Skocz do zawartości
Doodie

P Iii 1ghz/133mhz Slot1 Nie Działa Na Bus133mhz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Oto Problem:

Procesor PIII 1000/256/133MHz slot1 nie działa na magistrali 133MHz choć wg. instrukcji powinien.

Dane PC-ta:

Płyta P6BAT-A+ wersja 2.0

Chipset ET82C693A/596B

Socket PGA370 na którym celeron 500MHz

3 moduły pamieci ram po 128Mb

graficzna - SVGARIVA TNTII VANTA 16 Mb

 

Możliwe że troszke "pokozaczyłem" z kupnem procesora,ale jak instrukcja uwzględniła możliwość ustawienia magistrali na133 to długo nie czekałem.

 

Po odłączeniu celerona z Socket PGA 370, podłączeniu procesora PIII do slot1i ustawieniu zworkow-w "System Bus Frequency Select Jumper" z bus 66/100MHz na 100MHz/133MHz i w "133MHz System Bus Frequency Select Jumper" z 66/100MHz na 133MHz wyłącznie, komputer nie włączał się-czarny ekran i głośniczek piszczy co ćwierćnute (wg.instrukcji piszą,że nie trzeba ustawiac zworkow,bo sam znajdzie).Powróciłem do ustawień pierwotnych zworków.KOmputer uruchomił się lecz z wartością 750MHz na ekranie.W biosie po ustawieniu na manualu busa na 100 i jeszcze czegoś na 7,5 (nie jestem pewien,bo tu akurat kolega pomagał)-w kazdym razie miało wyjść 1000MHz z tych wartości-komp nie chciał się uruchomić (znowu czarny ekran).Przestawiłem znowu zworki(133MHz),efekt ten sam.(po zabawie z baterią).W końcowym efekcie Komp uruchomił się na wyjściowych zworkach przy 750MHz bo innej częstotliwości nie chciał przyjąć,system załadował się na chwile,a potem zaciął i tak pare razy, nawet na awaryjnym...potem już w ogóle się system nie ładował. Raz wystąpił komunikat:

 

"Bios w tym systemie nie jest w pełni zgodny ze standardem ACPI...-czyli co?Mam go zaktualizować?-"Jeżeli Bios nie jest zgodny ze standardem ACPI można wyznaczyć tryb ACPI podczas instalacji w trybie tekstowym. W tym celu, gdy pojawi się wezwanie do zainstalowania sterowników pamięci masowej naciśnij f7-system wyznaczy tryb ACPI i umozliwi kontynuację instalacji.

 

Powróciłem do Celerona.

 

CO mam robić?

* Mam wymienić dany procesor na inny PIII ze slot1,ale z busem na 100MHz? Jak tak to jaki? Patrzyłem na stronie AMR procki do tej płyty,ale tam były różne na Socket PGA370, a nie na slot1-w sklepie 7 lat temu powiedzieli mi że tylko celerona lepszego tam właduje.

*moze cos w biosie pozimieniać lub cały bios

 

*może wywalić go przez okno okraść staruszke na ulicy i kupić nowego kompa ;)

Kupowałem go przez allegro,ale przez firme. Do lodówki go nie włoże bo jeszcze go potem mi nie wymienią ;)

 

Prosze o pomoc! <_< :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta ECS P6BAT-Me ma chipset VIA KT133A, natomiast ECS P6BAT-A+ z tego co wiem chipset Intel i440BX.

 

Chipset BX Intela, zastępując i440LX, stworzony został przede wszystkim dla Pentium II Deschutes (FSB 100MHz; 300-450MHz) oraz pierwszych Pentium III Katmai (450-550MHz). Obsługiwał tylko i wyłącznie FSB 66MHz i 100MHz. Jednak z biegiem czasu okazało się, że z ponadczasowego BX'a uzyskać można dużo więcej. Przykładem moze być legendarny Abit BH6, na którym ustawić można było dla procesora FSB do 153MHz z tego co pamiętam. Tak więc producenci wielu płyt głównych z tym chipsetem wprowadzili nowe wersje BIOSu, które umożliwiały obsługę Pentium III Coppermine - nawet tych z FSB 133MHz. Jeżeli więc nie masz najnowszego BIOSu - to ściągnij go ze strony producenta upewniając się raz jeszcze, czy na pewno ten bios przystosowuje płytę do obsługi takiego procesora.

Edytowane przez obiboqs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za radę. Tak też zrobiłem. Dałem Pc-ta do kolegi,do komputerowego, w celu aktualizacji biosu lecz finalnie przy bootowaniu dyskietki bios nie chciał się wgrać...hmmm...powstaje nowy problem na nowy temat. Stacja dyskietek w celu uniknięcia pomyłki zostaje wymieniona na nową. System widzi dyskietke lecz nie mozna z niej niczego wgrać.(Uczkodzone FDD?) taki powstał wniosek.

 

Moze uda mi sie jeszcze wymienic procesor na 100MHz slot1,jezeli taki bedzie w ofercie, ale czy mogę zmienić płytę główną w kierunku tego procesora, żeby pieniądze się nie zmarnowały?Jeżeli tak to na jaką(w miare studenckiego budżetu :) -nie oriętuje się w płytach.

 

2 rozwiązanie? Jakie procesory mogę podpiąć pod tą płytę nie aktualizując biosa (slot1 i socket 370). Ufff....chyba jestem konserwatystą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wina może leżeć również i po stronie grafiki - nie jestem pewien, czy TNT2 dobrze znosi podwyższone taktowanie na AGP?

skombinuj sobie jakiegoś geforca 2mx (te bardzo dobrze znoszą wysokie zegary na AGP) i zobacz czy komp odpali

3 x 128mb ram, to jest oczywiście PC133? może któraś kostka nie wyrabiać? popróbuj odpalać na jednej kości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta ECS P6BAT-Me ma chipset VIA KT133A, natomiast ECS P6BAT-A+ z tego co wiem chipset Intel i440BX.

ECS plyty dziewczyny to wladnie P6BAT-A+ i na chipsecie pisze ze to ApolloPro 133 ...

 

dokladnie to VIA VT82C693A Apollo Pro133

 

moje pytanie czy to obsluzy PIII 733MHz/256kb/133MHz

Edytowane przez szczepoxx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pyt. odnośnie karty graficznej.

Kiedy wcisnąłem przycisk power. (podłączony był wówczas procesor PIII ustawiony w biosie na 133MHz jak również zworki były ustawione pod kątem tego procesora).Dyski pracowały lecz nic poza tym, monitor nie załapał(wyłączony),nie uruchamiał się też system przy, bo nie było żadnego dźwięku adekwatnego do startu systemu.

 

Czy brak reakcji komputera i monitora (mówiąc po chłopsku) był spowodowany właśnie zbyt słabą kartą graf.

 

Jak pisałem wcześniej,udało mi się uruchomić system Win XP na 750MHz i magistrali 100 lecz na samym początku,po oknie powitalnym, kursor zaczął zacinać się z coraz większą częstotliwością,aż system się zawiesił.

 

 

A więc to winą karty?

 

Jeszcze nie dokonałem zakupu karty graf. 64Mb karta 2MX AGP bedzie dobra,tak?

 

zanim posiąde karte graf. spróbuje wgrać bios na 1 kości pamięci(jak to wcześniej było powiedziane)...no...i na celeronie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. Wątpię, zeby to była wina karty. Karta graficzna akurat nie ma generalnie nic do gadania jeżeli chodzi o częstotliwość procesora (chyba, że mówimy o jego podkręcaniu i braku blokady PCI/AGP - wtedy tak). Jeżeli karta fizycznie pasuje i działa to jest dobra (nie w sensie sprawna a kompatybilna). Najczęściej własnie tego typu "zachowanie" jest oznaką np. nie wyrabiających pamięci. Sprawdź, czy masz pamięci przystosowane do pracy z częstotliwością 133MHz. Poza tym zaktualizuj BIOS - jednym słowem wykonaj czynności, o których tutaj pisaliśmy - wtedy dopiero będziemy mogli się zastanowić nad innymi, mniej prawdopodobnymi hipotezami i gdybać nad ewentualnym dalszym tokiem postępowania.

 

Jednak teraz najbardziej prawdopodobni winowajcy to pamięci i/lub BIOS, nie karta graficzna. Gdy wykluczymy ich winę (poprzez aktualizację BIOSu, sprawdzenie czy pamięci to pamięci PC66/PC100 (nieprzystosowane do pracy z szyną FSB 133MHz) czy też PC133 i/lub próby uruchomienia na innych (właściwych) pamięciach - wtedy będziemy się zastanawiać nad zasilaczem, kartą graficzną, płytą główną i tak dalej.

Edytowane przez obiboqs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zaktualizowałem BIOS pod względem procesora (chodzi o łatki na BIOS ze strony ECS).Procesor 1Ghz dziala na magistrali 100Mhz.Niestety nie działa NA 133. Ustawiajac zwori w kierunku 133, głosniczek wydaje dzwiek, ktory powtarza się 3x w 3 oktawach(mówiąc z punktu widzenia muzycznego). Zostawiłem go, wiec na 100Mhz.System sie juz nie zawiesza(WindowsXp)...tylko czasem. Skoro procesor jest przystosowany do 1000Mhz,a BIOS Award widzi go po aktualizacji jako 750 to moze go podkrecic do 1000Mhz? :mur:

 

Dodam,że problemy z instalacją BIOS-a nie były spowodowane pamięcią RAM,a nieumiejętnością spowodowaną brakiem wiedzy kolegi, co do instalacji. Jednak samemu wiecej się zdziała :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie! :damage_wall: Był to błąd pamięci RAM. Po przestawieniu zworków na płycie pod kątem 133MHz i ustawieniu manualnie taktowania w biosie na 133*7,5 Pc-t 'zatrzymywał się' oznajmiając długim dźwiękiem,że jest to wina RAM. Uruchomiłem,więc Pc-ta na 1 kości 128/100 i wszystko działa :lol: !!!...Wszystkie RAMy są jednak na 100MHz. Jak dołożyłem kolejną kość 128/100 Pc-t nie zadziałał. Przy 2 kościach: 128/100 i 64/100 komp się uruchamia lecz system nie hehe.

 

Pytanie: Muszę, więc znaleźć pamiąci z taktowaniem (czy jak to się nazywa przy pamięciach) na 133? Są takie w ogóle (gdzieś na allegro?)?

 

Filmy i tak się tną. Czy dokupienie karty 64Mb graficznej pomoże? (to odleglejszy plan :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze na tym kompie nei ma prawa ciac sie zaden xvid ( of korz nie hd )

 

po drugie wiele jest ramow na allegro :

http://allegro.pl/4304_pc133.html?order=t&view=gtext

 

 

ilosc ramu na gpu nie ma nic do ciecia sie filmow

 

raczej obstawiam zasyfiony system ( zakladam ze nie byles szalencem i nie dales na tego dziadka xp ? ) najlepszy pod te pentawki to poczciwy 2k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo pomocny okazał się "finish"...umieszczam to co napisał (chyba nie bedzie miał nic przeciwko temu :) )

 

Nie wiem jak jest na slot 1, ale powinno ci chodzić, jeżeli masz procka na fsb133, a pamięci masz 100MHz. No, więc albo pamięci skopane albo faktycznie coś z płytą. Uruchom procka na fsb100, lub na 133, jak znajdziesz w biosie opcje dram clock, to ustaw na HCLK-33 (ustawi ci o 33MHz mniej częstotliwość pamięci, ale ta opcja to tylko tak na marginesie, lub daj HOST CLK) i ustaw SDRAM Cycle Length na 3.

Filmy i tak się tną. Czy dokupienie karty 64Mb graficznej pomoże? (to odleglejszy plan

Zainstaluj sobie drivery do płyty jak ci wolno komp chodzi Memory Interleave Enabler for VIA Chipsets bez VIA456 tylko sam venabler na świeżo zainstalowany system http://www.georgebreese.com/net/software/

i drivery do karty graficznej oczywiście.

Zmieniłem w biosie opcje DRAM Clock z HOST CLK na HCLK-33. Teraz procek 1GHz/133MHz uruchamia się na 133MHz przy 3 kościach 128Mb/100MHz, a juz mialem kupowac 256Mb/133M. Problem z głowy :)

 

 

 

 

 

Owszem. Mam Xp-ka :D Nie robie defragmentacji tylko formaty co 3-5 miesięcy. Przy 3 kościach pamięci po 128Mb system działa nie powodując u mnie 'wymiotów' złości :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ostatnie pytanie. Nie chce rozpoczynać nowego tematu więc zadam je tu.

 

 

 

 

Chce dokupić dwie kości pamięci 256/133Mhz. Nie wiem jakie byłyby najlepsze do mojego sprzętu. Nie wim też czy ma znaczenie kupno jednostronnych lub dwustronnych, bo sie nie znam.

 

Odnoście karty graficznej to ktoś wspomniał o geforce 2mx. Czy bedzie dobra?

 

Proszę o rade

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ostatnie pytanie. Nie chce rozpoczynać nowego tematu więc zadam je tu.

 

 

 

 

Chce dokupić dwie kości pamięci 256/133Mhz. Nie wiem jakie byłyby najlepsze do mojego sprzętu. Nie wim też czy ma znaczenie kupno jednostronnych lub dwustronnych, bo sie nie znam.

do BX-a koniecznie dwustronne i koniecznie sprawdzone na BX-sie, bo nawet dwustronne nie wszystkie prawidłowo działają

Odnoście karty graficznej to ktoś wspomniał o geforce 2mx. Czy bedzie dobra?

 

Proszę o rade

pisałem, że gf2mx dobrze znosi wysokie takty na AGP a np. taki gf3 już nie

zamiast mx kup lepiej gts - różnica w cenie - o ile w ogóle jest - będzie znikoma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze. Na allegro widzę pamięci testowane na Bx-ie, więc coś wybiorę. Jaka z tych marek byłaby najlepsza Samsung, Infineon, Siemens, LG, Hynix, Kingston, MT, Silicom, NCP, PQI, Spectek ?

 

Sprawdzałem na 'Evereście' Mikroukład płyty głównej-mostek północny: VIA VT82C693A Apollo Pro133 -mostek południowy:

Mostek południowy (Southbridge) VIA VT82C596B

 

 

ktoś gdzieś na forum napisał :"...pamięć dwustronna zajmuje dwa "wirtualne" banki pamięci. Stąd wkładając pamięć jednostronną (dla ułatwienia mającą kości po dwóch stronach )płyta zobaczy tylko połowę kości. Na płytrach LX i BX jeden fizyczny bank pamięci to dwa "wirtualne" banki. Na pozostałych (VIA693, VIA133, i810, i815 itp) 1=1.

 

czyli co, ja mam VIA 693A, więc 1 bank na 1 slot, czy jednak 2 banki na 1 slot (dwustronne zajmują2 banki)? Czy jest to chipset Intel i440BX ? jakoś nic w Evereście na ten temat nie widzę...

 

...acha, i czy przy 3 kościach 256/133Mhz system będzie się zacinał, czy jak planuje tylko 2 kości kupić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze. Na allegro widzę pamięci testowane na Bx-ie, więc coś wybiorę. Jaka z tych marek byłaby najlepsza Samsung, Infineon, Siemens, LG, Hynix, Kingston, MT, Silicom, NCP, PQI, Spectek ?

 

Sprawdzałem na 'Evereście' Mikroukład płyty głównej-mostek północny: VIA VT82C693A Apollo Pro133 -mostek południowy:

Mostek południowy (Southbridge) VIA VT82C596B

ktoś gdzieś na forum napisał :"...pamięć dwustronna zajmuje dwa "wirtualne" banki pamięci. Stąd wkładając pamięć jednostronną (dla ułatwienia mającą kości po dwóch stronach )płyta zobaczy tylko połowę kości. Na płytrach LX i BX jeden fizyczny bank pamięci to dwa "wirtualne" banki. Na pozostałych (VIA693, VIA133, i810, i815 itp) 1=1.

 

czyli co, ja mam VIA 693A, więc 1 bank na 1 slot, czy jednak 2 banki na 1 slot (dwustronne zajmują2 banki)? Czy jest to chipset Intel i440BX ? jakoś nic w Evereście na ten temat nie widzę...

 

...acha, i czy przy 3 kościach 256/133Mhz system będzie się zacinał, czy jak planuje tylko 2 kości kupić?

Czyli jak masz VIA to ciebie "rybka" jaka kość, wszystkie będą działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...