Skocz do zawartości
Enzovelionn

Wyzwanie Dla Starych Wyjadaczy...

Rekomendowane odpowiedzi

Ten problem gnębi mnie od dawna, chodzi o niekontrolowane restarty komputera. Czasem częste a drugim razem rzadkie jak woda. Kiedy komputer jest nie obciążony, w stresie lub przy pierwszym uruchomieniu.

 

Głębsza specyfikacja problemu:

 

Włączam po długiej nocy wychłodzonego kompa i co ledwo włączę operę i od razu restart. Spokój na kilka godzin ostrego łupania na O/C. Następnego dnia znów wychłodzony komp staje przed wyzwaniem bezproblemowego włączenia się, odwiedzam parę stron WWW i restart. Włączam znowu restart. I jescze raz. Za którymś razem jest spoko. Trzeciego dnia jak włączam nieużywanego na dzień dzisiejszy kompa wchodzę w nTune i przesuwam suwaczek z 200MHz na 204MHz i restart. Windows się już załadował, włączam nTune suwaczek na 212MHz i działa na długi czas w stresie (dziwne nie?).

 

Specyfikacja sprzętu:

 

AMD ATHLON X2 64 4200+

 

GeForce 7600GT Palit [walnięty od niedawna wiatraczek ale temperaturkę niską nawet trzyma w stresie, więc odpada na 95%]

 

Fortron/Source FSP 550W

 

2GB RAM 2x1GB Kingstona

 

A teraz jakiś wkleję teścik:

 

+12V = 12,30V [speedfan](miernika nie mam)

Vcore 1,32V [speedfan]

AVcc = 3,33V [speedfan]

CPU = 54 C [speedfan i nTune](stres 20 minutowy)

GPU = 93 C [speedfan i nTune](kiedyś było 130 + restarty i nic nie było :D)

SYSTEM = 35 C [speedfan]

 

RAM był sprawdzany MEMTESTem i nic nie wykazało. Dzisiaj jeszcze robiłem formata i instalowałem WINXP.

 

Dam później temp. z Assassin's Creeda na full detalach.

 

P.S. Zanieczyszczenia z wentylatorów raczej w grę nie wchodzą.

Edytowane przez Torghal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sprawa, to napięcia jak już podawaj z biosu, bo programami to sobie można...

Druga sprawa, nie liczy się ile pokazuje, ale jakie są skoki napięcia - szczególnie w stresie.

 

Idąc dalej, to czytałeś tematy na forum? Np ten z mojego podpisu?

 

Ja obstawiam stery do Neo (jeśli posiadasz) lub zasilacz. Sprawdź na innym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc po foramcie kompa i przemeblowaniu gruntownym Windowsa ilość restarów zmalały lecz występują (w stresie lub nie) zwieszki systemu które objawiają się nie ruszaniem myszki, są to sporadyczne rzeczy lecz uciążliwe.

 

Neostrada odpada bo używam łącza telefonicznego a nie programu neostradatp.exe. Miałem wcześniej Feell'a 350W od nowiutkiego kompa i przez wiele miesięcy działał więc Fortron 550W z ponoć mocną linią +12V lepiej daje radę. Sterowniki najnowsze. Kaspersky Internet Security 7.0.325 w działaniu. Czytałem poradnik jakiegoś gościa chyba best-boya też nic twoje ULISSES też.

 

Możesz ULLISSES powiedzieć jak w Biosie sprawdzać napięcia bo nigdzie nie mogę znaleźć jak.

 

Ten problem próbuję zwalczyć od ponad pół roku i nic, chodź częstotliwość restarów lub zwieszek spada ( i to daje mi siłę aby dalej walczyć ). Bluescreeny miałem ale wykluczyłem.

 

Kondensatory wręcz wklęsłe niż spuchnięte.

 

Jak nie będę miał wogóle pomysłu to albo przetestuje Linuxa albo pójdę do informatyka...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki do procesora zainstalowane? Do tego AMD Dual Core Optimizer możesz także sprawdzić - poprawia stabilność w niektórych grach. Sterowniki do grafy - można popróbować różnych. I załóż jakiś wiatrak na tę grafę ponad 90st nie wróży jej długiego żywota.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Nowy sprzęt to nowa płyta, więc info powinno być. Opcja będzie miała "Health" lub "Status" w nazwie. Być może część opcji jest ukryta i trzeba je odblokować kombinacją Alt+F1 itp. Poczytaj instrukcję.

2. Moc zasilacza nie ma tu nic do rzeczy. Może się trafić wada fabryczna i nawet firmówka 1000W będzie przyczyną problemów.

 

Moja propozycja:

1. Reset ustawień bios.

2. Format C i instalacja systemu od nowa - najlepiej zwykły XP SP2 nie dotykany nLitem itp + stery z fdd (ostatecznie mogą być zintegrowane nLitem)

3. Instalacja sterowników TYLKO z dołączonych do kompa CD - najpierw sterowniki płyty, potem grafiki.

4. Żadnych antiwirów i wspomagaczy oraz dla pewności żadnych programów z dysku.

5. Test kompa przez kilka/kilkanaście godzin bez dostępu do netu.

6. Jeśli jest ok, to instalacja sterowników do Netu + XPAntiSpy + WWDC i ponownie test kilkanaście godzin, Nadal żadnych antywirusów - jak nie odwiedzasz XXX, to nic Ci nie grozi. Nie bądźmy dziećmi..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zainstalowane AMD Dual Core Opimizer z strony ati więc nowszych raczej nie znajdę. Sterowniki do serii 7x również ze strony producenta najnowsze. Wiatraczek zamówiłem na allegro taki

 

http://allegro.pl/item343253482_pentagram_...r_wydajny_.html

 

Zamówienie złożyłem ponad 2 tygodnie temu i jeszcze nie ma a wysyłają pocztą z sąsiedniego miasta (BRAWO).

 

To według twojej propozycji ledwo co zrobiłem formata, zainstalowałem Windowsa. Zrobiłem testy na full obciążeniu. Potem przejechałem kompa antywirem i nic. W BIOSie popracowałem nad napięciem dla CPU zwiększająć z 1.80 na 2.0 i restarty w Windowsie. Zobaczę jeszcze co z tymi napięciami czy to po prostu przez O/C lub wadę inną. Zresetuję jeszcze BIOSa. Odstawię kompa na parę godzin aby się wychłodził. I włączę jeszcze raz i zobaczę czy będą restarty.

 

 

NAPIĘCIA Z BIOSA

 

Napięcia wachają się tylko w CPU. Reszta jest stabilna jak woda w bałtyku!

 

CPU głównie utrzymuje się 1.296 i 1.304. Maksymalne wachania to 1.288 i 1.320 [ ale są to bardzo, bardzo sporadyczne wyjątki które zauważyłem tylko raz !]

Edytowane przez Torghal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może też głupie pytanie. Jak uzyskać tego loga?

 

Wróciłem od kumpla, włączam komputer i narazie restartu ani zwieszki nie ma. Pokatuje jeszcze blaszaka AC albo DiRTem i zdam raporcik.

 

30 minut korzystania z kompa i zwieszka (myszka miejscu, dymki w miejscu wszystko w miejscu).

Edytowane przez Torghal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GPU = 93 C [speedfan i nTune](kiedyś było 130 + restarty i nic nie było icon_biggrin3.gif)

 

GeForce 7600GT Palit [walnięty od niedawna wiatraczek ale temperaturkę niską nawet trzyma w stresie, więc odpada na 95%]

 

I się jeszcze dziwisz restartom?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie grafiki wytrzymują ~110*C i dopiero wtedy zmniejszają taktowanie/zawieszają się/spalają się... Moja 9600GT ma max. 45*C w stresie, a wcześniej 7300GT ~60. Imho załóż jakiś wiatraczek na tą grafikę i zobacz co się będzie działo, o ile czasem już się gdzieś nie nadpaliła...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Gavik

 

Wiatraczek poszedł niedawno a restarty mam od ponad pół roku i najbardziej mnie dziwi że restartuje, wiesza się kiedy 1 raz odpalę wychłodzonego peceta więc jak mam 40 stopni na GPU więc na 99% nie temperatura.

 

Pozatym karty graficzne wytrzymują nawet do 120 stopni celsjusza nie farenheita.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wytrzymują owszem, raz drugi i trzecie, a za 10 już może być kiepsko, zapominasz również o kondensatorach, dla których temp. krytyczna to 105 stopni i to przez stosunkowo krótki czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz kondensatory czy nie są spuchnięte. Moja 6600GT kiedyś też miała takie drygi... Jak była chłodna to sie zwieszała a potem śmigała... Okazało się, że to rdzeń się ukruszył...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla pewności kondensatory sprawdze jeszcze raz ale wyglądały na wklęsłe. Mechaniczne uszkodzenia takie jak ukruszenia to też odpada.

 

ULISSESS sformatowałem kompa, zainstalowałem na nowo windowsa, przetestowałem dość krótko bo mi GPU w tym nie pomaga, stery, testowanie i nie ma żadnego restarta (narazie). Wyłączę teraz kompa i poduszę komara i rano zdam raporcik.

 

Kondensatory równe nie ma żadnych wybrzuszeń pomimo że są ciepłe a niektóre bardziej ciepłe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stawiam na zasilacz... Kiedyś miałem takie same akcje na A64 i gf7900gs jak kupiłem w 4speed.pl zasilator Enermaxa jakiegoś już nie pamiętam typu... Kupno zasilacza zbiegło się wtedy ze zmianą grafy na 7900 właśnie i początkowo myślałem że to karta. Na szczęście sprawdziłem najpierw napięcia na zasiłce zanim odesłałem kartę. Okazało się że miał walniętą linie 12V, gwałtowne spadki napięcia w idlu i w stresie były przyczyną. Wywaliłem złoma i kupiłem Topowera i problemy się skończyły...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś znowu zwieszka podczas pierwszego uruchomienia... Zasilacz też nie bo miałem kiedyś Feel 350W i pierwszy rok był bez restatartów i zwieszek a ten Fortron 550W z mocną +12V jest ponoć dobry. Jednak ciągle mnie niepokoi RAM. Restarty i zwieszki zaczęły się dość długo po tym jak dokupiłem RAM. Miesiąć a może dwa temu poszły mi dwie 512MB i została mi tylko 1GB Kingstona więc dokupiłem drugą taką, może to jest przyczyną ale memtest nic nie wykazał...

 

Sprawdziłem w logach i jest jeden błąd z niedalekiej godziny zwieszki:

 

Nie można uruchomić usługi General Purpose USB Driver (adildr.sys) z powodu następującego błędu:

Nie można uruchomić określonej usługi, ponieważ jest ona wyłączona lub ponieważ nie są włączone skojarzone z nią urządzenia.

 

Wcześniej miałem bluescreeny związane z USB DRIVER możebyć to ze sobą powiązane z tym że mam myszkę i klawiaturę podłączoną w USB.

Edytowane przez Torghal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co z tego ze ten fortron ma 550W, jak zapewne kupiles go na allegro i ma juz wiele latek przepracowanych

kup miernik, sprawdz jak zachowuja sie napiecia

pozycz od kogos inna zasilke i zobacz czy masz wciaz restary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Fortron jest nowy, nieużywany na gwarancji. Miernika nie mam napięcia sprawdzam w Biosie; minimalne wachania na procesorze. Jeszcze raz powtarzam że zwieszka jest jak uruchomię pierwszy raz wychłodzony komputer. Później blaszak może chodzić non-stop i działa bez żadnych objawów. Żadnych bluescreenów, zwieszek czy restartów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na allegro.pl w sklepie internetowym za ponad 100 zł. Może ma te 550W ale na 12V wyciągnie z 400-420 bo ma 36A. Ale lepsze to niż fell 300W z 16A.

 

Podłączyłem tego fella i to samo [zwieszka].

 

Zaraz nałożę nową pastę na kartę graficzną i odstawię kompa. Zdam raporcik później.

 

Nałożenie pasty na kartę grafiki nic nie zdziałało oprócz obniżenia temperatury.

Edytowane przez Torghal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem. Flash biosu nie zawadzi, bo może się okazać, że coś poprawili.

 

Poza tym szkoda, że tak krótko testowałeś kompa z czystym systemem - bez netu/usb/sterów/programów.

 

Odłącz Neo, wyłącz kompa i zostaw na kilka godzin, a potem włącz. Może problemy z USB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...