Skocz do zawartości
ath

Gigabyte Ga-p31-ds3l [intel Ep31]

Rekomendowane odpowiedzi

Szybkie pytanie, przegladałem kilka stron, ale widocznie nie znalałżme odpowiedzi. po ustawieniu mnożnika na 7, fsb przykładowo 350, 2.0 dla pamięci okazuje sie, że mnożnik sam zmienia się na 6, co jest tegoprzyczyną?

Kolejne pytanie dotyczy narzędzia eaysy Tune - urzyteczne jest? daje te same efekty co zabawa w biosie?

 

Przetestowałem tego toola, zawsze po przestawieniu zegara i po tym jakniby wszystkojest ok - wraca do mnożnka 6, dlaczego?

Edytowane przez Ardeni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

nie wiem, czy to problem z płytą, czy z procem, czy czymkolwiek innym, ale od kiedy zakupiłem e2160 i p31 podczas OC i grzania orthosem nie zdarzają mi się błędy w liczeniu, a jedynie zwisy kompa na amen lub restarty. jak walczyłem z athlonem xp, to prime wyrzucał błędy, ale restarty zdarzały się tylko przy dużym niedowoltowaniu, ale wtedy zazwyczaj nawet windows nie uruchamiał się. wczoraj ustawiłem 9x333 @ 1,39v w biosie (1.33~1.34 wg wskazań EasyTune pod obciążeniem), puściłem orthosa i po 3h 15m freez systemu - jak dla mnie dziwne. bios F6, wszystkie ustawienia pamięci i proca manualnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podnieś jeszcze napięcie, może Ci procek nie wyrabia przy długim obciążeniu.

 

ps. jakie masz temperatury i jaki zasilacz.

 

btw. gdzieś mam problem, ale nie wiem gdzie :D.

 

ustawie procka 8*375, czy 8*400 - na odpowiednich napięciach, bo orthos jest stabilny i w grach się nie wywala. Pamięci lecą lajtowo odpowiednio 750 i 800 - timingi auto (przynajmniej nie restartuje się 100 tysięcy razy jak je za bardzo wyśrubuje). Temp też ok. Wszystko śmiga, ale co jakiś czas zdarza sie płytce gubić ustawienia, przy rozruchu kilka restartów i default. Ani podbicie mch i fsb o 0,1V, ani wyłączenie c1e, eist nie pomaga i co któreś podniesienie wszystko się wykrzacza, nie ma żadnych freezów, restartów, czy blueskrinów podczas

 

Pamięci mogę chyba wykluczyć, dostają 2V i właśnie latają bez problemu przy 875MHz.

 

Co dziwne jak ustawie 8*350 to nie ma problemu, za każdym razem wstaje, od wczoraj katuje go na obniżonym napięciu (zawsze ustawiałem z biosie 1,375, teraz 1,35 - wg cpu-z pod orthosem spada do 1,296V - ten vdroop jest genialny :damage_wall:)

 

Jak ustawie 8*350 mogę ustawiać co chcę i czy c1e i eist są włączone, czy też nie, nie robi to różnicy. Komp zawsze wstaje.

 

Już nie wiem gdzie leży problem, chyba zmienię procka na coś z wyższym mnożnikiem i tyle.

Edytowane przez przemekbydgoszcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę dziwne - a jakie jest napięcie, przy którym już chodzi na 3GHz i gdzie wall ?

na 3ghz wstaje na 1,3v (bios) ale do restartuje przy ładowaniu windowsa, na 1,34v (bios) wchodzi do windy i robi superpi na 1,37v (bios) robi wszystko ale zrobił mi 2 restarty podczas grzania orthosem. teraz 1,39v (bios) i efekt jak opisany - freez po 3h

walla nawet na razie nie sprawdzałem - niemniej na 8x333 jest w pełni stabilny na 1,3v (bios) ~ 1,24v wg wskazań easytune

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustawilem sobie mnoznik na x8, procek na 333 ale ustawiajac timingi na manual plyta wraca do def ustawien, przy magistrali 266 pamieci ustawiaja sie bez problemu na manualne timingi :-|

jak ja zmusic aby pracowala na moich timingach, a nie automatycznych (automat ustawia na 5-5-5-18, a one moga na 4-4-4-12) :?:

fsb pamieci mam ustawione na 800, C1E i EIST mam disabled

 

boxer 8x333 dla e2160 to chyba nie jest przesadzone OC

Edytowane przez remek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy ktos wie jaka powinna byc temperatra plyty glownej (p31-ds3l)? Na nowej mobo P31-DS3Ll(rev 1.1) w biosie pokazuje mi ponad 50C, temp proca E2200 -38C. Prosze o pomoc.

Wzrzuć zrzut temp. z prog SpeedFan lub HWMonitor , który masz Bios wgrany ( zrób apgrejd do co najmniej F6 lub nowszy). Dotknij paluchem radiator NB i SB i spradwdź organoleptycznie temperaturę (czy parzy czy nie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy ktos wie jaka powinna byc temperatra plyty glownej (p31-ds3l)? Na nowej mobo P31-DS3Ll(rev 1.1) w biosie pokazuje mi ponad 50C, temp proca E2200 -38C. Prosze o pomoc.

żebyś przejrzał kilka ostatnich stron to byś wiedział, że nikt nie wie gdzie ta płyta ma czujnik tamp (nie w NB) i każdy ma inne :D W związku z tym nikt Ci nie powie jaka powinna być temperatura. U mnie czujnik, który teoretycznie odpowiadałby za NB wykazuje tylko 2-3*C różnicy pomiędzy stresem a spoczynkiem i lata sobie pomiędzy 36/37-39, u innych pokazuje 30, a jeszcze ktoś pisał, że pokazuje mu 40kilka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy ktos wie jaka powinna byc temperatra plyty glownej (p31-ds3l)? Na nowej mobo P31-DS3Ll(rev 1.1) w biosie pokazuje mi ponad 50C, temp proca E2200 -38C. Prosze o pomoc.

Do badania temperatury procesora używaj Core Temp. Jeśli chodzi o płytę główną to nie przejmuj się. U mnie też jak testowałem ją pod obciążeniem na FSB 400 był chipset gorący, a nic mu się nie stało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wersja biosu F8. Ponizej link do screena z HWMonitor:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7e8e77a91ad8e904.html

Mostek polnocny jest goracy,poludniowy mniej. W kompie jest grafa pasywnie chlodzona Gigabyte 7300gt (NX73T256P-RH), ktora bardzo mocno sie grzeje (speedfan pokazuje 67C!). Z tyku kompa wiatrak wyciagajacy 120mm AC. Aha proc to e2200 nie podkrecany.

Edytowane przez malezjan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam osobiście tak:

wyłączam wiatrak z przodu - 42c

włączam wiatrak z przodu - 36c

Podczas gdy wiatrak z tyłu oraz zasiłka (oba 120mm) łażą na 900 rpm

 

Gdzieś ten czujnik jest :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na 266 ustawiam dzielnik taki ze maja 800MHz i 4-4-4-12, ustawiajac procesor na 333 dobieram im rowniez dzielnik gdzie maja taktowanie 800MHz oraz timing 4-4-4-12,

na 266 ida bez problemu na moich timingach, na 333 ida tylko na auto, proba ustawienia ich na manual konczy sie resetem ustawien

co moze byc przyczyna ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na 3ghz wstaje na 1,3v (bios) ale do restartuje przy ładowaniu windowsa, na 1,34v (bios) wchodzi do windy i robi superpi na 1,37v (bios) robi wszystko ale zrobił mi 2 restarty podczas grzania orthosem. teraz 1,39v (bios) i efekt jak opisany - freez po 3h

walla nawet na razie nie sprawdzałem - niemniej na 8x333 jest w pełni stabilny na 1,3v (bios) ~ 1,24v wg wskazań easytune

Proponuje sprawdzic 340*8 (żeby wiedzieć że to nie wall) i 333*9 1,45v (otworzyć budę) do testu. Jeżeli pamięci są na pewno stabilne to może być po prostu słabawa sztuka procka (temperatury nie podchodzą pod 80 ?).

 

co moze byc przyczyna ?

Pozostałe timingi może :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wersja biosu F8. Ponizej link do screena z HWMonitor:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7e8e77a91ad8e904.html

Mostek polnocny jest goracy,poludniowy mniej. W kompie jest grafa pasywnie chlodzona Gigabyte 7300gt (NX73T256P-RH), ktora bardzo mocno sie grzeje (speedfan pokazuje 67C!). Z tyku kompa wiatrak wyciagajacy 120mm AC. Aha proc to e2200 nie podkrecany.

Myślałem po tym co wczesniej napisałes że Ci pokazuje minusowe tempy na procu :razz: . Przede wszystkim pisz jak podajesz screen czy to idle czy stress. Widzę że sporoe temperatury tam panują. Schłodź trochę tego Seagatea dodaj wiatrak z przodu jak masz grafe pasywną. NB schłodzisz zwiekszając obroty Boxa. W stresie proponuje dac tylny wentyl na maks obroty.

 

btw co do tej temp1 (TEMPIN0) co niby miała być NB to pisałem już wczesniej że nie reaguje na zatrzymanie wszelkich wiatraków w budzie in + , ani bo puszczeniu ich na 12v nie spada. Box krecony na maksa ją nawet zwiększa. Tak więc pozostaje paluch. U mnie FSB non stop 400 Mhz i +0.1v MCH mam stracha :? :-|

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

edit: do posta poniżej jak to idle to masz cholernie gorąco , dodaj wentyl z przodu , ściąg chłodzenie z proca i przesmaruj porządna pastą , dobrze załóż kołki , zrób porządek z kablami wyczyść z kurzu wiatraki. Nie włączaj PWM dla wiatraka cpu. Tempy muszą spaść.

Edytowane przez boxer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie temperatury sa podane w idle. Pytanie czy montowac wiatrak z przodu dla poprawy obiegu czy nie reklamowac plyty? Czy ta wysoka temperatura mobo to nie jest wada fabryczna? Czy moze zmiana grafy na chlodzenie wentylem cos zmieni?

Edytowane przez malezjan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdź, czy dobrze wpiąłeś kołeczki, bo osiągnąć takie temp w idle to, aż nieprawdopodobne nawet na standardowym glucie (tyle to ja osiągam przy 2,8ghz@1,35/1,375 (praktycznie nie ma różnicy w temperaturach :blink: ))

 

temp mobo olej i poszukaj walla, bo może sie okazać że 9*333 to będzie kres możliwości procka

 

ps. zamontowanie wentylatora wciągającego jest w Twoim przypadku wskazane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie jak ustawię 1,4V to pod orthosem 1,344V

 

 

możemy sami określić jakie jest mniej więcej napięcie, wystarczy, żeby kilka osób podało odczyt pod obciążeniem z cpu-z przy napięciu z biosu ustawionym na 1,4V - wyciągniemy średnią :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem ze swoja p31, po reeboocie komputer się nie odzywa (monitor jst włączony), dopiero restart z przyciska go budzi i swstaje normalnie, ale na standardowych ustawieniach, testowane na biosie f6 i f9b. Dzieje sie tak i przy uruchamianiu komputera (np przypadek po update biosu) jak i po zmiany ustawien, zapisaniu ich i reeboot.

 

EDIT:

Po przejsciu na f8 reebooty sa już normalne, problemem za to jest to, że mimo że bios zapamiętuje ustawienia fsb to ich nie wykorzystuje. Np gdy ustawie fsb na 266, napisze restart, to wyświetla mi się 9x200, wchodzę do biosu, a tam widnieje 266 <??> O co chodzi? Cpuid tez widzi 200..

Edytowane przez Ardeni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...