Skocz do zawartości
miver

Wyciszanie Dysku - Sposób Prosty Ale Czy Bezpieczny?

Rekomendowane odpowiedzi

No więc wpadłem na następujący pomysł wyciszenia mojego WD3200AAKS. Jako, że to nie on sam w sobie wydaje taki hałas, a po prostu buda strasznie przenosi drgania (mustang, grrrr) pomyślałem tak:

 

w stacji 5,25 (tej na CD/DVD) kładę gąbkę (albo gumę czy coś innego co nie przenosi drgań). na tą gumę/gąbkę kładę wentylator (w moim przypadku Revoltec 92mm) na obrotach w granicach 700-1000 RPM. Na to dopiero twardziel. W teorii efekt powinien być następujący:

 

- dysk wydający drgania może przenosić je dalej na wentylator ale i wentylator i dysk są odizolowane od budy czyli wyciszenie OK

- wentylator chłodzi twardziela od dołu głownie elektronikę (dysk nie leży na płasko jak na gąbce i do tego ruch powietrza)

 

Jeśli coś takiego miałoby się sprawdzić to można to wykonać nakładem kasy w okolicach 20zł (wentylator 15zł + guma/gąbka). I teraz moje pytanie: czy to jest bezpieczne zarówno dla dysku jak i wentylatora? Czy guma/gąbka to dobre materiały do pracy w takim otoczeniu jakim jest okolica bloku zasilania (dość duże temp.)? Czy prawdą jest np. to, że najlepiej gdy dysk jest na ścisk przymocowany do obudowy "bo jest ona wtedy jego radiatorem"?

 

Dołączona grafika

Edytowane przez miver

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten wentylator to skąd ma zasysać powietrze jak go na gąbce położysz?

Co do obudowy będącej radiatorem to hmm... na pewno w przypadku obudów z aluminium ma to jakiś sens, w przypadku tych wykonanych z metalu w jakimś stopniu też, chociaż nie tak jak w aluminiowych. Tak mi się na chłopski rozum wydaje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten wentylator nawet nie miałby tam jakoś specjalnie zasycać tylko robić lekki ruch powietrza żeby dysk nie zagotował się tak jak np. na gąbce gdzie pod sobą ma prawie zamkniętą przestrzeń gdzie powietrze cały czas sie nagrzewa.

 

czy może jednak sprawdzona metoda zawieszenia dysku na gumkach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w przypadku obudów z aluminium ma to jakiś sens, w przypadku tych wykonanych z metalu w jakimś stopniu też, chociaż nie tak jak w aluminiowych

:blink: :) :D :lol: buehehehe :-P

 

Bo aluminium to tworzywo sztuczne nie?

Edytowane przez QRVICH

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej przymocować dysk sposobem "na gumę od gaci" w kieszeni 5.25 ? :)

Ktoś chyba dawał nawet tutaj zdjęcie na forum takiego zamieszczenia :)

 

W mocnym schemacie (Paint) będzie coś takiego:

 

Dołączona grafika

 

Czerwone to gumka, czarne to dysk a te cienkie czarne linie udają kieszeń 5.25

Edytowane przez barat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

są juz gotowe i sprawdzone rozwiązania, ja stosuje to do wyciszenia Raprota który również wpada w drgania :wink:

 

 

 

montowane wiatrak który nie ma możliwości tłoczyć powietrza nie ma sensu, bo w pewnym momencie powietrze zamknięte wewnątrz wentylatora ogrzeje do tego stopnia ze transmisja ciepła miedzy elektroniką dysku a powietrzem nie będzie miała miejsca, układ się ustabilizuje i o żadnym chłodzeniu nie będzie mowy

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja ci powiem jak ja to zrobiłem jakiś czas temu domowym sposobem nie wydajac na to ani złotówki... :)

Mianowicie, miałem w domu jakieś stare resztki uszczelek do okien, pozostałości parkietu i jakis wiatrak 80 od zasilacza. Na górna i dolna strone prostokatnych kawałków parkietu przykleiłem po 2 uszczelki. Obklejone kawałki drewna posadziłem na dnie obudowy, tak zeby miedzy dyskiem, a dnem obudowy byla przestrzen przez ktora bdzie przelatywac powietrze... a od frontu puscilem starego wentyla na 5v ;) całośc wyglada tak:

Dołączona grafika

..i pomimo niezbyt estetycznego wyglądu, efekt końcowy (biorąc pod uwage także wkład finansowy) jest więcej niz zadowalający B-)

Edytowane przez SinRock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aluminium jest metalem ;)

Serio? Pokaż mi gdzie napisałem, że nie jest :blink:

Chodziło mi o to, że nawet jeśli obudowa odprowadza część ciepła z dysku to taka wykonana z aluminium spełni to zadanie lepiej niż jakaś z szitowatego metalu (w sensie metalu nie będącego aluminium), chyba można było się domyślić...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serio? Pokaż mi gdzie napisałem, że nie jest :blink:

Chodziło mi o to, że nawet jeśli obudowa odprowadza część ciepła z dysku to taka wykonana z aluminium spełni to zadanie lepiej niż jakaś z szitowatego metalu (w sensie metalu nie będącego aluminium), chyba można było się domyślić...?

Ja się domyśliłem, uderzaj do żaby... a raczej do QRVICH ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się domyśliłem, uderzaj do żaby... a raczej do QRVICH ;)

Spoko, być może napisałem to w ten sposób, że mogło być zrozumiane inaczej ;)

Wracając do tematu to taki sposób mocowania jest dla mnie trochę bez sensu, lepiej już zainwestować w "uszy" około 30zł i zamontować dysk w 5,25"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomyślałem, że użyję takich plastikowych kołków dystansowych jak to montażu mobo. na spodzie HDD są takie same dziury jak na śruby na bokach z tym, że dziwny napis na każdym dysku "do not cover any drive holes" trochę mnie martwi. czy mogę tak w te dziurki na dole wkręcić kołki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomyślałem, że użyję takich plastikowych kołków dystansowych jak to montażu mobo. na spodzie HDD są takie same dziury jak na śruby na bokach z tym, że dziwny napis na każdym dysku "do not cover any drive holes" trochę mnie martwi. czy mogę tak w te dziurki na dole wkręcić kołki?

obok napisu masz chyba dziurkę średnicy 2 mm to o tą dziurkę chodzi :mur:

 

może bardziej łopatologiczne, nie zakrywaj otworów niegwintowanych

 

PS. ten otwór ma za zadanie wyrównać ciśnienie miedzy wnętrzem obudowy dysku a otoczeniem

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...