Skocz do zawartości
Gość teat

Faq Poświęcone Wentylatorom.

Rekomendowane odpowiedzi

FAQ poświęcone wentylatorom.

post-140175-1208450202_thumb.jpg

Wentylatory- to one zapewniają schłodzenie radiatora, chłodnicy lub innego elementu naszego komputera, dzięki temu działa on stabilnie i długo. Konstrukcja wentylatora jest tak stworzona, że wymusza on ruchu powietrza, który schładza radiator, chłodnice bądź inny element odpowiedzialny za przekazywanie ciepła do otoczenia. Postanowiłem napisać FAQ w którym przedstawię rodzaje wentylatorów, budowę a także wiele innych rzeczy ich dotyczących.

 

Rodzaje wentylatorów stosowanych w komputerach na poszczególne elementy:

* Procesory:

- 60x60mm,

- 80x80mm,

- 92x92mm,

- 120x120mm.

* Płyty główne:

- 40x40mm,

- 50x50mm,

- 60x60mm.

* Karty graficzne:

- 60x60mm,

- 80x80mm,

- 92x92mm,

- 120x120mm.

* Obudowy:

- 60x60mm,

- 80x80mm,

- 92x92mm,

- 120x120mm,

- 140x140mm,

- 200x200mm,

- 250x250mm.

* Zasilacze:

- 80x80mm,

- 92x92mm,

- 120x120mm.

- 140x140mm.

 

Budowa wentylatorów:

 

* Ze względu na rodzaj zastosowanych łożysk:

- Kulkowe: w środku łożyska elementem toczącym są kule. Stosunkowo ciche.

- Ślizgowe: w środku łożyska nie znajdziemy elementów toczących jak w przypadku łożysk kulkowych, tylko dwa wały spasowane do siebie. Pracują z mniejszym natężeniem hałasu niż łożyska kulkowe.

* Ze względu na rodzaj zastosowanego budulca:

- aluminium

- materiały plastikopodobne

 

Postanowiłem przedstawić budowę wentylatora 80x80mm firmy ANTEC.

 

post-140175-1208443877_thumb.jpg

post-140175-1208443963_thumb.jpg

1- śmigło zbudowane z materiału plastikopodobnego, które nadaje ruch powietrzu,

2- łożyska kulkowe,

3- element zabezpieczający przed wyleceniem któregoś z elementów wewnątrz wentylatora,

4- ramka mocująca do komputera zbudowana z materiału plastikopodobnego, silnik napędzający śmigło.

 

Prędkości wentylatorów i generowany hałas:

Prędkość obrotową wentylatorów wyraża się w jednostce RPM, czyli ilości obrotów na minutę. Spotykamy często wentylatory ze sterowaniem PWM, polega ono na tym, że prąd stały jest włączany i wyłączany bezustannie. Hałas generowany przez wentylatory jest zróżnicowany, uzależniony od prędkości obrotowej i wielkości wentylatora.

 

*40x40mm->60x60mm: wentylatory o takich rozmiarach mają tendencje do kręcenia się z dużą szybkością obrotową. Potrafią obracać się nawet z prędkością wynoszącą 7000 rpm przy czym przepływ powietrza jest znikomy, przesiadywanie przy komputerze wyposażonego w taki wentylator jest drażniące dla uszu, przez co możemy mieć problemy z koncentracja.

*80x80mm->92x92mm: wentylatory o takich rozmiarach również mają tendencje do kręcenia się z duża prędkością generując również uciążliwy hałas, szczególnie możemy je znaleśc w pseudo zasilaczach. Markowe wentylatory wyposażone w sterowanie PWM i maksymalną prędkość 3000 rpm są ciche i przyjazne dla naszych uszu.

*120x120mm->większe: wentylatory o takich rozmiarach też posiadają tendencje do kręcenia się z duża prędkością, generując duży hałas, ale ciężko takowe znaleśc- zazwyczaj są wyposażone w łożyska ślizgowe i są wentylatorami wolnoobrotowymi, które kręcą się z prędkością około 1500 rpm robiąc duży wicher w obudowie z zachowaniem względnej ciszy.

 

Wtyczka zasilająca:

* 3PIN: wtyczka do podpięcia wentylatora do płyty głównej, często spotykamy możliwość regulacji wentylatorem podpiętym do płyty głównej z poziomu biosa.

post-140175-1208450891_thumb.jpg

- Czarny- masa,

- Czerwony- napięcie +12v,

- Żółty- kontroler obrotów.

 

Mam nadzieje, że zaprezentowane FAQ przybliży początkującym użytkownikom komputerów jakie wentylatory są lepsze i jak są zbudowane.

Copyright by teat@2008.

Proszę moderatora o przyklejenie tematu i nie wypowiadanie się osób trzecich. Wszelkie sugestie i propozycje proszę kierować na PW!!

Edytowane przez teat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamietam to mialy byc 2xFAQ

To cos nie wiem czy nazwalbym FAQiem

Opis wentylatora i jego budowy??

Ok wejde na WIKI i przeczytam dokladniej wraz z opisem samego dzialania.

Wysil sie bardziej bo czas Ci tyka...

Początkujący użytkownik komputera nie ma o tym bladego pojęcia... :razz: trudno... <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie "faq" o niczym. Dopisz na co zwracać uwagę, jakie wentyle do obudowy a jakie na cooler.

Dodaj linki do ważnych tematów na forum. Pomyśl jak wzbogacić ten, niech już będzie, poradnik.

 

O, mam jeszcze jeden pomysł. Rozpisz się na temat wyboru coolerów i przekształć to w FAQ o AC.

Ta przytłaczająca ilość tematów mam 80PLN i chcę chłodzenie na E21xx pomooooocy!!! jest męcząca.

Edytowane przez Venom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie "faq" o niczym. Dopisz na co zwracać uwagę, jakie wentyle do obudowy a jakie na cooler.

Dodaj linki do ważnych tematów na forum. Pomyśl jak wzbogacić ten, niech już będzie, poradnik.

 

O, mam jeszcze jeden pomysł. Rozpisz się na temat wyboru coolerów i przekształć to w FAQ o AC.

Ta przytłaczająca ilość tematów mam 80PLN i chcę chłodzenie na E21xx pomooooocy!!! jest męcząca.

W sumie niegłupi temat :razz: do 00:00 postaram się uzupełnić :wink: proszę o cierpliwość!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to cos to powinno wyleciec za same bledy merytoryczne ze juz nie wspomne stylistyce, tu ladny kwiatek

1- śmigło zbudowane z materiału plastikopodobnego, które nadaje ruch powietrzu,

2- łożyska kulkowe,

3- element zabezpieczający przed wyleceniem któregoś z elementów wewnątrz wentylatora,

4- ramka mocująca do komputera zbudowana z materiału plastikopodobnego, silnik napędzający śmigla

nie wiem czy moderatorow to nie bije po oczach?

Edytowane przez marecki48

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...