Skocz do zawartości
bryndza

Zmieniam Laptopa Na Stacjonarny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Na początku chciałbym się przywitać - to mój pierwszy post na tym forum.

 

A teraz do rzeczy: postanowiłem sprzedać swój laptop (HP nx7400) i złożyć stacjonarnego kompa. Na początek mogę przeznaczyć do 2200 PLN na cały zestaw (komp + monitor).

Komputer będzie służył do pracy (net, pakiet office, bazy danych), słuchania muzyki i do filmów (również HD). Raz na czas odpalę jakąś gierkę.

Komputer musi być w miarę możliwości cichy, więc nie planuję OC.

 

Potrzebuję praktycznie cały zestaw za wyjątkiem: dysku (mam 160GB 2,5 cala), nagrywarki DVD, klawiatury i myszki.

 

Po przeglądnięciu forum wybrałem taką konfigurację:

  • Procesor Intel DualCore E2160 180
  • Płyta główna Gigabyte P31-DS3L 199
  • RAM A-Data 2GB (2x1GB) PC800 CL4 Extreme Edition 140
  • Karta graficzna ASUS Radeon HD3650 256MB DDR3 / 128b TV / DV PCI-E Silent 270
  • Zasilacz Corsair 450W [CMPSU-450VXEU] 199
  • Obudowa Antec NSK4000-EU 179
  • Monitor Flatron L226WTQ 969

Zdaję sobie sprawę, że zasilacz jest na wyrost, ale tak jak mówiłem planuję stopniową rozbudowę komputera.

W pierwszej kolejności dokupię dysk 3,5 cala (ten 2,5 cala na pewno będzie zamulał), później kartę muzyczna, kartę TV itd.

 

Zastanawiam się czy nad tańszymi pamięciami (np. Kingstony za 100 PLN) - czy warto dopłacać do A-Data skoro nie planuję OC?

Czy znajdę w tej cenie lepszy zasilacz (chodzi mi o głośność)?

I jeszcze jedno: BOX-owy wentylator będzie bardzo hałasował?

 

Chciałbym poznać waszą opinię na temat konfiga, chętnie wysłucham wszelkich uwag.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie planujesz OC to IMHO złóż coś na AMD. Ja też nie planowałem OC ale jak kupiłem kompa to mówię "niech się nie marnuje". A zestawik jak najbardziej prawidłowy, chociaż zamiast 3650 wziąłbym 8600 Sonic+.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak chodzi o tą kartę. Zawsze można kupić AC Accelero i zamontować na Passive ;)

Lub ustawić w RivaTunerze obroty wentyla na sztywno 30% i masz ciszę.

Edytowane przez ManhunT666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie zestaw bardzo dobry, nie zmienialbym nic. Ew. mozesz kupic Kingstony na Elpidzie zamiast tych A-Data. Zamiast tej HD3650 wzialbym x1950Pro albo cos w ten desen. Lepiej bedzie sie sprawdzala w grach mimo, ze brak DX10. Na 8600GT niby jest, ale sama karta jest za slaba zeby obsluzyc DX10. Tylko, ze to ma wiatraki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarze.

Pozostanę przy konfigu, który wybrałem. I prawdopodobnie zamiast LCD LG wezmę Samsunga 226BW.

 

Jeszcze pytanko odnośnie obudowy ANTEC NSK4000: wszystko mi w niej pasuje - wygląd, cisza itp.

Mam tylko jedną zagwozdkę - jej niewielka głębokość... Czy wejdzie do niej jakaś dłuższa karta graficzna, np. 8800GT?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Komputer musi być w miarę możliwości cichy, więc nie planuję OC.

...

[*]Procesor Intel DualCore E2160 180

[*]Płyta główna Gigabyte P31-DS3L 199

To nie jest efektywny zakup bo bez OC dużo wydajniejszy będzie w podobnej cenie Brisbane X2 4600+

Poza większą wydajnością będzie wydzielał mniej ciepła i obsłuży wirtualizację.

Wybrana płyta główna ma nietypowe ograniczenia w rozbudowie RAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ak zależy Ci na ciszy to tej karty nie rusza. Wiatrak na niej jest nawet na minimalnych obrotach słyszalny w pokoju obok, wiem bo mam 7300gt, to jest to samo chłodzenie syfiaste, a co najgorsze nie można go zmienić bez utraty gwarancji :/

 

No i oczywiście, jeśli nie będzie OC to bierz zestaw na AMD, wydajniej, zimniej i ciszej. A w razie czego to AMD też się podkręcają ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bierzesz zestaw, który nie ma służyć do hardcore'owego grania, a do oglądania filmów, to polecam płyty na chipsecie AMD 780G a zwłaszcza Gigabyte MA78GM-S2H. Już wiele testów w internecie potwierdziło wysoką wydajność tego chipsetu. 780G sprawdzi się także jakoś w grach - Radeon 3200 jest porównywalny do kart ATI 9800... Poza tym wspomaga dekodowanie filmów. Przy okazji dostajesz świetne możliwości rozbudowy - masz AM2+, wolny slot PCI-E, sporo kanałów SATA.

 

Co do dysku to jednak jeśli komp ma być cichy, to bym zostawił tego 2.5", ponieważ laptopowe dyski są cichsze od ich większych odpowiedników. Poza tym nie sądzę aby taki dysk gdzieś tu "mulił", skoro ma 7200rpm i zapewne SATA i spory cache.

 

Jeśli chodzi o zasiłkę, to ciekawszym opcją jest zakup Modecom'a 400-450W i samodzielna wymiana wiatraka, np. na Fandera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, poczytałem trochę o podkręcaniu DualCore i chyba jednak się skuszę:) Tylko będę musiał dokupić lepszy cooler na procka.

Jaki wynik mogę osiagnąć z E2160 bez podnoszenia napięcia?

 

 

 

Wybrana płyta główna ma nietypowe ograniczenia w rozbudowie RAM.

Mógłbyś rozszerzyć myśl? Edytowane przez bryndza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz zamiar pójść w stronę E2160, to uważam, że 2,8Ghz jest realne, bez podnoszenia napięcia.

 

"Nietypowe ograniczenia w rozbudowie RAM" oznaczają ni mniej ni więcej, a to, że przy dokładaniu trzeciej kości pamięci możesz mieć poważny problem (wynika to z tego, że mobo jest w stanie obsłużyć tylko 4 "strony" pamięci, a więc 2 moduły dwustronne albo 4 jednostronne, albo jeden dwustronny + 2 jednostronne). Na domiar złego, płyta ta gryzie się z niektórymi, ciekawymi pamięciami. Jeśli masz zamiar wziąć P31, to radziłbym zakupić Kingstony na Elpidach (na pewno nie przeszkodzą w OC a w dodatku sprawnie działają na tej mobo).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....

Mógłbyś rozszerzyć myśl?

http://tw.giga-byte.com/FileList/MemorySup...31-ds3l_1.0.pdf

 

Tu dodatkowo porównanie wydzielania ciepła przez E2xxx bez podnoszenia napięcia 2.2 GHz z X2 4850E 2.5 GHz.

http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showd...?i=3288&p=3

Edytowane przez dwaIP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...