Skocz do zawartości
DiJo

Zasilacz 15-20v

Rekomendowane odpowiedzi

cześć,

potrzebuje zrobić zasilacz 15V (może być troszke wiecej). Będzie zasilać 2 silniki krokowe 15V, 21OHm (czasem jeszcze trzeci, ale wtedy te 2 będą wyłączone), atmege16 i max232. Jeśli dobrze policzyłem, to jeden silnik może pobierać maksymalnie 1,4A, czyli w sumie potrzeba 3A (jak źle kombinuje, to mnie poprawcie ;) ) Stabilizatory napięcia mam już wmontowane w płytce z mikrokontrolerem i sterownikami silników. Znalazłem też taki schemat:

Dołączona grafika

Czy oprócz tych stabilizatorów, które już mam, potrzeba jeszcze jakieś przed nimi, czy wystarczą tylko te dwa w miejscu żółtego kwadracika po prawej? Jakie trafo dać? 230/15V, czy troche więcej?

 

ps. kontensator 200uF ze schematu pewnie też trzeba zmienić, tylko na jaki?

ps2. Jak lepiej zrobić: 2 stabilizatory połączyć równolegle, czy najpierw zasilać 15V, a później z niego 5V??

Edytowane przez DiJo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kretfr, zaraz przyjdzie pełzak i sie obrazi, że jego wiedzy jako głównego elektronika forum nie doceniasz i na inne fora ludzi odsyłasz ;)

 

DiJo, jesteś pewien, że te silniki wymagają napięcia stabilizowanego? Dłubię troche w kabelkach, co prawda akurat na silnikach się nie znam, ale po mojemu (moge się mylić), to im wystarczy trafo+mostek+kondensator...

Jeśli mam rację, to będzie dobre trafo 12V, mostek i kondensator np. 2200uF 25V albo 4700uF 25V (na tak małe napięcia nie są to drogie rzeczy, pojednycze złotówki), wtedy na wyjściu bez obciążenia uzyskasz pewnie ze 20V (małe trafa zawyżają napięcie) ale po obciążeniu spadnie do pożądanych 14-15V.

Wzór na prąd to U/R, a nie R/U (stąd Ci pewnie wyszło 1,4A na silnik ;)), wiec w sumie to będzie 2x0,71A. Trafo więc potrzebujesz już stosunkowo spore.

 

Jak dobrze zrozumiałem, to będziesz zasilał 2/1 silników 15V, a 5V potrzebujesz do kontrolera?

 

Skoro tak, to równolegle do silnika zapodaj stabilizator np. LM7805, za nim też możesz wrzucić jakieś 2 kondensatory np. 1000uF i 100nF co by układ ładnie działał i gra gitara :)

Edytowane przez Ghazi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Transformator daj minimum 18V ( spadek napiecia na mostku greatza to 1.4V) do tego jeszcze Uwej stabilizatora musi byc wyzsze o minimum 1.2V od U wyj.

 

Stabilizator 7805 spokojnie mozna obciazac pradem do 1A ( tylko pamietaj o radiatorze ).

 

Jesli uprzesz sie na stabilizacje lini 15V 3A to zrob to według tego schemau tylko zamiast 7812 wstawiasz 7815 :

Dołączona grafika

 

Ghazi :

Pelzak jest dobry to fakt ale czy "guru" ??

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kwazor

Podałem Pełzaka jako przykład usera, który aktywnie udziela się w dziale elektronika i nie potrzeba od razu przeganiac na inne forum :)

 

A wracając do tematu, to niebardzo kleję czemu zalecasz trafo 18V? Na mostku będzie spadek napięcia, to wiadomo, ale dalej mamy kondensator "podbijający" napięcie do prawie amplitudy tej wartości bezwzględnej sinusa zamostkowego :P No chyba, ze piszesz to w ramach rozwiązania ze stabilizatorem (ale z kontekstu Twojej wypowiedzi wynika, ze nie)

 

Dalej - jeśli LM7805 ma zasilacz kontrolery to IMO 1A mu "nie grozi" ;)

Edytowane przez Ghazi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lm7805 ma zasilac kontroler i czasem silniczek do podnoszenia piórka, więc może tam popłnąć troche większy prąd. Ze stabilizatora 15V chyba rzeczywiście zrezygnuje, bedzie sie troche mniej grzało. A co do pozostałych dwóch silniczków: 0,7A popłynie przez jedno uzwojenie * 2 (dwa uzwojenia w silniku) * 2 silniki to daje momentami niecałe 3A przy sterowaniu co pół kroku.

 

Trafo dam chyba 15V. Jak sie okaże, że zasila układ mniejszym napięciem, to przeżyje,będzie ploterek wolniej rysować ;] A jaki mostek kupić? Wystarczy, że wytrzyma do 3A, 15V i będzie miał 4 nóżki, czy coś jeszcze ma mieć? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trafo dam chyba 15V. Jak sie okaże, że zasila układ mniejszym napięciem, to przeżyje,będzie ploterek wolniej rysować ;] A jaki mostek kupić? Wystarczy, że wytrzyma do 3A, 15V i będzie miał 4 nóżki, czy coś jeszcze ma mieć? ;)

Mostek daj z zapasem i kup 5A. Kiedys dostalem na prace dyplomowa Naprawa zegara na TTL-ach. I własnie uklad pobierał 2.86A a mostek był 3 Amperowy.W koncu biedaczek nie wytrzymal i poszedł do krainy wiecznych polprzewodników.

 

To samo moc transformatora daj z zapasem nawet 1/2 silniejszy ( układ bedzie sztywniejszy prądowo) najlepiej to toroida.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Transformator daj minimum 18V ( spadek napiecia na mostku greatza to 1.4V) do tego jeszcze Uwej stabilizatora musi byc wyzsze o minimum 1.2V od U wyj.

Keee , napięcie wejściowe musi być co najmniej o 2.5v większe (optymalnie 4v) od wyjściowego. Jeżeli nie będzie dostastecznie dużej różnicy to stabilizator nie będzie działał prawidłowo :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kretfr, zaraz przyjdzie pełzak i sie obrazi, że jego wiedzy jako głównego elektronika forum nie doceniasz i na inne fora ludzi odsyłasz ;)

śja tam się nie czuję w roli głównego elektronika forum :)

Ghazi :

Pelzak jest dobry to fakt ale czy "guru" ??

tym bardziej guru, bo np Kwazor włada większą wiedzą z zakresu elektroniki - ja się po prostu zajmowałem tym kiedyś, teraz zajmuje się głównie programowaniem, ino pozostałości elektroniki zostały :wink:

 

Keee , napięcie wejściowe musi być co najmniej o 2.5v większe (optymalnie 4v) od wyjściowego. Jeżeli nie będzie dostastecznie dużej różnicy to stabilizator nie będzie działał prawidłowo :wink:

Ja bym zaczął od innej strony... Czy silnikom krokowym potrzebne jest stabilizowane napięcie? Stabilizatory są fajne ale należy pamiętać jakie jest ich główne zadanie - a główne zadanie to stabilizacja napięcia. Skoro silnik potrzebuje 15V i takim napięciem dysponujemy i zakłądając że wystarczy mu dobrze przefiltrowane napięcie kondensatorami to specjalnie kupowanie trafa (17V) o większym napięciu tylko po to, żeby dołożyć stabilizator który zrobi z tego z powrotem 15V trochę mija się z celem i jest chyba bardziej sztuką dla sztuki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie powiedziałem ze "trzeba" zastosowac stabilizator. Podałem tylko praktyczne rozwiazanie schematowe ( jesli DiJo chciałby go zastosowac) czy zastosuje to juz sprawa konstruktora.

 

A wracając do tematu, to niebardzo kleję czemu zalecasz trafo 18V? Na mostku będzie spadek napięcia, to wiadomo, ale dalej mamy kondensator "podbijający" napięcie do prawie amplitudy tej wartości bezwzględnej sinusa zamostkowego No chyba, ze piszesz to w ramach rozwiązania ze stabilizatorem (ale z kontekstu Twojej wypowiedzi wynika, ze nie

Zastosowanie trafa o wyzszym napieciu poleciłem gdyby został zastosowany stabilizator linii 15V.

 

tym bardziej guru, bo np Kwazor włada większą wiedzą z zakresu elektroniki - ja się po prostu zajmowałem tym kiedyś, teraz zajmuje się głównie programowaniem, ino pozostałości elektroniki zostały

Troche w tym siedze :P ;)

 

Projekt radiostacji krótkofalowej lampowej ( pomysłu własnego):

Dołączona grafika

 

Tu to samo tylko w wersji połprzewodnikowej ( na ta lampe nie patrzcie :P jej tam nie zastosuje ) :

Dołączona grafika

 

I troche przyrzadów pomiarowych :

Dołączona grafika

 

Pelzak lutownica w dłoń !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba dostane chyba trafo 18V, wiec stabilizatorek będzie musiał być :) Narazie zasilam układ z komputera (12V) i mam problem, bo po przejściu przez stabilizator 5V bez obciążenia jest ok. 5V. Jak włoże atmege, to spada do 4,6V i chyba niezabardzo działa :| Co mogłemzepsuć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pelzak lutownica w dłoń !!

hehe, jak trzeba to coś zmontuję, ale zazwyczaj czasu brak na to wszystko :)

 

Mikrosterownik chyba nie pobiera tyle prądu aby taki spadek napięcia wystąpił

Edytowane przez PelzaK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba ze stabilizator jest walniety ( lub zle podlaczony ) lub tez wzbudza sie na czestotliwosciach akustycznych lub nad akustycznych...

 

Tak jako ciekawostke podam ze LM317T moze działac jako nadajnik na F=1.8Mhz i to z moca dochodzaca do 10W.

 

Sprubój zablokowac kondesatorem 100nF Noge Vout.

 

» Naciśnij aby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler « - ot

Pelzak powiem ci tak ja teraz to wogole nie mam czasu na nic a to ze wzgledów takich :

 

Dołączona grafika

 

Ale i tak siadam do lutownicy.....

 

 

//potomka oczywiście gratuluję, ale nie róbmy aż takiego ot ;)

narcyz

Edytowane przez narcyz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe, jak trzeba to coś zmontuję, ale zazwyczaj czasu brak na to wszystko :)

 

Mikrosterownik chyba nie pobiera tyle prądu aby taki spadek napięcia wystąpił

zalezy jak go napiszesz czasami wystaraczaja setki uA a czasami setki mA ;]

Co do zasilacza pomyslow jest od groma mozna uzyc wspominanego 317 w polaczeniu z tranzystorem mocy np 10A i masz spory zapas mocy ;] mozna uzyc jakiegos opa jako zrodlo sterujace tranzystorem koszt podobny ;] tylko wiecej nozek ;) wiekszosc rzeczy projektuje sie z 20% zapasem :) szczegolnie wlasnie przy impulsowych obciazeniach nie mozna zapomniec o odpowiedniej pojemnosci na wyjsciu aby nadmiernie nie obciazac stabilizatora ;] napewno dodalbym kilkaset uF na wyjsciu ukladu stabilizujacego

i jesli moge spytac po cos mega16 do sterowania kilkoma silnikami ?

 

 

Jesli po wlozeniu megi masz taki spadek napiecia to albo mega upalona albo sie wzbudza ;] Bardzo czestym bledem jest brak odpowiednich wielowarstowych kondesatorow 100nF w sekcji zasilania megi ;]

Edytowane przez Linoge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podpiołem do zasilacza 9V i jest równiutkie 5V za stabilizatorem :) A z atmegą był jeszcze taki problem że kwarc ją blokował, niewiem czemu ale chyba coś sie źle zaprogramowało i działa tylko na wewnętrznym zegarze, a po podpięciu kwarcu blokuje sie :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No a dobre capy masz przy kwarcu powinny byc z przedzialu 27pF - 33pF. I jak cos to sprobuj ja na wewnetrznym rezonatorze pogonic na maksa 8MHz moze po prostu jakis babol z zasilanie i nie wydala przy wiekszych predkosciach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...