

- Węże 8/11, 2,50pln/metr - myślałem że dadzą rade ze złączkami 8/10, ale trzeba bardzo mocno kręcić, wolałem użyć opasek zaciskowych żeby czasem nie uwalić jakiegoś rdzenia podczas siłowania sie ze złączką.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Wcześniej zrobiłem mały test z atramentem do pióra (30 kropel starczyło) ale wszystko zrobiło się mało kontrastowe, dlatego zrezygnowałem. Ale jeżeli ktoś chce mieć czarną ciecz to polecam, robiłem test kilka dni w butelce plastikowej z różnymi [ciach!]łami, śrubkami i kawałkiem węża i nic się nie zabarwiło na stałe (tylko trochę pordzewiałe śrubki ;) ). Tylko trzeba pamiętać, że im mniej atramentu tym lepiej. Dla mniejszych układów pewnie kilkanaście kropel wystarczy. Tu wynik:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Więcej zdjęć (przy zupełnie różnym oświetleniu) + mały worklog >>> http://stud.ics.p.lodz.pl/~kubad/lcrev09/

Temperatury:

Wielkiej rewelacji nie ma bo chłodnica jest pasywna. ;)

Temperatury są i tak niższe niż na AC, na GPU jest dość duża różnica na korzyść LC, overclocking + testy zrobię jak będę miał więcej czasu.

Dla szybkiego testu puściłem wentylator biurkowy prosto w chłodnice :> Po kilkunastu minutach temp spadła tylko o jakieś 3-6 stopni, wniosek z tego taki, że chłodnica jest wystarczająca. (test był przed o/c)

Jak na razie jest tak (poczytajcie niżej o planach, powinno być wkrótce lepiej)

- Procesor: 1,8GHz:

@ 2.3GHz - 37 stopni idle,

@ 3.0GHz - 41 stopni idle, 40-kilka stress

- NB: 39 - 42

- GPU około 40 idle, 48-50 stress

 

 

Do zrobienia:

- przykręcenie dwóch metalowych listew z kółkami do spodu obudowy, bo taki kloc sie zrobił z tego że ledwo sie przesuwa po podłodze ;) A na samych kółkach jest niestabilny.

- kosmetyka

- radiatory na pamięć grafiki i mosfety (jakieś od ramu)

- zmiana radiatorów na ram na mniej dające po oczach ;)

- monochromatyczny wyświetlacz LCD 128x64, jak na razie jestem na etapie przelutowania zasilania z molex na USB ;)

- pasta CLP

- schowanie kabli (muszę wywiercić otwory w środku obudowy, żeby móc puścić kable za mobo)

- prawdopodobnie ustawię 10 z 14 profili aluminiowych pionowo, żeby umożliwić lepsze odprowadzanie ciepła, wzdłuż profili, przez powietrze (konwekcja). Otwory już mam wywiercone, niestety całość wygląda trochę gorzej - coś za coś.

Jak zrobie wszystko z tej listy będzie można mówić o rewizji 1.0, chyba że macie jakiś pomysł. ;)

 

Ogólnie jestem więcej niż bardzo zadowolony z całości. Wyszło dokładnie tak, jak to sobie wymyśliłem (no poza Grundfosem;)

Ale zakupu Swiftecha MCP655 nie żałuję - dobrze odizolowany od obudowy jest dosłownie niesłyszalny (a ja jestem bardzo marudny jeżeli chodzi o ciszę ;), pracuje u mnie na pierwszym biegu, ale więcej mi nie potrzeba.

 

Jedyne co słychać to dysk (teoretycznie to cichy Samsung 250GB), pomimo zamknięcia w Scythe Quiet Drive. Chyba zamontuje sobie cichy dysk 2,5'' z laptopa, też w SCD.

Jak na razie przymocowałem SCD do obudowy na takich prowadnicach Chiefteca (kto ma taką budę, ten wie), a prowadnice przykleiłem do takiej dość sztywnej pianki, żeby wyeliminować drgania. Niestety nadal czasem całość wpadnie w rezonans, jak dokręcę szerokie listwy z kółkami i pobawię się poziomicą, to też powinno zniknąć.

 

Czekam sugestie, komentarze i pytania, bardzo chętnie odpowiem. ;)

 

-- edit: co jest, nie można pisać małymi literami w temacie? :)

edit2:: lol, ocenzurowało mi pier_doły

Edytowane przez kyusse

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zasilacz słyszysz ?

Wszystko na Corsair HX520W ze zmienionym wentylem na Papsta 120mm - DUŻO lepiej, właściwie już go nie słychać.

Już głośniejsze są katody ;) Widziałem że wentylator kręci się dośc wolno (zasilacz mu pewnie ogranicza napięcie jak dużo nie potrzeba), dlatego go praktycznie nie słychac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba przyznac ze calosc wyglada niesamowicie! Szczegolnie fotka z prawego profilu. Osobiscie zastanawiam sie jak zamontowales te profile na budzie? Jakis stelarz na sciance czy bezposrednio?

 

Co do Twojego pomyslu z profilami ustawionymi pionowo to trzebaby sie porzadnie zastanowic czy warto bo temperatury bardzo fajne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba przyznac ze calosc wyglada niesamowicie! Szczegolnie fotka z prawego profilu. Osobiscie zastanawiam sie jak zamontowales te profile na budzie? Jakis stelarz na sciance czy bezposrednio?

Dzieki :) W tym albumie z linka jest zdjęcie wywierconego otworu na śrubę - każdy profil ma jeden mały otwór z jednej strony, na jednym końcu. Przystawiając je do siebie 'na zmianę' tworzy się linia otworów na dole i na górze całej chłodnicy - wystarczyły 4 dziury w panelu bocznym i 4 śrubki z podkładkami, trzyma się bardzo dobrze. Profile są ze sobą połączone takimi 'ząbkami' metalowymi.

 

Ładne ;)

 

Tylko jak już mówisz, że coś kosztowało mniej niż można sobie wyobrazić to podałbyś dokładną cenę.

210 euro ze wszystkimi złączkami, bez podatku (ja go nie płaciłem;).

Dla porównania, tu http://mcs.pc.pl/produkt1150.html za 100zł mniej można kupić tylko 6 właściwie identycznych, fabrycznie połączonych profili. (innovatek)

Edytowane przez kyusse

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisze to samo co na Shackit.pl :]

 

No nie powiem lekki szok przezylem ogladajac Twoje dzielo.

Fajnie zrobione kolorkami sie pobawiles. To podswietlenie fajnie wyglada.

Zrob jeszcze w kabelkach porzadek i bedzie niezle.

 

 

Co do ulozenia elementow chlodnicy zobacz czy czasem te 10 sztuk ulozonych pionowo nie bedzie wydajniejsze jak 14 sztuk ulozonych tak jak masz. Wtedy nie bedziesz mial problemu z 4 dodatkowymi sztukami po prostu ich nie uzyjesz.

 

Barwnik moze czerwony albo zielony??

Czekam na kolejne rewizje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No porządek w kablach w planie :)

Co do chłodnicy - nie po to mam 14 żeby używać 10 ;>

Te 4 na górze na pewno zostawię, po prostu całość będzie wyglądała jak dwie chłodnice, jedna mniejsza na górze, druga większa, pionowo z boku.

A może zrobić dwa obiegi ? Tzn niby-dwa, bo pompa jest jedna.

Coś w stylu - SB -> GPU -> 4 profile -> NB -> CPU -> 10 profili. (kolejność przypadkowa;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WOW ! Całość normalnie pr0 elo wypas :D Porządek w kablach, przemyślana konstrukcja no i pasywność...połączenie wszystkiego bardzo dobre, a z tymi dwoma obiegami to bym nie próbował...nie potrzebny burdel w wężach zrobisz jedynie...Jedno co od razu przykuło moja u wagę to kable...w tym korsarzu chyba są bardzo elastyczne kable że można je tak modelować ładnie...

Dobra, kończ swoje wywody bo zapewne przeczyta je tylko autor LC'ta i nikt więcej ;)

Pozdrawiam i gratuluję

rafwlkp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale że cię jeszcze nie zjechali za aluminiową chłodnicę, tom zadziwion. Gdzież ta zgraja ortodoksów miedziowych? :>

 

Ładne, ładne. Zainspirowało mnie do naruchania podświetlenia do swojej puszki, a nie zwykłem inspirować się byle kałem. Choć 210 ojro za chłodnicę ściska portfel z siłą ślusarskiego imadła.

 

I dlaczego jeszcze nikt nie napisał, jak zwykle przy czarnej obudowie z kiblem insajd, "malik inspired"? :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładne, ładne. Zainspirowało mnie do naruchania podświetlenia do swojej puszki, a nie zwykłem inspirować się byle kałem. Choć 210 ojro za chłodnicę ściska portfel z siłą ślusarskiego imadła.

A spróbuj kupić to w Polsce :> Miałem do wyboru, nowa karta graf, albo chłodnica. Wyboru nie żałuję ;)

I dlaczego jeszcze nikt nie napisał, jak zwykle przy czarnej obudowie z kiblem insajd, "malik inspired"? :>

Wiesz no, jak dla mnie tylko czarny sprzęt wygląda dobrze. ;) Klawiatura, telefon, monitor, głośniki - tylko ja nie jestem czarny :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, fajnie, wygląda porządnie. Lecz bez przesadnego zachwytu.

Zastanów sie nad chłodnicą, tzn profilami które imho dla lepszej wydajności powinny być ustawione pionowo. Ciepłe powietrze lepiej będzie uciekać swobodnie do góry, a tak jak masz to duża jego część po prostu się kisi w żeberkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poproszę o zdjęcia tyłu obudowy, chodzi mi o poprowadzenie węży i zbliżenie na wlot / wylot chłodnicy (w galerii nie znalazłem).

 

Jako stary kablofil przyczepię się do bałaganu w kabelkach, przy takiej zasiłce uporządkowanie tego to nie problem. No i trochę tam za czarno w środku... Jeszcze jedno, jak malowałeś obudowę? Lakierem z puszki czy oddawałeś do lakiernika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poproszę o zdjęcia tyłu obudowy, chodzi mi o poprowadzenie węży i zbliżenie na wlot / wylot chłodnicy (w galerii nie znalazłem).

Jest w galerii ;) 2753864[/snapback]

Jako stary kablofil przyczepię się do bałaganu w kabelkach, przy takiej zasiłce uporządkowanie tego to nie problem. No i trochę tam za czarno w środku... Jeszcze jedno, jak malowałeś obudowę? Lakierem z puszki czy oddawałeś do lakiernika?

Zdjęcia były robione tuż po zmontowaniu, teraz to wygląda troche lepiej, doczyściłem szybę z pleksy, lepiej ułożyłem kable, zamontowałem między zasilaczem a koszykiem na dyski wyświetlacz monochromatyczny, o którym mowilem w pierwszym poscie - jutro jade do garażu po aluminiowe rury do przykręcenia kółek i radiatory na ram (do mosfetów i pamięci grafiki) - nowe fotki wrzucę jak skonczę całość, czyli rev. 1.0 ;)

 

I na żywo wcale nie jest 'za czarno', fotki były robione z pewnymi filtrami żeby katoda nie dawała w obiektyw, poza tym te ostatnie są z czarną cieczą - której już nie ma, bo faktycznie było mało kontrastowo.

A malowałem zwykłym sprayem za kilkanaście zł, ale 'porządnie' - tzn wszystko rozkręcone, umyte, dwie warstwy, bez pośpiechu. I tak nie jest idealnie, jeszcze sie zastanowie bo mam znajomego lakiernika. :)

 

-> Miazga82 wiem wiem, już pisałem o tym wcześniej, wkrótce na próbę tak zamontuje. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

+ dragon

+ kolor i biale ostwietlenie (dobre polaczenie)

 

- kable

- firmowe okno chiefa jest brzydkie (lepsze byloby ciete recznie i dopasowane)

- prowizoryczne wypuszczenie weza

 

Ogolnie niezle sie to prezentuje. Gdyby w PL te pasywne chlodnice byly tansze byloby to znacznie popularniejsze rozwiazanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest w galerii ;) 2754137[/snapback]

A malowałem zwykłym sprayem za kilkanaście zł, ale 'porządnie' - tzn wszystko rozkręcone, umyte, dwie warstwy, bez pośpiechu. I tak nie jest idealnie, jeszcze sie zastanowie bo mam znajomego lakiernika. :)
Warto się zastanowić, bo lakieru z puszki nigdy nie położysz tak dobrze jak u fachowca, a pieniądze są niewielkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto się zastanowić, bo lakieru z puszki nigdy nie położysz tak dobrze jak u fachowca, a pieniądze są niewielkie.

A pomalują mi tak jak chcę, tzn w środku mat, z zewnątrz połysk ? I trzeba oddawać ze zdartą farbą?

Zastanawiam sie jak znaleźć takiego fachowca, 'lakiernik' to wszędzie w ogłoszeniach lakiernik samochodowy (a mój znajomy jednak zwinął interes:/)..

I zdefiniowałbyś mi 'niewielkie'? ;)

Edytowane przez kyusse

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A pomalują mi tak jak chcę, tzn w środku mat, z zewnątrz połysk ? I trzeba oddawać ze zdartą farbą?

Zastanawiam sie jak znaleźć takiego fachowca, 'lakiernik' to wszędzie w ogłoszeniach lakiernik samochodowy (a mój znajomy jednak zwinął interes:/)..

I zdefiniowałbyś mi 'niewielkie'? ;)

Pomalują jak tylko sobie zażyczysz, najlepiej poszukaj zakładu w swojej okolicy i zadzwoń. Koszt może się różnić w zależności od lakierni, ale w Wawie lakierowanie proszkowe całej obudowy z przygotowaniem blach (piaskowanie, czyszczenie, suszenie) wycenili na 60 zł. Okres oczekiwania to 3-4 dni.

 

Zobacz też dyskusję w temacie Lagiera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dość słaba wydajność układu jak na taki nakład pieniędzy

Mój grzejniczek za 180zł schładza procka e6300@ 3GHz do 38* w Idlle i 44*C stess Mając 4 bloki identyczne jak twoje :P a w budzie tylko wentylator past 80mm@ 1000obr. i fender około 650obr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komp teraz wygląda genialnie ;)

Chłodnice z profili są naprawdę piękne... Szkoda tylko, że takie drogie <_<

Gratuluję, piękne WC, a kolory rzadko spotykane. Bardzo stonowane, mało krzykliwe - to jest to, co lubię. Żadnych jaskrawych cukiereczków typu zielony + czerowny + pomarańczowy i do tego niebieska buda (oczywiście to moja opinia, nie bierzcie sobie tego do serca ;))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie wyglada to fantastycznie , oswietlenie i kolorystyka jak z dobrego filmu S.F .

Wlasnie zamowilem sobie na poczatek 4 takie polonczone profile ,

bedzie kasa to zamowie kolejne 4 .

hxp://www.thecoolingshop.com/product_info.php/cPath/33_55/products_id/1778

Kumpel ktory posiada podobny sprzet z podobnym OC , twierdzi ze na 4 profilach z nadmuchem

osiaga przyzwoite temperatury , ciekaw jestem czy to mozliwe . ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za miłe słowa, wprowadziłem pare poprawek (listwy z kółkami, wycięte multiszlifierką otwory na kable od usb, sata i obudowy, podwieszona pompa, wyświetlacz LCD z boku) ale na razie niestety komp się kurzy - mam *straszny* semestr na uczelni i nawet na sen mi czasu brakuje.

 

Wlasnie zamowilem sobie na poczatek 4 takie polonczone profile ,

bedzie kasa to zamowie kolejne 4 .

hxp://www.thecoolingshop.com/product_info.php/cPath/33_55/products_id/1778

Kumpel ktory posiada podobny sprzet z podobnym OC , twierdzi ze na 4 profilach z nadmuchem

osiaga przyzwoite temperatury , ciekaw jestem czy to mozliwe . ?

No tanio tego nie kupiłeś ;) bardziej opłacałoby się zamówić to w większej ilości u jakiegoś hurtownika i rozdzielić między zainteresowanych..

4 profile uciągną jeden blok na pewno, z nadmuchem pewnie i dwa, wszystko zależy od tego co i ile chcesz chłodzić. Przyłożyłem się bardziej do zamontowania bloków i nałożenia dobrej pasty, teraz temperatury w idle mam mniej wiecej takie: CPU - 35, MB - 36, GPU 37.

 

Jutro kolokwium, koniec przerwy ;)

Edytowane przez kyusse

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz mam swoje 4 profile Cora Pro + nadmuch 2x120 daja rade z dosc ostro kreconym CPU i GPU

Idle CPU 35'c Idle GPU 38'c przy obciazeniu po 2h grania w Crysis CPU 50'c GPU 54'c

Czyli jest spoko , gdyby nie dosc duza cena tych Radiatorow bylyby poprostu rewelacyjne .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz mam swoje 4 profile Cora Pro + nadmuch 2x120 daja rade z dosc ostro kreconym CPU i GPU

Idle CPU 35'c Idle GPU 38'c przy obciazeniu po 2h grania w Crysis CPU 50'c GPU 54'c

Czyli jest spoko , gdyby nie dosc duza cena tych Radiatorow bylyby poprostu rewelacyjne .

fottyyyyyyyyyy !!! imo jeszcze cztery i rewelka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bym zapodal foty jak to u mnie stoi pod sciana ,

to pewnie niektorzy Esteci dostali by palpitacji serca ;)

niestety w moim przypadku Zero Design :/ Zero Estetyki

 

tuz przed podlaczeniem

Dołączona grafika

 

4 Profile poza dostarczonymi blaszanymi klipsami dodatkowo scisniete plastikowymi sciagaczami .

Stoi toto pod sciana 30-40cm od kompa , pompka Atman 305 w puszce 1.3Litra z stali nierdzewnej

do tego jakies 2m wezy 8/10

 

Grunt ze chodzi i daje rade .

Edytowane przez Mario2k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

binek

 

Tak trudno , www.google.com ?

Cape Cora Pro

 

Ja mieszkam w UK

http://www.thecoolingshop.com/product_info...roducts_id/1778

 

Drogie toto cholerstwo ,ale odpada problem z kurzem ciagle zatykajacym standardowe chlodnice :/

Przy 8 sztukach mozna myslec o pasywnym chlodzeniu ,

w moim wypadku 4 + dobry nawiew 2x140mm daje Rade schlodzic to co w sigu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak juz koledzy wczesniej zdązyli wspomnieć te bloki chłodnicy sa troche źle zamontowane, żeberka powinny być w pionie a nie poziomie. Ruchy gorącego powietrza są pionowe a nie poziome. Poprzez zmiane ułożenia zwiększyłbyś ich wydajność

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...