Skocz do zawartości
MantisGhost

Chlodzenie Heat Pipe

Rekomendowane odpowiedzi

dosc nietypowy temat prosze potraktowac jako teoretyczne rozwiazanie bo nie wiem czy w praktyce da sie to zrobic :D

 

do rzeczy ostatnio zastanawialem sie jak dobrze schlodzic kompa bez uzycia WC czy tez gosnych coolerow i tak wpadlo mi na mysl czy dalo by sie schlodzic podzespoly kompa ale WYLACZNIE rurkami BEZ rzadnych wiatraczkow dzialajacych na niskich obrotach tworzacych przewiew

 

czekam na wasze przemyslenia kto wie moze i sie da :D jako ze sam jestem lysy w tym temacie licze na goraca dyskusje.

 

 

P.S.

mozecie cudowac z prowadzeniem rurek po scianach obudowy itp :D

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukaj, kiedys byl fajny temat z linkiem do takiego projektu gdzie hp szly z wszystkiego na boczna scianke a tam byl gigantyczny radiator (z tramwaju :lol:) ktory przejmowal cala temperature.

 

Generalnie jest to trudne do zrealizowania i potrzeba sporych radiatorow zeby uciagnac dzisiejsze komponenty (np quad i 8800).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HP same w sobie nie mają za zadanie oddawać ciepła - ich główną funkcją jest przenoszenie, czyli bez chłodnicy się nie obejdzie. Czymś trzeba też taki "układ" napełnić.

Nigdy mi nie starczyło zacięcia na WC więc nie powiem, ale wydaje sie to jednak prostsze niż wyspawać czy skleić kompletne chłodzenie kompa z rurek ;)

@Aerial o TO Ci chodziło?

:lol2: a nie mówiłem - cuda na patyku .. Edytowane przez q8ic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeby takie cos mialo sens rzeba najpierw zainteresowac sie 2 waznymi rzeczami:

- odpowiedni hardware

- odpowiedni dysk ;)

 

Bez tego nie ma co myslec o takim chlodzeniu :)

 

Ten projekt z metku jest idiotyczny - ultracichy komputer z dyskiem 3.5 :lol:

 

 

Generalnie za bardzo niska cene mozna osiagnac swietny rezultat. Pasywnie schlodzona grafika nie jest dzis problemem, mozna kupic taka lub zamontowac hr-03. Na procka scythe ninja, dysk 2.5 w sqd, a do zasilacza jakis dobry wentylator @400rpm. Dla 99% ludzi komputer nieslyszalny z 50cm za grosze w porownaniu do powyzszych pomyslow.

Edytowane przez MaSell

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MaSell no racja ;) Kupisz mobo z terkoczącymi cewkami i lipa ^^ O HDD nawet nie wspominam

Cewka to nie problem, mozna ja zalac klejem albo pomalowac lakierem :) . Z dyskami 2.5 tez wcale nie jest tak rozowo jak sie wydaje, mam obecnie 1x80gb ata, 2x 60gb ata i sata i tylko pierwszy z nich jest naprawde swietny. Trzeba szukac dobrych serii :) . Chociaz w porownaniu do najcichszych 3.5' to najgorszy z nich jest idealny pod wzgledem glosnosci :lol2:

 

Co do chlodzenia procka, to ninja + obnizone vcore + oc syci ;) Sam jade na 1.1vcore totalnie pasywnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nwieksza wada takich pasywow jest wg mnie spory kompromis wydajnosciowy. Tak jak dobry proc puszczony na niskim napieciu to nie jest jeszcze tragedia - dzisiejsze 45nm dysponuja sporym zapasem mocy, ciezko zeby taki procesor cokolwiek mocno ograniczal.

Z grafami juz jest trudniej, nie za bardzo da sie puscic topowa karte pasywnie.

Jednak mozna zalozyc ze dana osoba nie gra i interesuje ja silny cpu (co jest mozliwe pasywnie) i duza szybka przestrzen dyskowa (co charakteryzuje configa nie do gier, ale do jakiejs obrobki video, baz danych - generalnie mocniejszy config do pracy). I tu znowu pojawia sie problem, bo 2.5'' sa niezaprzeczalnie ciche - ale sa tez wolne, male i drogie. Nawet majac kilka takich dyskow ilosc miejsca jest mizerna w porownaniu z pozadnym raidem 3.5'' nie mowiac o szybkosci. O czyms jeszcze ekstra szybkim w postaci raptorow nie wspominam :wink:

 

W efekcie mamy kompa z niezlym prockiem (ale bez szalu w oc o ile to nie doskonala sztuka), srednia grafika i wolnym malym dyskiem. Nie jest to trudne w budowie, ale zbudowanie czegos ponadprzecietnie wydajnego pasywnie jest juz znacznie trudniejsze.

Gdyby dalo sie jakos skutecznie wyciszac kilka szybkich dyskow 3.5'' bylby to spory krok do przodu. Bo proca i grafe zawsze mozna chlodzic pasywnym wc - zostaja tylko dyski.

 

Ewentualnie rozwiazanie dysku sieciowego jako magazynu np filmow hd, ktory jest gdzies daleko od kompa, a w kompie pojedyncze 2.5''.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz jak jest na nim dobry wentyl @ 400rpm to naprawde nie ma problemu.

Co do dyskow glownie chodzi o to zeby nie stosowac drogich zamienikow, ale wlasnie zbudowac system ktory ciagnie najzwyklejsze glosne 3.5''.

Mysle ze byloby to realne stosujac polaczenie jakiegos prostego bloku wodnego z potezna izolacja.

W praktyce dyski moga dzialac w temp 50-60C calkowicie zakryte izolacja i nic sie im nie dzieje. Wystarczy spojrzec na stosowane masowo gotowe platformy robocze (jakies delle w firmach), gdzie dyski sa upchane bez zadnego chlodzenia, pracuja w takiej temp lata. Sam mialem dysk w gabkach pod 60 stopni, rok bez najmniejszego problemu (o ile wiem nadal dziala). Kolejny w scythe QD bez nawiewu, tez bardzo cieply - wszystko dziala juz ponad rok.

Trudno zaakceptowac ze dysk jest cieplejszy niz cpu w stresie :) ale prawda jest taka ze nie jest to az tak duzy problem jakby sie wydawalo. Problemem jest wyciszenie tego i zmieszczenie wyciszenia w normalnej obudowie. Juz samo scythe QD (pomiajac ze nie jest to idealne wyciszenie) musi wisiec/lezec na czyms, co juz wyklucza montowanie wiekszej ilosci takich dyskow w zatokach 5.25. Normalna buda pozwala na polzenie jednego na dole, do powieszenia w 5.25'' jest za szerokie.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz 4 miejsca na 5,25" to dało by się powiesić 2 dyski na boku, wtedy masz jeszcze jeden na "podłodze", jak dodasz jeszcze kawałek gąbki to na nim jeszcze jeden. Jak komuś nie starczają 4 dyski to mam tylko jedną radę. SKOŃCZ BAWIĆ SIĘ W PIRACENIE WSZYSTKIEGO CO WYCHODZI! :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak w gre wchodzi material full hd to naprawde duzo tego nie potrzeba.. ;] nie mowiac o jakiejs obrobce video.

 

No i trzeba powiedziec ze dysk 3.5'' w QD powieszony/polozony (odizolowane wibracje) nie jest nieslyszalny. Z latwoscia wygrywa z nim dysk 2.5'' w malym qd (albo jakas cicha sztuka nawet bez pudelka).

Pytanie co jest lepsze w wyciszaniu dysku 3.5'' niz odizlowane scythe quiet drive? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wroce troche do tematu:

WYLACZNIE rurkami BEZ rzadnych wiatraczkow dzialajacych na niskich obrotach tworzacych przewiew

Nie. Jezeli chodzi Ci o zwykle rurki cieplne bedzie spory problem, nawet jak je odpowiednio sam wykonasz (spawanie, napelnienie ospowiednia ciecza i najwazniejsze to podcisnienie, ktore sprawi ze ciecz bedzie parowac w nizszej temperaturze niz jej normalna temperatura parowania) zawsze pozostanie 1 wazny problem - grawitacja :) W zwyklej rurce cieplnej jest mozliwy tylko przy jej pomocy transport ochlodzonej/skroplonej cieczy w dol, tak ze bez tego czynnika (czyli odpowiednim rozmieszczeniu rurek, tak zeby "na dole" sie grzaly a "na gorze" chlodzily taka rurka jest poprostu zwyklym kawalkiem rurki i nie spelnia swojego zadania. Nawet w pozycji poziomej nie ma szans na poprawne trasnportowanie ciepla, znacznie spada jej wydajnosc.

Oczywiscie mozesz probowac zrobic heatpipe, tylko musial bys miec niezly sprzet i labolatorium, heatpipe rozni sie tym od zwyklej rurki cieplnej ze ma wewnatrz cos takiego jak kapilary (nie jest to dosc dobre tlumaczenie z angielskiego, ale w Polsce wlasnie takiego slowka sie technicznie w tym przypadku uzywa), dzieki czemu moze transportowac ciecz nawet "pod gore", czyli przeciwnie do dzialania sily grawitacyjnej. Zreszta w linku powyzej widac ze gosc nie robil sam rurek tylko skorzystal wlasnie z heatpipe z jakiegos coolerka.

 

Robilem jakis czas temu test takich rurek, tzn heatpipe, rurka cieplna i zwykly miedziany pret. Przy takich samych wymiarach i ksztalcie (wygiete w litere U, ok 50 cm dlugosci), pomiary byly wykonywane przy pomocy bodajze 7 czujnikow rozmieszczonych rownomiernie, w roznych pozycjach U-rurek podczas grzania i chlodzenia w 1 punkcie. Mniej wiecej caly test trwal kolo 2 godzin, jak znajde jakis protokol i wyniki pomiarow postaram sie zamiescic. Test byl przeprowadzony w labolatorium i mial na celu sprawdzenie roznic w efektywnosci transportu ciepla.

 

Oczywiscie tak ja ktos juz wspominal ma to na celu tylko transport ciepla (to pewnie dla tego nie mamy chlodzen w postaci jeza wykonanego z samych heatpipe dzialajacych calkowicie paswynie), trzeba je jeszcze jakos odebrac i przekazac do otoczenia, dla tego jakis radiator oprocz rurek jest konieczny, no i cos co wygeneruje jakis przeplyw powietrza zeby poprawic jego oddawanie. Przy dosc znacznych rozmiarach radiatora mozliwe by bylo calkowicie pasywne dzialanie, z tym ze musial by miec bardzo duza powierzchnie, no i oczywiscie ilosc energii oddawanej do otoczenia byla by znacznie mniejsza niz z minimalnym nawiewem.

 

musialbys miec pompke generujaca przeplyw i odpowiednio duza powieszchnie rurek

Przeplyw w heatpipe sam sie generuje... Za sprawa odpowiedniej cieczy, cisnienia, roznicy temperatur no i oczywiscie kapilar (czy tam knota...), wystarczy Termodynamike powtorzyc i zmiany stanow skupienia cieczy/gazow i towarzyszace im oddawanie i pobieranie energii.

 

Heat_pipe - wedlug tego zrodla, to na co mowilem kapilara nazywa sie knotem. Po prostu troszke brakuje odpowiedniego slowka w jezyku polskim.

Proponuje jeszcze zajrzec chocby tutaj

 

Mam jeszcze gdzies jakies materialy na temat klasyfikacji takich rurek cieplnych, jest ich kilka rodzajow i nieco roznia sie w budowie i dzialaniu (glownie sposob transportu cieczy wewnatrz rurki), choc wszystkie nazywane sa rurkami cieplnymi. Jezeli znajde i bedzie kogos to interesowalo to postaram sie jakos zamiescic, no i oczywiscie wyniki testu tych rurek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udalo mi sie znalezc porownanie rurki cieplnej z rurka miedziana, wrzucilem to >>Tutaj<< jako ze jest tego pare stron i nie chce zasmiecac forum.

Z tym ze to co tam jest nazwane Heat-pipe, to zwykla rurka cieplna, bez knota (kapilar), stad spadek wydajnosci "w dol" i w poziomie. Poszukam jeszcze typowego heat-pipe, tam roznica byla sporo mniejsza.

Prosze nie czytac wnioskow!!!! To bylo w formie sprawozdania z laborki, czyli "na odwal sie" :)

Niebawem jak znajde wiecej materialow na ten temat to jeszcze postaram sie cos podrzucic, glownie podzial rurek cieplnych, jako ze wszystkie po prostu nazywane sa rurkami cieplnymi, choc znacznie moga sie konstrukcyjnie roznic. Te stosowane w coolerach, to raczej w wiekszosci te wlasciwe heat-pipe, z kapilarami, wiec pewnie dla tego gosciu ktory budowal pasywne chlodzenie na tym, z linka gdzies wyzej rozebral jakis coolerek.

Ta rurke cieplna uzyta do porownania z miedziana zrobil ktos na polibudzie, tak ze jak by kogos interesowala moge sie dopytac o jakies szczegoly konstrukcyjne, grubosc/srednice rurki, uzyty plyn (jakis alkohol) i cisnienie (raczej podcisnienie, nie wiem dokladnie, ale to najwiekszy problem przy spawaniu HP - odessanie powietrza).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...