Skocz do zawartości
StachooDS

Komputer ~2000zł Do Montażu Wideo.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, parę miesięcy temu pytałem o porady dot. komputera dla mnie, dzięki Wam udało mi się tanio złożyć komputer marzeń, nie żałuję ani złotówki! Dlatego piszę o pomoc w kwestii poskładania komputera, lecz do dosyć nietypowych celów.

 

Ten komputer będzie służył TYLKO I WYŁĄCZNIE do obróbki video (Digilab, Pinnacle Studio, Sony Vegas [przede wszystkim Digilab]), do kompresji plików DV do DVD (Ulead MediaStudio) oraz do nagrywania płyt (jeśli się da to na paru nagrywarkach na raz). Żadnych, absolutnie żadnych gier, oczywiście również do surfowania po internecie i czasami do Worda.

 

Po prostu ma to być komputer dla ojca, zajmuje się on filmowaniem imprez okolicznościowych itd. Więc ma być stabilny (zgrywanie materiału z kaset DV [poprzez FireWire]), szybki (szybkie przetwarzanie przejść i efektów przy montażu) oraz gwarantować bezpieczeństwo i wygodę. Na dzień dzisiejszy ma paroletni komputer kupiony u "niby znającego się" znajomego który się zawiesza, nie potrafi wypalić 10 płyt pod rząd bez strat itp. Najbardziej bolącym faktem jest problem stabilności gdy pracując nad montażem parę godzin komputer się zawiesza i wiele pracy idzie na marne.

 

Nie wiem jak wygląda kwestia stabilności i szybkości FireWire wbudowanych w płytę główną (tak jak ja mam w Foxconn P35A-S). Jeśli było by to dobre rozwiązanie to oczywiście pasowała by mi opcja stosowania wbudowanego FireWire do zgrywania materiału.

 

Posiada 3 hdd (200, 250, 250) w tym dwa na IDE a jeden na SATA, jeśli było by to dobre rozwiązanie chce je dalej wykorzystywać.

 

ZUPEŁNIE nie mam pojęcia co w takich przypadkach stosuje się za karty graficzne. Myślałem nad jakąś 8600 czy 8400 (przypominam żadnych gier) ale być może są jakieś przeznaczone i wspomagające montaż wideo.

 

Cena komputera (sama skrzynia) ma oscylować w okolicy 2000 złotych. OC raczej nie wchodzi w grę.

 

Z góry dziękuje wszystkim za pomoc i pozdrawiam!

Edytowane przez StachooDS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

Do tego celu to 4 rdzenie w CPU by były dobre bo naewet jeśli jakiś program kompesujący nie potrafi tego wykorzystać to można uruchomić

dwa programy jednocześnie.

Przykładowo Asus M3N WS i do tego najtańsze X4

Nagrywarki na SATA bo większość płyt ma obecnie możliwość podłączenie tylko 2 urządzeń PATA.

Ile RAM do tego to trzeba sprawdzić ile to oprogramowanie potrafi wykorzystać (podejrzeć w menadżer zadań po uruchomieniu).

 

Płyta ma wbudowaną kartę graficzną i może wystarczyć do takiego celu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No przy takich wymaganiach to sumka trochę mała, ale dla każdego coś dobrego:

Core 2 Quad Q6600 - 580zł

Płyta główna - tutaj są dwie opcje, jedna sprawdzona i doceniana przez profesjonalistów ale przestarzała i bez większych szans na rozbudowę - ASUS P5W64 WS PRO 975X za 449zł; możesz też pójść w nowszą technologię: P5K64 WS P35 za 355zł albo Gigabyte EP35-DS3R za 280zł lub sporo droższy Foxconn MARS za 530zł (zaznaczam, że płyty są dedykowane właśnie do stacji roboczych jako bardzo stabilna podstawa).

RAM A-Data Extreme 2x2GB 800Mhz 240zł

Bez HDD, a jeśli już, to Samsung F1 320GB albo WD Caviar SE 250-320GB

Karta graficzna, to co najwyżej taka, co się nada przy kodowaniu/dekodowaniu filmów - polecam tutaj Sapphire Radeon 3450 za 130zł lub 3470 za 190zł obie mają pasywne chłodzenie, 256mb pamięci, 64-bitową szynę danych; różnią się pamięciami DDR2 vs DDR3 oraz taktowaniem (na korzyść tego droższego OFC).

Karty dźwiękowej chyba nie potrzeba, ale można kupić profesjonalne karty za ok. 150zł

Jeśli chodzi o nagrywarki to nie będę twórczy :P polecę tobie LiteON'a LH-20A1S za 75zł; możesz także rozważyć zakup najnowszych Samsungów albo NEC'ów - solidnie wypalone płytki oraz SATA

W kwestii zasilacza to polecam Corsair VXEU450W za ~190zł albo możesz spróbować upolować zasilacz Amacrox Frei Erde w podobnej cenie

Obudowa według upodobań, np. Sharkoon Rebel 9 Eco albo CM 330...

Razem (w najdroższym układzie) wychodzi 2164zł, ale jak już wcześniej napisałem: nie musisz brać droższej grafiki (tylko 4% wolniej), ani HDD, ani nawet najdroższego Foxconn'a MARS...

Edytowane przez D3NV3R

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

W kwestii zasilacza to polecam Corsair VXEU450W za ~190zł albo możesz spróbować upolować zasilacz Amacrox Frei Erde w podobnej cenie

Do takiego zestawu trzeba zwracać uwagę na linię 5V mniej na 12V bo nie będzie prądożernej karty graficznej pobierającej z 12V

będzie za to dużo napędów optycznych i HDD które potrzebują też 5v nie tylko 12. DDR2 też bierze z 5V co przy czterech kostkach nie jest

bez znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To prawda, ale obecnie zasilacze z mocną linią 5V rzadko można spotkać, bo pecety czerpią głównie z 12V - ale dobry, markowy zasilacz powinien sprostać pracy kilku napędów spokojnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dodałem tego Frei Erde. W tej kwestii jeszcze można ci polecić starszego Tagana (starsze niż U25), które były robione pod 5V; ale wtedy wiadomo - czeka cię fanswap...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

To prawda, ale obecnie zasilacze z mocną linią 5V rzadko można spotkać, bo pecety czerpią głównie z 12V - ale dobry, markowy zasilacz powinien sprostać pracy kilku napędów spokojnie.

Jest pewna różnica (mało subtelna) pomiędzy Tagan 380W U01 który może podać na 5V 37 A a Corsair VX450 ze swoimi 20A na 5v

To trzeba dokładnie zbilansować aby nie było niespodzianek w praktyce (wyłączenie zasilacza i utrata danych).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Corsair VX450 <- tego właśnie posiadam i jestem zadowolony, mimo że przy intrach w grach (Crysis oraz CoD i tylko wtedy) wydaje nieprzyjemne piski to ogólnie jest dobrze. Co do postu dwaIP to tutaj się kieruje waszymi wskazówkami, nie mam pojęcia o wymaganiach amperowych napędów.

 

Co do nagrywarek to 2 (ew. 3 ale wątpie).

Foxconn MARS ciekawie się prezentuje ale brak portu COM trochę boli (dekodery i te sprawy). Do tej marki mam zaufanie (sam mam P35A-S) jak i do chipsetu P35, stabilność na najwyższym poziomie.

 

A właśnie jeszcze pozostaje sprawa nagrywarek na ATA, posiadam jedną DVD, tyle że co zrobię jeśli w MARS`ie jest jeden port ATA który zajmie mi np. dyski to gdzie dvd rw?

 

Jeszcze pytanie takie czy Foxconn P35A-S nadawałby się do takich zastosowań?

Edytowane przez StachooDS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat jeśli chodzi o kanały ATA, to nie ma większego problemu - molexów zasilaczowi spokojnie starczy, a dyski/napędy ATA można podpiąć pod SATA za pomocą małej przejściówki.

 

Foxconn to solidna marka, ale w przypadku P35A-S było kilka przypadków niestabilności, nawet bez OC. Od przybytku głowa nie boli (nie wiem jak z zasilaczem xD) ale MARS, to obok ASUS'a Blitz Extreme oraz DFI LP LT P35, najlepsza płyta z P35 na pokładzie...

Chociaż jeśli dobierzesz dobre pamięci, to tańszy Foxconn też będzie stabilny.

 

EDIT: co do braku portu COM, to jestem niemal pewien, że na płycie znajdują się odpowiednie piny i wystarczy tylko podpiąć wyprowadzenie na śledzia...

Edytowane przez D3NV3R

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

Corsair VX450 <- tego właśnie posiadam i jestem zadowolony, mimo że przy intrach w grach (Crysis oraz CoD i tylko wtedy) wydaje nieprzyjemne piski to ogólnie jest dobrze. Co do postu dwaIP to tutaj się kieruje waszymi wskazówkami, nie mam pojęcia o wymaganiach amperowych napędów.

....

Zasilacz trzeba wybrać na samym końcu jak będzie znana konfiguracja VX450 ma jedną z najsłabszych inii 5v i otakim zasilaczu do tego zestawu

lepiej zapomnieć. Jest dużo nowoczesnych zasilaczy z linią 5v o 50% mocniejszą bo 30A.

 

Jest trochę płyt z możliwością podłączenia 4 urządzeń PATA (bez przejściówek bo takie SATA PATA też można kupić ale tylko Gigabyte są w miarę)

Przykładowo Asus P5W DH Deluxe lub M2N32 WS Professional.

Nowsze to szukaj pomiędzy płytami MSI.

Edytowane przez dwaIP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeszcze doradził sprzedanie dwóch dysków, zostawienie jednego a dokupienie dwóch takich samych i połączenie ich w macierz RAID0. Przy pracy z tak dużymi plikami jak format DV szybkość przesyłu danych może mieć duże znaczenie.

Zasilacz jaki by nie kupił markowy 400W, to myślę że pociągnie spokojnie ten konfig.

Nagrywarki polecam Pioneery SATA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...