Skocz do zawartości
Ajwer

Chiller- Bardzo Proszę O Pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Od jakiegoś czasu bardzo zainteresowałem się FC i przeczytałem większość artów na ten temat do jakich dotarłem. Zrozumiałem sposób działania i schemat budowy FC tj. kompresor->skraplacz->kapilara->parownik-> wąż ssący.

 

Jednak niestety nie stać mnie na zamówienie profesionalnego FC i szkoda mi rezygnować z posiadanej instalacji wodnej, którą przez jakiś czas kompletowałem. Z tego co zauważyłem na forum jest sposób by połączyć te dwie metody chłodzenia za całkiem niewielkie pieniądze i przy okazji szansa na satysfakcję ze zbudowania czegoś ciekawego w domowym zaciszu :)

 

Widziałem wiele zdjęc chillerów jednak bardzo trudno mi wywnioskować z nich schemat budowy takiego układu, a nie znalazłem nigdzie informacji na temat budowy chillera :( W związku z tym chciałem prosić o kilka wskazówek mianowicie:

 

W jakim miejscu układu następuje połączenie obiegu freonu z obiegiem wody czyli innymi słowy jak schłodzić ciecz gazem i jaki jest schemat złożenia chillera?? Nie wiem czy parownik zanurza się w rezerwuarze czy też rezygnuje się z parownika i gaz płynie w zamkniętym miedzianym obwodzie łącząc się gdzieś z obiegiem wody??

 

Będę wdzięczny za pomoc w tej kwestii i wszelkie możliwe źródła z opisami i schematami.

 

 

Poza tym chciałem jeszcze zapytac o kilka pobocznych rzeczy:

 

1. Jaki kompresor musiał bym wybrać do takiego układu (przy czym zależy mi na ciszy a nie extremalnych osiągach) na jakich parametrach kompresorów się skupic i jakie będą najlepsze??

 

2. Czy mały skraplasz na 1-2 wiatraki 12 cm wystarczy w takim niewymagającym układzie?? I czy chłodnice występujące w układach WC firmy Thermaltake np. Big water będą odpowiednie do FC bo z tego co widzę mają taką samą budowę jak stosowane przez was tj. rurka miedziana i aluminium?? Czy też lepiej kupić jakąś samochodową??

 

 

3. Jak się zabezpieczyc przed zamarzaniem wody w wężach w wc??

 

4. Na czym polega kalibracja FC??

 

5. Czy miedziane rurki w FC można lutować cyną czy też konieczny jest brąz??

 

Przepraszam za tak wiele pytań jednak jestem totalnym laikiem w tej materii mimo kilku lekcji teorii. Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi i źródła wiedzy. Zwłaszcza jeśli chodzi o schemat Chillera.

 

Dzięki i pozdrawiam

Ajwer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jakim miejscu układu następuje połączenie obiegu freonu z obiegiem wody czyli innymi słowy jak schłodzić ciecz gazem i jaki jest schemat złożenia chillera?? Nie wiem czy parownik zanurza się w rezerwuarze czy też rezygnuje się z parownika i gaz płynie w zamkniętym miedzianym obwodzie łącząc się gdzieś z obiegiem wody??

Wymiana ciepła wystepuje w wymienniku. Moze byc to np rurka w rurce ( wewnetrza rura to rura z freonem)

Lub profesjonalne wymienniki ciepla ale cena jest wysoka.

 

Mozna prarownik wlożyc do rezeruwaru. Parownik w postaci spirali lub kregu z rury miedzianej. Rezerwuar musi byc zaizolowany.

 

1. Jaki kompresor musiał bym wybrać do takiego układu (przy czym zależy mi na ciszy a nie extremalnych osiągach) na jakich parametrach kompresorów się skupic i jakie będą najlepsze??

Oryginalnie do FWC powinny byc stosowane kompresory HPB (high pressure back) ale mozna stosowac zwykłe kompresory lodówkowe ktore sa LPB.

Zależne jakie bedzie obciazenie układu i jakie temperatury chesz miec. Kompresor mniejszy niz 180W jest niekonomiczy bo musi dlugo pracowac by zejsc z temperatura cieczy ( woda ma duzy wspolczynik ciepła własnego)

 

FWC nie musi działac non stop bo ciecz w układzie działa jak bufor.

 

Czy mały skraplasz na 1-2 wiatraki 12 cm wystarczy w takim niewymagającym układzie?? I czy chłodnice występujące w układach WC firmy Thermaltake np. Big water będą odpowiednie do FC bo z tego co widzę mają taką samą budowę jak stosowane przez was tj. rurka miedziana i aluminium?? Czy też lepiej kupić jakąś samochodową??

Taka chłodnica powinna spokojnie dac rade.

Tylko nie wiem w jaki sposób sa łaczone kolanka w niej na lut twardy czy na cyne.... jesli na cyne to musiał byś przespawac kolana na lut twardy.

Samochodowej nie warto stosowac ze wzgledu na wymiary i trzeba powalczyc z zakonczeniami rur sklaplacza bo tam sa koncówki na sruby skrecane.

 

 

3. Jak się zabezpieczyc przed zamarzaniem wody w wężach w wc??

 

Rury z armafleksu...

 

4. Na czym polega kalibracja FC??

Te rzecz wykonuje sie dodajac lub upuszczajac gazu by przy okreslonym obciazeniu cieplnym wymienik ciepla mial jak najnizsza temperature.

Równiez regulacja wentylatorami potrafi troche dac ( u mnie dała 1C mniej )

 

miedziane rurki w FC można lutować cyną czy też konieczny jest brąz??

Żadna cyna nie chodzi w rachube !!! Tylko braz lub srebro lub ROLOT 607 ( polecam ode mnie do kupienia w Castoramie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za wszystkie wasze wskazówki wiele mi to wyjaśniło :)

 

Więc czas zbierac części i brac się do roboty.

 

Co do waszych odpowiedzi nasunęło mi się jeszcze kila pytań:

 

1. Czy te dwa kompresorki które wymieniłeś są w miarę ciche??

 

2. Czy jest duża różnica cenowa między kompresorami HPB i LPB i które są cichsze??

 

3. Maniakalny pisałeś że nie da rady zastosowac tej chłodnicy tz. ma za mało kW i nie skropli freonu?? W takim razie ile kW musi miec skraplacz??

 

4. Myślałem o takim doborze rurek:

- kompresor do skraplacza- giętka 28 mm (zwinięta) coś takiego http://allegro.pl/item289284395_rura_miedz...polska_hit.html

-skraplacz do parownika- kapilara 0.7 mm

-filtr- 10 mm

- parownik- albo zwinięta w spiralę 28 mm albo też prosta 0.5 cm zalutowana w zbiorniku z wodą

-ssąca- wąż gumowy 10 mm na króccach (o ile może byc) lub ew. wąż gazowy

 

Czy to będzie ok??

 

5.Co myślicie o tym palniku: http://allegro.pl/item293919234_dremel_pal...sprzet_6w1.html

Nada się do prac przy FC??

 

6. Tak z ciekawości czy słyszeliście może o FC bez kompresora a za to z grzałką, jak w małych lodówkach. Chyba absorpcyjne to się zwie??

 

 

pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za porady

Już się nie mogę doczekac aż dorwę jakieś częsci z drugiej ręki :)

Edytowane przez Ajwer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. tak najcichsze, cichszych nie znajdziesz raczej

 

2. HBP albo MPB teoretycznie do chillera byly najlepsze ale wiekszego znaczenia nie ma(bierz co tansze)

 

3. moze i skropli freon ale nie utrzyma obciązenia(ima ma miec kW napisalem wczesniej)

 

4.- rurka 6mm styknie

- kapilary mozesz uzyc ale lepszy byłby zawor termostatyczny

- filtr 10gram a nie 10mm raczej

- ssąca gumowa? :lol: musi być miedziana lub waz do gazu stalowy

 

5. tym to polutujesz co najwzyej elektryke do tego chillera :lol:

 

6. ktoś chciał ale nie słuch o nim zaginął, ale chyba nie utrzymało by to komputera :unsure:

Edytowane przez Maniakalny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. tak najcichsze, cichszych nie znajdziesz raczej

 

2. HBP albo MPB teoretycznie do chillera byly najlepsze ale wiekszego znaczenia nie ma(bierz co tansze)

 

3. moze i skropli freon ale nie utrzyma obciązenia(ima ma miec kW napisalem wczesniej)

 

4.- rurka 6mm styknie

- kapilary mozesz uzyc ale lepszy byłby zawor termostatyczny

- filtr 10gram a nie 10mm raczej

- ssąca gumowa? :lol: musi być miedziana lub waz do gazu stalowy

 

5. tym to polutujesz co najwzyej elektryke do tego chillera :lol:

 

6. ktoś chciał ale nie słuch o nim zaginął, ale chyba nie utrzymało by to komputera :unsure:

 

Ps. z tym gumowym to rzeczywiście bzdurę napisałem i nawet nie wiem o co w tym chodziło :)

 

ps. a jaki palnik (do użytku w domu tz. kompakt ) się nada ??

ps2. kompresory LBP generują mniej chałasu??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jezeli chodzi o palnik to szukaj bardziej czegos takiego :

 

PALNIK

 

ten moze nie ma jakosci ale jest do zobrazowania czego szukac .

 

Luke pisal nawet ostatnio na forum ze na pierwsze budowy sa fajne palniki w Castoramie za jakos okolo 100 pln. sam uzywam czegos takiego i polecam.

 

jezeli chodzi o ssacaa to kupujesz waz FAMAS (allego, najblizszy hydrauliczny, castorama) nie wiem jak to z oplotami bo nigdy nie korzystalem.

 

linia z armaflexem do rur grzewczych wycieta nie wiem jak sie to profesjonalnie nazywa ;p

 

jezeli chodzi o umieszczenie parownika to chyba zdecydowanie lepszy bedzie zaworek zamiast tego. Jest na forum sporo o tym jezeli sobie poszukasz to bedziesz mial wiele sposobow rozwiazania tego problemu.

 

kolejna rzecz przy chillerze to juz nie sam uklad ale skraplanie sie wody w pececie. widzialem ostatnio preparat przeciw skraplaniu sie wody na elementach gumowych ale bal bym sie tego uzywac w kompie.

tutaj musisz sie zastanowic nad grubszym izolowaniem wszystkiego ;]

Edytowane przez chedder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jezeli chodzi o palnik to szukaj bardziej czegos takiego :

 

PALNIK

 

ten moze nie ma jakosci ale jest do zobrazowania czego szukac .

 

Luke pisal nawet ostatnio na forum ze na pierwsze budowy sa fajne palniki w Castoramie za jakos okolo 100 pln. sam uzywam czegos takiego i polecam.

 

jezeli chodzi o ssacaa to kupujesz waz FAMAS (allego, najblizszy hydrauliczny, castorama) nie wiem jak to z oplotami bo nigdy nie korzystalem.

 

linia z armaflexem do rur grzewczych wycieta nie wiem jak sie to profesjonalnie nazywa ;p

 

jezeli chodzi o umieszczenie parownika to chyba zdecydowanie lepszy bedzie zaworek zamiast tego. Jest na forum sporo o tym jezeli sobie poszukasz to bedziesz mial wiele sposobow rozwiazania tego problemu.

 

kolejna rzecz przy chillerze to juz nie sam uklad ale skraplanie sie wody w pececie. widzialem ostatnio preparat przeciw skraplaniu sie wody na elementach gumowych ale bal bym sie tego uzywac w kompie.

tutaj musisz sie zastanowic nad grubszym izolowaniem wszystkiego ;]

 

Tym palnikiem to mozesz sobie fajki odpalic ew. ;] W casto raczej armaflexu nie uswiadczysz. Pozatym ten szary shit jest izolacja cieplna (zeby cieplo nie uciekalo z rur miedzianych), a armaflex izoluje od powietrza (wilgoci). Zastosowanie chillera nie rowna sie z wilgocia w kompie. Wszystko zalezy od wielu czynnikow. Zanim zaczniecie brac sie za cokolwiek poszukajcie informacji o:

1. punkt rosy

2. rodzaje izolacji

3. rodzaje zaworow rozpreznych

4. jakie rurki miedziane/stalowe stosuje sie w ukladach tego typu

5. jak sie kalibruje

 

Odziwo, wszystko (no dobra, prawie) jest na forum opisane :| Google twoim przyjacielem, Wikipedia leczy ogolnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym palnikiem to mozesz sobie fajki odpalic ew. ;] W casto raczej armaflexu nie uswiadczysz.

pewien jestes?

 

nie kazdy musi miec super elo palnik jak ryba zeby zbudowac jeden uklad ;)

 

chyba wybrakowana castorame masz jakas ;]

 

Odziwo, wszystko (no dobra, prawie) jest na forum opisane :| Google twoim przyjacielem, Wikipedia leczy ogolnie.

a Ty zamiast sie wymadrzac i pokazywac jakim nie jestes super budowniczym ukladow pomoglbys koledze.

 

To ze sam nie umialem a Ty nie chciales mi pomoc w napelnieniu ukladu i jego kalbibracji (odplatnie), nie znaczy ze mozesz teraz jechac po mnie jak po niewiadomoczym ;) EOT

Edytowane przez chedder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewien jestes?

 

nie kazdy musi miec super elo palnik jak ryba zeby zbudowac jeden uklad ;)

 

chyba wybrakowana castorame masz jakas ;]

a Ty zamiast sie wymadrzac i pokazywac jakim nie jestes super budowniczym ukladow pomoglbys koledze.

 

To ze sam nie umialem a Ty nie chciales mi pomoc w napelnieniu ukladu i jego kalbibracji (odplatnie), nie znaczy ze mozesz teraz jechac po mnie jak po niewiadomoczym ;) EOT

Moze mam jeszcze przyjechac do ciebie i za darmo napelnic? Przesylka w obie strony + napelnienie, chcesz to plac, bo mi to naprawde obojetne czy zrobie jeden uklad wiecej czy mniej. Zreszta skad mialem wiedziec, ze ty to ty, jak sie nie przedstawiles :blink:

 

Moje umiejetnosci? Nie mam zamiaru nikomu nic udowadniac, robie to co chce. A to, ze szukanie informacji na forum wiekszosci sprawia wielki problem to nie moja wina.

 

Pozatym widze, ze masz problemy ze zrozumieniem slowa pisanego. Izocentrum.pl porownaj sobie ceny armaflexu/k-flexu ST z cenami z Ciasto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym palnikiem to roztopisz cyne, a nie polutujesz fc. Armaflexu niema raczej w zadnej castoramie

 

uzywales?

 

ja swoje czyms takim pospawalem ;] i jak do tej pory nic sie z nim nie dzieje.

Edytowane przez chedder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten palnik się do twardego lutu nie nadaje.

 

W castoramie nie ma armaflexu, tylko naturflex, który jedyne co ma wspólnego z armaflexem to końcówkę nazwy.

 

Kolega piał, że czytał - po pytaniach wątpię, żeby było tego dużo, bo pojęcie to ma mgliste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uzywales?

 

ja swoje czyms takim pospawalem ;] i jak do tej pory nic sie z nim nie dzieje.

 

Wiesz, pilnikiem ponoc evap tez mozna zrobic. To taka ironia, nie kaze tobie jej zrozumiec.

 

Edit:

 

masell (22:11)

niech sobie robia fc zapalniczka

 

Tez prawda ;]

Edytowane przez ryba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze mam jeszcze przyjechac do ciebie i za darmo napelnic? Przesylka w obie strony + napelnienie, chcesz to plac, bo mi to naprawde obojetne czy zrobie jeden uklad wiecej czy mniej. Zreszta skad mialem wiedziec, ze ty to ty, jak sie nie przedstawiles :blink:

 

Moje umiejetnosci? Nie mam zamiaru nikomu nic udowadniac, robie to co chce. A to, ze szukanie informacji na forum wiekszosci sprawia wielki problem to nie moja wina.

 

Pozatym widze, ze masz problemy ze zrozumieniem slowa pisanego. Izocentrum.pl porownaj sobie ceny armaflexu/k-flexu ST z cenami z Ciasto.

 

przedstawic sie przedstawialem skoro wiedziales kto pisal za drugim razem .

 

gdzie indziej nie mialem problemu wyslac wiec czemu mialbym do Ciebie miec ?

 

dobrze mowilem ze zaplace Ci robote, i materialy, i doplace jak bedziesz musial poprawic cos (nie bylo co ;)) i pokryje koszta wysylki wiec do czego sie przyczepiasz teraz ?

 

rowniez nie podwazalem Twoich umiejetnosci (przewrazliwiiony chyba jestes na osoby ktore nie siedza w temacie "od x lat")

 

jak mowilem nie wiem jak sie nazywa izolacja bo moj uklad jest jeszcze nie zaizolowany, dlatego chetnie poslucham co gdzie i jak... bo jak narazie kazdy ma tu problem z konkretna odpowiedzia.

 

btw. skonczmy ta glupia klotnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dziękuję bardzo za wszystkie porady. Wiem że pierwsze kroki są bardzo trudne i ciężko przestawić tok myślenia z WC na WFC (te węże gumowe :)). Palnik może gdzieś pożyczę, mój ojciec powinien coś mieć, bo wydawanie kilku stów na jeden układ rzeczywiście nie jest dobrym pomysłem. Chyba że coś trafię za ok. 100 zł

 

 

Forum przeczytałem od deski do deski jednak czytając tyle na raz ciężko zapamiętać wszystko.

 

Dziękuję wam za pomoc.

 

ps. Mam jeszcze pytanie te najlepsze kompresory które wymieniliście w sklepach kosztują ok. 500 zł :( Czy udaje się czasem kupić coś takiego z drugiej ręki i czy znacie jakieś firmy zajmujące się dystrybucją ?

 

ps.2 Jeszcze o coś zapytam, jeśli nie znajdę na forum.

 

Czy warto na końcu rury ssącej dać rozszerzenie (przed kompresorem) tak aby ciecz nie dostała się do kompresora?? Czy to pomaga?? Gdyż coś takiego wyczytałem.

 

I czemu ma służyć ta grubsza rura przy zaworze napełniającym? Ułatwia napełnianie układu?? (taki bufor)

 

pozdrawiam i dziękuję

Łukasz

Edytowane przez Ajwer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cisza kosztuje a uzywane kompresory nie są tak ciche i mocne jak nowe

 

roszczerzona rura na koncu to nic innego jak akumulator cieczy na ssaniu, ktory zapobiega zalewaniu kompresora zbyt zimnymm czynnikiem

 

daj znac na PW

uzywane i nowe i reszte czesci mam na stanie u siebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Pojadę jeszcze na skup lodówek i zobaczę czy coś tam będą mieli a po części, których nie dostanę napiszę do ciebie Maniakalny.

 

 

Proszę was jeszcze o wyjaśnienie jednej kwestii. Mianowicie jak jest zbudowany układ np. w poniższym linku:

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=253252&hl=

 

Piszę ponieważ ta konstrukcja różni się nieco od tych przedstawionych w faq i nie wszystko z tego rozumiem.

 

1. Z tego co widzę kapilara puszczona jest w środku rury ssącej jeśli dobrze rozumiem?? Ma to na celu schłodzenie kapilary powracającym gazem??

 

2. Jednak coś mi tu nie pasuje. Na wyjściu chłodnicy jest podłączony filtr z zaworem napełniającym i to wszystko wnioskując ze zdjęć łączy się ze stroną ssącą kompresora?? A w śridku idzie kapilara?? Nie wiem o co w tym chodzi tz. dlaczego wyjście skraplacza jest połączone ze ssącą. Chyba że tylko kapilara biegnąca w środku ma połączenie z wyjściem skraplasza a reszta rur po stronie ssącej nie??

 

Bardzo proszę o pomoc w "rozpracowaniu" tego układu, gdyż bardzo mi się podoba :)

 

pozdrawiam i dziękuję za pomoc

Łukasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Pojadę jeszcze na skup lodówek i zobaczę czy coś tam będą mieli a po części, których nie dostanę napiszę do ciebie Maniakalny.

Proszę was jeszcze o wyjaśnienie jednej kwestii. Mianowicie jak jest zbudowany układ np. w poniższym linku:

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=253252&hl=

 

Piszę ponieważ ta konstrukcja różni się nieco od tych przedstawionych w faq i nie wszystko z tego rozumiem.

 

1. Z tego co widzę kapilara puszczona jest w środku rury ssącej jeśli dobrze rozumiem?? Ma to na celu schłodzenie kapilary powracającym gazem??

 

2. Jednak coś mi tu nie pasuje. Na wyjściu chłodnicy jest podłączony filtr z zaworem napełniającym i to wszystko wnioskując ze zdjęć łączy się ze stroną ssącą kompresora?? A w śridku idzie kapilara?? Nie wiem o co w tym chodzi tz. dlaczego wyjście skraplacza jest połączone ze ssącą. Chyba że tylko kapilara biegnąca w środku ma połączenie z wyjściem skraplasza a reszta rur po stronie ssącej nie??

 

Bardzo proszę o pomoc w "rozpracowaniu" tego układu, gdyż bardzo mi się podoba :)

 

pozdrawiam i dziękuję za pomoc

Łukasz

Nie chlodnica, a skraplacz. Przy filtrze jest zaworek od strony tloczenia - kontrola cisnienia i ew. upust gazu bez jego wylaczania. Rurka od tloczenia jest puszczona przez rurke od ssania, w celu lepszego ochlodzenia gazu przez wlotem do kapilary. Kapilara nie jest puszczona przez ssaca. Zaworek serwisowy jest rowniez na ssaniu, zaraz przed kompresorem. I to jest zwykly SS, a nie chiller.

Edytowane przez ryba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chlodnica, a skraplacz. Przy filtrze jest zaworek od strony tloczenia - kontrola cisnienia i ew. upust gazu bez jego wylaczania. Rurka od tloczenia jest puszczona przez rurke od ssania, w celu lepszego ochlodzenia gazu przez wlotem do kapilary. Kapilara nie jest puszczona przez ssaca. Zaworek serwisowy jest rowniez na ssaniu, zaraz przed kompresorem. I to jest zwykly SS, a nie chiller.

Super dziękuję ci za wyjaśnienie i przepraszam za buble. Rzeczywście jest to zwykły SS ale myśle że bez problemu wykorzystam to w chillerku :).

 

Pozdrawiam i dziękuję

Łukasz

 

ps. Chociaż jak czytam o tych problemach z chillerami zastanawiam się nad budową zwykłego SS tylko parownik musiał bym kupić. A czy chcąc zrobić zwykły SS na dwa parowniki mogę rozdzielić układ zaraz za filtrem na tłoczącej?? Chyba coś takiego widziałem?? No i oczywiście mocniejszy kompresorek??

 

raz jeszcze dziękuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super dziękuję ci za wyjaśnienie i przepraszam za buble. Rzeczywście jest to zwykły SS ale myśle że bez problemu wykorzystam to w chillerku :).

 

Pozdrawiam i dziękuję

Łukasz

 

ps. Chociaż jak czytam o tych problemach z chillerami zastanawiam się nad budową zwykłego SS tylko parownik musiał bym kupić. A czy chcąc zrobić zwykły SS na dwa parowniki mogę rozdzielić układ zaraz za filtrem na tłoczącej?? Chyba coś takiego widziałem?? No i oczywiście mocniejszy kompresorek??

 

raz jeszcze dziękuję

Mozna zrobic z dwoma i wiecej parownikami, wystarczy zastosowac dwa/wiecej zaworow rozpreznych (kapilara/cpev). Tylko przy takim kompresorku malym to bedzie raczej niewypal. Rotarka by sie zdala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...